STP Timișoara Forum: Bastionului "Theresia" - STP Timișoara Forum

Salt la continut

Imagine postata
  • (13 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Bastionului "Theresia" (finantarea restaurarii asigurata din fonduri UE) - finalizat Evaluare topic: -----

#141 Useril este offline   Chagall 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10295
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:nespecificat

Postat 07 martie 2011 - 23:12

Pentru ca putea sa fie o atractie turistica importanta cu un muzeu al revolutiei pe meritul orasului. Prin redeschiderea discotecii va iesi o labareala din toata lucrarea.
0

#142 Useril este offline   dAImon 

  • Membru activ
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 3889
  • Inregistrat: 25 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 08 martie 2011 - 00:23

Fiind discoteca probabil va functiona noaptea. In plus spatiul pentru muzeu s-a pierdut pe cai legale la multiple curti de judecata .. acum n-are sens sa-i uram pe toti chiriasii care vor avea vreun spatiu in Bastion. Is idioti politicienii si tre sa ne obisnuim cu ei sau sa-i omoram cu pietre.

Hai ca-ti atasez niste imagini din Sibiul anului 2007, sa vezi ce greturi au avut ei de a lasa spatii comerciale in cladiri istorice.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: 20070830 - 202806.jpg
  • Imagine atasata: 20070802 - 153236.jpg
  • Imagine atasata: 20070830 - 175856.jpg
  • Imagine atasata: 20070830 - 175902.jpg

0

#143 Useril este offline   Chagall 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10295
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:nespecificat

Postat 16 martie 2011 - 22:24

ŞMECHERIE Cultura, paravan pentru clubul de fiţe Zambara

Miercuri 16 mar 2011

Chiriaşii care aveau dreptul să intre în Bastion au revenit în spaţii, aşa cum prevedea contactul. Printre „fericiţi” este şi patronul de la fosta discotecă Zambara, care funcţionează acum, potrivit normelor UE, ca şi „Centru de pregătire pentru tineri”. În realitate este o discotecă în toată regula.

Inaugurat cu surle şi trâmbiţe, chiar şi de mai multe ori, Bastionul din Timişoara era anunţat ca un important centru cultural, cu expoziţii şi spaţii în care oamenii de cultură se se refugieze. La începutul lucrării, trei chiriaşi au fost scoşi din spaţii, cu promisiunea că vor reveni după lucrări. Unul dintre ei era discoteca de fiţe Zambara, care s-a reîntors în Bastion, dar pentru că finanţarea UE era condiţionată de activitatea culturală, Zambara funcţionează acum ca şi „Centru de pregătire pentru tineret”. „Este discotecă în toată regula. Aşa numita discotecă after, unde se merge în special după ora 01.00”, a spus unul dintre timişorenii care a fost la deschiderea de sâmbătă. „Sunt activităţi cu studenţii, cu facultăţile, cursuri cu studenţii şi divertisment pentru că este un club de tineret. Nu este discotecă, este club, dar şi la club se dansează”, a spus proprietarul clubului, Dorin Epure.

Sursa: Adevarul
0

#144 Useril este offline   dAImon 

  • Membru activ
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 3889
  • Inregistrat: 25 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 16 martie 2011 - 23:02

Contractul cu Zambara era în derulare şi a fost întrerupt la începerea lucrărilor. În loc să pună paie pe joc, jurnaliştii curului mai bine ar face rost de o copie şi atunci am vedea concret despre ce clauze este vorba şi cât ar costa rezilierea unilaterală din partea Primăriei. Altfel se discută discuţii.

Pe saitul primăriei n-ar trebui să existe acest document?

EDIT:
La o căutare sumară prin HCLuri nu reuşesc să găsesc vreo hotărâre legată de Elaine SRL, firma din spatele Zambara.

Interesant că în nota de evacuare din 2008 se impunea SC.”CASINO BASTIONE”SRL şi SC.”COMPLEX BASTION” să părăsească locul în contra dorinţei lor. Poate cineva găsi contractul de închiriere 1304/2002 dintre Primărie şi SC Complex Bastion? Sau e vorba de altă firmă?

Referinţe:
http://www.primariat...225750000383C32
http://www.primariat...22573D300307995
0

#145 Useril este offline   Chagall 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10295
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:nespecificat

Postat 28 martie 2011 - 18:38

Monica Macovei a lasat Societatea Timisoara fara Salonul Vega

28 martie 2011

Soarta Salonului Vega din incinta Bastionului a rămas incertă. Supăraţi după ce Societatea Timişoara i-a deschis un cabinet de europarlamentar Monicăi Macovei, consilierii judeţeni ai coaliţiei locale PSD, PNL, PNŢCD au amânat, luni, dezbaterea atribuirii gratuite a spaţiului.

Salonul Vega are 167 de metri pătraţi şi, conform proiectului, trebuia să fie atribuit gratuit pentru cinci ani Societăţii Timişoara. Locul ar urma să fie destinat expoziţiilor şi conferinţelor. Consilierii PDL au votat pentru atribuirea spaţiului, cu excepţia lui Constantin Ostaficiuc, care a încurcat butoanele. Restul au fost împotrivă. „Am propus scoaterea de pe ordinea de zi a proiectului, pentru că s-a stabilit că toate spaţiile din incinta Bastionului vor intra la licitaţie în prima etapă. Dacă vor rămâne spaţii nelicitate, vom stabili ce facem cu ele”, a spus vicepreşedintele CJT, liberalul Liviu Borha. Societatea Timişoara nu a avut contract în Bastion, ei au stat acolo până în 2006, în baza unei hotărâri a CJT. Societatea Timişoara aşteaptă acum viitoarele licitaţii pentru Bastion şi face un apel la înţelegere. Preşedintele Societăţii Timişoara, Florian Mihalcea, i-a sigurat pe consilierii judeţeni ai coaliţiei PNL, PSD, PNŢCD că la bastion nu se va face un nou cabinet al europarlamentarului Monica Macovei.

Sursa: deBanat
0

#146 Useril este offline   Chagall 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10295
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:nespecificat

Postat 29 martie 2011 - 09:30

Spatiile din Bastionul Theresia incep sa fie impartite

28 martie 2011

În şedinţa ordinară din 28 martie, consilierii judeţeni au pe masă proiecte de hotărâre privind darea în administrare a spaţiilor din Bastion.

Imagine atasata: bastion600x340.jpg

O parte din contractele pentru spaţiile aflate în proprietatea publică a judeţului Timiş au fost suspendate în momentul începerii lucrărilor de reabilitare. Trei dintre contractele suspendate au fost reactivate. Conform datelor oferite de CJT, Bastionul „Theresia” este compus din 5 corpuri de clădiri, din care în proprietatea publică a judeţului Timiş sunt corpurile A – parter, B – parter + etaj + mansardă, C – parter şi E – demisol, iar corpul D este în proprietatea publică a municipiului Timişoara.

Se pot licita pentru închiriere o suprafaţă de 2.113,38 mp. cu diverse destinaţii şi o suprafaţă de 252,86 mp, terasă situată la etajul I al corpului C care poate fi închiriată temporar câştigătorului licitaţiei pentru „Cafenea” situată în corpul C – etaj. Spaţiile care urmează a fi închiriate au următoarele destinaţii: art cafe-expoziţii temporare, librărie, arte complementare – vinotecă-ziare de epocă, galerie de artă, spaţiu info, centru de arhitectură, centru cultural, florărie, galerie de artă, terasă pentru câştigătorul spaţiului cafenea-depozit cafenea-sală seminar. Preţurile de pornire vor fi de 65 lei/mp/lună şi de 40 lei/mp/lună, în funcţie de destinaţie.
Un spaţiu de 2.166,63 mp ar putea să fie atribuit către Muzeul Banatului Timişoara, pe perioada restaurării Castelului Huniade.

Societatea Timişoara nu primeşte încă spaţiu în Bastion

Şedinţa ordinară a Consiliului Judeţean Timiş derulată luni a început cu votarea unui amendament propus de Liviu Borha, vicepreşedintele CJT, care a cerut scoaterea de pe ordinea de zi a proiectului de hotărâre privind darea în folosinţă a unui spaţiu în Bastion către Societatea Timişoara.
„Am stabilit să nu existe decât atribuiri prin licitaţie publică”, a declarat vicepreşedintele CJT, Liviu Borha. În replică, preşedintele CJT, Constantin Ostaficiuc, a precizat că ”grupul PDL nu este împotrivă, pentru că există o relaţie cu Societatea Timişoara, avem un cuvânt dat acestei societăţi şi pentru noi era firesc să revină acolo, mai ales că au şi depus un proiect potrivit căruia doresc să amenajeze acolo o sală de conferinţe şi una de dezbateri”. Pe de altă parte, Viorel Sasca a punctat că problema legată de atribuirea gratuită a acelui spaţiu solicită o amânare, iar consilierul Viorel Coifan a adăugat că nu trebuie politizat acest subiect. La finalul dezbaterilor, amendamentul a fost supus la vot şi s-a decis scoaterea de pe ordinea de zi a acestui proiect de hotărâre, fără să se stabilească exact dacă proiectul va fi reluat sau nu în discuţie în şedinţa ordinară de luna viitoare.

Sursa: TiON
0

#147 Useril este offline   Chagall 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10295
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:nespecificat

Postat 03 aprilie 2011 - 19:57

Cu Sasca la Zambara

03 Aprilie 2011

Consilierul judeţean a vrut să vadă cu ochii lui „paravanul” de la Bastion...

Imagine atasata: DSCN5899.JPG

Consilierul judeţean Viorel Sasca (61 ani) a ales să vadă cu ochii lui nebunia din clubul timişorean Zambara. Nu a rezistat mai mult de 40 de minute. Deşi a făcut efortul să se treazească la 3 dimineaţa şi să bea o bere fără alcool, deoarce era şofer. Unul dintre cele mai căutate cluburi din Timişoara, Zambara funcţionează în Bastionul „Teheresia”, sub paravanul de „Centru Pregătire Tineret”. Şmecheria este obligatorie deoarece, conform proiectului european de reabilitare a bastionului, firmele ce funcţionează sunt obligate, timp de cinci ani, să aibă doar activităţi culturale. Până acum, consilierii judeţeni de Timiş au ridicat din umeri, susţinând că nu ştiu ce se întâmplă la Zambara. Sasca a văzut pe pieleea lui cum sunt pregătiţi tinerii pentru viaţă, în noaptea de sâmbătă spre duminică. El a promis că va face un raport conducerii CJT.

Condamnat să nu stea în picioare...

Preşedintele Comisiei Economice din cadrul CJT, ţărănistul Viorel Sasca, s-a trezit sâmbătă, la 3 dimineaţa. Şi-a făcut ultimele notiţe pe marginea unui proiect, s-a echipat tinereşte şi la 4.30 era în faţa consiliului judeţean. După un scurt instructaj despre cum stau treburile într-un club de fiţe, Viorel Sasca a avut primul şoc când s-a apropiat de Zambara şi a văzut puzderia de maşini ce blocau circulaţia în zona bastionului. „Măi, aici chiar se întâmplă ceva ciudat”. Sasca nu a fost recunoscut le Centrul Pregătire Tineret - Zamabara. Bodiguardul de la poartă i-a tăiat bilet – 15 lei şi nebunia a început. Ţărănistul a făcut ochii mari şi a încercat să vorbească ceva. Ghinion, în Zambara, oricât de tare ţipi, nu te aude nimeni. „Eu îmi iau o bere fără alcool, să nu ies din peisaj. Haideţi să stăm la o masă, că văd că sunt locuri libere”, ne-a spus, naiv, Sasca. Păcăleală, consilierul judeţean nu avea de unde să ştie că la Zamabara toate mesele sunt rezervate cu multe ore înainte de startul petrecerilor. După doar 35 de minute, Viorel Sasca a zis că nu mai rezistă şi vrea o gură de aer. Fumul, tinerii euforici, muzica asurzitoare şi înghesuiala l-au buimăcit pe inginerul chimist.

Scandaluri şi preţuri piperate...

Sasca nu a mai vrut să i se pună ştampila pe mână la ieşire, pentru a putea reintra în club. Şi-a dat şapca jos din cap şi a rămas gânditor, minute bune, după ce a ieşit din „Centru Pregătire Tineret”. S-a interesat de preţuri şi i-a picat faţa. În Zambara, fiţele se ţin cu bani grei. 100 de mililitri din cel mai prost whisky costă 75 de lei. Nimeni nu îţi va trece însă pe meniu acest preţ. La Zambara, alcoolul se bea doar la 20 de militri. Preţurile pentru 20 de mililitri de alcool (whisky, campari, votcă, gin, rom) se încadrează între 90 şi 200 de lei. Cea mai ieftină băutură alcoolică în Zambara este berea. Sticla mică de bere (330 militri) costă între 6 şi 8 lei. Sâmbătă, la Zambara nu a fost însă decât Heineken – la preţul de 8 lei. „Se vede că astea sunt profesioniste”, a spus, la un moment dat, consilierul, când prin dreptul său au trecut trei tinere cu fuste de maxim 10 centimetri. Fetele extrem de zgomotoase l-au salutat cu respect pe ţărănist. Sasca a ţinut să vorebească şi cu un poliţist comunitar, la plecare. Omul părea să vegheze neputincios la blocada maşinilor instalată pe unul din sensurile de mers de la Bastion. „Sunt probleme pe aici?”, a întrebat Sasca, în jurul orei 5.30 dimineaţa. Comunitarul parcă atâta aştepta: „Noi doar stăm să vedem ce se întâmplă, prea multe lucruri nu le putem face. Săptămâna trecută, s-au bătut. Bodigurazii din club, cu alţi tipi. E nebunie pe aici. De-abia acum începe să vină lumea”, a dat raportul poliţistul comunitar.

Raport de martor ocular, la şefia CJT

Viorel Sasca ne-a povestit cu nostalgie despre anii de studenţie. Când singura discotecă era în actuala cantină a Politehncii. Când Phoenix se numeau încă Sfinţii. Când orice petrecere se termina cu mult înainte de ora 12 noaptea. Şi când, dacă invitai o fată la dans, tonalitatea muzicii îţi permitea să şi flirtezi. „Zambara este departe de ceea ce ar trebui să fie un centru pentru pregătire tineret. Pregătire înseamnă că de acolo se învaţă ceva. Aş fi înţeles dacă se ţineau cursuri de dans, dacă erau concursuri, dacă chiar se chefuia în limite normale. La Zambara este, însă, discotecă în toată regula. Cu o muzică mult peste nivelul normal, care le va crea grave probleme în timp celor ce frecventează clubul”, ne-a spus, la câteva ore după ce a intrat pentru prima oară în viaţa lui în Zambara, consilierul judeţean Viorel Sasca. Ţărănistul spune că lucrurile de aici trebuie să se schimbe. El va prezenta conducerii CJT un raport cu ce a văzut la bastion. „La Zambara se fumează în exces, acest lucru este total interzis într-un aşa-zis centru pentru pregătire, se bea alcool, acum îi adevărat că nu ştiu cât se poate bea, preţurile sunt foarte mari. Cum am înţeles şi de la poliţistul comunitar cu care am vorbit, aici au fost şi scandaluri. Numai centru pentru pregătire tinert nu este acolo, este o discotecă la maniera proastă. Ce distracţie e aia? Nici măcar nu poţi vorbi. Muzica de aici îndeamnă la nişte dansuri haotice. Voi prezenta starea de fapt conduerii CJT. Colegul meu Cârceie a făcut deja o soclitare ca funcţionarii să verifice ce se întâmplă acolo. Acum o să le comunic ce am văzut eu şi să se ia măsurile de rigoare. Ori se reprofiliază pe funcţiunile prevăzute în proiect, ori, dacă nu, trebuie să părăsească spaţiul”, ne-a mai spus Viorel Sasca.

Sursa: Ziua de Vest
0

#148 Useril este offline   dAImon 

  • Membru activ
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 3889
  • Inregistrat: 25 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 03 aprilie 2011 - 21:15

Preţurile nu-s DELOC problema lor. Fumatul va fi DACĂ trece legea cu fumatul în interior. Distracţia nu trebuie să o înţeleagă un boşorog ca să fie distracţie.

Trebuie să încerce mai bine dacă vor să scape de club ....
0

#149 Useril este offline   MHN 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 6118
  • Inregistrat: 29 noiembrie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Infrastructura & Investitii

Postat 04 aprilie 2011 - 00:09

Se va intampla fix ...nimic.
0

#150 Useril este offline   Doppler 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10593
  • Inregistrat: 14 februarie 11
  • Sexul:masculin

Postat 04 aprilie 2011 - 00:16

Nu cred ca e o problema ca pt respectarea contractului sa inchirieze pe timpul zilei (evident tot pe bani) locatia pt evenimente (culturale mai mult sau mai putin) pt tineri.

Restul sint chichite de avocati.
0

#151 Useril este offline   dAImon 

  • Membru activ
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 3889
  • Inregistrat: 25 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 04 aprilie 2011 - 12:36

Chiar sunt curios ce va ieşi.

În Cluj făcuse Inspectoraul Şcolar parteneriat cu celebrul club de fiţe Bamboo, care cică ar fi oferit şi "activităţi culturale". Bineînţeles, s-a lăsat cu scandal din partea părinţilor ... şi proiectul a picat. Aveţi detaliile aici: http://www.ziuadecj....rta--25557.html , mi se pare remarcabil că s-au mobilizat părinţii. La noi e o chestiune ce priveşte un bun al oraşului şi lumea tace.

Cum zicea şi Doppler, dacă Primăria are avocaţi buni atunci poate pune multe probleme în acest contract, obligând Zambara să definească strict activităţile "culturale" pe care cică le-ar oferi.
0

#152 Useril este offline   Chagall 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10295
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:nespecificat

Postat 29 aprilie 2011 - 15:26

Licitatia pentru spatiile de la Bastion are loc in 3 mai

28 aprilie 2011

Până joi au fost cumpărate 11 caiete de sarcini pentru licitaţia publică privind închirierea spaţiilor de la Bastionul „Theresia” din Timişoara. Licitaţia cu strigare va avea loc săptămâna viitoare, în 3 mai, la sediul Consiliului Judeţean Timiş.

„Ofertele pot fi depuse până în 2 mai, ora 14, iar licitaţia va avea loc în 3 mai, ora 12 la sediul CJT. Va fi licitaţie deschisă, cu strigare. Înainte de licitaţie se centralizează ofertele, iar în 3 mai se face un proces verbal de licitaţie. Dacă pentru un spaţiu licitează cel puţin două firme, în funcţie de condiţiile cerute în caietul de sarcini, se declară un câştigător. Dacă nu există două oferte pentru un spaţiu, se organizează o nouă procedură de licitaţie. Sunt 13 poziţii de spaţii”, a explicat purtătoarea de cuvânt a Consiliului Judeţean Timiş, Jana Lavrits.

Cei nemulţumiţi de rezultate pot depune contestaţii în termen de 24 de ore de la încheierea licitaţiei.

Bastionul Theresia este compus din cinci corpuri de clădire, din care în proprietatea publică a judeţului Timiş sunt corpurile A – parter, B – parter + etaj + mansardă, C – parter şi E – demisol, iar corpul D este în proprietatea publică a municipiului Timişoara.

Se pot licita pentru închiriere o suprafaţã de 2.113,38 mp cu diverse destinaţii şi o suprafaţă de 252,86 mp – terasă situată la etajul I al corpului C – care poate fi închiriată temporar câştigătorului licitaţiei pentru cafenea. Spaţiile care urmează să fie închiriate au următoarele destinaţii: art cafe-expoziţii temporare, librărie, arte complementare – vinotecă- ziare de epocă, galerie de artă, spaţiu info, centru de arhitectură, centru cultural, florărie, galerie de artă, terasă pentru câştigătorul spaţiului de cafenea-depozit, cafenea-sală seminar.

Preţurile de pornire la licitaţie vor fi de 65 de lei/mp/lună şi de 40 de lei/mp/lună, în funcţie de destinaţie.

Sursa: TiON
0

#153 Useril este offline   Chagall 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10295
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:nespecificat

Postat 03 mai 2011 - 20:14

Azi s-a desfasurat licitatia pentru spatiile din Bastion. In curand vom afla cine sunt viitorii chiriasi.
0

#154 Useril este offline   Chagall 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10295
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:nespecificat

Postat 04 mai 2011 - 19:28

Se pare ca CJT va scoate bani frumosi in urma inchirierii bastionului. Acum sa vedem cum se vor misca si cei de la CLT.


Chirie de 4.000 de euro lunar pentru un spațiu în Bastion. Florăria, cea mai râvnită afacere

4 mai 2011

Ieri a fost organizată licitația pentru spațiile din Bastionul proaspăt renovat. Consiliul Județean a scos la licitație 13 spații, însă doar trei s-au atribuit. Pentru spațiul dedicat florăriei a fost cea mai mare bătălie.

Din cele 13 spații scoase la licitație în Bastion, doar trei au fost licitate. Pentru restul fie nu s-a prezentat nimeni, fie nu s-au îndeplinit condițiile de participare, fie a fost o singură ofertă, iar pentru atribuire era nevoie de cel puțin doi ofertanți. În urma licitației, s-a stabilit că în corpul C vor funcționa, pe 241 de metri pătrați, un Art Cafe și un centru de expoziții temporare. La licitația pentru acest spațiu au participat firmele SC LOM PREP SRL, SC METROPOLITAN 2000 şi G&R EVOLUTION. Câștigătoare a fost declarată firma SC METROPOLITAN 2000, care și-a adjudecat spațiul la o chirie de 73 de lei pe metru pătrat lunar, rezultând o chirie de peste 4.000 de euro lunar.

A început marea împărţeală din Bastion: astăzi se organizează licitaţia

Un alt spațiu atribuit a fost pentru un centru cultural. Prețul de pornire pentru spațiul de 216 metri pătrați a fost de 40 de lei pe metru pătrat, iar prețul adjudecat a fost de 41 de lei pe metru pătrat lunar. Firma care a obținut spațiul este şi G&R EVOLUTION.

Cel mai disputat spațiu a fost cel pentru florăria întinsă pe 53 de metri pătrați. Prețul de pornire la licitație a fost de 40 de lei pe metru pătrat și s-a ajuns la un preț de 78 de lei pe metru pătrat lunar. Astfel, firma SC GLOBAL S VINCZE, care a câștigat licitația, trebuie să plătească o chirie lunară de 1.000 de euro. Următoarea licitație, pentru spațiile care nu au fost atribuite, va fi organizată în 17 mai.

Sursa: Adevarul
0

#155 Useril este offline   Chagall 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10295
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:nespecificat

Postat 14 mai 2011 - 05:50

Bastionul a intrat din nou in lucrari

13 mai 2011

Nici nu s-au terminat bine lucrările de reabilitare a Bastionului Theresia, că tencuiala a început deja să se desprindă, aşa că muncitorii s-au apucat acum de... retuşuri. Vineri la amiază, un muncitor dădea de zor cu ciocanul în pereţii edificiului proaspăt refăcut, dând jos tencuiala din zona afectată, se pare, de umezeală

Imagine atasata: lucrari la bastion _1_.jpgImagine atasata: lucrari la bastion _3_.jpg
Imagine atasata: lucrari la bastion _4_.jpgImagine atasata: lucrari la bastion _5_.jpg

Problemele de la Bastion au fost observate la începutul acestui an, când a început să cadă tencuiala şi s-au furat câteva burlane, iar acum muncitorii s-au apucat din nou de lucrări.

„Ce se face în prezent la Bastion sunt lucrări de remediere solicitate de Consiliul Judeţean Timiş şi de inginerul de construcţii. Aceste lucrări sunt efectuate în perioada de garanţie a lucrării”, a explicat Jana Lavrits, purtător de cuvânt la CJT.

Lucările la Bastionul Theresia din Timişoara au început în aprilie 2008 şi au costat aproape 10 milioane de euro, mai bine de jumătate din sumă reprezentând fonduri Phare, iar restul bani de la bugetul de stat, Consiliul Judeţean Timiş şi Primăria Timişoara. După mai multe amânări, obiectivul a fost inaugurat în toamna anului trecut.

Sursa: TiON
0

#156 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 14 mai 2011 - 08:34

Vezi postareaChagall, la 14 mai 2011 - 05:50, a spus:

Bastionul a intrat din nou in lucrari

13 mai 2011
„Ce se face în prezent la Bastion sunt lucrări de remediere solicitate de Consiliul Judeţean Timiş şi de inginerul de construcţii. Aceste lucrări sunt efectuate în perioada de garanţie a lucrării”, a explicat Jana Lavrits, purtător de cuvânt la CJT.

Sursa: TiON



Pai si cand iasa din garantie, cine garanteaza (?!) ca nu vor mai cadea plafoane si pe banii cui se vor face reparatiile?... :happy: ....Intreb si eu ... :) ...poate ne explica (si noua) Jana Lavrits...
0

#157 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 30167
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 14 mai 2011 - 11:56

Concluzia: indiferent ce neamt executa lucrarea, cand o face in Romania o face ca pentru romani. :happy: (cu bani multi, calitate proasta si intr-un timp cat mai lung ca sa vada ce mai poate ciupi in plus)
0

#158 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 14 mai 2011 - 17:39

O concluzie cat se poate de corecta...din pacate pentru noi... :nervos: ...
0

#159 Useril este offline   Chagall 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10295
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:nespecificat

Postat 14 mai 2011 - 21:41

Legea achizitiilor publice ar trebui schimbata drastic. Avem prea multe lacune in lege, strecurate voalat de alesii nostrii.
Se pierd bani multi in forma actuala.
0

#160 Useril este offline   BogdanTm 

  • Membru VIP
  • Grup: VIP
  • Postari: 2361
  • Inregistrat: 06 septembrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:trenurile, calatoriile,sahul

Postat 14 mai 2011 - 21:49

Tocmai acesta este "interesul" lor. Mie unuia mi se pare NESIMTIRE SI FURT sa se plateasca zeci si sute de mii de euro pe "studii de fezabilitate" care ori nu se vor face niciodata, ori vor trebui "actualizate" (pe alti bani fireste) peste 10-15 ani cand lucrarea are finantare. La capitolul "studii de fezabilitate" si barbosul nostru drag din fruntea primariei e "specialist"...de unde credeti ca e "ploaia" de initiative...modernizari...autogara internationala...punct nodal de transport...si alte...vise frumoase?
0

Arata acest topic


  • (13 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

2 useri citesc topicul
0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi