STP Timișoara Forum: Portugalia - República Portuguesa - Portuguese Republic - STP Timișoara Forum

Salt la continut

Imagine postata
  • (3 Pagini)
  • +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Portugalia - República Portuguesa - Portuguese Republic Lisbon - Leiria, Setúbal, Portalegre, Castelo Branco Evaluare topic: -----

#41 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 18 august 2016 - 10:53

Funiculare. Avem 3 bucati, toate in zona centrala:
Ascensor do Lavra – 1884 - 43m
Ascensor da Glória – 1885 - 48m
Ascensor da Bica - 1892 - 45m

De departe cel mai cunoscut, este Ascensor de Bica, acesta aparand mai pe toate cartile postale, desi, nu neaparat cel mai usor de gasit. Fata de celalalte 2, este singurul care are unul dintre capete inchis, deci vagoanele au unde sa fie garate, prin urmare, mai greu de vandalizat. Principiul de functionare este destul de simplu. Cel de jos, este cel care dicteaza plecarea. 'Vatmanul' scurtcircuiteaza sistemul, prin urmare becurile incep sa clipeasca la cel de sus, moment in care cealalt 'vatman' anunta plecarea, si se porneste la drum. Sincer, mare branza nu am vazut sa faca baietii, inafara sa mai sune clopotul la gura-casa pe traseu. Biletul, daca ai cardul amintit mai sus, costa 1,25€ daca nu, atunci 3,60€. De ce diferenta de pret va intrebati? Logica este una interesanta. Urcatul costa, iar coboratul este gratis. Nimeni nu verifica biletele la coborare, prin urmare cei care urca platesc ambele ture. Astfel se face profit la greu, deoarece foarte putini sunt cei care urca si mai apoi si coboara.

Ascensor de Bica:

Fisier atasat  1 (1)_resize.JPG (401.98K)
Number of downloads: 11Fisier atasat  1 (2)_resize.JPG (412.35K)
Number of downloads: 12
Fisier atasat  1 (3)_resize.jpg (364.05K)
Number of downloads: 13Fisier atasat  2_resize.JPG (450.53K)
Number of downloads: 13
Fisier atasat  DSC_3623_resize.JPG (329.12K)
Number of downloads: 12

Ascensor de Gloria:

Fisier atasat  IMG_7180_resize.jpg (659.93K)
Number of downloads: 10

Aici cozile sunt ca si inexistente, si la o frecventa de aprox. 5 min, este si normal. Nu aceeasi chestie se poate spune si legat de Elevador de Santa Justa. Aici cozile sunt de 1,5 ore, desi teoretic vorbim de un simplu lift. Cu toate acestea, privelistea, plus energia economisita pentru urcarea a celor 30m, face lumea sa astepte. Aici la fel, biletul platit cu cardul 1,25€ in rest 5€. Coboratul este gratis. Una peste alta, interiorul merita acei 1,25€. Lemn masiv, stilul aniilor '20. Pentru cateva zeci de sec te simti parca inapoi in timp.
4

#42 Useril este offline   Chagall 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10303
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:nespecificat

Postat 18 august 2016 - 12:24

Foarte interesant si captivant reportajul facut de tine. Felicitari! :coolspeak:
Cu vreo doi ani in urma, mi s-a ivit si mie o ocazie pentru o delpasare de 3 zile la Lisabona, in interes de servici, dar in ultimul moment a trebuit sa renunt la ea din lipsa de finantare. Sper sa ajung si eu pe acolo, intr-o zi. :)
Furnicularul din Lisabona este fantastic si probabil unic in Europa. Stii cumva cati kilometri are intreaga linie? Din pacate am avut ocazia sa calatoresc doar cu cel din Budapesta, care are un traseu de doar 100 metri. Din cate remarc in poze, nu-i chiar asa de ieftin in Portugalia precum ne scrii, ma refer la ultimul calup de poze (3,6 euro o calatorie cu furnicularil?).
Modelele noi de autobuze MAN sunt foarte nereusite. Ca design si aspect, nu se compara deloc cu modelul anterior.
Ai facut cumva poze si cu taxiurile fabricate la noi?
0

#43 Useril este offline   BogdanTm 

  • Membru VIP
  • Grup: VIP
  • Postari: 2402
  • Inregistrat: 06 septembrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:trenurile, calatoriile,sahul

Postat 04 septembrie 2025 - 13:20

17 morți la Lisabona după deraierea celebrului funicular Elevador da Glória. Portugalia a declarat zi de doliu national

Cel puțin 17 oameni au murit după ce funicularul celebru din centrul Lisabonei, capitala Portugaliei, a deraiat. Autoritățile au declarat o zi de doliu național. Ministerul Afacerilor Externe al României verifică dacă printre victime sunt și români.

Actualizare ora 13:20 - Cel puțin 17 persoane au fost ucise și alte 21 rănite în accidentul cauzat de deraierea funicularului în capitala Portugaliei, Lisabona. Bilanțul morților a crescut după ce două victime rănite grav au murit la spital peste noapte.

Guvernul portughez a declarat zi de doliu național.

Un purtător de cuvânt al serviciilor de urgență a declarat că unii cetățeni străini se numără printre morți, dar nu a identificat victimele și nu le-a dezvăluit naționalitatea.

Știrea inițială

Accidentul, descris de autorități drept cel mai grav din istoria recentă a orașului, riscă să afecteze puternic imaginea Lisabonei, un oraș care atrage anual milioane de turiști.

Funicularul galben cu alb, care urcă și coboară o pantă abruptă din centrul orașului, a ieșit de pe șine și s-a izbit de un zid al unei clădiri la o curbă a drumului, caroseria sa metalică fiind grav avariată.

Martorii au relatat că acesta a coborât panta în viteză, răsturnându-se peste un bărbat aflat pe trotuar. Imagini de pe rețelele sociale au arătat fum dens în aer și oameni fugind spre locul accidentului, în timp ce strigătele răsunau în jur.

Carris, compania care operează funicularul, a declarat că mentenanța programată fusese realizată conform protocoalelor.

„Totul a fost respectat cu scrupulozitate,” a afirmat Pedro Bogas, șeful Carris, la locul accidentului. Ultima revizie generală a avut loc în 2022, iar o mentenanță intermediară a fost finalizată în 2024. Compania a transmis condoleanțe victimelor și familiilor acestora și a promis că va investiga cauzele accidentului.

Primăria Lisabonei a suspendat operarea altor funiculare din oraș și a ordonat inspecții imediate.

Primarul Carlos Moedas a descris incidentul drept „o tragedie cum nu am mai văzut în orașul nostrum.”

Președintele Portugaliei, Marcelo Rebelo de Sousa, a transmis condoleanțe familiilor victimelor iar guvernul a declarat zi de doliu național joi.

„Un accident tragic a cauzat pierderea ireparabilă de vieți omenești, lăsând în doliu familiile acestora și consternând întreaga țară”, se arată într-un comunicat al guvernului.

Președinta Comisiei Europene, Ursula von der Leyen, a transmis condoleanțe în limba portugheză pe platforma X: „Cu tristețe am aflat de deraierea faimosului Elevador da Glória.”

Premierul spaniol Pedro Sánchez s-a declarat „îngrozit de teribilul accident”, iar ministrul italian de Externe, Antonio Tajani, a exprimat solidaritate victimelor. Ambasada SUA la Lisabona a transmis, de asemenea, condoleanțe.

Accidentul s-a produs în jurul orei 18:00, la începutul orei de vârf. Toate victimele au fost extrase din funicularul distrus în mai puțin de două ore, iar autoritățile au anunțat că o anchetă va începe după finalizarea operațiunilor de salvare.

Consulul Ambasadei României la Lisabona a mers la locul accidentului, a anunţat, miercuri seară, Ministerul de Externe. Deocamdată nu există informaţii privind cetățeni români care să fi fost afectați de accident, a mai transmis MAE.

Funicularul Elevador da Glória, inaugurat în 1885 și electrificat în 1915, este clasificat drept monument național.

Acesta transportă peste 40 de pasageri pe o distanță de câteva sute de metri pe un drum curbat, fără trafic, fiind utilizat atât de turiști, cât și de localnici.

Lisabona a găzduit anul trecut aproximativ 8,5 milioane de turiști, mulți dintre aceștia așteptând la cozi lungi pentru o plimbare cu funicularul.

sursa : www.romania.europalibera.org
0

#44 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 30265
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 05 septembrie 2025 - 12:16

Am vazut ieri la TV... Foarte grav ce s-a intamplat, practic vagonul s-a facut praf, era complet dezmembrat. :cry:

Fisier atasat  62572376.jpg (217.69K)
Number of downloads: 12
1

Arata acest topic


  • (3 Pagini)
  • +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

2 useri citesc topicul
0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi