STP Timișoara Forum: Linia Expres 2 - STP Timișoara Forum

Salt la continut

Imagine postata
  • (24 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Linia Expres 2 Evaluare topic: -----

#61 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 09 martie 2011 - 17:03

Vezi postarealloner, la 09 martie 2011 - 11:13, a spus:

Ar fi posibila schimbarea traseului E2 de la mall pe aradului, apoi pe torontal iar capatul sa fie la intersectia dintre torontal si liege? De la mall am impresia ca oricum traseul e comun cu linia 40, doar ca e oarecum invers.


Deci e cea mai puierila ide pe care am auzit-o pana acum (si pana nu se fac filozofii nu atac persoana ci ideea!!!)

Da-mi te rog o explicatie logica pentru asta! Adica ai toate posibilitatile cu maximum 2 schimbari de vehicul sa ajungi de la AEM pana la Liege...
0

#62 Useril este offline   Visor 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 8414
  • Inregistrat: 09 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:STPT, Trenuri, Fotografia, Desenul, PC

Postat 09 martie 2011 - 20:41

Oricum n-o sa se schimbe. Nu ramane cartierul important Lipovei fara linie Expres, fara legatura directa cu Sudul. Sunt calatori multi si pe Mall - Lipovei - Stuparilor - Mall. ;)
0

#63 Useril este offline   lloner 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 240
  • Inregistrat: 27 martie 08

Postat 10 martie 2011 - 09:25

Vezi postareacseh_17, la 09 martie 2011 - 17:03, a spus:

Deci e cea mai puierila ide pe care am auzit-o pana acum (si pana nu se fac filozofii nu atac persoana ci ideea!!!)

Da-mi te rog o explicatie logica pentru asta! Adica ai toate posibilitatile cu maximum 2 schimbari de vehicul sa ajungi de la AEM pana la Liege...


Maxim 2 schimbari si zeci de minute pierdute prin statii...
Daca ar fi timpii de asteptare mai mici n-as mai veni cu idei de astea "puerile".
Explicatie: vreau sa ajung din punctul A in punctul B intr-o perioada de timp decenta. O a doua explicatie ar fi ca vad tramvaiele pline cum pleaca din torontal dimineata, in timp ce E2-ul la mall se goleste. Cred ca 40-ul e suficient pe portiunea spre lipovei de dupa mall.

Aceasta postare a fost editata de lloner: 10 martie 2011 - 09:34

0

#64 Useril este offline   Visor 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 8414
  • Inregistrat: 09 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:STPT, Trenuri, Fotografia, Desenul, PC

Postat 10 martie 2011 - 20:27

Dimineata intre 07-08 si E2 e plin, in Lipovei.
0

#65 Useril este offline   Raoul94 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2401
  • Inregistrat: 15 mai 10
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 10 martie 2011 - 20:36

Vezi postareaVisor, la 10 martie 2011 - 20:27, a spus:

Dimineata intre 07-08 si E2 e plin, in Lipovei.


Iar la stadion ajunge aproape gol :no:
0

#66 Useril este offline   Visor 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 8414
  • Inregistrat: 09 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:STPT, Trenuri, Fotografia, Desenul, PC

Postat 10 martie 2011 - 20:39

Pentru ca majoritatea coboara la Complex Studentesc si la Cluj. In orice linie exista unele statii, mai ales cele de capete unde nu sunt foarte multi calatori. Nu se poate ca fiecare traseu sa fie plin dintr-un capat in altul in orele de varf...
Dar iti zic sigur pentru ca circul des cu E2, in Lipovei statiile solicitate sunt Pomiculturii, Sf. Apostoli si Stuparilor. Este adevarat ca grosul calatorilor, adica momentele cand autobuzul e plin pana in usi, pe aceasta linie, este se doar pe portiunea Complex Studentesc - Mall. Nr. calatorilor din Lipovei este cam egal cu cel din Sud.
0

#67 Useril este offline   Visor 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 8414
  • Inregistrat: 09 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:STPT, Trenuri, Fotografia, Desenul, PC

Postat 11 martie 2011 - 18:56

Special pentru voi am numarat azi calatorii. Ora de plecare de la AEM: 17:30. Am stat in spate, deci am avut view.:blush:

AEM - Cvartalul Sudului -> 9;
Cvartalul Sudului - Cluj -> 15 - 20;
Cluj - Complex -> multi;
Complex - Iulius Mall -> foarte multi, autobuzul plin;
Iulius Mall - Div. 9 Cavalerie -> 32;
Div. 9 Cavalerie - Poniculturii -> 30;
Pomiculturii - Sf. Apostoli -> 20;
Sf. Apostoli - Stuparilor -> 23.
0

#68 Useril este offline   Laura-Alexa 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 50
  • Inregistrat: 29 ianuarie 10
  • Sexul:feminin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Arhitectura

Postat 25 aprilie 2011 - 22:53

stiti cumva cum circula expres-ul 2 maine? avand in vedere ca este inca vacanta, maine se considera zi lucratoare sau nu? m-ar interesa plecarile de la parcul sudului dimineata in jur de ora 9...
0

#69 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29759
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 25 aprilie 2011 - 23:18

Doua curse pleaca de la AEM in jurul acelei ore. Una la 8:45 si una la 9:50 (conform planificarii curselor in Radfleet)
0

#70 Useril este offline   Raoul94 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2401
  • Inregistrat: 15 mai 10
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 05 iunie 2011 - 13:49

Tot am zis ca postez , dar lenea din ultimul timp ... strica tot :coolspeak:

Nu mi s-a intamplat odata , si nu la aceiasi ora ... Dar in ultimul timp nu stiu ce fac soferii de pe E2 dar isi bat joc .

In Statia Spitalul Judetean > AEM , ajung cu 5 Minute mai repede si nu exagerez deloc . Era ceva cu +/- 3 Minute in functie de conditiile de trafic ... ok ... dar nu 5 minute ... stau si il astept ca sa aflu ca el a plecat demult , astfel pierzand si tramvaiu ... si ramane sa merg pe jos decat sa mai astept altceva :coolspeak:
0

#71 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29759
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 05 iunie 2011 - 16:51

Nu e +/- 3 minute. E doar + 3 minute. In avans nu ar avea voie sa ajunga.
0

#72 Useril este offline   emilut 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2310
  • Inregistrat: 05 ianuarie 10
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timişoara

Postat 05 iunie 2011 - 19:27

Vezi postareaFlorin.B RATT, la 05 iunie 2011 - 16:51, a spus:

Nu e +/- 3 minute. E doar + 3 minute. In avans nu ar avea voie sa ajunga.

Din câte cunosc, e vorba de +/-. Cel puţin, aşa scrie pe tabelele printate.
Dacă şoferii ajung în avans în câte o staţie, este din pricina traficului lejer. Ei nu pot circula cu 15-20 km/h, pt că niciodată nu pot ştii la care dintre semafoare vor staţiona mai mult decât este necesar, precum şi pt faptul că riscă amenzi destul de consistente dacă produc perturbaţii în trafic. Majoritatea călătorilor se plâng de întârzieri, şi nu de circulaţia în avans faţă de grafic. E2 fiind un traseu destul de lung, atât avansurile, cât şi întârzierile se acumulează, devenind oarecum consistente.
Interesant este că Raoul94 se bizuie pe un mtc care vine odată la 35 de minute, în loc să folosească tramvaiul care are o frecvenţă net superioară.
Paranteză! Pt o distanţă precum cea de la Judeţean la AEM, nici nu mi-aş complica viaţa cu transportul în comun. Mersul pe jos face piciorul frumos. Ar fi vorba de cel mult 15 minute de plimbare. Dacă le socotim pe cele 10 pe care le petrece aşteptând în staţie, plus cele 5 de călătorie, tot cam pe acolo ar ajunge.
0

#73 Useril este offline   Raoul94 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2401
  • Inregistrat: 15 mai 10
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 05 iunie 2011 - 20:00

Vezi postareaemilut, la 05 iunie 2011 - 19:27, a spus:

Din câte cunosc, e vorba de +/-. Cel puţin, aşa scrie pe tabelele printate.
Dacă şoferii ajung în avans în câte o staţie, este din pricina traficului lejer. Ei nu pot circula cu 15-20 km/h, pt că niciodată nu pot ştii la care dintre semafoare vor staţiona mai mult decât este necesar, precum şi pt faptul că riscă amenzi destul de consistente dacă produc perturbaţii în trafic. Majoritatea călătorilor se plâng de întârzieri, şi nu de circulaţia în avans faţă de grafic. E2 fiind un traseu destul de lung, atât avansurile, cât şi întârzierile se acumulează, devenind oarecum consistente.
Interesant este că Raoul94 se bizuie pe un mtc care vine odată la 35 de minute, în loc să folosească tramvaiul care are o frecvenţă net superioară.
Paranteză! Pt o distanţă precum cea de la Judeţean la AEM, nici nu mi-aş complica viaţa cu transportul în comun. Mersul pe jos face piciorul frumos. Ar fi vorba de cel mult 15 minute de plimbare. Dacă le socotim pe cele 10 pe care le petrece aşteptând în staţie, plus cele 5 de călătorie, tot cam pe acolo ar ajunge.


Domnul Emilut sunt total de acord cu tine dar vreau sa iti dau asa o explicatie .

Tramvaiul daca il pierd > la frecventa pe care o are astept 9 minute + 6 minute care le fece pana la AEM > Deci ajung inaintea lui pe jos , iar pe caldura asta chiar nu se renteaza sa il mai astept sau sa merg cu el .
Expresul 2 il astept doar Miercuria cand am ore de la ora 9 si Joia cand am ore de la 2 , si pe Expres ma intalnesc cu un coleg cu care ma inteleg foarte bine si mai povestim .

Faza e ca nu in fiecare zi am chef sa merg pe jos , chiar sunt adeptul plimbarilor ( ex. Astazi , impreuna cu Cristi am venit pe jos de la Mall pana acasa , la plimbarica ) dar cateodata chiar nu iti arde de plimbari , si oricum ar fi nu gasesc explicatia cu care soferii " isi permit " sa ajunga cu 5 minute mai repede fata de grafic , asa cum ai zis tu , la o cursa care vine odata la 35 de minute .
0

#74 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29759
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 05 iunie 2011 - 20:25

Vezi postareaemilut, la 05 iunie 2011 - 19:27, a spus:

Din câte cunosc, e vorba de +/-. Cel puţin, aşa scrie pe tabelele printate.


Citat (copy/paste) de pe tablele din statii: "Obs: faţă de orele de plecare afişate pot apărea întârzieri de până la 3 min datorită condiţiilor de trafic"

Probabil de sosirea in avans nu s-a plans nimeni. :rad_masa:
0

#75 Useril este offline   emilut 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2310
  • Inregistrat: 05 ianuarie 10
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timişoara

Postat 05 iunie 2011 - 20:33

Vezi postareaRaoul94, la 05 iunie 2011 - 20:00, a spus:

Domnul Emilut sunt total de acord cu tine dar vreau sa iti dau asa o explicatie .

Tramvaiul daca il pierd > la frecventa pe care o are astept 9 minute + 6 minute care le fece pana la AEM > Deci ajung inaintea lui pe jos , iar pe caldura asta chiar nu se renteaza sa il mai astept sau sa merg cu el .
Expresul 2 il astept doar Miercuria cand am ore de la ora 9 si Joia cand am ore de la 2 , si pe Expres ma intalnesc cu un coleg cu care ma inteleg foarte bine si mai povestim .

Faza e ca nu in fiecare zi am chef sa merg pe jos , chiar sunt adeptul plimbarilor ( ex. Astazi , impreuna cu Cristi am venit pe jos de la Mall pana acasa , la plimbarica ) dar cateodata chiar nu iti arde de plimbari , si oricum ar fi nu gasesc explicatia cu care soferii " isi permit " sa ajunga cu 5 minute mai repede fata de grafic , asa cum ai zis tu , la o cursa care vine odata la 35 de minute .

Raoul, până şi eu, care sunt coleg cu şoferii de autobuz, îmi iau o marjă de siguranţă care să-mi permită să nu ratez cursa care mă interesează. Aş putea să-l opresc pe oricare dintre ei, în faţa blocului meu, dar prefer să merg în staţie şi să aştept ca oricare altul. Dacă chiar crezi că îţi este oportun să circuli cu E2, depune minimul de efort şi plasează-te în staţie cu câteva minute înainte de teoretica lui sosire. Nici avioanele nu zboară la secundă.
0

#76 Useril este offline   Raoul94 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2401
  • Inregistrat: 15 mai 10
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 05 iunie 2011 - 20:41

Vezi postareaemilut, la 05 iunie 2011 - 20:33, a spus:

Raoul, până şi eu, care sunt coleg cu şoferii de autobuz, îmi iau o marjă de siguranţă care să-mi permită să nu ratez cursa care mă interesează. Aş putea să-l opresc pe oricare dintre ei, în faţa blocului meu, dar prefer să merg în staţie şi să aştept ca oricare altul. Dacă chiar crezi că îţi este oportun să circuli cu E2, depune minimul de efort şi plasează-te în staţie cu câteva minute înainte de teoretica lui sosire. Nici avioanele nu zboară la secundă.


Ok , Emilut , am inteles ce ai vrut sa imi zici , chiar nu ma asteptam sa vina la secunda , dar in fine , asta e , trebuie sa ma adaptez daca vreau sa imi permit comfortul de a calatori cu clima .

O Seara Faina Va Doresc Tuturor !
0

#77 Useril este offline   Raoul94 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2401
  • Inregistrat: 15 mai 10
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 10 iunie 2011 - 13:41

Revin asa , cu un update .

Intamplarea face ca astazi sa astept tramvaiul .

Dupa cum scrie pe Grafic , Express 2 - Statia Sp. Judetean > A.E.M > 07:59

Dupa cum s-a venit astazi , Express 2 - Statia Sp. Judetean > A.E.M > 07:52

Sa Vi cu 7 minute mai devreme ???

Emilut , ti-am inteles punctul de vedere , dar totusi 7 MINUTE mai devreme ? :)
0

#78 Useril este offline   BogdanTm 

  • Membru VIP
  • Grup: VIP
  • Postari: 2312
  • Inregistrat: 06 septembrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:trenurile, calatoriile,sahul

Postat 10 iunie 2011 - 15:13

Ai dreptate si tu, are dreptate si domnul Emilut.. nu e firesc sa vina mai repede, dar daca aceasta situatie apare in trafic ce poate face soferul? sa traga pe dreapta si sa opreasca motorul asteptand sa treaca timpul din grafic? clar ca nu vor fi prea fericiti calatorii sin autobuz....ceea ce nu pot pricepe eu este de ce nu este afisata pa panou ora de sosire REALA in functie de ce spune GPS ul....doar asta e unul din avantajele monitorizarii flotei, nu?

Aceasta postare a fost editata de BogdanTm: 10 iunie 2011 - 15:19

0

#79 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29759
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 10 iunie 2011 - 18:33

Cum sa nu se afiseze pe panou timpul real? Din pacate linia E2 nu are panou in statia respectiva. :)
Chiar daca era panou, nu-l ajuta cu nimic pe un calator ajuns in statie dupa plecarea vehiculului. Ar fi afisat pur si simplu timpul de asteptare pana la sosirea urmatoare.
0

#80 Useril este offline   Visor 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 8414
  • Inregistrat: 09 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:STPT, Trenuri, Fotografia, Desenul, PC

Postat 10 iunie 2011 - 18:41

De aceea metoda clasica de tabele printate cu orarul e mai buna (caz in care sti din timp cand trebuie sa ajungi) decat sa stii minutele enorme de asteptat dupa ce ajungi in statie.
Sper ca n-o sa dispara tabelele orare din statiile care au panou electronic.:)
0

Arata acest topic


  • (24 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi