STP Timișoara Forum: Pista de biciclete Timisoara - frontiera Serbia - STP Timișoara Forum

Salt la continut

  • (17 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 12
  • 13
  • 14
  • 15
  • 16
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Pista de biciclete Timisoara - frontiera Serbia Programul IPA: România –Serbia, din fonduri UE. const: Coniz Romarg Evaluare topic: ***** 1 Voturi

#261 Useril este offline   rockrider 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 113
  • Inregistrat: 18 noiembrie 15

Postat 10 august 2016 - 12:48

Citeaza



Deocamdata pista se mentine in conditii acceptabile... Neajunsuri ar fi: pasajul de cale ferata de la Splaiul Sofocle transformat in toaleta de catre pescarii amatori, buruienile ce au napadit marginile si miliardele de tantari prezenti peste tot. Sunt curios totusi daca exista vreo institutie ce ar trebui sa supervizeze/ comande cosirea acestor buruieni.
0

#262 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29781
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 10 august 2016 - 14:07

Luni am lucrat la statia de la golfulet si pe malul opus era o echipa foarte mare, echipata cu motocositori. Pe partea cu statia nimic, dar e posibil sa se mute dupa ce termina acolo.
0

#263 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 11 iunie 2017 - 10:21

Citeaza

Apele Romane vor sa predea pista de biciclete de pe malul Begai catre Consiliul Judetean Timis

De Marcel Hoster la 10. iunie 2017 19:58 Reactualizat la: 10. iunie 2017 20:08


Proiectul pistei de biciclete construită de Administraţia Bazinală de Apă Banat pe digul canalului Bega, unul de real succes, a fost predat de către constructor către beneficiar. Acum urmează etapa a doua, cea a întreținerii și operării pistei, o misiune extrem de dificilă, având în vedere nesimțirea unor concetățeni. Acum, cei de la Administraţia Bazinală de Apă Banat vor acum predarea în administrare a traseului către Consiliul Județean Timiș.



Deci Apele Romane Banat desi au in responsabilitate intretinerea malurilor canalului Bega, nu vor sa se lege la cap si cu intretinerea pistei de pe aceste maluri...(si tot) desi sunt parte contractanta a investitiei...OK...

Mi-a atras atentia insa un alt pasaj din articol, un citat din Bojin....


Citeaza

„Am discutat și cu consiliul județean, sper să putem da în administrare pista de biciclete cât mai repede, pentru că Apele Române nu au în obiectul de activitate activitățile turistice. Va trebui ca cineva care poate, și anume consiliul județean, să preia activitatea. Suntem de acord, o să le dăm și bicicletele, și ATV-uri, tot ce trebuie pentru a avea asigurat controlul și administrarea, organizarea activității, întreținerea pistei de biciclete. Taluzele digului rămân la Apele Române, noi le întreținem. Îi rog și pe cetățeni, care doresc să circule pe pistă, să o facă cu bicicleta sau pe jos, dacă țin neapărat, la pas (??!!). Iar cei care sunt cu mașini, cu alte mijloace auto (??!!). Pista poate să arate și mai bine, am făcut tot efortul, acum este într-o stare foarte bună. Grija în mod deosebit trebuie să fie a oamenilor care ajung pe pistă”, a încheiat Bojin.


Apele Romane nu au ca obiect de activitate turismul! Si atunci de ce cerea bojin vaporasele pentru Apele Romane in urma cu cateva luni pentru activitati turistice ca "doar aceasta institutie poate administra navigatia vaporaselor pe Bega", spunea el atunci? Iata cum se bat cap in cap declaratiile lui...
0

#264 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29781
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 11 iunie 2017 - 10:46

Ma mir ca nu au bagat-o pe gat RATT-ului...
4

#265 Useril este offline   Doppler 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10521
  • Inregistrat: 14 februarie 11
  • Sexul:masculin

Postat 11 septembrie 2017 - 02:07

Uivar:


3

#266 Useril este offline   The Mechanic 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 1117
  • Inregistrat: 30 ianuarie 15
  • Sexul:masculin

Postat 04 noiembrie 2017 - 13:26

filmarea nu e a mea

Aceasta postare a fost editata de The Mechanic: 04 noiembrie 2017 - 13:29

1

#267 Useril este offline   maximus 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 122
  • Inregistrat: 02 martie 14
  • Sexul:masculin

Postat 04 aprilie 2018 - 11:48

Participand la o intalnire organizata de primarul din Ghiroda am aflat ca exista planuri concrete pentru prelungirea pistei de biciclete pe dig si in amonte de Timisoara. Utilitatea unei astfel de investitii este evidenta insa nu imi este clar cat de optimist sa fiu. Are cineva informatii despre acest subiect?
0

#268 Useril este offline   dan.s 

  • Membru onorific
  • Grup: Membru onorific
  • Postari: 4388
  • Inregistrat: 11 septembrie 15
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Everywhere

Postat 05 aprilie 2018 - 21:43

Imediat dupa inceperea constructiei celei spre Sarbi, s-a vehiculat ideea si uneia pana in Remetea, ar fi o realizare bine venita.
0

#269 Useril este offline   dan.s 

  • Membru onorific
  • Grup: Membru onorific
  • Postari: 4388
  • Inregistrat: 11 septembrie 15
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Everywhere

Postat 28 februarie 2019 - 19:07

O serie de carpeli:
Imagine atasata: ctor,mimg,div-28.feb.2019-008.jpg

0

#270 Useril este offline   dAImon 

  • Membru activ
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 3886
  • Inregistrat: 25 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 01 martie 2019 - 14:23

Halal semanlizare a lucrarilor. Nu exista un regulament / HCL / lege care sa reglementeze treaba asta?

Ma angajez eu sa fac reclamatie la primarie, pentru aceasta mizerie.
2

#271 Useril este offline   The Mechanic 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 1117
  • Inregistrat: 30 ianuarie 15
  • Sexul:masculin

Postat 01 martie 2019 - 14:38

am trecut ieri seara pe acolo si era semnalizata lucrarea cu 2 benzi de avertizare
0

#272 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 01 martie 2019 - 19:43

Vezi postareadAImon, la 01 martie 2019 - 14:23, a spus:

Halal semanlizare a lucrarilor.



Si halal mal!...Cand vor infrunzi boschetii, nu se va vedea daca vine vaporul, ca si anul trecut...



0

#273 Useril este offline   Tesla 

  • Membru activ
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Banned
  • Postari: 305
  • Inregistrat: 24 august 16
  • Sexul:masculin

Postat 03 martie 2019 - 19:11

Vezi postareadAImon, la 01 martie 2019 - 14:23, a spus:

Halal semanlizare a lucrarilor. Nu exista un regulament / HCL / lege care sa reglementeze treaba asta?

Ma angajez eu sa fac reclamatie la primarie, pentru aceasta mizerie.


Să postezi aici ce ai rezolvat cu acea reclamație. Eu unul sunt tare curios.

#274 Useril este offline   dAImon 

  • Membru activ
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 3886
  • Inregistrat: 25 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 04 martie 2019 - 10:58

Nu-mi fac drum special pina acolo, daca nu stiu in ce baza legala as face reclamatia :) De asta intrebam daca stie cineva.
0

#275 Useril este offline   timis2 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 661
  • Inregistrat: 20 octombrie 08

Postat 04 martie 2019 - 19:35

Uite aici ceva
http://www.inpm.ro/f...5.04-ghid-t.pdf

Aceasta postare a fost editata de timis2: 04 martie 2019 - 21:29

0

#276 Useril este offline   maximus 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 122
  • Inregistrat: 02 martie 14
  • Sexul:masculin

Postat 17 iulie 2019 - 13:20

Citat de pe pagina de Facebook a Primariei Ghiroda:

"Astăzi, 16.07.2019, s-a semnat contractul de proiectare tehnică și execuție a PISTEI PENTRU BICICLETE în localitatea Ghiroda.
Proiectul se referă la realizarea pistei pentru biciclete pe lângă canalul Bega (pe partea cu Balta cu nuferi), având ca limite Timișoara și Remetea mare, și la realizarea a două stații de tip veloTM – prin care dorim extinderea sistemului veloTM, existent în Timișoara, și la nivelul localității Ghiroda.
Termenul pentru realizarea proiectului tehnic este de 1 lună, iar termenul pentru execuția proiectului este de 10 luni și va costa aproximativ 5.000.000 lei.
Execuția lucrărilor, în teren, estimăm că va începe în următoarele două luni."


Cu putin noroc se extinde si spre est pista...

Balta cu Nuferi mentionata in postare este pe partea sudica a canalului.
3

#277 Useril este offline   SPECTR-2 

  • Membru senior*
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 1818
  • Inregistrat: 29 decembrie 18
  • Sexul:masculin
  • Locatia:București

Postat 13 mai 2020 - 09:47

Dobra a făcut în conferința video de săptămâna trecută declarații cu privire la această pistă de biciclete. De asemenea, la începutul lunii martie, și Primăria Timișoara a anunțat că dorește să obțină în administrare pista:

Citeaza

Pista de biciclete de 37 de kilometri care se afla de-a lungul canalului Bega, de la iesire din Timisoara si pana la granita cu Serbia, prin Sanmihaiu Roman, continua sa fie subiect aprig de discutie intre autoritatile din Timis.

Finalizata in urma cu 5 ani, din fonduri europene, si receptionata in urma cu 3, pista care leaga Timisoara de tara vecina continua sa zaca lasata de izbeliste, plina de crapaturi si pe alocuri strajuita de balarii, desi, in an electoral, autoritatile ‘se bat’ pe ea in declaratii.

Pista face parte dintr-un proiect comun cu vecinii din Serbia si a fost realizata cu bani europeni, iar in perioada de implementare a proiectului, ea se afla in administrarea Administratiei Bazinale de Apa Banat. Cu toate acestea, inca de la inceputul anului directorul ABAB a facut demersuri pentru ca ea sa fie preluata de Consiliul Judetean.

Autoritatile timisene anunta ca, la randul lor, au cerut solutii pentru a putea prelua in administrare pista de biciclete, dar inca nu au primit niciun raspuns oficial.

„Pista este pe domeniul public, a fost realizata pe fonduri europene, si responsabilitatea intertinerii ei este detinuta de catre ABAB. Este adevarat ca nu au artributii in acest sens, dar este obligativitate data prin proiectul cu finantare europeana. Am cerut de la minister sa ne spuna posibilitatea preluarii acestei piste la nivelul Consiliului Judetean, iar cand vom primi un raspuns oficial, vom gasi varianta de a gestiona acest obiectiv interesant.

La acest moment, pista este in administrarea ABAB, astfel ca ei sunt cei care au obligativitatea remedierii tuturor problemelor care apar. Nu ma doare la palarie de pista de biciclete, dar fiecare are responsabilitate, iar legea trebuie respectata. A fost un proiect pe fonduri europene, nu este simplu sa gestionezi un astfel de proiecte, pentru ca daca nu le gestionezi conform legislatiei in vigoare, exista riscul sa pierzi fondurile”, a spus Calin Dobra in cadrul primei sale audiente online.

Si Primaria Timisoara a cerut pista in administrare.

”Am depus solicitarea. Nu am primit un raspuns, probabil vom avea de asteptat, mai ales ca am inteles ca si cei de la Consiliul Judetean vor sa administreze pista”, anuntau reprezentantii Primariei la inceputul lunii martie.

Chiar daca pista este data in folosinta de 3 ani si tot de atat timp ABAB se preocupa si nu prea de intretinerea ei, reprezentantii Consiliului Judetean Timis anunta ca in continuare mai au de lucru in cadrul acestui proiect. Mai exact, trebuie realizat un punct de trecere a frontierei naval, pe canalul Bega, si a unuia pe pista de biciclete.

Sursa: OT.
0

#278 Useril este offline   Janto A. 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 499
  • Inregistrat: 24 iunie 18
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timişoara

Postat 13 mai 2020 - 10:08

Nu știți nimic nou despre Pista din Serbia?Totuși,noi am terminat-o de 5 ani,vor veni sârbii și se vor plânge că sunt crăpături în pistă:Logic,dacă se mișcă așa încet...
0

#279 Useril este offline   Elphax 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 1391
  • Inregistrat: 18 aprilie 15
  • Sexul:masculin

Postat 13 mai 2020 - 12:39

dar ce treaba au sarbii cu pista noastra?
nu e PTF, nu sunt conectate
0

#280 Useril este offline   Janto A. 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 499
  • Inregistrat: 24 iunie 18
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timişoara

Postat 13 mai 2020 - 18:15

Vezi postareaElphax, la 13 mai 2020 - 12:39, a spus:

dar ce treaba au sarbii cu pista noastra?
nu e PTF, nu sunt conectate

Păi vor fi conectate!Dar sunt curios când va fi asta!
0

Arata acest topic


  • (17 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 12
  • 13
  • 14
  • 15
  • 16
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

4 useri citesc topicul
0 membri, 4 vizitatori, 0 utilizatori anonimi