STP Timișoara Forum: Sugestii transport - STP Timișoara Forum

Salt la continut

Reguli postare in aceasta sectiune

Va rog sa veniti doar cu sugestii concrete, sau cu exemple concrete de probleme cu care v-ati confruntat in calatoria cu vehiculele RATT. Postari la modul general (gen: "schimbati si voi tramvaiele alea vechi" :), nu sunt acceptate si vor fi sterse, utilizatorul urmand a primii avertisment. Doar in acest sub-forum se pot face sugestii pentru imbunatatirea serviciilor. Daca se doreste un raspuns oficial, reclamatiile se depun la registratura regiei
  • (14 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14

Sugestii transport Evaluare topic: ***** 1 Voturi

#241 Useril este offline   silvi1ro 

  • Membru începător
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 16
  • Inregistrat: 27 ianuarie 12

Postat 03 februarie 2012 - 18:32

Buna ziua,

As dori sa incep cu faptul ca nu mi se pare normal sa circule cu mijloacele dvs de transport toti tiganii , drogatii si vagabonzii pt ca nu au bilet si nici nu primesc amenzi in schimb calatorii normali da.. E discriminare.. Plus ca cei care sunt corecti si platesc bilete sau abonamente nu isi doresc sa stea langa niste betivi si drogati imputiti care nu circula cu bilet si in plus mai inspira si teama si greata...Sunt niste vandali si nu ar fi normal sa ii lasati sa urce in mijloacele de transport care sunt noi si frumoase..mai ales gratis.. Dumneavoastra vi se pare normal ?
In al doilea rand nu inteleg de ce calatoria cu portofelul electronic e 2 lei iar cu bilet e 1,75 lei..
In al treilea rand nu mi se pare normal ca un tramvai sa circule asa de rar in timpul saptamanii ziua... De exemplu dupa T 6 uneori trebuie sa astept jumatate de ora.. In Bucuresti circula o data la maxim 5 min.. Iar tramvaiele care au traseu comun in unele zone nu ar trebui sa circule unul dupa altul si apoi jumate de ora niciunul... De exemplu intre Piata Traian si 700 tramvaiele 1.2,5 etc ar trebui sa vina la intervale regulate de timp nu deodata... Sau numerele 14,18 pe traseul comun sa nu se intalneasca..
Si nu mi se pare normal nici faptul ca daca nu am abonamentul la mine dar e acasa si valabil sa se dea amenda,ci sa se verifice inainte !
0

#242 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 03 februarie 2012 - 19:26

Buun, ha sa le luam pe rand!


1. Drogatii si vagabonzii si ce ai mai insirat. Controale nu poti trimite pe toate liniile NON-STOP. Vatmanul/soferul nu il poti deranja la fiecare semafor. Deci in concluzie iti raman 2 variante: pui mana si il dai jos deoarece te deranjeaza, sau pur-si-simplu suni la politia locala.

2. Pretul biletului... Pana avem ableme posibilitati n uvad care e problema. Daca acea diferenta de 25 de bani conteaza in loc sa iti incarci portofelul cu 10 lei, de banii aia cumperi bilete. Incomod, plateste 25 de bani si va fi comod. Tin sa mentionez ca de cand ma stiu eu biletul cu o calatorie era mai scump decat cel cu 2. Iar prin eliminarea biletului cu 2 calatorii, scapam de o grija...

3. Bucuresti... Iar facem comparari fara sa gandim... Dar ceea ce spui tu este irelevant. Atata timp cat cele 2-3 linii au traseu comun, relativ mic, nu poti defini un interval fix. Oricat te-ai stradui, intr-un moment dat ele s-ar suprapune. Si cum la noi traficul este infernal (mai ales la trolee) in aglomeratie aceste troleibuze se aduna unul dupa cealalt. Cred ca este ceva si logic.
0

#243 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29737
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 03 februarie 2012 - 19:28

O calatorie costa 2 lei si cu bilet si din portofel. Pana acum era o reducere pentru biletul cu doua calatorii, dar s-a eliminat. Abonamentul, pe langa ca e valabil, trebuie sa fie asupra ta si validat. Fiind acasa, precis ca nu avea cum sa fie validat. Daca aveai cel putin chitanta la tine, era ok. Controlorii nu au acces la o baza de date cu abonamentele eliberate de chioscuri.
0

#244 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 03 februarie 2012 - 19:33

Buun, aici o dam deja in alte discutii... S-au achizitionat nenorocitele alea de POS-uri (sau ce) si nici pana in ziua de azi nu le-am vazut in functiune... :naughty1:
0

#245 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29737
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 03 februarie 2012 - 19:37

Pai si ce dumnezeu faceau cu ele daca omul spune ca avea abonamentul acasa? :naughty1: Oricum acele aparate nu sunt conectate online, pentru a vedea dupa nume, daca o persoana detine abonament.
0

#246 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 03 februarie 2012 - 19:38

Pai alea aveau legatura cu baza de date. Bagau un nume si paote aflau ceva... :naughty1:
0

#247 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29737
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 03 februarie 2012 - 20:04

Aveau incarcata diminetata la iesire pe traseu, "lista neagra" (abonamente cu probleme, anulate, furate, pierdute, etc) nu intreaga baza de date cu vanzarile.
0

#248 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 03 februarie 2012 - 21:54

Vezi postareasilvi1ro, la 03 februarie 2012 - 18:32, a spus:

Buna ziua,

As dori sa incep cu faptul ca nu mi se pare normal sa circule cu mijloacele dvs de transport toti tiganii , drogatii si vagabonzii pt ca nu au bilet si nici nu primesc amenzi in schimb calatorii normali da.. E discriminare.. Plus ca cei care sunt corecti si platesc bilete sau abonamente nu isi doresc sa stea langa niste betivi si drogati imputiti care nu circula cu bilet si in plus mai inspira si teama si greata...Sunt niste vandali si nu ar fi normal sa ii lasati sa urce in mijloacele de transport care sunt noi si frumoase..mai ales gratis.. Dumneavoastra vi se pare normal ?

Si nu mi se pare normal nici faptul ca daca nu am abonamentul la mine dar e acasa si valabil sa se dea amenda,ci sa se verifice inainte !



1) Ai dreptate, sunt de acord cu tine. Si nu este de datoria calatorului cinstit si corect sa faca "cuRATTenie" in mtc-uri. Aceasta sarcina ii revine furnizorului de servicii, indiferent prin ce metoda legala...

2) Ba, este foarte normal. Datoria ta de calator este sa-ti validezi cardul si sa nu-l uiti acasa. Daca l-ai uitat, mergi pe jos sau cu taxi si altadata nu-l vei mai uita (mult timp), te asigur...
0

#249 Useril este offline   Viktor 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 4686
  • Inregistrat: 25 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timişoara
  • Interese:Filme, poze, distractie, calatorii etc.Imi plac foarte mult tramvaiele Wegmann GT4.

Postat 04 februarie 2012 - 00:55

@Cseh
In cartea conducatorului de tramvai(a RATT) scrie ca vatmanii nu ar avea voie sa paraseasca cabina si nici sa poarte discutii cu calatorii.

@silvi1ro
Daca un politist de la rutiera te opreste si iti cere actele la control tu ii zici ca ai uitat permisul acasa? Sau ii spui sa se uite in baza de date sa vada ca tu ai permis?
0

#250 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29737
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 04 februarie 2012 - 11:23

Da, sau sa se uite pe Cedam.ro sa vada daca ai asigurare si pe Rarom.ro de verificarea tehnica... :intrebare:
0

#251 Useril este offline   silvi1ro 

  • Membru începător
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 16
  • Inregistrat: 27 ianuarie 12

Postat 06 februarie 2012 - 11:48

Vezi postareacseh_17, la 03 februarie 2012 - 19:26, a spus:

Buun, ha sa le luam pe rand!


1. Drogatii si vagabonzii si ce ai mai insirat. Controale nu poti trimite pe toate liniile NON-STOP. Vatmanul/soferul nu il poti deranja la fiecare semafor. Deci in concluzie iti raman 2 variante: pui mana si il dai jos deoarece te deranjeaza, sau pur-si-simplu suni la politia locala.





Pai da...ce sa zic..sunteti foarte destepti sa sugerati unei femei sa scoata un barbat din bus etc..poate se alege si cu o bataie zdravana.. iar cu politia locala..pana ajunge aia, drogatii coboara din autobus...
deci ce sa zic..ar trebui sa fiti premiati pt sugestiile voastre tampite !!!
0

#252 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29737
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 06 februarie 2012 - 13:20

Eu zic sa ramanem in limitele bunului simt. Tu in schimb, ce propunere ai? (daca spui ca nici politia nu are cum sa intervina)
0

#253 Useril este offline   BogdanTm 

  • Membru VIP
  • Grup: VIP
  • Postari: 2310
  • Inregistrat: 06 septembrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:trenurile, calatoriile,sahul

Postat 06 februarie 2012 - 14:03

Vezi postareaFlorin.B RATT, la 06 februarie 2012 - 13:20, a spus:

Eu zic sa ramanem in limitele bunului simt. Tu in schimb, ce propunere ai? (daca spui ca nici politia nu are cum sa intervina)

Cersetoria si vagabondajul, ca si consumul de bauturi alcoolice in mijloacele de transport in comun constituie contraventie. Dar politia este institutia abilitata sa le constate si sa le sanctioneze. Eu ca si cetatean nu ma pot substitui autoritatii statului (stat pentru a carui institutii platesc taxe impozite si alte contributii) si care are datoria sa ma apere de aceste agresiuni sau forme de manifestare. Daca eu sau oricare alt cetatean "pun mana" cum se zice si dau jos din vagon un boschetar pot sa fiu considerat in instanta agresor..sau sa fiu amendat EU pentru ca am provocat tulburare a ordinii publice. De ce? Pentru ca NU AM AUTORITATEA LEGALA SA INTERVIN. E ca si cum daca as vedea calatori fraudulosi m-as duce la fiecare sau oricare din ei si i-as sanctiona (verbal) pentru ca nu au bilet. De ce? Deoarece este atributia controlorilor sa ia astfel de masuri.
Intr-adevar politia nu intervine intotdeauna cu promptitudinea necesara. Solutia care ar fi viabila (dar care implica alti bani pe care nu ii avem in buget) este contract intre regia de transport si o firma privata de paza si ordine care sa puna agenti de paza in fiecare vagon de mtc . Am vazut solutia aceasta in Bucuresti in garniturile de metrou unde pe toata durata de circulatie sunt 2-3 agenti IN FIECARE garnitura de metrou. Rezultatele bune sunt evidente (nu sunt cersetori, nu dorm boschetari in ele si nimeni nu le vopseste si vandalizeaza)..
Poate daca s-ar gasi fonduri in aceasta directie si confortul calatoriei s-ar imbunatati vizibil.
0

#254 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 06 februarie 2012 - 16:44

Vezi postareasilvi1ro, la 06 februarie 2012 - 11:48, a spus:

Pai da...ce sa zic..sunteti foarte destepti sa sugerati unei femei sa scoata un barbat din bus etc..poate se alege si cu o bataie zdravana.. iar cu politia locala..pana ajunge aia, drogatii coboara din autobus...
deci ce sa zic..ar trebui sa fiti premiati pt sugestiile voastre tampite !!!



Scuza-mi stilul, dar daca din silvi1ro, trebuia sa-mi dau seama ca este vorba despre o femeie... -_-

Cat despre ppolitia in sus in jos, careva dintre voi a pus vreodata mana sa sune si politia sa nu intervina?

Pana NU se intampla asta, si vorbim doar din spusele matusii unchiului, surorii verisorului meu... pana atunci nu cred ca avem ce discuta pe aceasta tema!

De ce? Pentru ca eu personal am vazut nu un caz concret i ncare Politia Locala a intervenit prompt si corect.
0

#255 Useril este offline   Raoul94 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2401
  • Inregistrat: 15 mai 10
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 06 februarie 2012 - 18:01

Confirm cele zis ce colegul cseh_17 .

S-a intamplat pe un Mercedes G . Un apel de la sofer la Politia Locala iar la a 2-a , a 3-a statie in fata Politia era acolo sa dea jos boschetul -_-
0

#256 Useril este offline   silvi1ro 

  • Membru începător
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 16
  • Inregistrat: 27 ianuarie 12

Postat 06 februarie 2012 - 18:17

Vezi postareaBogdanTm, la 06 februarie 2012 - 14:03, a spus:

Cersetoria si vagabondajul, ca si consumul de bauturi alcoolice in mijloacele de transport in comun constituie contraventie. Dar politia este institutia abilitata sa le constate si sa le sanctioneze. Eu ca si cetatean nu ma pot substitui autoritatii statului (stat pentru a carui institutii platesc taxe impozite si alte contributii) si care are datoria sa ma apere de aceste agresiuni sau forme de manifestare. Daca eu sau oricare alt cetatean "pun mana" cum se zice si dau jos din vagon un boschetar pot sa fiu considerat in instanta agresor..sau sa fiu amendat EU pentru ca am provocat tulburare a ordinii publice. De ce? Pentru ca NU AM AUTORITATEA LEGALA SA INTERVIN. E ca si cum daca as vedea calatori fraudulosi m-as duce la fiecare sau oricare din ei si i-as sanctiona (verbal) pentru ca nu au bilet. De ce? Deoarece este atributia controlorilor sa ia astfel de masuri.
Intr-adevar politia nu intervine intotdeauna cu promptitudinea necesara. Solutia care ar fi viabila (dar care implica alti bani pe care nu ii avem in buget) este contract intre regia de transport si o firma privata de paza si ordine care sa puna agenti de paza in fiecare vagon de mtc . Am vazut solutia aceasta in Bucuresti in garniturile de metrou unde pe toata durata de circulatie sunt 2-3 agenti IN FIECARE garnitura de metrou. Rezultatele bune sunt evidente (nu sunt cersetori, nu dorm boschetari in ele si nimeni nu le vopseste si vandalizeaza)..
Poate daca s-ar gasi fonduri in aceasta directie si confortul calatoriei s-ar imbunatati vizibil.


Foarte frumos si corect Bogdan !!

La Ratt preturile sunt mult mai mari decat la Ratb dar nu inteleg pe ce se duc.. Si apoi se mai plang ca tramvaiele sunt vandalizate !
0

#257 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29737
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 06 februarie 2012 - 18:50

Vezi postareasilvi1ro, la 06 februarie 2012 - 18:17, a spus:

nu inteleg pe ce se duc...

De plata ratelor pentru troleibuzele Skoda, ai auzit? Acolo se duc o gramada de bani.
0

#258 Useril este offline   FerraryTm 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 1256
  • Inregistrat: 08 ianuarie 11
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Formula 1
    Tramvaie
    Autobuze
    Troleibuze
    Poze
    Filme
    Jocurii
    Distractia

Postat 16 februarie 2012 - 14:50

Vreau sa incep prin a va spune ca mi-am facut user si nu por replica la nici un subiect de pe forum si in consecinta va scriu de pe acest user care este al prietenului meu!
Am foarte multe de reclamat - evident a-tzi spune dvs ca doar asa fac totzi - dar le voi puncta pe cele importante :

1)Ca un student cinstit ma duc acum 2 zile sa-mi fac abonament si SURPRIZA! imi spune doamna de la ghiseu ca mi-ar trebui o adeverintza care sa-mi ateste faptul ca sunt studenta la o facultate , semnata si stampilata de catre Decan + carnet de student + buletin . Vreau sa subliniez ca orice imbecil stie ca atata timp cat am carnetul de student semnat si stampilat de catre acelasi Decan , acesta (carnetul) atesta faptul ca sunt studenta ! Am inteles ca aceasta "noua documentatie" intra in vigoare din 16.01.1012 sau cel putzin asa mi-as comunicat dna de la ghiseu! Azi ... SURPRIZA! , nu mai trebuie adevarintza ... merge si cu EURO26 ! SUPERB!!! vreau sa felicit pe acela care a avut stralucita idee cu adevarintza !! :uimit2: :uimit2:

2)Tot acum 2 zile , tramvaiul 7 a avut intarziere 45 de minute pe motiv ca e "inzapezita linia" :censored: . problema e ca nici macar un vatman din celelalte tramvaie care circula pe aceeasi linie cu 7-le nu a avut bunul simt sa anunte asta , asa macar din simt civic , nu ca ar lucra la RATT ! ...

3)La autobuze usa din fatza de la sofer NICIODATA, dar NICIODATA nu se deschide , nici sa intre lumea , nici sa coboare! Va spun asta ca poate sunt blocate toate si poate avetzi o problema de natura tehnica!

4)In legatura cu boschetarii (etc) care circula , mai bine zis sunt cazatzi pe timp de iarna in mijloacele de transport , DA aveti dreptate nu poti controla tramvaiele non-stop , dar si atunci cand vin acei controlori , trec pe langa boschetari ca si cum nu ar exista ! Si DA chiar cred ca as putea sa ii dau jos personal , ei beti si sigur agresivi, ca doar il dai afara din "casa" lui ; am sa incerc, va promit !


O zi extrem de frumoasa sa avetzi si dezapezita! :04:
0

#259 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 16 februarie 2012 - 15:57

Vezi postareaFerraryTm, la 16 februarie 2012 - 14:50, a spus:

Vreau sa incep prin a va spune ca mi-am facut user si nu por replica la nici un subiect de pe forum si in consecinta va scriu de pe acest user care este al prietenului meu!
Am foarte multe de reclamat - evident a-tzi spune dvs ca doar asa fac totzi - dar le voi puncta pe cele importante :

1)Ca un student cinstit ma duc acum 2 zile sa-mi fac abonament si SURPRIZA! imi spune doamna de la ghiseu ca mi-ar trebui o adeverintza care sa-mi ateste faptul ca sunt studenta la o facultate , semnata si stampilata de catre Decan + carnet de student + buletin . Vreau sa subliniez ca orice imbecil stie ca atata timp cat am carnetul de student semnat si stampilat de catre acelasi Decan , acesta (carnetul) atesta faptul ca sunt studenta ! Am inteles ca aceasta "noua documentatie" intra in vigoare din 16.01.1012 sau cel putzin asa mi-as comunicat dna de la ghiseu! Azi ... SURPRIZA! , nu mai trebuie adevarintza ... merge si cu EURO26 ! SUPERB!!! vreau sa felicit pe acela care a avut stralucita idee cu adevarintza !! :uimit2: :uimit2:

2)Tot acum 2 zile , tramvaiul 7 a avut intarziere 45 de minute pe motiv ca e "inzapezita linia" :censored: . problema e ca nici macar un vatman din celelalte tramvaie care circula pe aceeasi linie cu 7-le nu a avut bunul simt sa anunte asta , asa macar din simt civic , nu ca ar lucra la RATT ! ...

3)La autobuze usa din fatza de la sofer NICIODATA, dar NICIODATA nu se deschide , nici sa intre lumea , nici sa coboare! Va spun asta ca poate sunt blocate toate si poate avetzi o problema de natura tehnica!

4)In legatura cu boschetarii (etc) care circula , mai bine zis sunt cazatzi pe timp de iarna in mijloacele de transport , DA aveti dreptate nu poti controla tramvaiele non-stop , dar si atunci cand vin acei controlori , trec pe langa boschetari ca si cum nu ar exista ! Si DA chiar cred ca as putea sa ii dau jos personal , ei beti si sigur agresivi, ca doar il dai afara din "casa" lui ; am sa incerc, va promit !


O zi extrem de frumoasa sa avetzi si dezapezita! :04:



Spune-ne userul, si vedem care este problema!
0

#260 Useril este offline   FerraryTm 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 1256
  • Inregistrat: 08 ianuarie 11
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Formula 1
    Tramvaie
    Autobuze
    Troleibuze
    Poze
    Filme
    Jocurii
    Distractia

Postat 16 februarie 2012 - 16:35

Vezi postareacseh_17, la 16 februarie 2012 - 15:57, a spus:

Spune-ne userul, si vedem care este problema!


blanytza si e-mail : blanytza@yahoo.com
0

Arata acest topic


  • (14 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14

2 useri citesc topicul
0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi