STP Timișoara Forum: Stiri despre transportul in comun din Timisoara - STP Timișoara Forum

Salt la continut

Imagine postata
  • (138 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 27
  • 28
  • 29
  • 30
  • 31
  • Ultima »

Stiri despre transportul in comun din Timisoara

#561 Useril este offline   Viktor 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 4686
  • Inregistrat: 25 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timişoara
  • Interese:Filme, poze, distractie, calatorii etc.Imi plac foarte mult tramvaiele Wegmann GT4.

Postat 18 aprilie 2011 - 21:14

Apropo, anul acesta vor circula mijloacele de transport in comun pana dupa ora de retragere, in seara de Inviere? :)
0

#562 Useril este offline   Visor 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 8415
  • Inregistrat: 09 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:STPT, Trenuri, Fotografia, Desenul, PC

Postat 18 aprilie 2011 - 21:19

Vezi postareaFlorin.B RATT, la 18 aprilie 2011 - 21:04, a spus:

Corect. Din punctul acesta de vedere nu s-a schimbat nimic. Oricum, mesajul este copy/paste. (sa nu se inteleaga ca eu emit aceste comunicate :beer2: )


Apei, clar. :) Daca erati responsabil cu asa ceva, faceati orare pentru toate statiile.
0

#563 Useril este offline   NDY 

  • Membru VIP*
  • Grup: VIP
  • Postari: 2439
  • Inregistrat: 07 iunie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 18 aprilie 2011 - 22:45

Vezi postareaViktor, la 18 aprilie 2011 - 21:14, a spus:

Apropo, anul acesta vor circula mijloacele de transport in comun pana dupa ora de retragere, in seara de Inviere? :)


Probabil ca pana acum. Liniile 2, 4, 8, 11, 14, 15, 16, 33 si 40. Cel putin asa ar fi bine.
0

#564 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29774
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 18 aprilie 2011 - 22:54

Daca aflu ceva va tin la curent
0

#565 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 19 aprilie 2011 - 08:47

Ba chiar mai mult, un tramvai al iepurasului... una bucata "Gemene" ? :) :beer2: Sau ceva?
0

#566 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29774
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 19 aprilie 2011 - 11:58

Pai, gemenele au ramas decorate de anul trecut... :)
0

#567 Useril este offline   dAImon 

  • Membru activ
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 3886
  • Inregistrat: 25 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 19 aprilie 2011 - 14:48

Vezi postareaNDY, la 18 aprilie 2011 - 22:45, a spus:

Probabil ca pana acum. Liniile 2, 4, 8, 11, 14, 15, 16, 33 si 40. Cel putin asa ar fi bine.


Anul trecut parcă n-au mai circulat decât până la 23.

Personal mie mi se pare corect aşa ... primesc şi şoferii liber + că la înviere te poţi deplasa 15 minute până la cea mai apropiată biserică. La cât de dese sunt ....
0

#568 Useril este offline   BogdanTm 

  • Membru VIP
  • Grup: VIP
  • Postari: 2314
  • Inregistrat: 06 septembrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:trenurile, calatoriile,sahul

Postat 20 aprilie 2011 - 11:10

Da, nu este distanta mare intre biserici...si astea nu se inchid ca si spitalele..din contra...li se maresc subventiile de la buget.

Aceasta postare a fost editata de BogdanTm: 20 aprilie 2011 - 11:41

0

#569 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 21 aprilie 2011 - 19:49

Mijloacele de transport in comun din Timisoara vor circula in noaptea de Inviere pana la ora 3
21 aprilie, 2011 - 1:33 PM Liliana Iedu


TIMISOARA. RATT vine in intampinarea timisorenilor care participa la slujbele religioase sambata seara, in noaptea de Inviere. Tramvaiele, autobuzele si troleibuzele vor circula pana la ora 3 noaptea.
In noaptea de sambata spre duminica vor ramane in circulatie mai multe mijloace de transport in comun pana tarziu, in noapte. RATT a anuntat liste mijoacelor de transport care vor circula in acea noapte.
Tramvaie: linia 2; linia 5; linia 6; linia 7; linia 8.
Troleibuze: linia 11, linia 14; linia 16; linia 17; linia 19.
Autobuze: linia 33; Expres 7.
Timisorenii sunt sfatuiti sa nu se inghesuie in mijloacele de transport in comun, deaorece acestea vor circula destul de des, ca intr-o zi obisnuita.


Sursa: Opinia Timisoarei


Mi se pare o mare prostie. Sunt curios ce incasari va avea RATT-ul in intervalul orar 23 - 3.
Incepand cu data de 1 Mai vor fi concediati 203 angajati ai RATT-ului iar in noaptea de Inviere se procedeaza la o actiune cu caracter social. In mod sigur se vor gasi a doua zi in mtc-uri urme de ceara si chiar parliri pe alocuri. Chiar nu inteleg aceasta situatie. Dai oameni afara ca nu esti pe rentabilitate, iar pe de alta parte faci actiuni cu "caracter social" in noaptea de Inviere, oferi pana la 9 salarii celor concediati cand tu de fapt stai rau de tot cu fonduri, dar asa prevede contractul colectiv de munca negociat in vremurile bune, cu alte cuvinte, concediatii sunt platiti pana in ianuarie 2012 inclusiv, stand acasa. E tare de tot. Iar timisorenii, cei buni platitori, platesc din ce in ce bilete si abonamente mai scumpe ca sa intretina sistemul...Deci abia din februarie 2012 se vor resimti efectele actualei concedieri, asta daca nu a pus Ratt-ul bani de o parte, la pusculita, pentru salariile compensatorii.
Am comentat si anul trecut pe aceasta tema si raman la aceeasi parere...
0

#570 Useril este offline   BogdanTm 

  • Membru VIP
  • Grup: VIP
  • Postari: 2314
  • Inregistrat: 06 septembrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:trenurile, calatoriile,sahul

Postat 21 aprilie 2011 - 22:00

Nu vreau sa te dezamagesc,dar din cate stiu eu bugetul regiei de transport se intocmeste anual, si se aproba prin decizie a Consiliului Local. Asadar si daca vor rezulta economii..tot spre "gratuitati electorale" se vor duce. Sa nu uitam ca la anul in iunie avem alegeri locale..deci tot interesul primarului e sa stranga voturi. Poate va avea ideea sa subventioneze pentru toti cetatenii cu 100 % si stim de-o treaba...macar pina in iunie ca sa fie sigur ca va fi "reales"...in unanimitate...
0

#571 Useril este offline   NDY 

  • Membru VIP*
  • Grup: VIP
  • Postari: 2439
  • Inregistrat: 07 iunie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 21 aprilie 2011 - 22:55

Ce mi se pare mie ciudat este faptul ca linia 6 inlocuieste linia 4, exista linia 5 si linia 7, insa nu apare linia 9, linia 19 inlocuieste linia 15 si ca nu exista linia 40.
Ma rog, or fi ceva explicatii (liniile 5 si 6 inlocuiesc linia 4, facand roata in jurul centrului, linia 9 este compensata oarecum de liniile 7 si 8, iar 14 inlocuieste 40-le), insa tot mi se par ciudate alegerile... :ico4:

Aceasta postare a fost editata de NDY: 21 aprilie 2011 - 22:55

0

#572 Useril este offline   Visor 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 8415
  • Inregistrat: 09 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:STPT, Trenuri, Fotografia, Desenul, PC

Postat 22 aprilie 2011 - 16:59

Totusi L19 merge pe la Catedrala, nu 15... De asemenea L14 este mai aproape de Catedrala decat L40. L9 nici nu atinge cercul imaginar al centrului. L5 ca sa deserveasca Ronatul, L6 pentru Torontal si inconjoara centrul, cum ai zis, iar pentru AEM este L8, deci nu are rost L4.
0

#573 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 22 aprilie 2011 - 17:23

Pur si simplu nu inteleg de ce tot orasul trebuie sa mearga la Catedrala. Orasul este impanzit de biserici tocmai (printre altele) ca lumea sa nu se imbulzeasca ca la ... un spectacol de circ ... dar lumea nu pricepe si se duce la inghesuiala ca, va fi ... mai aproape de Dumnezeu, iar in ziua urmatoare aproape toti isi reiau obiceiurile ... pacatoase.
0

#574 Useril este offline   Visor 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 8415
  • Inregistrat: 09 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:STPT, Trenuri, Fotografia, Desenul, PC

Postat 22 aprilie 2011 - 17:28

Nu neaparat la Catedrala, dar de obicei si la bisericile din cercul centrului (Balcescu, Sinaia, Traian, Unirii, etc).
0

#575 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 22 aprilie 2011 - 17:47

Vezi postareaVisor, la 22 aprilie 2011 - 17:28, a spus:

Nu neaparat la Catedrala, dar de obicei si la bisericile din cercul centrului (Balcescu, Sinaia, Traian, Unirii, etc).


Scuza-ma dar tot nu sunt lamurit. Dupa mine in Balcescu vin cei din zona, la Sinaia la fel, in Traian idem, in Unirii asisderea, deci locatarii din zonele respective. Eu voi merge la Biserica Ortodoxa din Freidorf, deci cer sa se puna in circulatie tramvaiul 3 sau autobuzul 3 sa ma duca ... o statie (pe gratis).
Daca stai intr-o parte de oras si vrei neaparat sa mergi la slujba de Inviere in partea cealalta de oras sau neaparat in centru la Catedrala, este treaba ta cu ce te deplasezi pana acolo. Daca n-ai cu ce, du-te la Biserica din zona...
Propun primariei si Ratt-ului ca in zilele de meci (derby) la Timisoara toate liniile sa circule pe la stadion pentru ca merg mii si mii de oameni acolo in interval extrem de scurt de timp si se si intorc peste doua ore...DE CE NU?... :) ...
0

#576 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 25 mai 2011 - 10:13

Unul din cinci timişoreni circulă gratuit cu RATT-ul. Vânzările de bilete au scăzut cu aproape 100.000, faţă de anul trecut

23 mai 2011, 12:51 | Autor: Renate Simion


20 la sută din timişoreni beneficiază de o gratuitate în transportul comun. Majoritatea celor care circulă gratuit cu tramvaiul sunt pensionarii, în timp ce oamenii spun că evită transportul în comun, din cauza înghesuielii cauzate de cei cu gratuităţi.

Aproape 80.000 de pensionari beneficiază de o gratuitate în transportul comun, din care mai bine de jumătate sunt pensionari. Ba mai mult, numărul biletelor vândute a scăzut semnificativ, faţă de anul trecut. Astfel, dacă în primul trimestru al anului trecut, numărul biletelor vândute la chioşcurile RATT a fost de 323.000, în aceaşi perioadă din 2011, numărul acestora a scăzut la 243.000 de bilete.
Oamenii spun că evită transportul în comun, din cauza înghesuielii cauzate de pensionari. Cei mai numeroși timișoreni care merg cu tramvaiul gratuit sunt pensionarii, în număr de aproape 50.000, urmați de peste 3.100 de elevi, 440 de revoluționari și o serie de donatori de sânge din Timișoara utilizează tramvaiul gratuit.

80.000 de timișoreni beneficiază de gratuități în transportul comun. Vezi pe cine scutește de plată RATT

„Domnule, e groaznic. Eu încerc să nu mai circul cu tramvaiul, ca să îi evit. E plin de pensionari, pe aici. Nici nu au ce să facă și se plimbă cu tramvaiul gratuit, ca să își cumpere pătrunjel. Îs cei mai mulți, care utilizează transportul în comun", a declarat Sebastian Petri.
Reprezentanţii RATT spun însă că numărul biletelor a scăzut, pentru că se promovează utilizarea abonamentelor şi a portofelului electronic. "A scăzut numărul biletelor, pentru că politica noastră este să îi determinăm pe timişoreni să aleagă portofelul electronic", a declarat Cosmin Bradu, referent relaţii publice la RATT.

http://www.adevarul...._485951699.html

Facand abstractie ca articolul este scris in "viteza", fara cap, continut, coada, proeminente, esenta este valabila din punctul meu de vedere. Am ridicat si eu si alti colegi problema gratuitatilor la serviciile RATT-ului. Sunt si multe, sunt si mari. Mai urmeaza si alte propuneri de gratuitati facute de liberali care vad ca nu se lasa si insista crezand ca vor primi mii si mii de voturi. Am mai scris pe aceasta tema ca daca ar subventiona ei (politicienii) din fondurile partidelor aceste gratuitati ar fi OK, i-as aplauda. Altfel NU. Au idei populiste pe banii altora, a fraierilor buni platitori de taxe si impozite.
Vin si intreb de ce nu le da ENEL-ul curent gratis la pensionari, de ce AQUATIM-ul nu le da apa gratis, de ce RETIM-ul nu le ridica in mod gratuit gunoiul, de ce telefonia nu este gratuita pentru pensionari, de ce ... inmormantarile nu sunt gratuite pentru pensionari ci din contra, se platesc sume exagerat de mari?...
Nu am nimic cu pensionarii, si eu voi ajunge (sper) intr-o zi pensionar, am pensionare in familie cu varsta inaintata, dar vorbesc de niste principii,... toate se platesc, numai calatoriile cu RATT-l NU...
Cred (de fapt sunt sigur) ca ar trebui facuta o lista cu cei care au obligatia de a-si plati calatoriile,... ar fi mult mai scurta decat lista cu exceptiile de la plata...

Aceasta postare a fost editata de mile: 25 mai 2011 - 10:15

0

#577 Useril este offline   BogdanTm 

  • Membru VIP
  • Grup: VIP
  • Postari: 2314
  • Inregistrat: 06 septembrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:trenurile, calatoriile,sahul

Postat 25 mai 2011 - 12:21

Domnule Mile, aveti dreptate in ceea ce afirmati. Am remarcat si eu acest articol aparut in ziarul "Adevarul",dar am considerat ca nu merita sa il aduc in atentia forumistilor, pentru doua motive: am mai discutat pe larg despre aceasta problema a gratuitatilor, si majoritatea membrilor am fost de acord ca sunt la un nivel exagerat, dar atata timp cat decizia se ia in Consiliul Local...nu prea avem putere de decizie. Al doilea motiv pentru care am retineri fata de acest articol, este ca prezinta CEL PUTIN O INFORMATIE GRESITA. E vorba despre donatorii de sange, despre care se sustine in articol ca utilizeaza gratuit tramvaiul, ceea ce este o MINCIUNA. Stiu acest lucru pentru ca eu personal am donat sange, si reducerea oferita este de 50 % din pretul unui abonament (NU GRATUITATE) asa cum de altfel scrie explicit si pe pagina web a ratt in care sunt prezentate toate categoriile de gratuitati (pacat ca nu s-au obosit domnii ziaristi sa o studieze inainte de a scrie articolul).
Rugamintea mea ar fi catre domnul Florin daca are cumva acces la aceste date statistice (numar total de calatori si numarul celor care beneficiaza de diferite gratuitati - am avea astfel o sursa credibila pentru informarea noastra.
0

#578 Useril este offline   BogdanTm 

  • Membru VIP
  • Grup: VIP
  • Postari: 2314
  • Inregistrat: 06 septembrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:trenurile, calatoriile,sahul

Postat 25 mai 2011 - 15:24

Toţi timisorenii vor putea calatori gratuit cu tramvaiul in ziua de 8 iulie a fiecarui an

Primăria Timişoara doreşte să sărbătorească, împreună cu Regia Autonomă de Transport Timişoara (RATT), în fiecare an, pe 8 iulie, "Ziua Transportului Public Local". De această zi se vor bucura şi timişorenii care călătoresc cu tramvaiul, troleibuzul şi autobuzul deoarece o vor putea face gratuit.
Conducerea Primăriei Timişoara doreşte să marcheze în fiecare an introducerea transportului public în municipiu. Pe 8 iulie 1869, Timişoara devenea primul oraş din România şi unul din puţinele din Europa în care se introducea tramvaiul cu cai. Ziua de 8 iulie ar putea fi sărbătorită în fiecare an, dacă proiectul de hotărâre propus de executivul municipalităţi timişorene va trece de votul consilierilor locali.
Pe lângă acţiunile de promovare a transportului public, prin proiectul de hotărâre se propune şi acordarea de gratuitate în această zi pentru toţi timişorenii care vor folosi tramvaiul, troleibuzul sau autobuzul.
Proiectul va fi dezbătut în următoarea şedinţă de plen a Consiliului Local Timişoara.

sursa: tion.ro

Iata ca stimabilii nostrii alesi nu se lasa...ploaia de gratuitati...se extinde :nervos: Macat pentru o zi vom putea sa beneficiem cu totii de ele...
0

#579 Useril este offline   Andy 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 2502
  • Inregistrat: 29 iunie 10
  • Sexul:masculin
  • Locatia:zona metropolitană
  • Interese:Timișoara și zona metropolitană

Postat 25 mai 2011 - 16:21

Vezi postareaBogdanTm, la 25 mai 2011 - 15:24, a spus:

Toţi timisorenii vor putea calatori gratuit cu tramvaiul in ziua de 8 iulie a fiecarui an
... prin proiectul de hotărâre se propune şi acordarea de gratuitate în această zi pentru toţi timişorenii care vor folosi tramvaiul, troleibuzul sau autobuzul...
sursa: tion.ro


Numai timișorenii sau și cei din localitățile învecinate care au drum în ziua respectivă prin Timișoara ?
0

#580 Useril este offline   dAImon 

  • Membru activ
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 3886
  • Inregistrat: 25 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 25 mai 2011 - 17:46

N-au ales prost, măcar e o lună de vară când traficul oricum e scăzut.
0

Arata acest topic


  • (138 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 27
  • 28
  • 29
  • 30
  • 31
  • Ultima »

2 useri citesc topicul
0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi