STP Timișoara Forum: Linia 16 - STP Timișoara Forum

Salt la continut

Imagine postata
  • (13 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • Ultima »

Linia 16 Evaluare topic: -----

#101 Useril este offline   un cetatean 

  • Membru începător
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 2
  • Inregistrat: 16 martie 12

Postat 17 martie 2012 - 17:16

Buna ziua ,
joi 15.03.2012 in jurul orei 15:30 am luat troleibuzul 16 din statia Cluj in sensul spre Sudului.La plecarea din statia de la Spitalul Judetean soferul a intrat nejustificat intr-un schimb de replici acide(injuraturi ca la usa cortului) cu alt conducator din trafic.apoi a inceput o urmarire ca-n filme dupa celalalt participant la trafic cu viraje scurte si dese stanga dreapta.In momentul cand un calator i-a atras atentia sa mearga incet si sa nu mai faca viraje soferul a replicat citez : "Ce vrei ma! Ma pis pe voi! Daca vreau oprescu troleibuzul si va dau pe toti jos!!!!.Cand am ajuns la prima statie de pe Sudului n-a vrut sa deschida usile sa coboram.
vineri 16.03.2012 la ora 16:48 trecea in sensul spre Sudului in statia Spital Judetean acelasi individ.Am ajuns la prima statie de pe Sudului , iar la iesirea din statie din nou aceeiasi poveste.Individul de pe troleibuz nu da prioritate unui alt sofer urmand din nou un schim de vreo 4-5 min de injuraturi.Precizez ca de fiecare data troleibuzul era plin de femei si copii.Soferul are intre 40-50 de ani , 1.80-1.90 m .Doress sa stiu ce trebuie facut pt a se lua masuri impotriva acestui individ care pune viata calatorilor in pericol. Este inadmisibil comportamentul lui fata de cei care platesc abonament si din banii carora isi ia salariul!!!!
In asteptarea unui raspuns va doresc o zi buna in continuare.
0

#102 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29887
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 17 martie 2012 - 18:42

Puteti sesiza acest eveniment prin email catre biroul Relatii Publice (relatii.publice@ratt.ro), email insotit de datele dvs. de contact (nume, prenume, telefon, etc), sau in scris la registratura RATT din Take Ionescu 56. Evenimentul pare destul de grav si va fi tratat cu atentie de cei ce trebuie sa ia masuri.
La ora aceea (15:33) vehiculul care se afla pe linia 16, la strada Cluj si mergea spre Sudului, avea numarul 3009.
0

#103 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 17 martie 2012 - 19:22

Vezi postareaun cetatean, la 17 martie 2012 - 17:16, a spus:

Doress sa stiu ce trebuie facut pt a se lua masuri impotriva acestui individ care pune viata calatorilor in pericol. Este inadmisibil comportamentul lui fata de cei care platesc abonament si din banii carora isi ia salariul!!!!
In asteptarea unui raspuns va doresc o zi buna in continuare.



S-a scris de multe ori pe acest forum ca sunt necesare in primul rand, data, ora, locul, numarul MTC-ului, poate si niste poze cu telefonul (macar) sau niste inregistrari audio, si toate acestea sesizate la sediul RATT - Take Ionescu 56 sau la adresa de e-mail relatii.publice@ratt.ro...
Daca nu luam atitudine la aceste aspecte negative, ele se vor inmulti ...
0

#104 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29887
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 17 martie 2012 - 19:36

Numarul vehiculului l-am extras din Radfleet. Mai ramane doar de facut o sesizare oficiala.
0

#105 Useril este offline   un cetatean 

  • Membru începător
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 2
  • Inregistrat: 16 martie 12

Postat 21 martie 2012 - 21:04

voi face sesizare.ora exacta din prima zi nu stiu.insa a doua zi m-am uitat exact la ceas ca sa pot identifica.era ora 16:48 16-le fiind la acea ora in statia Spital Judetean in sensul spre sudului.in prima zi ora de 15 : 30 este aprox.pot fi 15 min plus min ca n-am mai stiut exact.

Aceasta postare a fost editata de un cetatean: 21 martie 2012 - 21:06

0

#106 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29887
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 21 martie 2012 - 21:54

Pai tocmai de aceea am oferit numarul vehiculului, dar este al celui care a fost in statie la ora 15:33. Nici mai devreme, nici mai tarziu.
Daca nu se stie exact nici ora si nici numarul vehiculului e probabil sa fie acuzat si chiar sanctionat, cineva nevinovat. :no:

L.E. Am analizat datele din nou si in mod sigur nu era 3009 in data de 16 la ora 16:48. (nici macar nu a circulat pe linia 16)
La exact acea ora era la judetean mergand spre Sudului, troleibuzul cu nr. 3005. Ce e insa ciudat e ca in data de 15, troleibuzul 3005 nu a circulat pe linia 16, deci daca era acelasi sofer, nu era si acelasi vehicul.
0

#107 Useril este offline   Visor 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 8417
  • Inregistrat: 09 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:STPT, Trenuri, Fotografia, Desenul, PC

Postat 22 martie 2012 - 18:14

Nu are cum sa plece acelasi sofer dintr-o statie zilnic, la aceeasi ora. Soferii / vatmanii lucreaza prin rotatie pe toate trenurile si varfurile, nu lucreaza zilnic acelasi tren. Rar se intampla cand lucreaza doua zile la rand acelasi tren.
0

#108 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29887
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 22 martie 2012 - 18:59

Am primit ora exacta si statia, deci treaba e clara: vehiculul era 3005.
0

#109 Useril este offline   George1000 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 673
  • Inregistrat: 21 noiembrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Braila

Postat 24 martie 2012 - 09:41

E piosibil ca jopi sa fi lucrat pe 3009 si vineri pe 3005?
0

#110 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29887
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 24 martie 2012 - 10:17

Da, e posibil.
0

#111 Useril este offline   emilut 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2310
  • Inregistrat: 05 ianuarie 10
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timişoara

Postat 24 februarie 2014 - 16:47

Mulţumesc mult.
0

#112 Useril este offline   emilut 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2310
  • Inregistrat: 05 ianuarie 10
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timişoara

Postat 21 noiembrie 2014 - 19:49

Dacă tot s-a construit noua buclă de la capătul liniei 16 (Lidia), din ce motiv nu a fost prevăzută cu indicatoare care să-i specifice destinaţia???
Ok, riveranii ştiu că nu au voie să parcheze în proximitatea buclei, dar şoferii care ajung ocazional în zonă habar n-au că nu le este permisă parcarea în buclă. Astfel se creează situaţii foarte dificil de rezolvat, atât linia 16, cât şi E2 fiind blocate uneori. La o adică, nu respectivii sunt vinovaţi, ci municipalitatea care nu a prevăzut bucla cu indicatoare suspendate sau trasate pe asfalt.
3

#113 Useril este offline   weg_mann4ratt 

  • Membru senior
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 850
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 22 noiembrie 2014 - 22:54

ii se rupe municipalitatii de situatiile astea
1

#114 Useril este offline   Goldmember 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 259
  • Inregistrat: 10 decembrie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 02 ianuarie 2015 - 14:47

Astazi am vazut ca linia 16 are traseul modificat fara nici o anuntare din timp.Lipsa de comunicare e una dintre problemele principale ale regiei.Traseu nou:complex studentesc,universitate,Bratianu,Grozavescu si retur.Am obsevat ca retea electrica pe traseul de retur nu exista,pentru ce a fost nevoie de modificarea asta cand puteau reintroduce linia 19,asa cum se planuia?

Aceasta postare a fost editata de Goldmember: 02 ianuarie 2015 - 16:13

0

#115 Useril este offline   BogdanTm 

  • Membru VIP
  • Grup: VIP
  • Postari: 2330
  • Inregistrat: 06 septembrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:trenurile, calatoriile,sahul

Postat 02 ianuarie 2015 - 15:40

Vezi postareaGoldmember, la 02 ianuarie 2015 - 14:47, a spus:

Astazi am vazut ca linia 16 are traseul modificat fara nici o anuntare din timp.Lipsa de comunicare e una dintre problemele principale ale regiei.Traseu nou:complex studentesc,universitate,Bratianu,Grozavescu si retur.Am obsevat ca retea electrica pe traseul de retur nu exista,pentru ce a fist nevoie de midificarea asta cand puteau reintroduce linia 19,asa cum se planuia?

La ce anuntare din timp a schimbarilor putem spera? O mana de oameni entuziasti care isi sacrifica putinul timp liber si cele cateva libere de sarbatori sa ne mai zica cate ceva...e total insuficienta fata de problemele reale...dar sa nu uitam ca in esenta institutia e organizata ca si "regie autonoma" ..o struto-camila economica din anii tranzitiei...care trebuie sa faca (teoretic desigur) profit ca o societate comerciala dar in care 99 la suta din angajati..in special conducerea...simt ca lucreaza la stat. iar la stat...se sta...inca o data 10 sufletisti nici daca isi dau (Doamne fereste) sufletul nu pot compensa 1000 de angajati la stat...cu mentalitatea...vremea trece plata merge. sau noi ne facem ca lucram, ei se fac ca ne platesc...
1

#116 Useril este offline   Goldmember 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 259
  • Inregistrat: 10 decembrie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 02 ianuarie 2015 - 16:18

Din pacate asa e.Primaria se batea cu pumnul in piept ca a facut restructurari necesare de personal in perioada crizei,defapt au fost mutate acele persoane pe posturi importante (chiar de conducere a unor departamente)in cadrul regiilor autonome (RATT,Colterm,etc.)
0

#117 Useril este offline   NDY 

  • Membru VIP*
  • Grup: VIP
  • Postari: 2439
  • Inregistrat: 07 iunie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 02 ianuarie 2015 - 17:08

Amuzant. Toti asteptam reintroducerea liniei 19, ba chiar si a unei linii noi, iar rezultatul este ca...o linie existenta este deviata si va acoperi si traseul liniei suspendate... :rad_masa: ...
0

#118 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29887
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 02 ianuarie 2015 - 17:09

Cu putin timp in urma am primit comunicatul (vedeti la stiri). In scurt timp il pun si pe pagina web (acolo am scris eu ceva, dar cel oficial e mai complect)
0

#119 Useril este offline   NDY 

  • Membru VIP*
  • Grup: VIP
  • Postari: 2439
  • Inregistrat: 07 iunie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 07 ianuarie 2015 - 22:21

Cateva pareri legate de linia 16 din ultimele zile:

- macazele in P-ta LdV se fac foarte incet. Au fost dati cand troleibuzul a prins si 4 semafoare rosii dinspre Complex inspre Posta Mare. Una peste alta, semafoarele (in conditiile actuale) mai mult incurca si incetinesc traficul fata de cum era inaintea lor;
- circula destul de des, ca frecventa, insa ma mira faptul ca s-a optat pentru 16 sa faca ocolul, nu 15, din doua motive: linia 16 deja era mai lunga ca linia 15; cei din Girocului erau oarecum obisnuiti cu acest ocol din pricina lui 19, de aceea m-as fi asteptat ca 15-le sa fie deviat pe langa Catedrala. Oricum, inca sper ca totul sa fie doar ceva temporar si sa avem 2 linii care merg la Posta, 2 in Girocului, si, de ce nu, 2 si pe Parvan, pentru ca, nevoie cu siguranta este.
- nu s-au tras firele in vecinatatea P-tei LdV? Des vad troleibuze mergand pe diesel pe acolo...
- nu in ultimul rand...de ce opreste 16-le de 2 ori in P-ta LdV?!

Aceasta postare a fost editata de NDY: 07 ianuarie 2015 - 22:21

3

#120 Useril este offline   Fantoma Tramvaiului 3 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 1016
  • Inregistrat: 06 iulie 14
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timișoara

Postat 07 ianuarie 2015 - 22:42

@NDY
Cred ca s-a decis ca 16 sa circule pe acolo pentru ca din Girocului merge E3 pe acolo iar din Soarelui este E2 care merge drept spre posta mare. Dar nu sunt sigur ca acesta este motivul.
2

Arata acest topic


  • (13 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • Ultima »

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi