STP Timișoara Forum: Transport Naval - STP Timișoara Forum

Salt la continut

Imagine postata
  • (56 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 46
  • 47
  • 48
  • 49
  • 50
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Transport Naval - parte a proiectului de transport intermodal.

#941 Useril este offline   The Mechanic 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 1107
  • Inregistrat: 30 ianuarie 15
  • Sexul:masculin

Postat 01 octombrie 2019 - 20:14

"vaporasele vor fi bune de casat" ... sau vor fi armonizate la Pascani :naughty1:

sunt curios cate bilete s-au vandut anul asta
nu cred ca multa lume a folosit vaporasele in scop utilitar pe traseul asta injumatatit
0

#942 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29738
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 01 octombrie 2019 - 20:37

Pai uite aici un articol (din iulie) in care apar ceva date statistice:

Citeaza

Societatea de Transport Public Timișoara și Primăria Municipiului Timișoara au inaugurat transportul public și de agrement pe Bega în 2018. După cum se știe, Timișoara este singurul oraș din România în care funcționează transportul public pe apă. Faptul că trasnportul cu vaporașele pe Bega are succes la publicul călător, o arată și cifrele înregistrate, la finalul acestei luni cele 7 ambarcațiuni achiziționate de primăria Timișoara ajungând la un total de 200.000 de călători. În plus, gradul general de încărcare al celor 7 ambarcațiuni este de 85%, iar totalul întârzierilor acumulate în cele 2.594 de curse efectuate în regim de transport public local este de doar 2 minute!
STPT și primăria Timișoara au inaugurat transportul pe Bega în regim de agrement în urmă cu un an, în 3 august, chiar de ziua orașului nostru. Anul trecut, un total de 51.540 de timișoreni sau turiști au făcut curse de agrement pe Bega, cu cele 7 nave. Transportul public local pe Bega a fost inaugurat în luna octombrie a aceluiași an, 35.121 de călători trecând pragul vaporașelor STPT. În total, colegii noștri din cadrul Secției Transport Naval au transportat 86.661 de călători, în 2018.
Cele 7 nave de pasageri au fost ridicate de pe Canalul Bega și andocate în depou în perioada decembrie 2018 - martie 2019, din cauza condițiilor meteo.
Timișorenii și turiștii Timișoarei au ales vaporașele ca mijoace de trasnsport în comun sau de agrement și în 2019 în număr la fel de mare. Aproape 50.000 de călători au ales transportul de promenadă pe Bega, începând cu luna martie până în prezent, situația fiind aceeași și-n privința călătorilor care au călătorit în regim de transport public, luna aceasta ajungând la un total de 113.490 de călători. Astfel, dacă adăugăm cei 86.661 de călători de anul trecut, la finalul acestei luni ne lăudăm cu puțin peste 200.000 de călători, din august 2018 până în prezent. Mai exact, 200.151 de călători!
Menționăm că transportul public pe Bega se efectuează de luni până vineri, în fiecare săptămână, publicul călător fiind deservit de câte trei nave, o călătorie costând 1 leu, în timp ce transportul de agrement se face la fiecare final de săptămână, cu câte două nave.

1

#943 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29738
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 25 octombrie 2019 - 18:29

Grafice noi pentru luni. Le-am incarcat pe server.
0

#944 Useril este offline   dan.s 

  • Membru onorific
  • Grup: Membru onorific
  • Postari: 4388
  • Inregistrat: 11 septembrie 15
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Everywhere

Postat 24 februarie 2020 - 16:44

Din 8.03 începe navigatia în regim promenada si din 9.03 în regim de transport.
0

#945 Useril este offline   The Mechanic 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 1107
  • Inregistrat: 30 ianuarie 15
  • Sexul:masculin

Postat 01 martie 2020 - 00:51

ce-o fi patit Glad peste iarna? https://www.timisoar...XD0N2WaDxc8V2Ww
2

#946 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29738
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 01 martie 2020 - 10:23

Vezi postareadan.s, la 24 februarie 2020 - 16:44, a spus:

Din 8.03 începe navigatia în regim promenada si din 9.03 în regim de transport.

... iar pe site gasiti deja noile grafice ale liniei V1
1

#947 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29738
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 02 martie 2020 - 20:23

Azi am inceput montarea numaratoarelor de calatori pe ambarcatiuni. Datele sunt colectate wireless si transmise prin GPRS catre o interfata online. Ambele usi (tribord si babord) sunt echipate cu numaratoare.

Imagine atasata: 20200302_132017.jpg Imagine atasata: 20200302_132006.jpg

Dupa ce incep sa circule, o sa va arat si cum arata statisticile pe care le genereaza sistemul.
1

#948 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 02 martie 2020 - 23:35

Florin, nici in acest an nu s-a gandit vreun sef sa puna vaporasele in regim de transport in comun sambata si duminica?

Adica exact cand lumea este libera si ar avea timp sa circule "incet" cu vaporasele, exact atunci transportul in comun este suspendat!...
Poate n-ar fi necesare 3 vaporase dar macar doua care sa plece simultan cumva din cele doua capete la fiecare ora sau o ora si 30 minute...Personal le-as folosi chiar cu familiacu deplasari pana in Cartan (piata) sau parcul Stonehange, sau Parcul Copiilor sau Rozelor sau doar pana in Centru plus retur catre seara...
Si in mod cert ar fi si alti calatori care locuiesc de-a lungul Begai...
Chiar nu inteleg acest refuz al sefilor de la stpt de-a folosi transportul in comun cu vaporase si in weekend...

Pe de alta parte mi-e teama de o suspendare completa a vaporaselor cat de curand cand vor intra in constructie podurile Jiul si Ilsa (Isho) iar bucata ramasa navigabila intre cele doua poduri ar fi una neinsemnata...

Mi-e teama si de incidente pe Bega legate de vaporase pentru ca unii le-ar suspenda de tot din acest motiv! Este ca si cand din cauza unor incidente cu tramvaie, activitatea acestora s-ar suspenda...

Ma bucur ca se pun numaratoare de calatori desi acest lucru pe langa luarea altor masuri necesare s-ar putea sa fie in dezavantajul acestui gen transport in comun unic in Romania si nu numai...

Ma gandesc la panouri electronice simple (pe un rand) de informare in cele noua statii, redenumirea unor statii in mod corect si nu tâmpeniile de denumiri care nu au nici o legatura cu locatia unor statii, etc.,...

In concluzie am impresia ca nu se doreste functionarea in mod atractiv a acestui gen de transport. Cel putin in acest moment nimeni nu ma poate convinge de contrariu, faptele vorbesc...

Ca sa nu mai vorbesc de necesitatea construirii unui adapost pe apa sau in vecinatatea imediata a ei unde vaporasele pot ierna, fie intr-o hala cu apa, fie ridicate pe uscat in aceeasi hala cu ajutorul unui pod rulant. Ceea ce se intampla acum cu macarale in fiecare primavara si toamna este ridicol...
8

#949 Useril este offline   The Mechanic 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 1107
  • Inregistrat: 30 ianuarie 15
  • Sexul:masculin

Postat 03 martie 2020 - 02:03

Subscriu la cele spuse de Mile. De fiecare data cand se recurge la metoda primitiva cu macaraua se cheltuie in jur de 10 000 euro, noroc ca depoul e aproape! Trebuie sa inceteze pomana din weekend si sa se circule mai des.

Daca o firma privata s-ar fi ocupat de transportul pe Bega, ar fi dat faliment dupa doar cateva luni de activitate, luandu-se in calcul acelasi numar de curse si de calatori cu plata biletului de doar 1 leu doar in cursul saptamanii.

Noroc ca se pompeaza bani de la primarie si ne facem ca totul e ok. Nu exista un contabil mai curajos acolo care sa le dea cu calculele in cap lui bitea si lui robu care zicea ca "vaporetto consuma putina motorina si isi scot banii", fara sa se gandeasca la salarii, intretinere si alte costuri?

Din pacate, la butoane sunt oameni care incaseaza salarii mari pt o prestatie mediocra(in cel mai bun caz), cu gandul la functii, in loc sa fie cineva pasionat si cu viziune ca domnul Mile care s-a gandit la toate aspectele.
6

#950 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29738
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 03 martie 2020 - 09:50

Din cate am inteles, inchirierea nu mai e permisa si seful sectiei a cerut ca primele curse sa fie mai devreme decat anul trecut. Despre sambata si duminica o sa intreb daca au planuri de modificare.
0

#951 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 03 martie 2020 - 10:42

Vezi postareaFlorin.B RATT, la 03 martie 2020 - 09:50, a spus:

Despre sambata si duminica o sa intreb daca au planuri de modificare.


Doamne-ajuta! Iar daca nu au planuri de modificare atunci sa spuna macar de ce nu se circula sambata si duminica in regim de transport in comun? Care este justificarea?...

Pe de alta parte daca s-ar monta panouri electronice in cele noua statii, atunci lumea ar vedea ca sistemul este in functiune ca prima chestie iar a doua chestie, ar afla si cat de repede soseste vaporasul/hidrobuzul!... Doua informatii esentiale din punctul meu de vedere.
Daca celelalte sisteme de transport in comun se bazeaza pe panouri electronice, nu este normal ca acest sistem sa se bazeze pe niste tabele de hartie in geamul chioscurilor, fie updatate, fie, mai rau, ne-updatate!!!...
1

#952 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29738
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 03 martie 2020 - 19:40

Mile, am mai subliniat faptul ca ambarcatiunile nu au OBC la bord, deci nu ar avea de unde sa vina date catre panouri. Al doilea aspect ar fi inutilitatea lor, graficul putand fi respectat fara probleme in lipsa traficului (cam ca la metrou)
Colegii de la naval vor pune in toate statiile graficele noi. (sunt deja pe site)
0

#953 Useril este offline   dan.s 

  • Membru onorific
  • Grup: Membru onorific
  • Postari: 4388
  • Inregistrat: 11 septembrie 15
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Everywhere

Postat 03 martie 2020 - 19:53

Imagine postata Si tot pe traseul scurt? Podurile au structura finalizata. Trebuie ca santierele sa fie inchise in acte ca vaporul sa treaca pe sub pod?


PS: Sper ca sunteti in cunostinta de cauza ca acei senzori vor numara si personalul ori de cate ori va iesi sa ancoreze vaporul, iesi la o tigara (se practica si in timpul mersului)...
0

#954 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29738
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 03 martie 2020 - 20:11

Pai, nu cred sa se fi inventat vreun sistem de numarare calatori ce sa faca diferenta intre personalul de bord si restul lumii, asta fara a costa o avere... Pana acum raportarea se facea cu ...pixul, deci va fi ceva mai evoluat decat "sistemul" anterior.
Pot scadea din numarul total de treceri un numar estimatativ ce sa reprezinte trecerile personalului.
Principala caracteristica a sistemului, e ca nu are nevoie de cablare, totul fiind wireless.
0

#955 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 03 martie 2020 - 21:14

Aoleu! Abia acum am vazut pe comp (pe telefon n-am reusit) graficele de la vaporase si am fost uimit sa vad ca ele circula ca si anul trecut respectiv de la Podul Traian (statia Sfanta Maria???!!!) pana la statia (Podul) Mihai Viteazul...
Pai din cate stiam, cele doua poduri modernizate din Iosefin sunt gata si atunci inca nu se poate naviga sub ele? N-au aflat ca sunt gata cei de la STPT sau Capitania Portului Timisoara n-a aflat ca lucrarile sunt terminate si in consecinta nu a dat aviz pentru navigare sub ele? Sau toate autoritatile DORM IN PAPUCI in acest oras? Habar nu au ce se intampla in el?...
Deja imi faceam planuri ca intr-o zi lucratoare sa fac un drum pana in centru ca vaporasul/hidrobuzul (din Freidorf), cand colo CANCI, mai am de asteptat cine stie cat? Nici nu-mi vine a crede ca inca avem jumatate de traseu! Si atunci numaratoarele de calatori nou-montate numara calatorii pe jumatate de traseu??? La ce ar ajuta aceasta numaratoare???...

Si mai am o problema care nu-mi da pace inca de cand am vazut vaporasele aduse pe Bega si anume denumirea lor de vaporase...

Insusi numele de VAPORAS sugereaza ideea de agrement, de o "plimbare" pe apa fara graba, de incantat ochii cu peisaje frumoase vazute de pe apa pe maluri, etc.,...Cel putin o parte a vaporasului ar trebui sa fie cu o punte deschisa pentru zilele de vara...

In cazul nostru nici vorba de asa ceva. Nici macar constructiv nu putem numi ambarcatiunile noastre vaporase (un vapor se compune dintr-un singur corp plutitor) ci catamarane din punct de vedere constructiv (fiecare ambarcatiune are doua corpuri plutitoare)...Apoi nu au punte deschisa, sunt ca o caroserie de autobuz care pluteste pe apa, geamurile sunt "afumate" care iti strica/denatureaza culorile naturale de afara, iti denatureaza peisajul care si asa in marea lui parte nu este unul deosebit, ba din contra...

In consecinta avem de-a face cu niste HIDROBUZE...cuvant care sugereaza din startul pronuntiei ca avem de-a face cu un fel de autoBUZ care te cara dintr-un loc intr-altul, dintr-o statie intr-alta, care face de fapt un transport in comun regulat dupa un grafic intocmit la minut precum pe uscat!...

Ca Robu sau altii ca el au adoptat denumirea de vaporase sau chiar de vaporetto cu ocazia diferitelor conferinte de presa pe acest subiect pentru a sugera o similitudine cu transportul din Venetia este o exagerare, o gafa chiar si nici nu-i vad rostul. El defapt vedea mii de turisti/zi pe aceste vaporetto timisorene, nici nu imbratisa ideea transportului in comun sau o vedea ca ceva secundar si banuiesc ca fondurile europene pentru acest proiect au fost date (mai usor poate) tocmai pe varianta de proiect de transport in comun regulat. Si cred din aceste motive sambata si duminica nu se face transport in comun regulat pentru satisfactia lui Robu ca vezi Doamne ideea cu transportul turistic este una mai tare decat transportul in comun...



Vezi postareaThe Mechanic, la 01 martie 2020 - 00:51, a spus:

ce-o fi patit Glad peste iarna? https://www.timisoar...XD0N2WaDxc8V2Ww



Scrian cu cativa ani in urma ca malurile Begai trebuiau facute total verticale si nu cum sunt acum cand sub luciul apei la maluri avem circa un metru de ceva intariri ale malurilor formate din pietre si bolovani. Acesti bolovani nu se vad si atunci exista mereu riscul sa dai de ei sau poate sa te alegi si cu o spartura.
Am fost atat de naiv incat am crezut ca odata cu reabilitarea malurilor si reluarea navigatiei se vor face si modificarile de care pomeneam insa nici vorba de asa ceva...

In cazul de mai sus prezentat in video-clip avem de-a face cu o esuare clasica, poate din neatentia echipajului, poate din alte motive. Nu stim daca ambarcatiunea/hidrobuzul a scapat teafar...insa pericolul ca si alte hidrobuze sa pateasca acelasi lucru in viitor ramane valabil in continuare...




Am mers odata pe ploaie si am avut o senzatie ciudata ca afara turna din galeata si eu eram pe si mai multa apa iar motoarele erau turate poate la maxim...se produceau valuri marisoare...Pacat ca acestea nu se vad foarte clar, aparatul fiind focalizat pe picurii de apa de pe geam...Desi era innorat, folia aplicata pe geamuri accentua innorarea dandu-ti impresia ca se si intuneca afara, ca vine potopul...De asta tot spun ca aplicarea foliei a fost un gest necugetat...





0

#956 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 03 martie 2020 - 21:52

Vezi postareaFlorin.B RATT, la 03 martie 2020 - 19:40, a spus:

Mile, am mai subliniat faptul ca ambarcatiunile nu au OBC la bord, deci nu ar avea de unde sa vina date catre panouri. Al doilea aspect ar fi inutilitatea lor, graficul putand fi respectat fara probleme in lipsa traficului (cam ca la metrou)
Colegii de la naval vor pune in toate statiile graficele noi. (sunt deja pe site)



Pai cred ca orice problema se poate rezolva daca se doreste...inclusiv OBC-ul!...

Pe de alta parte nu putem compara navigatia de pe Bega cu circulatia metrourilor dar pe unde am umblat, si la metrori existau panouri care te anuntau in cate minute vine o anumita linie...

Pe de alta parte aceste panouri in statie de vaporase/hidrobuze ar avea si un impact psihic pozitiv si anume ca sistemul de navigatie este in functiune, ca sistemul iti spune in cate minute iti vine hidrobuzul, lucru pe care il poti vedea de pe pod fara sa te duci pana in statie si sa citesti de pe acel tabel, daca merita sa astepti sau nu, ca sistemul este aliniat la celelalte sisteme de transport in comun (autobuze, firobuze, tramvaie) si ca nu este un frate sarac al celorlalte, ca suntem intr-un oras civilizat si nu undeva la tara intr-un satuc uitat de lume si depopulat, ca suntem in 2020 (acusi 2021!) si nu in perioada comunista cand totul era pe hartie sau aveam afisaje pe cartoane scrise cu creta sau carioca in cel mai bun caz, etc.,...

Nu-mi dau seama de ce exista aceasta inversunare impotriva progresului, de ce ne place sa fim conservatori, sa ne balacim mereu in balta noastra chiar daca ea este mai mult murdara decat curata?...
Probabil daca sefii de la STPT (sau intaiul cetatean al orasului, Robu) ar fi decis montarea panourilor in statii, erai de acord cu decizia si nu le explicai inutilitatea lor...

Inutilitate foarte mare o au acele "chioscuri de bilete" amenajate in cele 9 statii, chioscuri care nu au functionat niciodata si nici nu vor functiona vreodata, parol!...Bine ca nu s-au montat si turnichetii dupa cum era in plan/proiect!...


Se vor monta (sau sunt montate?) aparate de ticketing in hidrobuze pentru plata cu portofelul electronic sau si astea ar fi inutile? Sau ramane varianta doar cu telelofonul pentru ca am inteles ca, casierele n-ar mai fi...Sau si aceste aparate sunt legate de OBC parca?... Pentru ca si aceste aparate de ticketing ar alinia hidrobuzele la autobuze, firobuze, tramvaie...precum panourile.

Oricum atatea bube mari are acest sistem de transport public incat numai atractiv nu-l pot numi. Am impresia ca nimeni din cei sus pusi nu s-a gandit la toate aceste amanunte, nici macar desteptul orasului...

Ne aflam in situatia in care am construit o casa noua sau vila si n-am prevazut nici alimentarea cu apa, nici canalizarea, nici traseul electric, nici incalzirea centrala cu calorifere, de incalzire in podea nici nu indraznesc sa pomenesc. Da, dar avem casa noua, restul nu mai conteaza...

Iar daca ai fost prost si ai o asemenea casa, nu-ti ramane decat sa spargi si sa-ti tragi apa, sa-ti faci canalizarea, traseul electric, etc.,...





2

#957 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29738
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 04 martie 2020 - 11:16

1. La metrou ai panouri ce afiseaza doar un count down, din cate stiu.
2. OBC-uri sau alte echipamente electrice nu se vor mai monta, doar daca se va modifica instalatia electrica a ambarcatiunilor, incarcarea maxima a alternatoarelor fiind deja cu mult depasita. Numaratoarele sunt cu baterii ce se schimba odata la 6 luni, colectorul de date fiind conectat pentru alimentare pe un port USB al DVR-ului camerelor video de la bord. Tot de aici e problema climei, ce in o ora reuseste sa goleasca complet acumulatoarele, asta cu motoarele pornite (are un invertor DC/AC de 3000W), practic fiind inutilizabila, chiar daca ca dotare e prezenta, conform caietului de sarcini.
3. Validatoarele ar trebui sa fie legate la un OBC, pe mal ar trebui sa existe AP-uri care ca colecteze datele sau sa le trimita catre ambarcatiuni.
4. Este un aparat de taxare cu cardul la bordul ambarcatiunilor.
5. Cheltuielile pentru a realiza un astfel de sistem (de afisare in statii), probabil nu s-ar amortiza niciodata la pretul actual al calatoriei (dar noi cu drag muncim si daca profitul e cu minus)
0

#958 Useril este offline   SPECTR-2 

  • Membru senior*
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 1818
  • Inregistrat: 29 decembrie 18
  • Sexul:masculin
  • Locatia:București

Postat 04 martie 2020 - 13:03

Vezi postareaFlorin.B RATT, la 04 martie 2020 - 11:16, a spus:

1. La metrou ai panouri ce afiseaza doar un count down, din cate stiu.

Off-topic: în străinătate, da, un exemplu poate fi considerat metroul din Barcelona. La noi, la București, însă, se aplică parțial ce spunea colegul @mile: pe M3 (inclusă și porțiunea comună cu M1), pe M4 (între Jiului și Străulești) și în stațiile de corespondență avem monitoare care afișează ora de sosire a metroului în stație. În toate stațiile se află un ceas și un cronometru, ce arată de cât timp a trecut ultimul metrou.
1

#959 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29738
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 09 martie 2020 - 22:40

Am promis sa va arat cum arata un grafic generat de numaratoare. Iata urcarile la bordul lui Savoia azi:

Imagine atasata: savoia azi.jpg

Desigur, aici sunt numarati si membri echipajului, asa cum se vede inainte de ora 7, cand calatori nu au fost.
1

#960 Useril este offline   dan.s 

  • Membru onorific
  • Grup: Membru onorific
  • Postari: 4388
  • Inregistrat: 11 septembrie 15
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Everywhere

Postat 01 iunie 2020 - 16:00

This is... manevra....

Imagine atasata: dvs-01.iun.2020-002.jpg

Din cauza curentilor generati de debitul mare se andocheaza mai greu in unele zone. Dupa ce partea din spate s-a trosnit de pietrele din mal abia au reusit sa mai porneasca un motor sa plece de acolo.
0

Arata acest topic


  • (56 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 46
  • 47
  • 48
  • 49
  • 50
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

4 useri citesc topicul
0 membri, 4 vizitatori, 0 utilizatori anonimi