STP Timișoara Forum: Retrospectiva imobiliara - STP Timișoara Forum

Salt la continut

  • (7 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Retrospectiva imobiliara Investigatii, observatii sau comparatii despre ansamble rezidentiale Evaluare topic: -----

#81 Useril este offline   michidutza 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 1140
  • Inregistrat: 26 iunie 16

Postat 12 decembrie 2022 - 15:27

Da, inteleg perfect cand zici ca mai bine vinzi si cu banii de renovare cumperi altu nou, dar nu e chiar asa. Apoi e un alt aspect, locatia, de vrei sa ramai in aceasi zona eu zic ca se justifica niste renovari si reparatii. La IsH0 sa cumperi, de exemplu poate nici doua apartamente vandute nu iti ajung de unul nou acuma. O chestie general valabila, pentru toate imobilele degradate - daca nu vrei sa schimbi locatia iti asumi reparatiile sau vinzi, te muti si lasi pe altu mai capabil sa intretina cladirea. Astfel poate am avea si noi "civilizatie", nu ruine care iti pica in cap cand te plimbi prin oras...

Pe de alta parte, daca preturile nu ar mai fi ca acestea super umflate de azi - care nu au vreo legatura cu realitatea conditiilor - ar mai ajunge banii vanzand un bloc vechi, nu? Daca nu ar mai fi cumparatori interesati de blocuri vechi, cui vinzi? Ce facem le dinamitam pe toate, deoarece chiar tu zici ca "blocul are din constructie pereti dubli cu vata minerala intre ei si acoperis cu tigla (in stare buna)"?

Din punctul meu de vedere, preturile ar trebui sa fie mai jos astfel incat sa se investeasca si in renovari.
Problema in sine nu sunt blocurile, ca de bune sunt bune, conditiile/aspectul sunt problema si asta s-ar putea imbunatati!

Sunt blocuri, ca si al meu, unde lumea nu e dispusa sa investeasca nici macar intr-o zugraveala... ca si eterna problema ca e de sezon, "cine e fraieru care iese sa mature zapada?"(scuzati-mi expresia). Ca normalitatea pe care o vad eu e, sa avem o persoana desemnata, pe care sa o platim, nu am nevoie de caritatea unui vecin. Dar cand am deschis acest subiect..."vine ploaia". Nimeni nu are timp pentru nimic, si sa fim seriosi majoritatea nu ies din apartament sa faca ceva pentru blocul lor. Mie mi rusine si de vecina care mai matura frunzele la noi. Desi nu ia nici un ban pentru asta, mi rusine pentru ca nu e normal ceea ce se intampla si astfel nici nu pot avea pretentii. Asta e ca o pedeapsa pentru mine, nu pot avea pretentii....pentru ca Romania si romani.

Eu sustin ca esenta problemei la noi e mentalitatea, apoi mentenanta si reparatiile. Am fost si la blocuri mai noi construite prin 2007-2012 care au deja peste 10 ani si crede-ma ca lipsa de mentenanta de un deceniu se vede.

Asadar, pana noi nu ne schimbam comportramentul social, doar mutandu-ne la alt bloc nu am rezolvat nimic...doar am prelungit agonia, deoarece in timp au aceasi soarta...iar mostenirea urmasilor va fi degradarea.

Aceasta postare a fost editata de michidutza: 13 decembrie 2022 - 01:10

2

#82 Useril este offline   DanielT 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 1360
  • Inregistrat: 06 aprilie 17

Postat 12 decembrie 2022 - 16:19

Extras din harta aia interactiva:
1. Bucuresti - 52192
2. Timis/Timisoara (nu mi-e clar din articol daca e tot judetul sau doar Timisoara) -> 10.528
3. Brasov - 9552
si restul.

Mentioneaza ca e vorba DOAR despre apartamente.

Citeaza

Piața locuințelor din București fierbe: tranzacțiile cu apartamente au crescut cu 40% luna trecută față de noiembrie 2021. Situația pe județe, HARTĂ


Județele unde s-au vândut mai puține apartamente
În niciunul dintre județele cu piețe imobiliare mari nu s-au înregistrat creșteri ale tranzacțiilor cu locuințe în primele 11 luni din acest an. În județul Timiș, care are a doua cea mai mare piață imobiliară după București, la Timișoara, s-au tranzacționat 10.528 de apartamente, cu 6% mai puțin față de primele 11 luni din 2021. În noiembrie 2022 s-au vândut cu șapte apartamente mai multe față de octombrie.

În județul Brașov s-au vândut 9.552 de unități individuale, cu 4% mai puține față de noiembrie 2021. Scăderi mai mari s-au înregistrat pentru județele Cluj și Iași, acolo unde s-au vândut cu 16% mai puține apartamente, dar și la Constanța, unde tranzacțiile s-au redus cu 8%. În județul Ilfov, reducerea a fost de 1,5%.

https://www.economic...sti_632830.html
1

#83 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29741
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 12 decembrie 2022 - 18:33

Vezi postareaDecebal, la 12 decembrie 2022 - 14:58, a spus:

Eu cred ca vei fi nevoit sa completezi cu mult mai mult decat cu banii pentru renovare. Refuz sa cred ca vinzi un apartament vechi si cu 10k sau 20k in plus iti iei unul nou nout in zona similara si cu aceeasi suprafata.

Pai, nu vorbeam de 10.000 (aproape atat m-a costat sa fac de la zero baia si bucataria + utilarea lor completa), ci ma refeream la exemplul dat de rue, adica vreo 50.000 euro. Deci valoarea medie a apartamentului conform preturilor celor ce s-au vandut la noi in bloc + 50.000 euro renovarea ca in Finlanda, imi dau 120.000 euro, bani la care as putea gasi ceva. Toata discutia e una ipotetica, deoarece nu vreau sa ma mut si nici nu e cazul sa dam 50k pe renovari ale blocului, asta daca nu vine vreo apocalipsa... :)
0

#84 Useril este offline   rue 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 624
  • Inregistrat: 01 septembrie 17

Postat 12 decembrie 2022 - 21:54

Acel apartament cu 2 camere fusese cumpărat sub 120 k euro înainte de renovare. Lucrurile astea se știu acolo și cumperi anunțat când și cheltuieli vin legal.

Am renovat anul asta doar pereții și tavanele, cu răzuit pereții, plasa, 3 straturi de glet, de la grosier la finisaj, plus lavabila, 40 lei mp manopera.
Gresia hol și bucătărie, faianță aparenta la bucătărie doar pe zona vizibilă de la mobila: 50 lei mp.
Astea la preț mic.
Am mai primit oferte colosale.
Știu că sunt meseriași care pun ceramice in blocuri noi pe la 170 lei mp, suprafețe mari și placi scumpe. Au scule cu care măsoară și apoi automat după ce baga dimensiuni suprafețe și placi, face design pt placarea cu ceramicele optimizata, pierderi minime.
La apel normal lucrează cu 250 lei mp.
Tâmplăria s-au scumpit in valuri, mai ales tripanul.
0

#85 Useril este offline   michidutza 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 1140
  • Inregistrat: 26 iunie 16

Postat 13 decembrie 2022 - 14:01

Si vorbind de renovari si ca totul s-a scumpit si da, ajungi rapid la 10k pentru renovare baie si bucatarie.

Inteleg dorinta fiecaruia de a-si face la el in casa cat de bine poate si cat il tine buzunarul.
Paradoxal cu ceea ce ne dorim in apartament se afla casa scarii si fatada in general a blocurilor, unde nu se investeste nici minimul de bun-simt contemporan...pentru care nu stiu daca media anuala de ap depaseste 60lei*12luni=720lei/an [~150 euro/an], contributii la fondul de reparatii (asta unde se strange).
Pentru confortul din ap se cheltuiesc sume semnificative dar pentru partile comune...neee. Desi apartamentul vine cu partile comune la pachet si nici acestea nu ar trebui uitate cand dorim sa ne sporim confortul, cred eu.

Din punctul meu de vedere sumele de contibutie la fondul de reparatii ar trebui sa fie macar un 0.5%/an/val. de piata a apartamentului pentru a se asigura o mentenanta corspunzatoare si sa fie bani suficienti cand trebuie renovata fatada.

Sunt constient ca de la majoritatea pensionarilor e greu si 50lei sa scoti in prezent desi valoarea apartamentului in care stau s-a scumpit in ultimii ani, fapt pentru care in realitate nu schimba cu nimic conditiile acestora - de aceea ziceam de o solutie gen "equity", cumva sa poti reinvesti in prezent acel "castig" datorat cresterii valorii ap in ultimii ani. In prezent acel castig il poti incasa doar daca vinzi.

Sunt multe blocuri in oras care au nevoie de reabilitare(mai ales termica) si doar intreb, din 2007 din cand am intrat in UE si incercam sa ne aliniam la standardele energetice/UE, ce am pazit de 95% din blocuri construite inainte de 2000 nu au fondurile pentru astfel de renovari?

Stiu ca nimeni nu a prevazut prezentul si ca fiecare a avut alte prioritati, iar banii oricum niciodata nu sunt de ajuns. Faptul ca am fost gasiti nepregatiti denota cultura noastra sociala si doar genereaza mai mult haos in contextul crizei energetice, colapsul Colterm, strazi sparte pentru inlocuirea tevilor, etc...

[Cate din blocurile construite intre 2000-2012 credeti ca au fondurile necesare in caz de o avarie sau o viitoare reniovare? Oare si acestia vor fi nepregatiti peste 10-15 ani, ca o zugraveala tot o sa fie necesara?]

Aceasta postare a fost editata de michidutza: 13 decembrie 2022 - 14:07

0

#86 Useril este offline   michidutza 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 1140
  • Inregistrat: 26 iunie 16

Postat 17 decembrie 2022 - 16:07

"Reabilitare" in zona Girocului(Calea Martirilor). Vara aceasta a fost facut acest bloc. Nu stiu daca s-au accesat fonduri, ideea e ca e o risipa incredibila, bataie de joc. Schelele au fost deja si demontate aproape in totalitate. Pozele vorbesc de la sine.

Imagine atasata: IMG20221217125212 - Copy.jpg Imagine atasata: IMG20221217125212.jpg Fatada proaspat facuta deja s-a inverzit, lipseste pervazul.

Imagine atasata: IMG20221217125214 - Copy.jpg Imagine atasata: IMG20221217125214.jpg Soculul acoperisului are polistirenul lasat la liber...

Imagine atasata: IMG20221217125219 - Copy.jpg Imagine atasata: IMG20221217125219.jpg Furtunul de scurgere de la clima atarna in voia sortii...

Imagine atasata: IMG20221217125221.jpg

Imagine atasata: IMG20221217125225.jpg Reglementarile de mediu sunt respectate, deseurile se depoziteaza corespunzator.

Din pacate atata se poate...atata stim. A fost ratata inca o sansa la 50 de ani de a face un lucru durabil. :Facepalm_emote_gif:

Nu am mai mers in fata acestuia sa fac poze, dar nu cred ca imi schimba parerea.

Aceasta postare a fost editata de michidutza: 17 decembrie 2022 - 16:22

4

#87 Useril este offline   michidutza 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 1140
  • Inregistrat: 26 iunie 16

Postat 17 decembrie 2022 - 17:08

Alte blocuri din zona, chiar de pe Calea Martirilor.

Acesta a fost facut pe fonduri(cred ca prin 2008-2010?)....mentenanta 0.

Imagine atasata: IMG20221217125432 - Copy.jpg Imagine atasata: IMG20221217125432.jpg

Imagine atasata: IMG20221217125438.jpg Imagine atasata: IMG20221217125449.jpg

Imagine atasata: IMG20221217125455 - Copy.jpg Imagine atasata: IMG20221217125455.jpg Observati usa si gardul (din teava si armatura) ce superbe sunt. Cotul burlanului e spart, dar cui pasa?!

Imagine atasata: IMG20221217125501.jpg Imagine atasata: IMG20221217125503.jpg

"Asadar, dupa cum vedeti, calitatea vietii a crescut in mod extraordinar datorita accesarii fondurilor UE." - oare le spune cineva sa se puna pe strans bani de renovari? Ori peste inca 10 ani vor fi suprinsi si vor astepta din nou fonduri, pe cand alti nici macar o tura nu vor fi accesat - raportandu-ma la ritmul actual!

Bloc renovat la intersectia cu Rebreanu:

Imagine atasata: IMG20221217125738 - Copy.jpg Imagine atasata: IMG20221217125738.jpg Balcoanele pe cornier, au fost lasate intacte... geamuri de diferite culori si cate ar mai fi de spus.

Problemele sunt acumulate in timp, pentru ca fiecare treaba facuta la timpul ei a fost facuta de mantuiala, pentru ca se poate.

La blocul meu, personal am taiat teava veche de gaz(cea comuna, cu contor comun si trecea deasupra usii mele), deoarece cand s-a facut racordul nou cu contoare separate au abandonat teava veche...nimeni nu si-a batut capul sa o scoata. Si de ce si-ar fi batut, cand merge si asa?!
Legat de cablurile de la furnizorii de servicii, am taiat un manunchi intreg pe casa scarii. Au adus fibra au inghesuit-o pe langa cele vechi si gata, treaba lor s-a terminat(la mine era un malder de cabluri deasupra usii + teava de gaz, un haos!). Si a trebuit singur sa imi fac "curat"!
Si in oras pe majoritatea stalpilor avem retele abandonate...da hei, cui pasa?!
Astfel, in momentul de fata cand vrei sa faci o lucrare la un bloc de exemplu, nu stii de unde s-o apuci. Ai tevi lasate, guri de ventilatie la care nu le stii rolul, cabluri...etc

Mergem pe burta....de parca vine altcineva dupa noi si rezolva!

Aceasta postare a fost editata de michidutza: 17 decembrie 2022 - 17:32

5

#88 Useril este offline   michidutza 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 1140
  • Inregistrat: 26 iunie 16

Postat 25 decembrie 2022 - 14:11

Alt monument al incompetentei si indolentei...sau ce o fi.

Blocul la intersectia Rebreanu cu Sagului arata astfel in 2014:

Imagine atasata: Screenshot_2022-12-25-13-58-54-21_3d9111e2d3171bf4882369f490c087b4.jpg

Apoi a intrat in renovare, ca in 2018 schela sa fie pe partea stanga:

Imagine atasata: Screenshot_2022-12-25-13-58-35-49_3d9111e2d3171bf4882369f490c087b4.jpg

Caramida aparenta a fost data jos si pregatit pentru izolare...dar partea stanga nu a mai fost facuta niciodata. Schelele au fost date jos in 2019 si partea stanga a ramas neizolata si pana in zi de astazi:

Imagine atasata: Screenshot_2022-12-25-13-56-53-46_3d9111e2d3171bf4882369f490c087b4.jpgImagine atasata: screenshot2022-25-12.jpg

Din 2019 nu s-a mai facut nimic....si partea facuta se degradeaza pe an ce trece...nu pot sa inteleg. Aveau timp destul sa stranga bani si sa recontracteze lucrarea. :popa:

Aceasta postare a fost editata de michidutza: 25 decembrie 2022 - 14:28

4

#89 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29741
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 25 decembrie 2022 - 18:18

Caramida aparenta avea o oarecare caracteristica izolatoare fiind tubulara. Bunica mea a locuit in ultimul bloc turn din cele 6 vechi, deci le stiu bine cum arata/aratau.
1

#90 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 26 decembrie 2022 - 00:50

Singura problema a acestor caramizi aplicate este ca au inceput sa cada, sa se desprinda de pe fatade, dupa 25, 30, 40 de ani. Si erau/sant un real pericol pentru trecatori in acele locuri unde avem trotuare pe langa blocuri.
Au si fost cateva incidente de-a lungul anilor iar acolo unde au cazut aceste caramizi, asociatiile au fost obligate sa le dea jos si pe restul.

Probabil ca acolo unde caramizile au inceput sa cada, ele nici nu au fost puse in modul cel mai corect de catre "dorei"...dar nici "adezivul" folosit atunci nu era unul special creeat pentru acest gen de lucrari. Astazi avem adezive speciale produse pentru orice situatie in domeniul constructiilor dar cu toate astea este nevoie si de meseriasi seriosi/buni in lucrari de genul asta...
5

#91 Useril este offline   michidutza 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 1140
  • Inregistrat: 26 iunie 16

Postat 27 decembrie 2022 - 16:54

Citeaza

Cifre umflate in primaria de sticla a lui Dominic Fritz? A anuntat ca are in reabilitare 68 de blocuri in Timisoara, insa doar 6 au fost efectiv anvelopate si nici jumatate sunt in licitatie ori cu amplasamentul predat, in doi ani


Sursa
0

#92 Useril este offline   michidutza 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 1140
  • Inregistrat: 26 iunie 16

Postat 31 decembrie 2022 - 11:13

Castigatorul la "renovarea casei scarii anului 2022" este:

Imagine atasata: 1.jpg

Imagine atasata: 3.jpg Imagine atasata: 3 - Copy.jpg

"Nici o ocazie la jumatate de secol de a face un lucru de calitate si frumos nu ne scapa!" :naughty1:

La multi ani pentru 2023!

Aceasta postare a fost editata de michidutza: 31 decembrie 2022 - 11:23

10

#93 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29741
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 31 decembrie 2022 - 12:09

:rad_masa: :censored:
0

#94 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 23 ianuarie 2023 - 19:56

Ce verde turbat... Te doare capul...Imagine postata
0

#95 Useril este offline   GeorgeA. 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 844
  • Inregistrat: 27 februarie 18

Postat 10 februarie 2023 - 19:58

Deși Tm e ferita, ca și Cj,prin distanta mare de Vrancea) garantez 100 la sută că o parte din ghetto urile Popești Leordeni, Chiajna sau Cosmopolis (făcut de turci !!) va fi după cutremur ca și Ronesans Residence (ce sinistra denumire) din Turcia, unde te crucești cum au căzut blocurile cu o mie de locatari in ele.
Și nu e loc de iluzii, cutremurul din 1977 poate fi mult depășit (specialiștii zic că pe la 1800 a fost ceva mai puternic) și poate fi resimțit mai sever la Iași sau Constanta ca la București .
Și că cel mai puternic cutremur de la noi a fost în zona Făgăraș pe la 1600 cred (nu îmi dau seama cum se fac aceste estimări) dar în materie de cutremure istoria se repetă, în rău.
Nu vă luați după pozele cu doi oameni salvați , la corupția din Turcia (și Siria) numărul deceselor reale nu va fi niciodată public, pot fi și 50 mii și 2-300 mii .
La fel va fi și în România

Aceasta postare a fost editata de GeorgeA.: 10 februarie 2023 - 20:03

0

#96 Useril este offline   lvs 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 393
  • Inregistrat: 20 octombrie 19

Postat 10 februarie 2023 - 22:45

Timisoara nu e deloc ferita, Banatul e a doua zona seismica a Romaniei dupa Vrancea. In rest nu comentez.
Chiar imi amintesc mic copil fiind, un cutremur mediu in Timisoara.
0

#97 Useril este offline   GeorgeA. 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 844
  • Inregistrat: 27 februarie 18

Postat 10 februarie 2023 - 23:02

Și eu îmi amintesc cutremurele de după Revoluție, în sudul Banatului am simțit și pe cel din Vrancea în 1990 și pe cele locale , vreo două. Ceea ce e surprinzator e că cele două cutremure din 1991, Banloc și Herculane au fost ieșite din comun ca putere,(chiar daca sub 6 ,îs de suprafață.) fata de ce se înregistrase în sec 20 și după, în ultimii 30 ani.
Cumva totuși rare, dar istoria înregistrează cutremure în Banat în vechime, a căror forța nu se poate reconstitui, doar ca afectau ...fortificații. Vechiul castel al lui Carol Robert de Anjou a fost refăcut după un cutremur din 1443 (clădirea actuala e si mai recentă)
Așa că ar trebui respectate normativele.

Aceasta postare a fost editata de GeorgeA.: 10 februarie 2023 - 23:06

0

#98 Useril este offline   Calliope 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 128
  • Inregistrat: 07 februarie 16

Postat 11 februarie 2023 - 00:13

Din câte știu eu, în zona noastră, n-au fost niciodată înregistrate cutremure mai mari de 4-5 grade, și cam ăsta e maximul posibil.

Aceasta postare a fost editata de Calliope: 11 februarie 2023 - 00:15

0

#99 Useril este offline   lvs 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 393
  • Inregistrat: 20 octombrie 19

Postat 13 februarie 2023 - 17:22

Na, ca vorbeam de lup. Cutremurul de astazi s-a resimtit si in Timisoara.
0

#100 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29741
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 13 februarie 2023 - 17:40

Da, s-a simtit binisor. Bine ca s-a rezumat la un 5.2
0

Arata acest topic


  • (7 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi