STP Timișoara Forum: Centura de NORD a Timisoarei - STP Timișoara Forum

Salt la continut

  • (14 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Centura de NORD a Timisoarei (finalizata) - 12,6 km

Poll: Taxa de tranzit

Sunteti de acord cu taxa de tranzitare (200 lei)?

Nu puteti vedea rezultatele acestui sondaj, pana cand nu votati . Va rugam sa va logati si sa va exprimati votul dvs. pentru a vedea rezultatele acestui sondaj.

Credeti ca centura va fi functionala pana in 2010?

Nu puteti vedea rezultatele acestui sondaj, pana cand nu votati . Va rugam sa va logati si sa va exprimati votul dvs. pentru a vedea rezultatele acestui sondaj.
Voteaza Vizitatorii nu pot vota

#181 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 11 octombrie 2011 - 10:57

Vezi postareaMHN, la 11 octombrie 2011 - 10:35, a spus:

:(
Banuiesc ca proiectul pentru portiunea de NE a fost realizat inainte de anul 2000, pe cand cel pentru portiunea de Sud a fost realizat in 2010.
Deci o diferenta de 10 ani -> greu de imaginat o sinergie intre ele.



Da, dar lucrarea a fost executata anul trecut, si cred ca se putea interveni pentru a fi armonizata cu proiectul Centurii de Sud. Dar mai degraba, fiind vorba de bani publici, nimanui nu-i pasa...In fine, nu-i nici prima si nici ultima situatie de acest gen...
0

#182 Useril este offline   Chagall 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10284
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:nespecificat

Postat 20 octombrie 2011 - 20:55

Emil Boc (in 20.10.2011): "Mai sunt încă kilometri de drumuri în regim de autostradă: Chitila - Voluntari, 20 de kilometri la Bucureşti, o parte din centura Timişoarei - 13 kilometri, 13 kilometri din centura Ploieştiului, tot în regim de autostradă.
Aceste lucruri nu pot fi contestate, sunt fapte" :eusa_think:

În momentul în care jurnaliştii i-au spus că tronsonul de centură al Timişoarei nu este în regim de autostradă, Boc a răspuns: "V-am spus că sunt drumuri expres sau drumuri în regim de autostradă, nu le-am pus la cei 90 de kilometri de autostradă pe care se circulă".

Sursa: ZF
0

#183 Useril este offline   Antal 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 113
  • Inregistrat: 28 ianuarie 11
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Temesvár

Postat 23 octombrie 2011 - 16:43

VIDEO Totul despre centura Timişoarei, în trei minute, pe YouTube. Vezi filmuleţul de prezentare.



Aceasta postare a fost editata de Antal: 23 octombrie 2011 - 16:45

0

#184 Useril este offline   Chagall 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10284
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:nespecificat

Postat 24 octombrie 2011 - 19:21

Vezi postareaAntal, la 23 octombrie 2011 - 16:43, a spus:

VIDEO Totul despre centura Timişoarei, în trei minute, pe YouTube. Vezi filmuleţul de prezentare.




Desi filmuletul nu-i chiar recent, dupa ce l-ai postat pe forum, a si aparut in presa, in Adevarul de data asta. :rad_masa:
0

#185 Useril este offline   Doppler 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10521
  • Inregistrat: 14 februarie 11
  • Sexul:masculin

Postat 03 martie 2012 - 01:04

Citeaza

Consiliul Judetean Timis doreste sa largeasca centura Timisoarei la patru benzi de circulatie

TIMISOARA. In Strategia de dezvoltare a judetului Timis se regaseste, printre altele, si centura orasului Timisoara. Atat centura de sud, cat si cei 12 kilometri deja existenti, acestia din urma fiind prevazuti pentru extinederea pe 4 benzi de circulatie.

Printre nenumaratele proiecte de infrastructura se afla si centura Timisoarei, cei 12 kilometri existenti si partea de sud ce urmeaza a fi construita astfel incat sa se inchida inelul de circulatie in jurul Timisoarei.

In privinta celor 12 kilometri deja existenti, Constantin Ostaficiuc a spus ca urmeaza sa se gaseasca solutii pentru extinderea la 4 benzi de circulatie, acum drumul avand doar cate o banda de circulatie pe sens. Mai mult, drumul care leaga centura Timisoarei de autostrada Timisoara – Arad ar urma sa fie modernizat si largit la 4 benzi de circulatie.

“De la Dunca am trecut 4 benzi, pana la autostrada, pe lista de investitii pe 2012. Incercam o negociere cu Compania Nationala sa facem inca doua benzi pe centura, lana pe Calea Aradului. Am considerat ca o solutie realizabila in 2-3 ani sa cobori pe autostrada, sa intri pe centura pe 4 benzi, pana pe Calea Aradului care continua tot pe 4 benzi“, a declarat Constantin Ostaficiuc, presedintele CJT.

In Strategia de dezvoltare a judetului Timis se mai regasesc proiecte mari, precum: Stadionul “Dan Paltinisanu”, Centrul Intermodal de Transport- Marfa, Centrul de afaceri ce urmeaza a fi construit pe amplasamentul fostului Comisariat Militar, dar si Muzeul Viu (o familie va trai la Muzeul Satului Banatean timp de cateva luni, ca in Evul Mediu) sau Castelul Huniade care nu va mai gazdui Muzeul Banatului, ci va avea statut de castel in mijlocul orasului.

opinia timisoarei
0

#186 Useril este offline   Chagall 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10284
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:nespecificat

Postat 03 martie 2012 - 08:05

Poate Centura de Nord la 4 benzi era prioritar acum cativa ani, dar acum cu realizarea A1, prioritatile din zona s-au schimbat drastic.
Sunt proiecte mult mai importante cu actuala dezvoltare a zonei, precum ar fi realizarea Centurii de Sud, largirea la 4 benzi a drumului Timisoara - Dumbravita - Giarmata - A1, sau realizarea uniei descarcari de pe A1 prin Calea Aradului. Odata cu realizarea lotului 1 din Timisoara - Lugoj, in mare parte Centura de Nord isi va pierde sensul, iar in viitor odata cu largirea orasului, va deveni Inelul 5 de ocolire a orasului Timisoara.
0

#187 Useril este offline   MHN 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 6004
  • Inregistrat: 29 noiembrie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Infrastructura & Investitii

Postat 03 martie 2012 - 13:29

:intrebare:
Zau ca nea' Costi acesta este contratimp/defazat rau!
Si eu consider ca mai important este sa se concentreze acum pe realizarea centurii de Sud la 4 benzi (pentru a nu se repeta greseala de la centura nord) desi oricum cred ca e prea tarziu si pentru acest demers.
0

#188 Useril este offline   Chagall 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10284
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:nespecificat

Postat 03 martie 2012 - 14:15

Eu sunt de parere ca si proiectul Centurii de Sud este depasita. Realitatea arata ca ar fi mult mai necesara o interconectare a viitoarei autostrazi Timisoara - Beograd prin nord-vest-ul Timisoarei printr-o centura in regim de autostrada care ar rezolva foarte multe probleme care au aparut dupa realizarea A1.
S-ar rezolva problemele cu descarcarea de pe A1, iar Centura de Sud nu ar mai fi nevoie sa se realizeze, autostrazile preluand tot traficul din jurul Timisoarei.
De putut se poate, doar sa se si vrea, iar factorii decizionali sa fie binevoitori in decizii cand vine vorba de Timisoara... Momentan pare o utopie, dar cine stie... poate intr-o buna zi va deveni realitate...
0

#189 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 03 martie 2012 - 17:08

Si daca va veni acea zi, nu va fi aleasa varianta optima pentru noi, timisorenii, precum si actuala AS Arad - Timisoara, cu efecte pozitive minime pentru noi, asa ca...
Si eu am sustinut prin alte postari ca AS Belgrad - Timisoara ar trebui sa treaca prin vestul orasului unindu-se cu cealalta in nordul orasului iar in sud fie drum expres intre cele doua AS fie chiar centura in regim de AS, varianta perfecta, gandita si pentru viitor, nu doar pentru prezent.
Cu alte cuvinte, toate demersurile si cheltuielile de pana acum legate de centura sud si nord - vest au fost inutile, s-au aruncat pe apa ...
0

#190 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29781
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 20 februarie 2013 - 13:23

De pe adevarul.ro:

Citeaza

Şoseaua care ocoleşte oraşul de pe Calea Aradului pe Calea Lugojului, va intra în reparaţii în luna martie. Au apărut probleme în zonele podurilor

Nicio lucrare de drum din zona Timişoarei nu pare să fie fără probleme. Dacă despre lucrările de mântuală de la autostrada Arad-Timişoara, ori de pe bulevardele din oraş s-a tot vorbit, iată că nu avea cum să scape nici şoseaua de centură. Doar este vorba de o şosea de 16,6 kilometri realizată în şapte ani, care imediat după inaugurare a mai avut nevoie de reparaţii.

La jumătatea lunii martie, şoseaua de centură va intra din nou în reparaţii având în vedere problemele apărute în zona podurilor, pline de denivelări care pun în pericol siguranţa circulaţie.

Partea bună este că lucrarea se află încă în garanţie, astfel că toate cheltuielile vor fi acoperite de constructor Romstrade - Vectra Service. Culmea că acesta a mai reparat o dată drumul, după ce a preluat lucrarea de la o societatea grecească care nu s-a achitat de sarcini şi a fost înlocuită.

Acesta a mai remediat o dată problemele. Primele lucrări au fost realizate de o firmă grecească. Ulterior, aceasta nu şi-a făcut treaba şi a fost înlocuită cu o societate românească. Se pare că terasamentul prost făcut de greci provoacă acum tasarea şi apar acele denivelări în zona podului.

0

#191 Useril este offline   MHN 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 6004
  • Inregistrat: 29 noiembrie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Infrastructura & Investitii

Postat 20 februarie 2013 - 14:23

Adevarul e ca in afara de tasarea rampelor, alte probleme eu nu am remarcat.
0

#192 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29781
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 03 iunie 2013 - 20:04

Azi am trecut impreuna cu Sorin pe centura si am observat ca pasajul CF din dreptul comunei Giarmata Vii e deteriorat bine de tot. Asfaltul s-a lasat mult si eu zic ca e un adevarat pericol pentru cei care au impresia ca circula pe un drum modern, unde limita de viteza este 100 km/h. Daca nu esti atent poti usor concura cu avioanele ce decoleaza de pe pista aflata in apropiere. :crazy:
0

#193 Useril este offline   MHN 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 6004
  • Inregistrat: 29 noiembrie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Infrastructura & Investitii

Postat 04 iunie 2013 - 06:15

Nu am trecut de ceva timp pe acolo, deci s-a lasat pasajul sau au aparut valuri pe rampele de acces?
Limitarea de viteza la 60 km/h mai exista?
0

#194 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29781
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 04 iunie 2013 - 09:32

S-a lasat asfaltul inainte de pasaj, mult! Da, limitarea mai exista pentru portiunea respectiva.
0

#195 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29781
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 24 august 2013 - 17:43

Citeaza

Scris de M. Hoster - Cine foloseşte în mod constant Centura de ocolire a Timişoarei ştie că la deja celebrul pasaj peste calea ferată situat în apropierea sensului giratoriu de lângă Giarmata Vii se lucrează de mai mult timp, o imensă gaură ocupă una dintre benzile de circulaţie. Semaforizarea impusă afectează circulaţia. Singurul termen oferit pentru terminarea lucrărilor este… septembrie.


... dar cineva a postat un comentariu in care spune ca:

Citeaza

Daca treceati azi pe acolo ati vedea ca au terminat lucrarea, se circula pe ambele sensuri.


...deci, probabil ca lucrarea e finalizata.
1

#196 Useril este offline   Doppler 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10521
  • Inregistrat: 14 februarie 11
  • Sexul:masculin

Postat 23 octombrie 2014 - 09:16

Imagine atasata: Centura Nord - Ghiroda.jpg
0

#197 Useril este offline   MHN 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 6004
  • Inregistrat: 29 noiembrie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Infrastructura & Investitii

Postat 23 octombrie 2014 - 10:04

Pai parca imi aduc aminte ca Dj609D dispune deja de "racord direct" la Centura de Nord.
Iar presedintele Titu zicea pe la inceputul anului despre o sporire a capacitatii pe Dj609D...
Despre ce sa fie vorba acum?!
0

#198 Useril este offline   bizone 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 233
  • Inregistrat: 08 octombrie 13
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 30 octombrie 2014 - 23:49

Am observat ca se lucreaza la drumul care ar face legatura intre aeroport si centura, din sensul giratoriu de la Giarmata Vii. Saptamana trecuta am vazut pe acolo ceva utilaje, n-am bagat de seama, dar zilele acestea m-am uitat mai atent si chiar se lucreaza.
0

#199 Useril este offline   andrei_tm 

  • Membru Senior
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 819
  • Inregistrat: 05 noiembrie 13
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 15 ianuarie 2015 - 00:06

Astăzi a fost un accident pe pasajul de peste calea ferată Timișoara - Pișchia - Radna de pe centura Timișoarei. Un șofer de TIR a fost rănit după ce i-a sărit o piatră în față când trecea pe lângă o altă mașină. Din spusele șoferului, după ce l-a lovit piatra nu a mai văzut nimic și a frânat. S-au efectuat două apeluri către 112. Poliția a sosit după 20 de minute, iar Ambulanța a venit după 30 de minute. Bine că șoferul nu a fost grav rănit.

Pentru presa locală am pus semnătura în mijlocul pozei. Și, dacă se inspiră de aici, îi rog să specifice și sursa: http://www.ratt.ro/forum/ și http://www.ratt.ro/f...p?showtopic=501

Poze de la fața locului:

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: Accident TIR Centură Timișoara (1).jpg
  • Imagine atasata: Accident TIR Centură Timișoara (2).jpg
  • Imagine atasata: Accident TIR Centură Timișoara (3).jpg
  • Imagine atasata: Accident TIR Centură Timișoara (4).jpg
  • Imagine atasata: Accident TIR Centură Timișoara (5).jpg
  • Imagine atasata: Accident TIR Centură Timișoara (6).jpg
  • Imagine atasata: Accident TIR Centură Timișoara (7).jpg
  • Imagine atasata: Accident TIR Centură Timișoara (8).jpg
  • Imagine atasata: Accident TIR Centură Timișoara (9).jpg
  • Imagine atasata: Accident TIR Centură Timișoara (10).jpg
  • Imagine atasata: Accident TIR Centură Timișoara (11).jpg
  • Imagine atasata: Accident TIR Centură Timișoara (12).jpg
  • Imagine atasata: Accident TIR Centură Timișoara (13).jpg
  • Imagine atasata: Accident TIR Centură Timișoara (14).jpg
  • Imagine atasata: Accident TIR Centură Timișoara (15).jpg
  • Imagine atasata: Accident TIR Centură Timișoara (16).jpg

5

#200 Useril este offline   radutm 

  • Membru Senior ***
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Banned
  • Postari: 518
  • Inregistrat: 09 aprilie 15
  • Sexul:masculin

Postat 14 aprilie 2015 - 10:22

A inceput asfaltarea drumului de legatura dintre Centura Nord (Giarmata - Vii) si str. Aeroport:
Imagine postata
Imagine postata
Din pacate n-am avut aparatul la mine, dar promit sa revin cu poze mai bune, mai ales ca s-ar putea deschide in curand.

Arata acest topic


  • (14 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi