STP Timișoara Forum: Piste pentru biciclete in Timisoara - STP Timișoara Forum

Salt la continut

  • (38 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 35
  • 36
  • 37
  • 38
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Piste pentru biciclete in Timisoara Evaluare topic: ***** 2 Voturi

#721 Useril este offline   Claudiu1212 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 527
  • Inregistrat: 14 mai 18
  • Sexul:masculin

Postat 14 octombrie 2023 - 09:09

e si pentru masini/biciclisti, ca veneau multi de pe Cosminului fara sa se asigure, trec zilnic pe acolo si am vazut de mai multe ori am vazut masini de pe Cosminului cum taie calea celor de pe Eneas.
0

#722 Useril este offline   Manu25 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 24
  • Inregistrat: 31 martie 16

Postat 21 octombrie 2023 - 16:53

Vezi postareaFlorin.B RATT, la 11 octombrie 2023 - 19:09, a spus:

Circul destul de des pe Eneas si pot spune ca asemenea exagerari la trecerile pentru pietoni au doar rolul de a mai sifona niste bani, traficul pietonal pe acele treceri fiind unul foarte redus. (nu stiu pe nemteste cum s-ar spune, dar pe romaneste se spune: nu trece nici dracu' pe acolo) Bani aruncati... :Facepalm_emote_gif:


Nu sunt de acord, este o soluție ieftina si care face treaba, vedem in sfarsit in Romania urbanism cu standarde inalte care se gandeste la protejarea bicicletelor/pietonilor... cand pista nu este separata fizic/cu stalpisori, este cel mai periculos, masinile taie banda cu viteza... la anumite intersectii de pe Coresi am avut deja cateva "intalniri neplacute" cu masini... (dar din fericire nu am mai fost lovit pana acum).
4

#723 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29742
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 22 octombrie 2023 - 09:43

Am inteles. Chiar daca solutia e de rahat, arata groaznic, nu e fiabila, nu va fi intretinuta corespunzator si va arata si mai groaznic ca acum, conteaza doar ca ieftina si "face treaba".
0

#724 Useril este offline   michidutza 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 1140
  • Inregistrat: 26 iunie 16

Postat 22 octombrie 2023 - 12:18

E un mic pas. Asta e se pare. Erau mai faine niste jardiniere sau ghivece imense cu flori....
1

#725 Useril este offline   Bogdan_tmtm 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 285
  • Inregistrat: 09 septembrie 19

Postat 22 octombrie 2023 - 17:03

Am umblat toata Germania si eu asa tiganie nu am vazut. Tot mai mult pun la indoiala ca Fritz este neamt.
1

#726 Useril este offline   The Mechanic 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 1109
  • Inregistrat: 30 ianuarie 15
  • Sexul:masculin

Postat 22 octombrie 2023 - 18:09

:up_arow: Am mai vazut, dar pe bulevarde, nu pe stradute ca e overkill. La noi in oras am mai vazut pe Ghe. Lazar colt cu Teiului
1

#727 Useril este offline   MHN 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 5991
  • Inregistrat: 29 noiembrie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Infrastructura & Investitii

Postat 23 octombrie 2023 - 10:30

Vezi postareaBogdan_tmtm, la 22 octombrie 2023 - 17:03, a spus:

Am umblat toata Germania si eu asa tiganie nu am vazut. Tot mai mult pun la indoiala ca Fritz este neamt.

Ai umblat în toată Germania cu bicicleta :eusa_think: ?!
0

#728 Useril este offline   Bogdan_tmtm 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 285
  • Inregistrat: 09 septembrie 19

Postat 23 octombrie 2023 - 23:13

Vezi postareaMHN, la 23 octombrie 2023 - 10:30, a spus:

Ai umblat în toată Germania cu bicicleta :eusa_think: ?!

Nu, doar in Belin, Munchen si Hamburg m-am dat mult cu bicicleta (normala, electric) - efectiv ma saturasem cititul in U-bahn .. si facut tot felul de trasee in afara oraselor. In rest am circulat cu masina, pe jos, trenul (IC), barca (Main - Frankfurt), metroul, trotineta, etc, chiar mi-a placut sa umblu. Am fost detasat (delegat) aproape 6 ani, iar transportul imi era in buna parte decontat.
Acum intreb si eu .. ce legatura are intrebarea ta cu subiectul? Tu doar de pe bicicleta poti observa?
Imi mentin parerea, tiganie mai mare cu stalpisorii aceia nu am vazut in tara lui de bastina, de aia ma intreb daca Fritz e cu adevarat neamt.
La fel cum nu am vazut cabluri pe stalpi, ma apuca alergia cand vad ca rup stalpii la propriu. Au spart Torontalului pe ambele sensuri si nu am vazut sa se fi tras traseele de cabluri (sper sa ma insel si totusi ele sa existe, iar la un moment dat sa se poata lauda ca a facut si pe aici treburi nemtesti .. ca de mioritice mi-a ajuns).
0

#729 Useril este offline   Elphax 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 1387
  • Inregistrat: 18 aprilie 15
  • Sexul:masculin

Postat 24 octombrie 2023 - 12:41

toata Europa e plina de exemple, modele prin care se protejeaza biciclistii, se reduce viteza masinilor prin mutare de pe o parte pe cealalta a strazii. Normal ar fi sa se faca cu borduri si marcaje , in tarile civilizate sunt suficiente. La noi e nevoie de stalpi si bare metalice pentru a tine masinile pe carosabil.
Intr-adevar sunt multi stalpi, poate nu arata excelent, dar pentru biciclisti si siguranta in trafic este foarte bine.
5

#730 Useril este offline   Manu25 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 24
  • Inregistrat: 31 martie 16

Postat 25 octombrie 2023 - 11:53

A aparut pe FB o video care arata cum functioneaza intersectia : https://www.facebook...103399407693911

Personal cred ca este bine gandit, in sfarsit ceva mai aproape din standardele din vestul Europei, scapam de vechi urbanisti care pana acum au crezut ca vopsea este suficient pentru a avea piste de biciclete unde esti in siguranta.... :rolleyes:
3

#731 Useril este offline   Elphax 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 1387
  • Inregistrat: 18 aprilie 15
  • Sexul:masculin

Postat 25 octombrie 2023 - 13:57

acum ca ne dam seama ca este si o intersectie de piste, logica stalpilor este mai usor de inteles. daca erau destepti postau si ei filmuletul in prima zi, nu dupa ce au facut antena 1 reportaj Imagine postata
2

#732 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29742
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 25 octombrie 2023 - 17:47

Spuneam undeva mai sus ca nu e trafic pentru asa ceva, adica oricat ar vrea primaria nu circula atatia ciclisti si pietoni (sunt denivelari serioase, late cat o strada, pentru calmarea traficului) incat sa justifice lucrarea. Intreaba cineva chiar acolo pe facebook despre asta si nu am vazut vreun raspuns.

Citeaza

Mihai Mari
Toate aceste aceste schimbari au luat in calcul si traficul din zona respectiva. Adica s-a masurat in vreun fel numarul biciclistilor si al masinilor care circula in diferite momente ale zilei in zona respectiva? Exista statistici exacte?

0

#733 Useril este offline   Janto A. 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 498
  • Inregistrat: 24 iunie 18
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timişoara

Postat 26 octombrie 2023 - 13:12

Surpriza diminetii a fost ca s-au montat stalpisori portocalii pe strada Dr. Aurel Candea, culmea, intre cele 2 benzi albe deja vopsite pe carosabil, care aveau aspect de pista de bicicleta, pana astazi, desigur (Practic biciclistii circula intre bordura din dreapta si acei stalpisori, pe un spatiu generos, as putea zice).
Strazile din jur erau supra-aglomerate de masini parcate, se parca inclusiv pe colturile parcului din Piata Bisericii, chiar si in buza trecerilor de pietoni din apropiere de Oglinda.

Sa nu mai zic ca am asistat cum o masina, care venea de pe strada Mitropolit Varlaam (cu piatra cubica), a virat dreapta pe Dr. Aurel Candea...chiar pe acea pista de biciclete (Concluzia fiind ca incape un autoturism pe acea suprafata delimitata de stalpisori).
2

#734 Useril este offline   Tihomir 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 164
  • Inregistrat: 11 iulie 14

Postat 27 octombrie 2023 - 17:44

Vezi postareaFlorin.B RATT, la 25 octombrie 2023 - 17:47, a spus:

Spuneam undeva mai sus ca nu e trafic pentru asa ceva, adica oricat ar vrea primaria nu circula atatia ciclisti si pietoni (sunt denivelari serioase, late cat o strada, pentru calmarea traficului) incat sa justifice lucrarea. Intreaba cineva chiar acolo pe facebook despre asta si nu am vazut vreun raspuns.


Denivelarile de genul se fac in special pe strazi secundare ca acolo e cel mai putin atent lumea, nu pe bulevarde unde masinile au viteza. Nu ai ce merge cu masina pe acolo cu mai mult de 50 incat sa ti-o spargi in denivelarile alea.


https://i.imgur.com/I7bi6uL.png

Poti cauta de curiozitate strada pe google maps, toate stradutele din jur au denivelari de genul, chiar daca probabil ca trece un om la 10 minute.

Aceasta postare a fost editata de Tihomir: 27 octombrie 2023 - 17:47

1

#735 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29742
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 27 octombrie 2023 - 18:28

Bun, pe Eneas nu am trecut de cand s-a facut lucrarea, dar ce imi arati in poza nici nu se compara cu ce avem pe Loga unde s-a aplicat demult solutia asta. Acolo se vad urme pe asfalt (dupa "deal") lasate de masinile cu garda la sol mica.
0

#736 Useril este offline   Lotilyx 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 35
  • Inregistrat: 07 iulie 23

Postat 28 octombrie 2023 - 13:29

Vezi postareaFlorin.B RATT, la 25 octombrie 2023 - 17:47, a spus:

Spuneam undeva mai sus ca nu e trafic pentru asa ceva, adica oricat ar vrea primaria nu circula atatia ciclisti si pietoni (sunt denivelari serioase, late cat o strada, pentru calmarea traficului) incat sa justifice lucrarea. Intreaba cineva chiar acolo pe facebook despre asta si nu am vazut vreun raspuns.


Asta e ca aia cu "n-are rost să mă spăl pe dinți că oricum nu mă pupă nimeni".

Vezi postareaTihomir, la 27 octombrie 2023 - 17:44, a spus:

Denivelarile de genul se fac in special pe strazi secundare ca acolo e cel mai putin atent lumea, nu pe bulevarde unde masinile au viteza. Nu ai ce merge cu masina pe acolo cu mai mult de 50 incat sa ti-o spargi in denivelarile alea.


https://i.imgur.com/I7bi6uL.png

Poti cauta de curiozitate strada pe google maps, toate stradutele din jur au denivelari de genul, chiar daca probabil ca trece un om la 10 minute.


Din păcate din poză nu se vede prea bine înălțimea denivelării. Și e pietruit, nu asfaltat, deci e alt context. Pavajul în sine e deja o măsură de calmarea traficului. Dar înțeleg argumentul.
1

#737 Useril este offline   Claudiu1212 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 527
  • Inregistrat: 14 mai 18
  • Sexul:masculin

Postat 28 octombrie 2023 - 15:49

Eu circul pe pista de pe Eneas in fiecare zi, dimineata intre 7 jumate si 8 sunt multi biciclisti, de multe ori mai multi ca masinile, care la ora respectiva cel putin sunt foarte rare pe strada aia, ii drept ca de pe Cosminului vin destul de multe.

Normal ca nu circula lumea cu bicicleta ca nu exista infrastructura, pistele sunt rare, prin faptul ca trebuie sa te dai jos la fiecare intersectie o face ineficienta, ar trebui in mult mai multe locuri sa avem intersectii suprainaltate pentru a deveni mai eficiente si sa fie folosite mai des. Sotia mea ocoleste mult cu bicicleta doar ca sa poata merge pe pista de pe malul begai la lucru pentru ca pe ruta directa nu exista piste si bordurile sunt gigantice.
2

#738 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29742
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 28 octombrie 2023 - 18:16

Vezi postareaLotilyx, la 28 octombrie 2023 - 13:29, a spus:

Asta e ca aia cu "n-are rost să mă spăl pe dinți că oricum nu mă pupă nimeni".

Ca sa ramanem la infrastructura e ceva de genul: avem niste bani, hai sa facem o autostrada Albina - Bacova. Precis vor fi participantii la trafic mai in siguranta decat pe DJ.
-2

#739 Useril este offline   Infra 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 418
  • Inregistrat: 27 februarie 16

Postat 28 octombrie 2023 - 18:35

Tocmai s-a inaugurat pista de biciclete, dați-i puțin timp. Sigur va fi populară, doar leagă două piste circulate.
1

#740 Useril este offline   Manu25 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 24
  • Inregistrat: 31 martie 16

Postat 30 octombrie 2023 - 03:09

Vezi postareaBogdan_tmtm, la 22 octombrie 2023 - 17:03, a spus:

Am umblat toata Germania si eu asa tiganie nu am vazut. Tot mai mult pun la indoiala ca Fritz este neamt.


Apropo si in NYC se instaleaza acest tip de mobilier stradal pentru a forta soferii sa ia un unghi drept și sa fie mai atenti la pietoni.... https://www.facebook...w7NWccerVDzLHl/
1

Arata acest topic


  • (38 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 35
  • 36
  • 37
  • 38
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi