STP Timișoara Forum: Linia 4 - STP Timișoara Forum

Salt la continut

Imagine postata
  • (28 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Linia 4 Discutii despre linia 4 Evaluare topic: ***** 1 Voturi

#221 Useril este offline   Visor 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 8415
  • Inregistrat: 09 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:STPT, Trenuri, Fotografia, Desenul, PC

Postat 23 aprilie 2010 - 18:39

Ambele garnituri au fost si ieri. 3468 si mai inainte.
0

#222 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 26 aprilie 2010 - 15:29

Am facut putina curatenie pe aici! Va rog TINETI-VA la tema topicului! :eusa_think:
0

#223 Useril este offline   Visor 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 8415
  • Inregistrat: 09 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:STPT, Trenuri, Fotografia, Desenul, PC

Postat 30 aprilie 2010 - 17:07

Seara observ retragerea unor trenuri (ora 20 si ora 21) prin Iosefin, la fel si la ora 16. S-a schimbat traseul de acces/retragere?
Mi e pare ca e mai bine pe la Catedrala - Iosefin decat pe linia lui 9.
0

#224 Useril este offline   alecs 

  • Membru Onorific
  • Grup: Membru onorific
  • Postari: 3145
  • Inregistrat: 20 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:timisoara
  • Interese:http://soferderomania.promotor.ro/carmen_m click plz

Postat 30 aprilie 2010 - 23:49

Depinde de unde se retrage, ca daca este in 700 si are ora de retragere, se retrage pe acolo.Daca este la AEM merge pe linia 9 :nervos:
0

#225 Useril este offline   NDY 

  • Membru VIP*
  • Grup: VIP
  • Postari: 2439
  • Inregistrat: 07 iunie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 01 mai 2010 - 15:35

3509+3755 de cand a reintrat pe traseu, circula doar pe linia 4. Devine oare tramvaiul acestei linii, sau este doar o coincidenta?

3514 circula de cateva zile pe 1 fara vagon, iar 3553 a revenit pe 4, insa tot fara vagon (primul Wegmann fara vagon de pe 4 :nervos: ). Ce se intampla cu remorcile lor?
0

#226 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 01 mai 2010 - 19:42

#3553 a fost azi pe 1 fara remorca. Asa cum si remoprca lui #3514, vagonul lui sunt intr-o tare jalnica. Ele cele mai probabil vor fi atasate altor tramvaie care vor intra la RK. In coincidenta #3514 si #3553 vor circula probabil fara vagon ca si #3554.
0

#227 Useril este offline   NDY 

  • Membru VIP*
  • Grup: VIP
  • Postari: 2439
  • Inregistrat: 07 iunie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 01 mai 2010 - 22:56

Pai nici vagoanele motor in cauza nu sunt foarte departe de un RK... :) Oricum, pacat, puteau trage binemersi remorci cele 2...mai bine le atasau alte remorci.
0

#228 Useril este offline   Visor 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 8415
  • Inregistrat: 09 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:STPT, Trenuri, Fotografia, Desenul, PC

Postat 03 mai 2010 - 17:36

Iar #3514, cum nu are vagon, a inceput sa circule si unde nu este necesar remorca, adica pe 6 azi. :)
0

#229 Useril este offline   Viktor 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 4686
  • Inregistrat: 25 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timişoara
  • Interese:Filme, poze, distractie, calatorii etc.Imi plac foarte mult tramvaiele Wegmann GT4.

Postat 03 mai 2010 - 17:47

Parca vad ca in curand o sa-l vadem si pe 7. :naughty1: Ce zici Andy? :)
0

#230 Useril este offline   NDY 

  • Membru VIP*
  • Grup: VIP
  • Postari: 2439
  • Inregistrat: 07 iunie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 04 mai 2010 - 19:13

Nu ma enerva :eusa_think:

3514 a fost si astazi pe linia 6, alaturi de 3521 (ciudat ca cele 2 sa fie pe aceasta linie). Oricum, daca 3716 are nevoie urgenta de RK, sa mai circule si 3514 1 saptamana 2 cum circula acum si va intra si el la RK :rad_masa:) Insa ce nu inteleg eu...de ce nu au bagat si vagoanele motor la RK impreuna cu remorcile lor? (ma refer la 3514 si 3553).
0

#231 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 05 septembrie 2010 - 10:45

Ieri am aflat multe chesti despre linia 4, care mi se par foarte interesante.

Sa o luam de la inceput. O zi de sambata unde o tura pe linia 4 este de 85 de minute. Asta deupa ce a fost marita de la 72(!!!). 5 trenuri. Sa impartim 85 la 5 si aflam ca intervalul intre tramvaie este de 17 minute. Deci cand au marit intervalele automat trebuia sa mai introduca un tren. Bun pana aici nimic prea grav. Numai sa ii luam si pe vatmani. Se da un fost sef(de coloana parca), ajuns din nou vatman. In loc sa tina un ritm calumea, el se lafaie cu tramvaiul cu aprox 20 km/h, deci isi bate joc de calatori. Asa s-a ajuns de exemplu ieri ca dupa el la intervale de 5 si dupa aceea 10 minute sa vina alte 2 tramvaie, ca dupa aceea intervalul sa fie de 32 de minute pana la urmatorul! Bataie de joc! Si ca sa fie totul complet il mai avem pe unu (cu siguranta il stim cu totii dupa moaca de copil pe care o are) care face semne la ceilalti vatmani sa o lasa mai moale... Dupa toate acestea adauga o rezerva solo, si avem o zi de sambata in care 2 vatmani isi fac de cap, pana cand ceilalti dau ca nebuni isa recupereze.

Chiar ma intreb, ce face dipecerul in aceste momente? Doarme? Conducerea ce face? Acesti vatman iar trebui sa plece de a II-a zi, nu sa-si bata joc de noi, si e colegii lor... -_-
0

#232 Useril este offline   emilut 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2310
  • Inregistrat: 05 ianuarie 10
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timişoara

Postat 05 septembrie 2010 - 11:15

Hi, hi!
Aici "e" câteva aspecte de discutat.
- La faptul că s-a ajuns la frecvenţa de 17 minute, au contribuit printre alţii şi călătorii care nu-şi validează cardurile. O suplimentare a trenurilor nu o să vezi tu, cum nici eu nu o să mă văd moştenitorul lui Bill Gates.
- Din câte am auzit, vatmanilor li s-a recomandat ca atunci când este posibil, să folosească tracţiunea în modul "serie", ceea ce presupune o viteză de rulare mică. Trecerea în "paralel" aduce după sine un consum considerabil mărit de energie electrică.
- Faptul că următoarele garnituri s-au apropiat atât de mult de el, denotă că vatmanii acestora s-au grăbit. Cel mai probabil, vatmanul cu pricina a plecat de la capătul de linie în grafic, în timp ce "grăbiţii" au mai stat o vreme acolo.
- Mi s-a întâmplat de nenumărate ori (lucrând pe linia 33) să ajung la podul din Calea Şagului în acelaşi timp cu trenul care mă urma. Eu am plecat imediat în grafic, iar cel de după mine a beneficiat de o pauză de 6 minute, până să plece şi el.
0

#233 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 05 septembrie 2010 - 11:18

Nu cei din spate s-au grabit, ci acel "sef" este veriga. El o lalaie cu 15-20 la ora, pana cand il ajunge urmatorul, care ii face semn la randul lui urmasului sau sa o lase mai moale, ca o sa faca un sir de tramvaie. Deci daca ii cunosti si te intereseaza in privat iti dau 5 exemple(cel putin) de vatmani care merg la grafic orice ar fi... dintre acesti s-a intamplat ca ieri 2 sa fie pe 4 unul dupa celalt...
0

#234 Useril este offline   Visor 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 8415
  • Inregistrat: 09 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:STPT, Trenuri, Fotografia, Desenul, PC

Postat 05 septembrie 2010 - 13:11

Din ce am inteles cu atata "lalait" si "semne", inteleg ca au mers la pierdere. Daca da, de ce, daca tot s-a marit tura...
0

#235 Useril este offline   weg_mann4ratt 

  • Membru senior
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 850
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 05 septembrie 2010 - 15:22

Vezi postareacseh_17, la 05 septembrie 2010 - 10:45, a spus:

Ieri am aflat multe chesti despre linia 4, care mi se par foarte interesante.
O zi de sambata unde o tura pe linia 4 este de 85 de minute. Asta deupa ce a fost marita de la 72(!!!).


1 la mana: tura lui 4 are 85 de minute???? De cand? a, si apropo, tura era de 70 (32 minute de la un capat la altul + 4 minute la torontal + 2 minute la ciarda).
2 la mana: eu stiu ca in weekenduri sunt 6 trenuri dintre care unul din ele iese pe la 8:30 dimineata si se retrage pe la 19-20.

Chiar s-au schimbat chestiile astea ?
Sau sunt masuratori facute de tine pe teren ?

Iar faza cu Adi, fostul sef de tura / coloana, e adevarata. Ma refer la viteza. Ala tot timpul merge cu 20 la ora. I-o fi frica sa nu deraieze sau ceva.
El s-a bagat la tramvaie, pentru ca i-au schimbat astia postul: din Traian, in Dambovita. Asa-i trebuie, si asa incalca prea mult regulamentul tinand cont ca era sef. Mergea zilnic cu tanti Lenuta in cabina. Si cu altii. -_-

Aceasta postare a fost editata de sorin_vd4ratt: 05 septembrie 2010 - 15:23

0

#236 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29778
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 05 septembrie 2010 - 15:49

Nici vorba de asemenea timpi (85 minute)! Hai sa aruncam o privire in planificarea de maine a liniei 4 (identic sambata si duminica ca timp de efectuare a unei semiture):

Imagine atasata: 4.jpg

Deci, o semitura are 32 de minute.
0

#237 Useril este offline   weg_mann4ratt 

  • Membru senior
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 850
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 05 septembrie 2010 - 16:13

Este oarecum adevarat ca au primit instructiuni sa o lase mai incet... nu inteleg de ce... a, mi-aduc aminte: cu radarele... li s-a zis (de seful de tura) sa nu mai incerce sa tina de grafic, ca daca o fac, se gasesc in postura de a incalca limita de 5 la ora de la torontal precum si cea tot de 5 de la brithouse pana la capat la ciarda.
Deci daca o tura o fac in 85 de minute, in loc de 70, cat zice graficul... sunt acoperiti.

Dar sa revenim, cine a pus toate turele alea acolo in Radfleet? -_-
La fel de bine, imediat dupa ce le-a bagat in Radfleet, putea sa actualizeze pdf-ul cu linia 4, rubrica, zile lucratoare vacanta.
Intelegi unde bat acum ?
0

#238 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29778
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 05 septembrie 2010 - 16:21

Am inteles de mult si ti-am raspuns: cand regia va decide ca doreste postarea lor pe web, o va face. -_-
0

#239 Useril este offline   weg_mann4ratt 

  • Membru senior
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 850
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 05 septembrie 2010 - 16:22

Vezi postareaFlorin.B RATT, la 05 septembrie 2010 - 16:21, a spus:

Am inteles de mult si ti-am raspuns: cand regia va decide ca doreste postarea lor pe web, o va face. ;)

Daca stam ca Regia sa faca lucruri ................................. Mai ales cand vine vorba de detalii din astea... pf... total inutile si nesemnificative in raport cu probleme mai mari......
Mai bine ne facem bagajele si plecam din tara. -_-

Aceasta postare a fost editata de sorin_vd4ratt: 05 septembrie 2010 - 16:23

0

#240 Useril este offline   dAImon 

  • Membru activ
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 3886
  • Inregistrat: 25 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 27 ianuarie 2011 - 21:15

Astăzi între 16:15-16:40 au trecut cam 4 tramvaie pe la AEM spre Ciarda, însă nici unul nu s-a întors. Ce s-a întâmplat?
0

Arata acest topic


  • (28 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi