STP Timișoara Forum: Accidente - incidente - STP Timișoara Forum

Salt la continut

Imagine postata
  • (117 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 12
  • 13
  • 14
  • 15
  • 16
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Accidente - incidente Accidente, incidente si deraieri care implica tramvaie Evaluare topic: ***** 3 Voturi

#261 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 23 februarie 2009 - 16:09

Pai... daca 3461 ii in reparatii, si era mult mai serios avariat, dar 3421 (fostul Coca-Cola) era asemanator avariat cu acesta , habar n-am, dar daca se continua in acest fel, vom ajunge la cateva tramvaie SH.
0

#262 Useril este offline   Gygyman6 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 3099
  • Inregistrat: 07 ianuarie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 23 februarie 2009 - 16:23

Cosmarul asta va continua atata timp cat politia nu-si face treaba. I-a sa vedem cate accidente s-au intamplat in ultimul timp din cauza vatmanilor...sa aud..., nici unul, inca un vatman a si incasato de la sofer. Pana nu se vor suspenda permise pe viata, visul asta urat si inveitabila scadere a numarului de tramvaie va continua, pana vom mostenii Constanta, ar fii urat primul oras din Romania cu tramvai sa nu mai aiba tramvai.
0

#263 Useril este offline   alecs 

  • Membru Onorific
  • Grup: Membru onorific
  • Postari: 3145
  • Inregistrat: 20 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:timisoara
  • Interese:http://soferderomania.promotor.ro/carmen_m click plz

Postat 23 februarie 2009 - 17:08

astazi era sa mai fie un accident la catedrala.tramvaiul 6 a plecat din statie,a intrat in intersectie si a franat pentru ca era sa se loveasca cu o masina care a oprit la mm de tramvai.tramvaiul a ramas cu pantograful pe o parte de unde nu avea contact cu firul de curent.vatmanul spunea ca trebuie sa vina unul sa il impinga putin din spate,dar dupa un timp a facut ceva iar tramvaiul a inceput sa se ba;anseze in fata si in spate si a plecat.dar in tot acest timp nu se putea trece,iar tramvaiele care veneau din 700 erau blocate in trafic,iar cele care veneau de la maria nu au patit nimica deoarece nu era niciunul acolo...
0

#264 Useril este offline   Viktor 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 4686
  • Inregistrat: 25 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timişoara
  • Interese:Filme, poze, distractie, calatorii etc.Imi plac foarte mult tramvaiele Wegmann GT4.

Postat 10 martie 2009 - 16:31

Accident in intersectia de la Continental

Trafic dat peste cap spre Bastion! Un taxi a fost lovit de un tramvai chiar in intersectia din fata de la Continental. De vina a fost, se pare, soferul de taxi care nu a acordat prioritate de trecere garniturii.

Taximetrul venea dinspre Parvan si se indrepta spre Bastion. A sperat ca va trece repede, insa nu a reusit. Impactul nu a fost puternic, astfel ca atat masina, cat si tramvaiul au suferit avarii minore, iar soferul si vatmanul, precum si calatorii din vagoane n-au patit nimic.

Doar traficul in zona a fost ingreunat pret de cateva minute bune.
Aici aveti si un video: http://www.agenda.ro/main/video_page/news/...l?video_id=1468

Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
agenda.ro

Aceasta postare a fost editata de viktor: 10 martie 2009 - 20:21
Motiv editare: Am marit pozele

0

#265 Useril este offline   Gygyman6 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 3099
  • Inregistrat: 07 ianuarie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 10 martie 2009 - 20:04

Ala cu taxiul nu e cam pe contrasens, adica eu stiu ca acolo e sens unic, masinile ies din partea opusa cum e pozitionat taxiul?
0

#266 Useril este offline   Chagall 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10284
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:nespecificat

Postat 10 martie 2009 - 20:40

La fel cum am scris si in mesajul "7" la comentarii la acest articol http://www.agenda.ro/news/news/16716/accid...ontinental.html taximetristul era pe contrasens, tramvaiul era pe verde, iar ziarista care a scris acest articol era... pe langa (subiect).
0

#267 Useril este offline   Gygyman6 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 3099
  • Inregistrat: 07 ianuarie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 10 martie 2009 - 20:50

Multumesc pentru confirmare. Mai laso incolo de treaba inca unul, bine ca nu a fost mai rau, oricum si data trecuta in aceiasi zona tot un 6 a lovit o masina, eu zic ca nu ar strica sa puna bariere ca la tren ca la ce "soferi profesionisti" avem vai mama noastra. Ma daca ar fi avut si aia din Constanta un "noroc" la accidente ca noi, scoteau tramvaiul intr-o saptamana. Sa speram ca nu se mai intampla, asta dovedeste ca politia nu-si face treaba, daca sar suspenda permise pe viata sa vezi atunci ordine si disciplina, dar nu neaparat la taximetristi, la baietii aia de bani gata ca aia sunt cel mai bun exemplu si la mapetii veniti de la capsuni din Italia care vezi doamne acum au masina dar inainte nu aveau ce manaca.
0

#268 Useril este offline   timbo 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 55
  • Inregistrat: 03 noiembrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 10 martie 2009 - 20:56

Am fost in statie la Continental cand s-a intamplat accidentul.
Taximetristul a fost de neinteles. A venit pe contrasens, dinspre sediul BNR (era parcat in linie cu taxiurile de la Continental), s-a aruncat ca un adevarat kamikaze in intersectie (sensurile dinspre magazinul Bega si dinspre Posta Mare avand verde), s-a strecurat printre masinile care circulau prin intersectie din acele doua directii el venind dinspre posta mare, dar pe sensul invers de circulatie.
Odata cu el, a ajuns in intersectie si tramvaiul, care avea verde. Vazandu-se reciproc, atat vatmanul cat si taximetristul au OPRIT. Taxiul a dat un metru-doi cu spatele, dupa care tramvaiul s-a pus in miscare. Imediat, taxiul a TASNIT in fata lui, coliziunea fiind iminenta.
Dupa parerea mea, raman doua variante:
1. taximetristul avea casco si vroia sa-si repare ceva la masina pe asigurare.
2. Taximetristul e incredibil de Prost (cu P mare).

Am prins faza de la inceput si am urmarit-o din statie deoarece taxiul mi-a atras atentia inca de cand a inceput sa se strecoare printre masini pe contrasens.
0

#269 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29776
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 10 martie 2009 - 21:22

Manevra taximetristului chiar e total de neinteles. <_<
0

#270 Useril este offline   alecs 

  • Membru Onorific
  • Grup: Membru onorific
  • Postari: 3145
  • Inregistrat: 20 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:timisoara
  • Interese:http://soferderomania.promotor.ro/carmen_m click plz

Postat 24 martie 2009 - 19:12

Un tramvai a deraiat in zona Catedralei Mitropolitane. Garnitura a sarit de pe sine si a rupt doua borduri. Din fericire, nimeni nu a fost ranit.

De vina a fost un sofer care nu a acordat prioritate si a taiat calea tramvaiului. Garnitura tocmai lua curba dinspre Catedrala spre Spitalul de Copii. Un autoturism care mergea spre Piata Maria a taiat brusc liniile de tramvai. Vatmanul a franat, iar in acel moment, primul vagon a sarit de pe sine. Calatorii aflat in acel moment in tramvai s-au ales doar cu o zdruncinatura zdravana, dar nimeni nu a fost ranit. Echipaje de ambulanta si politie au fost trimise in zona pentru siguranta. Acum este asteptata o masina de interventie de la RATT care sa repuna garnitura pe linii.
http://www.agenda.ro/news/news/17169/tramv...-timisoara.html ...aici gasiti si poze


de aceea mergea 2 wegmannuri de pe 6,la depoul din dambovita, 3478 a fost bagat acuma la pranz pe linia 9.si la vechea inatrare a depoului din dambovita stateau 3 tramvaie, un 9, si un 7 dar nu stiu ce asteptau,ca au stat in jur de o ora acolo :coolspeak:
0

#271 Useril este offline   lorand 

  • Membru VIP*
  • Grup: VIP
  • Postari: 926
  • Inregistrat: 12 ianuarie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 24 martie 2009 - 19:25

In a doua poza, au trecut rotile tramvaiului prin bordura ?? :coolspeak: wow!
0

#272 Useril este offline   todoran13 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 206
  • Inregistrat: 28 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 24 martie 2009 - 19:53

Totusi, de ce a deraiat tramvaiul daca nu a fost lovita masina respectiva? Nu cred ca e normal sa deraieze doar pentru ca a franat.
0

#273 Useril este offline   alecs 

  • Membru Onorific
  • Grup: Membru onorific
  • Postari: 3145
  • Inregistrat: 20 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:timisoara
  • Interese:http://soferderomania.promotor.ro/carmen_m click plz

Postat 24 martie 2009 - 19:57

Vezi postareatodoran13, la 24 Mar 2009, 19:53, a spus:

Totusi, de ce a deraiat tramvaiul daca nu a fost lovita masina respectiva? Nu cred ca e normal sa deraieze doar pentru ca a franat.

cica din cauza uzurii,cititi si anuntul asta :coolspeak:



Circulaţie blocată în centrul Timişoarei
Tramvaie blocate din cauza unui vagon deraiat. S-a întâmplat în această după-amiază, între Catedrala Mitropolitană şi bulevardul Republicii din Timişoara.
Circulaţie blocată în centrul Timişoarei
Tramvaiul plecase din straţie către Spitalul de Copii "Louis ţurcanu", iar la un moment dat a sărit de pe şine. Vatmanul a reuşit cu greu să oprească garnitura, plină cu oameni. Din fericire, călătorii au scăpat nevătămaţi, iar tramvaiul RATT-ului a fost oprit în siguranţă, fără a acroşa alte autovehicule care treceau prin zonă. "Cred că e din cauza uzurii. Urmele de pe asfalt pleacă din staţie. Aşa că nu pare să fi avut viteză. Nu-mi dau seama cum a mai reuşit să ia virajul. Dacă o lua drept, se putea întâmpla o nenorocire", spune un agent de circulaţie, chemat să devieze traficul, pentru a face loc echipelor de intervenţie de la RATT. O macara specială a fost adusă în zonă, pentru a repune vagonul pe şine. Operaţiunea a durat mai bine de o oră, timp în care traficul în zonă s-a desfăşurat cu dificultate. O comisie a RATT va analiza avariile vagonului, dar şi a şinelor de pe tronsonul respectiv, pentru a preveni astfel de incidente.
tion.ro
0

#274 Useril este offline   Gygyman6 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 3099
  • Inregistrat: 07 ianuarie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 24 martie 2009 - 20:12

Uzura cui a sinelor sau tramvaiului, ca sinele sunt noi numa ce le-am schimbat.
0

#275 Useril este offline   alecs 

  • Membru Onorific
  • Grup: Membru onorific
  • Postari: 3145
  • Inregistrat: 20 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:timisoara
  • Interese:http://soferderomania.promotor.ro/carmen_m click plz

Postat 24 martie 2009 - 20:14

din cate am inteles eu din articolul celor de la tion, este vorba de uzura sinelor, cu toate ca este noua :blink:
http://www.agenda.ro/main/video_page/news/...l?video_id=1626 ce fain merge tramvaiul pe asfalt :coolspeak:
0

#276 Useril este offline   Gygyman6 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 3099
  • Inregistrat: 07 ianuarie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 24 martie 2009 - 21:13

Daca nu mai scade rata accidentelor mai bine nu mai luam tramvaie noi, va imaginati voi un tramvai cu podea joasa ce ar fi patit, s-ar fi spart partea de jos nu bordura. Apropo vatmanul care apare in interviu nu avea uniforma si plus mai avea si casti, aa si mai si manca. Calatorii din Libertatii cum au fost anuntati de accident, a aparut ceva pe panou???
0

#277 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29776
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 24 martie 2009 - 21:33

Vezi postareaGygyman6, la 24 Mar 2009, 21:13, a spus:

a aparut ceva pe panou???


Nu, pe panou nu scrie ca a avut loc un accident. Singurul indiciu e faptul ca nu estimeaza timpul pana in statie. Probabil ca pe viitor vor fi mesaje predefinite.
0

#278 Useril este offline   Gygyman6 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 3099
  • Inregistrat: 07 ianuarie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 24 martie 2009 - 22:41

O posibila cauza a accidentului ar fi inertia, si uzura rotilor, in special partea aceea care arata ca o lama si se infige in santul sinei, daca aceea se rupe sau e tocita nu are destula forta pentru a mentine cursul sinei.
Hai sa fim seriosi daca erau uzate sinele intra tramvaiul in Flanco ca siasa e fix pe colt.
0

#279 Useril este offline   srazvi 

  • Membru începător
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 3
  • Inregistrat: 25 februarie 09

  Postat 25 martie 2009 - 13:44

Deci cauza de fapt a fost: bandajele extrem de tocite ale tramvaiului? :lol:
0

#280 Useril este offline   lorand 

  • Membru VIP*
  • Grup: VIP
  • Postari: 926
  • Inregistrat: 12 ianuarie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 25 martie 2009 - 15:56

S-ar putea.
0

Arata acest topic


  • (117 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 12
  • 13
  • 14
  • 15
  • 16
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

2 useri citesc topicul
0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi