STP Timișoara Forum: 10: controlul - STP Timișoara Forum

Salt la continut

In cazul in care doriti obtinerea unui raspuns oficial la o plangere in legatura cu sistemul de taxare, aceasta se poate obtine doar depunand o reclamatie la registratura regiei. Raspunsurile primite pe forum exprima parerea membrilor acestuia.
  • (12 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • Ultima »

10: controlul

#61 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29740
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 21 ianuarie 2011 - 23:06

Glumeam si noi... :intrebare:
0

#62 Useril este offline   Gandacul 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 28
  • Inregistrat: 21 ianuarie 11

Postat 22 ianuarie 2011 - 00:16

Glume, glume... da ieri mi s-o intamplat exact ce-o zis miki...cu o mica diferenta! (mie nu mi-o dat amenda) pe linia 2..la ora 11...validez frumos...imi ia banii da si bip...sunt foarte ordonat si stiu exact cat am... tot timpul verific suplimentar...sigur am validat!!! si vine controlul...si ghici ce zice: NU ATI VALIDAT! normal ca m-au dat jos baietii...da macar nu m-au amendat...cica o sa verifice!...da chiar e suparator sa te dea jos cand ai platit

@miki : neaparat sa pui si o cerere de anulare a procesului verbal de constatare a contraventiei... si sa nu cumva sa platesti ceva!!! eu oricum pun cerere sa-mi returneze valoarea calatoriei pentru ca m-au dat jos controlorii - eventual florine le spui tu sa nu mai amendeze imediat...cel putin pana se rezolva bug-ul ...oricum au datele de pe cardul acces...pot sa dea amenda si mai tarziu...daca e cazul
0

#63 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29740
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 22 ianuarie 2011 - 00:45

Sigur. O sa sesizez problema expusa de voi. (luni dimineata)
0

#64 Useril este offline   Gandacul 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 28
  • Inregistrat: 21 ianuarie 11

Postat 22 ianuarie 2011 - 00:55

eu oricum ma duc sa pun plangere scrisa...registratura e pe doinei sau pe take ionescu? si poate stii ce program are... ca am sunat acum vreo 3 ore la call center da e liniste ...liniste
0

#65 Useril este offline   George1000 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 673
  • Inregistrat: 21 noiembrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Braila

Postat 22 ianuarie 2011 - 01:02

Pai vrei ca la ora 22 a fie cineva pe acolo? Iti spun eu ca pana la 15 sau 16 e programul la Call Center, in cursul saptamanii iar in Weekend nu cred ca vei gasi pe nimen. sau poate ai noroc intre 9.00 si 12.00

Aceasta postare a fost editata de George1000: 22 ianuarie 2011 - 01:03

0

#66 Useril este offline   Gandacul 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 28
  • Inregistrat: 21 ianuarie 11

Postat 22 ianuarie 2011 - 01:36

ca sa fiu precis: la 21:08 (acuma ma uit pe mobilul de pe care am sunat) am sunat 0356803716...mi-a raspuns un domn care mi-a zis sa sun la "call center", l-am intrebat cand... si mi-a zis ca ar trebui sa fie si acum cineva acolo...asa ca la 21:12 am sunat la 0356803701...dar acolo: liniste ... liniste

sa nu ma inteleaga cineva gresit! n-am nimic cu ratt-ul... mie in general imi place sa merg pe jos! dar azi o fost o zi asa de urata...plus ca ma grabeam undeva...si d-abia anul asta mi-am facut "portofel electronic"..eu merg foarte rar cu ratt-ul... dar e atat de frustrant sa te dea jos cand ai platit serviciul... de fapt cred ca de aia m-au si lasat fara amenda... eram foooarte suparat...da stiam ca si ei au dreptate ...ca am vazut si eu ca scria : "NU ATI VALIDAT" ...poate ca pe mine m-o pus al niegru sa-mi "portofel electronic"... da-mi amintesc ca in noiembrie o trebuit sa inot prin multime ca sa ajung la prima chestie unde merg biletele...oricum...tare najpa de saracu miki...o luat si amenda...mda
0

#67 Useril este offline   George1000 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 673
  • Inregistrat: 21 noiembrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Braila

Postat 22 ianuarie 2011 - 02:30

Cred ca te-a cuprins panica prea tare. Data viitoare nu te mai pierde cu frea si zi-le sa incerce si la celelalte validatoare. Cred ca sunt destul de rare cazurile in care toate 3 sau 5 validatoare sa fie stricate. Daca incercau la alt vlidator, precis celalat ar fi aratat bine.

Aceasta postare a fost editata de George1000: 22 ianuarie 2011 - 02:31

0

#68 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29740
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 22 ianuarie 2011 - 10:34

Vezi postareaGandacul, la 22 ianuarie 2011 - 00:55, a spus:

eu oricum ma duc sa pun plangere scrisa...registratura e pe doinei sau pe take ionescu? si poate stii ce program are... ca am sunat acum vreo 3 ore la call center da e liniste ...liniste

Call center-ul are program pana la ora 21:30 (sambata si duminica este inchis). Registratura e pe Take Ionescu 56 (cum scriam si mai sus) si are program doar de luni pana vineri intre orele 8-16.
0

#69 Useril este offline   Gandacul 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 28
  • Inregistrat: 21 ianuarie 11

Postat 22 ianuarie 2011 - 16:43

@George1000: nu panica m-a cuprins. m-a cuprins uimirea! eram uimit ca sunt dat jos din tramvai, cu toate ca platisem calatoria! eu sunt incepator in ale ratt-ului electronice(mi-am facut "portofelul electronic" in 4 ianuarie 2011). nu stiam ca poate sa apara validat la alte validatoare din vagon.dar controlorii ar fi trebuit sa stie (n-au incercat decat la un sigur validator). sau trebuie sa inteleg ca asta ( cu validatoare care funtioneaza defectuos) e o problema veche?!
atunci de ce n-a fost rezolvata pana acum?!
si daca tot suntem la topicul "control" , vreau sa va spun ca s-au comportat ireprosabil cu mine. la un moment dat ridicau din umeri , unul la altul, si-mi spuneau ca pentru ei apare : "NU ATI VALIDAT". se intrebau unul pe altul ce sa faca si in final au hotarat sa noteze numarul de card acces si mi-au repetat ca o sa verifice si daca nu am validat o sa primesc prin posta "amenda maxima".

ca si atitudine extrema: am povestit prietenilor mei patania cu ratt-ul si ei mi-au zis: " nu trebuia sa cobori si daca puneau mana pe tine trebuia sa-i lovesti!" . sa nu faceti asta! pentru ca LOVIREA ESTE INFRACTIUNE!

@Florin: am verificat ora de pe telefonul meu mobil. pot sa-ti confirm ca ieri (21 ianuarie 2011) , la ora 21:12 , am sunat la numarul 0356 803701 si nu mi-a raspuns nimeni! stiu ca suntem in Romania si ca repectarea programului " e pentru prosti" ! desigur ca nevoile firesti vor fi invocate. dar eu ma ofer, gratuit, sunand in momente aleatore la numarul anterior, sa verific daca raspunde cineva!

o zi faina sa aveti toti! bye!
0

#70 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29740
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 22 ianuarie 2011 - 17:15

Daca e o problema de comunicatie intre validatoare si OBC, validatoarele functioneaza stocand datele pe o memorie interna. E clar ca daca controlorul verifica cardul pe un alt validator, acesta (validatorul) nu are date privind validarea pe alt validator si va afisa ca nu s-a validat. In astfel de cazuri e recomandat sa ceri verificarea pe acelasi validator pe care ai validat cardul (pe altele nu are rost, rezultatul fiind acelasi). Asemenea cazuri pot aparea si datorita conexiunii intre vagonul motor si remorca. Ai validat in remorca?
0

#71 Useril este offline   Gandacul 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 28
  • Inregistrat: 21 ianuarie 11

Postat 22 ianuarie 2011 - 20:34

Vezi postareaFlorin.B RATT, la 22 ianuarie 2011 - 17:15, a spus:

Daca e o problema de comunicatie intre validatoare si OBC, validatoarele functioneaza stocand datele pe o memorie interna. E clar ca daca controlorul verifica cardul pe un alt validator, acesta (validatorul) nu are date privind validarea pe alt validator si va afisa ca nu s-a validat. In astfel de cazuri e recomandat sa ceri verificarea pe acelasi validator pe care ai validat cardul (pe altele nu are rost, rezultatul fiind acelasi). Asemenea cazuri pot aparea si datorita conexiunii intre vagonul motor si remorca. Ai validat in remorca?

Da, in remorca am validat. Dar tu imi spui lucruri grave! Adica ratt-ul are cunostinta de faptul ca sistemul de taxare functioneaza defectuos! Te intreb 3 lucruri:
1) De ce controlorii nu stiu ca sunt deficiente in functionarea sistemului de taxare si de ce nu verifica si pe alte aparate de validare?
2) De ce nu e afisat , vizibil, faptul ca "e recomandat sa ceri verificarea pe acelasi validator pe care ai validat cardul"?
3) De ce regia nu ia masuri pentru rezolvarea defectiunilor? (se pare ca ca nu sunt noi)

Poate ar fi si a 4 a intrebare: de ce nimeni n-a pus intrebarile astea pana acum?

Va pup! (stiu ca suntem in romania - nu-mi mai precizati)
0

#72 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 22 ianuarie 2011 - 22:11

George1000, ceea ce ai zis tu este oaberatie.

1. Validatorul nu are nici o alta legatura cu un alt validator. Cum spunea si Florin acestea nu comunica unul cu celalat ,ci fiecare in parte cu OBC-ul.

2. Daca cardul a fost validat, atunci in momentul unui control, chiar daca apare card nevalidat!, la controlor ii apare ultima, si penultima validare (inafara de actuala). Pe scurt 3 validari. Toti cei care ati patit cele povestit mai sus, sau veti pati pe viitor (sa speram ca nu), fiiti atenti la acest aspect, si atrageti atentia contolorului. Datele stocanduse in validator, chiar daca nu comunica cu OBC-ul, acesta va afisa ultima validare drept cea efectuata anterior (banuiesc, domnu' Florin?!)

3. Unde mai exact ati patit astea? Linia 2 ok. Dar zona? Nu cumva UMT? Pentru ca daca este asa, atunci s-ar putea un BUG serios cu privire la Portofele electronice, si capetele de linie fara bucla. Ar trebui verificat.

4. Te-as mai intreba care tramvai a fost (banuiesc ca e inutil, nu cred ca ai urmarit acest aspect :intrebare: ). Daca ar fii unul dintre cele 10 din ultima serie, s-ar putea sa fie o problema grava cu comunicarea wireless.

5. Una nu inteleg! 16 controlori, si vreo 3?! aparate speciala, si nici una folosita.... Explicatie?
0

#73 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29740
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 22 ianuarie 2011 - 22:22

Vezi postareaGandacul, la 22 ianuarie 2011 - 20:34, a spus:

Da, in remorca am validat. Dar tu imi spui lucruri grave! Adica ratt-ul are cunostinta de faptul ca sistemul de taxare functioneaza defectuos!

Gresit! :intrebare: Sunt defectiuni si se rezolva zilnic de catre cei care se ocupa. (fiecare vagon este verificat la iesire) Daca am observat aceste probleme (apar destul de des) nu inseamna ca le lasam asa si nu le rezolva nimeni. Am incercat sa-ti explic ce se putea intampla, nu am fost acolo sa pot spune exact ce s-a intamplat. In momentul in care aceasta problema este prezenta, pe OBC-ul aflat in cabina vatmanului, icoana sistemului de taxare (SAT) isi schimba culoarea din verde in rosu si este obligatia vatmanului sa anunte catre dispecer tot prin intermediul OBC. Cum spuneam, validatorul poate functiona si independent (este o facilitate a acestuia), deci poti cere controlorului sa verifice pe acelasi validator (el nu are de unde sa stie pe ce validator ai facut validarea, dar putea, intr-adevar, sa te intrebe).

Vezi postareacseh_17, la 22 ianuarie 2011 - 22:11, a spus:

Daca ar fii unul dintre cele 10 din ultima serie, s-ar putea sa fie o problema grava cu comunicarea wireless.

Din contra. E mai probabil sa apara o problema de comunicatie la cele cu cabluri intre vagoane. La cele care functioneaza prin WiFi nu sunt probleme cu cabluri taiate, rupte, uzate si nici nu au cuple care sa nu faca contact.
0

#74 Useril este offline   Gandacul 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 28
  • Inregistrat: 21 ianuarie 11

Postat 23 ianuarie 2011 - 11:06

OK! Am inteles! Sunt probleme multe si apar zilnic. Daca as fi rau as zice ceva de genul: nu ma intereseaza ce probleme aveti voi, n-aveti decat sa le rezolvati, eu am platit deci trebuie sa-mi oferiti serviciul pentru care am platit. Dar nu zic asta, in schimb intreb: De ce sistemul de rezolvare a acestor probleme este ineficient (pe partea de clienti)? Miki spunea ca a facut deja doua drumuri fara ca problema lui sa fie rezolvata. In plus, el a fost si amendat, cu toate ca platise calatoria.
Uite, de exemplu, programul registraturii (8-16) si numai in timpul saptamanii. Dar majoritatea clientilor ratt lucreaza in perioada asta! Eu, intamplator, pot sa ajung , sa depun cererea, in intervalul asta. Dar poate miki lucreza in perioada asta. Ce-ar trebui sa faca?! Sa-si ia concediu fara plata ?! Il plateste ratt-ul pentru ziua cand nu a muncit? Cred ca un program de genul 14-21 (luni-vineri) si 10-12 sambata si duminica ar fi mai potrivit!
Si mai minunat ar fi ca eu sa nu trebuiasca sa ma deplasez niciunde, ci sa pot sa rezolv problema telefonic.
Inca un lucru, nu stiu daca e ok sau nu: in 4 ianuarie 2011 mi-am facut cardul acces si tot atunci l-am incarcat cu 10 lei. Pana in 20 ianuarie, inclusiv, am validat de 3 ori deci 10 - 3x1,7 =4,9 RON (exact ce mi-a spus si validatorul). In 20 ianuarie am incarcat cu 10 ron deci : 10+4,9=14,9 ron. In 21 ianuarie, ziua cu pricina, am validat dar validatorul mi-a indicat 13,3 ron ramasi ( in loc de 13,2= 14,9 -1,7) . Poate am primit un bonus ceva si nu stiu eu.

@ cseh_17: M-am urcat in tramvaiul 2 la statia Laleleror ( m-am uitat pe hata ca sa vad cum se numeste statia)

V-am salutat pe toti!
0

#75 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29740
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 23 ianuarie 2011 - 11:20

Registratura nu a avut si nu va avea (probabil) program special fata de restul regiei,(majoritatea actelor procesate sunt interne) pur si simplu nu ar fi eficient. In schimb ai call center-ul care e deschis pana la 21:30. Am avut program si sambata si duminica, dar in urma reducerilor de personal nu mai putem asigura acest serviciu si in zilele libere.
0

#76 Useril este offline   Gandacul 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 28
  • Inregistrat: 21 ianuarie 11

Postat 23 ianuarie 2011 - 11:26

am uitat de "call center". Repet, vineri 21 ianuarie 2011 , la ora 21:12 am sunat la 0356 803701 si nu a raspuns nimeni. sa-mi zici care este programul call centerului (pe site nu este precizat!!! ) pentru ca vreau sa verific (periodic) daca raspunde cineva. am sa ma prezint si am sa cer numele operatorului si o sa scriu aici rezultatul verificarii.
Bye!

de cand e 1,6 lei?
0

#77 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29740
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 23 ianuarie 2011 - 11:33

Vezi postareaGandacul, la 23 ianuarie 2011 - 11:26, a spus:

am uitat de "call center". Repet, vineri 21 ianuarie 2011 , la ora 21:12 am sunat la 0356 803701 si nu a raspuns nimeni. sa-mi zici care este programul call centerului (pe site nu este precizat!!! ) pentru ca vreau sa verific (periodic) daca raspunde cineva. am sa ma prezint si am sa cer numele operatorului si o sa scriu aici rezultatul verificarii.
Bye!

Daca cauti mai atent o sa vezi ca programul apare pe pagina web Link Avem o sub-pagina dedicata acestui sistem, sub-pagina are link pe pagina principala a RATT
Call center-ul nu raspunde doar la apeluri ci chiar lucreaza cu clientii care se prezinta la ghiseu. Clientul de la ghiseu are prioritate fata de cel de la telefon (cred ca nu ti-ar place sa stai la ghiseu pana operatorul termina de dat niste lamuriri prin telefon <_< ) Problema ta nu se va rezolva telefonic. Nu vei primi date despre validari fara a prezenta acte de identitate.


0

#78 Useril este offline   Gandacul 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 28
  • Inregistrat: 21 ianuarie 11

Postat 23 ianuarie 2011 - 11:34

Dar pe www.ratt.ro apare tot 1,7 ron. e adevarat ca scrie si: "Informaţiile prezentate au caracter orientativ. Nu ne asumăm răspunderea pentru pagubele produse prin utilizarea acestor informaţii. Pentru confirmarea validităţii datelor sunaţi la TelVerde" . Vreau sa sun la numarul ala "verde"! Care-i numarul "verde"?
0

#79 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29740
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 23 ianuarie 2011 - 11:41

Imi cer scuze, voi corecta. Calatoria e 1,7 fata de 2 lei. Am ramas eu la preturile vechi (asa e cand ai legitimatie <_< )
Daca te uiti in partea de jos a paginii cu tarifele o sa observi ca scrie "Last Updated on 12.09.2010", deci tarifele sunt actuale.
Posibil ca cineva sa fi inlocuit un validator defect cu unul din magazie, unul cu varianta veche de soft (daca acesta nu comunica cu OBC-ul nu a putut sa-si actualizeze softul) si de aici taxarea ta la 1,6 lei.

Tel-verde nu mai exista. RATT nu mai are contract cu Romtelecom.
0

#80 Useril este offline   Gandacul 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 28
  • Inregistrat: 21 ianuarie 11

Postat 23 ianuarie 2011 - 11:43

De la care inceput?! Adica ce data?! Ca daca e din ianuarie 2011, atunci vreau sa-ti zic ca am fost taxat cu 1,7 ron pe calatorie. Mai mult, Miki spunea ca validat cu 1,7 ron / calatorie (asta in 20 ianuarie 2011). Lamureste-ma!
0

Arata acest topic


  • (12 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • Ultima »

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi