Iulius Town Business & Retail (Faza1-in constructie, Faza2-in proiectare)
#4201
Postat 15 iulie 2022 - 11:44
Fapt divers.Într-un articol publicat azi pe un site din Iași singurele referiri sunt la Iași, Cluj și București. Nimic despre Timișoara.
https://apix.ro/vide...iulian-dascalu/
#4202
Postat 15 iulie 2022 - 12:41
Deocamdata orasul e pe o directie cam trista, nu de ieri de azi, de 10-15 ani. Stiu ca deviez, dar uitati-va la recensamant, ma nene, abia jumate din locuitori au catadicsit sa-l faca, plus incompetenta autoritatilor care nu au fost in stare sa treaca la oameni sa ii recenzeze.
Daca acum avem 4 proiecte din care 3 proaste, daca ramane cifra oficiale aprox 200K locuitori, ca na, mai e o saptamana, cati sa si recenzezi luand in considerare ca acum sunt aprox 160K recenzati in 3 luni, atunci sa vezi taieri de fonduri si lipsa investitii....
Aceasta postare a fost editata de DanielT: 15 iulie 2022 - 13:06
#4203
Postat 15 iulie 2022 - 14:33
Aceasta postare a fost editata de Calliope: 16 iulie 2022 - 01:15
#4204
Postat 18 august 2022 - 21:39
#4205
Postat 19 august 2022 - 07:23
Intersectia din Consiliul Europei avea doua variante de studiu, un pasaj simplu subteran sau un pasaj dublu subteran. N-am auzit sa se fi luat vreo hotarare in acest sens. Abia dupa luarea acestei hotarari se trece la studii geo si proiectare.
Deci este un drum foarte lung iar investitia una foarte mare.
Asa ca eu cred ca suntem departe departe de-a vedea modificari majore in aceasta intersectie, poate doar un sens giratoriu mare ca la AEM si fara semafoare. Nu stiu daca ar fi o solutie mai buna decat ce avem acum insa o vad ca singura schimbare posibila pentru o perioada de 15 - 20 de ani...
#4206
Postat 19 august 2022 - 09:35
Și pe PNRR am dat-o de gard, noi avem mini proiectelul cu traseul revoluției vs Cluj care are ditamai metroul. Alte proiecte eu nu știu să avem pe PNRR. Chiar nu știu ce naiba o să facem după ce se termina proiectele care sunt acum in implementare.
In fine, legat de intersecția asta de la mall cum zice si @mile aceeași părere o am și eu, că următorii 15 ani nici vorbă de vreo schimbare majoră acolo.
Iar faza cu proiectul pe care trebuia să-l faca Iulius pentru pasaj, de acum 4-5 ani, eu zic că e praf in ochi, oana acum trebuia să fie gata și predat primăriei.
Aceasta postare a fost editata de DanielT: 19 august 2022 - 09:37
#4207
Postat 19 august 2022 - 13:28
PS: proiect pentru pasaj pe sub piata exista deja de la Iulius, daca nu ma insel. L-au donat lui Robu cand s-a facut pasajul Iulius.
#4208
Postat 19 august 2022 - 15:40
Proiecte incepi cate vrei dacă ești capabil sa le găsești surse de finanțare, dar tu daca iei praful de pe toba din PNRR ce proiecte sa și faci? Tb sa ai și capacitatea de a le finanța, nu doar de a le anunța.
Legat de proiecttul pentru pasaj, nu s-a predat nimic. Doar gargara de la fosta administrație și cam atât.
Aceasta postare a fost editata de DanielT: 19 august 2022 - 15:41
#4209
Postat 19 august 2022 - 15:59
Hmmm... eram convins ca cei de la Iulius au predat proiectul. Nu am reusit sa gasesc nicio confirmare, doar sa dau peste niste declaratii cu iz amar ale fostului.
Pana se face un pasaj subteran, ar fi fost de mare ajutor sa completeze sensul giratoriu. O reorganizare a circulatiei pe baza lui ar putea ajuta. Dar pentru asta trebuie sa le ia parcarea celor de la BCR (care cred ca o ocupa abuziv oricum).
#4210
Postat 19 august 2022 - 16:40
-Bulevardul Cetatii
-Pasajul Solventul
-Calea Bogdanestilor
-Conexiunea cu Drumul Boilor
-Podul Jiul
-Podul Solventul
-Linie dubla de tramvai pe strada Garii
-21 de tramvaie noi
-Parcare in zona Pietei Badea Cartan
-Parcare in zona Spitalului Louis Turcanu
-Maternitate noua pe Calea Bogdanestilor
-Corp de cladire nou la Spitalul de Copii Louis Turcanu
-Doua corpuri de cladire noi la Spitalul Victor Babes
-Extindere Spitalul Municipal
-Campus scolar Lenau
-Retehnologizarea Colterm cu 30 de milioane de euro
-Construire stadion cu 15.000 de locuri
-Complexuri sportive si de agrement in cartiere
-Modernizare Parcul Civic
-Modernizare Turn de Apa Iosefin
– Regenerare urbana cartierul Fabric – strazi, piete, spatii verzi – in jurul si incluzand piata Traian – selectat spre finantare in sectiunea regenerare urbana
– Legatura intre pasajul Solventul si Bv. Dambovita – noul traseu de linie de tramvai, auto si pietonal peste platforma Solventul, noul pod peste Bega, modernizarea Bv. Dambovita pana la bucla de la „fabrica de tramvaie” – selectat spre finantare in sectiunea mobilitate
– Reabilitarea si punerea in valoare a Centralei Hidroelectrice si extinderea capacitatilor de turism pe canalul Bega – selectat spre finantare in sectiunea Turism/Patrimoniu
– Restaurarea si refunctionalizarea Sinagogii din Fabric – rezerva in sectiunea Turism/Patrimoniu
– Extinderea liniei de tramvai pe Calea Torontalului pana la limita Timisoarei – rezerva – sectiunea Mobilitate, dar eligibil pe Planul National de Rezilienta si Redresare
– Pasaje piata Consiliul Europei – rezerva sectiunea Mobilitate
Proiecte sunt, cat de bine sunt facute? Si pe Grigore Alexandrescu s-a vazut ca multe lucruri lipsesc sau au facut trotuar paralel cu cele existente de la blocurile noi (trotuarul nou arata ca cel vechi cu mentiunea ca cel vechi este la umbra pomilor)
#4211
Postat 19 august 2022 - 21:25
#4212
Postat 20 august 2022 - 09:55
Asa a fost la prezidentiale, asa a fost la parlamentare si exact asa a fost si la locale.
#4213
Postat 22 august 2022 - 23:21
#4214
Postat 23 august 2022 - 10:42
Florin.B RATT, la 20 august 2022 - 09:55, a spus:
Asa a fost la prezidentiale, asa a fost la parlamentare si exact asa a fost si le locale.
Din pacate da, multi asa fac, dar acum hai sa privim in retrospectiva (exemplul meu).
Prezidentiale: dintre Iohannis si Dancila .. ce puteam sa aleg? Am ales raul cel mai mic, pe Iohannis (ce mai conteaza ca as fi dorit ceva mai bun de atat)
Parlamentare: am ales USR, desi de la prima infatisare a lui Barna (cu ochii iesiti din orbite) mi-am dat seama ca e un partid cladit pe oportunisti, dar am zis ca aduce un suflu nou (poate, poate ne vindecam de cancerul PSD/PNL)
Locale: Am ales Robu pentru ca am urmarit indeaproape politica lui Fritz si am participat la cateva intalniri si mi-am dat seama ca el impreuna cu echipa sunt o mana de visatori fara fundament, care stiu doar sa improaste noroi in orice obiectiv facut de fosta administratie (aratatul cu degetul fara realizari proprii niciodata nu mi-a mirosit bine). Si pentru ca am ales Robu, am ales si PNL ca sa aiba sustinere in consiliu in caz ca iese, nu voiam sa il aud ca se lamenteaza ca il incurca cineva.
Nu mi-a placut Robu din mai multe puncte de vedere, iar daca in loc de Fritz ar fi venit un Bolojan la intalniri (sa se vada ca vorbeste faptic si palpabil pe realitatea romaneasca, nu ipotetic si utopic) l-as fi votat, dar asa am preferat si aici raul cel mai mic.
USR s-a dovedit a fi o dezamagire profunda, nu stiu daca mai se poate redresa. Fritz .. ce sa zic, pana acum doar mi-a confirmat ce simteam despre spiritul lui de visator, dar mai are 2 ani sa ma convinga ca m-am inselat. Un singur plus pana acum ii atribui lui Fritz: prestanta lui in a reprezenta Timisoara pe plan extern este fara indoiala 10 clase peste Robu.
Si uite asa (pe nemultumiri) urca pe scena partide gen AUR .. care imbracate in tricolorul romanesc sunt cele mai anti-romanesti miscari, instigatoare, fara plan de guvernare, fara obiective .. livreaza doar: invrajbire, ura si un fals spirit patriotic (posibil a fi si sub control extern, cel mai probabil rusesc, sunt experti in dezbinare de natii).
Eu tot sper ca va aparea o noua formatiune pana la urmatoarele alegeri (care sa imi dea incredere intr-un vot pe care sa il dau din inima si nu din lipsa de optiuni), sau USR printr-o minune s-ar redresa. Altfel .. chiar si din lipsa de optiuni eu tot voi iesi la vot, iar partide ca AUR clar nu vor reprezenta optiunea mea indiferent de mahnirea in relatie cu restul.
Aceasta postare a fost editata de Bogdan_tmtm: 23 august 2022 - 10:53
#4215
Postat 23 august 2022 - 11:17
Proiectele din lista de mai sus erau in faze diverse, multe erau doar la stadiul de idee , pregatiri studii , proiectare si autorizatii. Din cele intrate deja in executie , cateva fusesera clar facute pe repede-inainte si cu anumite probleme. Remarc doar "extinderea spitalului Municipal" care aducea toate sectiile, implicit toti pacientii, trafic etc. intro cladire noua ce s-ar fi construit in Parcul Botanic - sper sa nu se faca vreodata asa ceva.
Nu spun ca e vina exclusiva a unei echipe din primarie pt probleme, am vazut si acum ca sunt probleme, asa cum au fost multe inclusiv la proiectele incepute din vremea lui Ciuhandu ( cat a durat renovarea la Lenau ?)
Cat timp orasul nu are PUG de nu stiu cati ani, nu are situatii clare cu multe terenuri, ( putem gasi multe motive) nu este usor sa "faci". Nu primarul "face" cum au ajuns unii sa creada acum cativa ani, echipele cu profesionisti din primarie si celelalte autoritati ale statului coordoneaza proiectele.
PNRR a fost bazat pe proiecte mature care sa corespunda si criteriile UE - alea cu regenerare, digitalizare, mobilitate, eficienta, energie verde etc. Au pus liste cu multe chestii si acum finanteaza ce au chef. La Cluj au inclus metroul dar nu au inclus centura metropolitana pentru ca e vorba de trafic auto partial prin zona verde. Si la cum se misca, metroul va fi gata in 20 de ani
#4216
Postat 24 august 2022 - 20:01
Până una alta metrou-nemetrou, la noi se construiește centura, se extinde aeroportul, se construiește încă o descărcare pe autostradă la Sânandrei, se extinde drumul spre autostradă, se face al doilea inel de centură alternativă, calea ferată se construiește pe 160 și se dublează. 6 mari proiecte, 5 în execuție, 1 stă imediat să demareze.
La ei, nodul de descărcare la Tureni e o ciorbă electorală eternă, autostrada Transilvania circulabilă e încă un vis îndepărtat, centura Metropolitană există doar pe hârtie. 3 mari proiecte, 0 făcute, 0 în execuție.
Faceți-mă nebun, dar comporativ, din punctul meu de vedere obiectiv, părem mult mai pragmatici.
#4217
Postat 24 august 2022 - 21:52
M-ai facut praf cu exemplul cu autostrada. Fa comparatia cu Aradul si nu cu Clujul. Uita-te cum aradenii si-au facut "legaturile" cu autostrada in urma cu 10 ani si au 4 legaturi iar noi ne tot chinuim sa facem 3 si lungi de 15-20 km indiferent de care dintre ele vorbim. Autostrada Transilvania a fost dorita si pusa pe tapet de psd-istii clujeni care in urma cu 20 de ani aveau un cuvant mai greu si mai serios in politica Romaniei, in colaborare cu UDMR-ul. Aveau interes comun in aceasta autostrada (era perioada cand CD-ul a pierdut alegerile din 2000) insa UE era interesata de culoarul IV la acea vreme si mult dupa aia...
Apropo de metroul clujean, momentan ii sare randul la finantarea diverselor studii...din lipsa de fonduri la buget.
#4218
Postat 26 august 2022 - 13:45

Sent from my Pixel 6 using Tapatalk
#4219
Postat 02 septembrie 2022 - 11:57
#4220
Postat 02 septembrie 2022 - 12:58


Ceva pronosticuri pentru etapa urmatoare? Eu ma bag la 10 ani

Aceasta postare a fost editata de DanielT: 02 septembrie 2022 - 13:04