STP Timișoara Forum: Sensuri Unice - STP Timișoara Forum

Salt la continut

  • (3 Pagini)
  • +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Sensuri Unice

#21 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 20 iunie 2013 - 00:09

Vezi postareaFlorin.B RATT, la 19 iunie 2013 - 22:18, a spus:

Daca nu era bulimbaseala destula, acum e! :coolspeak: Nu am vazut si nu cred sa fie un asa trafic de la Neptun spre Badea Cartan incat sa necesite doua benzi pe sens. Pe partea opusa a Begai, oricum era cam sens unic din cauza masinilor parcate pe ambele parti ca omu' sa mearga in piata.
Asta e doar o masura care arunca praf in ochi, parand sa rezolve ceva pe cand, de fapt, nu rezolva nimic.



Interesant este ca toti criticam, toti ne vaitam, dar nimeni nu vine cu solutii concrete, cu propuneri realiste de alternative la lucrarile din zona Michelangelo, pod si pasaj. Singura varianta buna era ca aceste lucrari sa nu fi inceput niciodata! :lol:

Eu cred ca nu prea exista alternative pentru ca situatia din teren este cea care este si nu ne ramane decat sa ne obisnuim cu aceste aspecte pana cand lucrarile vor fi gata.
Cred ca si craiovenii au avut aceleasi probleme de trafic, iesenii la fel...
0

#22 Useril este offline   Doppler 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10520
  • Inregistrat: 14 februarie 11
  • Sexul:masculin

Postat 20 iunie 2013 - 00:43

In Craiova santierul pasajului nu a inceput dupa ce a fost data in folosinta centura?

In Timisoara am avut noroc ca o parte din santiere au avut loc inainte de boom-ul auto din 2008.

Aceasta postare a fost editata de Doppler: 20 iunie 2013 - 00:49

0

#23 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 20 iunie 2013 - 10:34

Vezi postareaDoppler, la 20 iunie 2013 - 00:43, a spus:

In Craiova santierul pasajului nu a inceput dupa ce a fost data in folosinta centura?


In Craiova poate ca a fost de ajutor centura (nu cunosc orasul) insa nu stiu cat de mult ar fi ajutat centura Timisorii traficul din zona podului Michelangelo si a pasajului LdVinci? Poate asa indirect un maxim 5 %...Parerea mea.
0

#24 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29744
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 20 iunie 2013 - 10:44

Vezi postareamile, la 20 iunie 2013 - 00:09, a spus:

... toti ne vaitam, dar nimeni nu vine cu solutii concrete, cu propuneri realiste de alternative la lucrarile din zona Michelangelo.

Mile, solutii realiste trebuiau sa gaseasca cei care iau zeci de salarii de ale mele, sau mai mult, pentru asta, nu eu, tu sau alti participanti la trafic. Si spun trebuiau, deci inainte de a incepe lucrarile, nu in timpul lor. Treaba noastra, de contribuabili, e sa ne vaitam cand ceva merge prost, nu sa gasim solutii. (poate facem si asta, dar contra unor sume... :04: )

P.S. Acest sens unic e o alterntiva la intersectia Michelangelo? :intrebare: Nu vad cum... :eusa_think:
0

#25 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 20 iunie 2013 - 11:06

Parerea mea este ca in aceasta situatie nu exista solutii alternative (si) provizorii pentru descongestionarea traficului din zona afectata, si asta indiferent ce salar ar lua acea persoana desemnata pentru gasirea de solutii. Ar trebui gasite solutii pentru a fi multumiti cel putin 60 % dintre cei afectati dar tot ar mai ramane 30 - 40 % nemultumiti care s-ar vaita (si ar injura) in continuare.


Pot compara situatia cu zugravirea unui apartament de bloc ("comunist") cu doua camere (deci mic si inghesuit). O saptamana vei sta intr-un deranj complet si nu poti face nimic decat sa suporti si sa te rogi ca zugravul sa fie om serios si sa-ti termine lucrarea in termenul promis si sa nu lucreze si in alta parte simultan...Si, chiar daca zugravirea a durat doar o saptamana, vei avea impresia ca a durat o luna sau chiar o vesnicie...


Repet, parerea mea!

Aceasta postare a fost editata de mile: 20 iunie 2013 - 11:09

0

#26 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29744
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 20 iunie 2013 - 11:22

Ok. Nu-i niciun bai ca n-au gasit solutii (poate chiar nu sunt) dar atunci sa lase de o parte ideile astea gen "sens unic", care doar accentueaza bulimbaseala si confuzia soferilor. Probabil chiar se relaxeaza in birou, felicitandu-se unul pe altul pentru solutia spectaculoasa pe care au gasit-o. -_-
0

#27 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 20 iunie 2013 - 12:17

Chestia cu sensuri unice pe splaiuri se cam aplica peste tot in orasele europene, acolo unde nu este loc pentru largit si unde splaiurile au continuitate. Din pacate, si la acest capitol suntem defavorizati, in sensul ca la noi splaiurile sunt "blocate" de parcuri, de baze sportive si stranduri, foarte multe dintre ele parasite la ora actuala si asteptand vremuri mai bune, de constructii mai mult sau mai putin ciudate, multe chiar parasite, etc.,...Deci avem un "haos" greu de reparat si pe malurile Begai dar faptul ca "ne-am nascut" cu aceasta dezordine, ne face sa n-o bagam in seama, parandu-ni-se ceva normal. Nici pe departe nu-i normal! Poate fi mult, mult imbunatatit...


Am vazut zilele trecute un reportaj DW pe TVR 2 din Berlin, cu malurile AMENAJATE ale unui canal (rau) ceva mai lat decat Bega, pe care in fiecare cadru filmat se vedea si cate un vapor. Iar lumea se recrea la malul apei, fie la terase mai mult sau mai putin amenajate, fie pe iarba sau pe alei. Dincolo de alei erau soselele. Totul era minunat!
1

#28 Useril este offline   Andy 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 2501
  • Inregistrat: 29 iunie 10
  • Sexul:masculin
  • Locatia:zona metropolitană
  • Interese:Timișoara și zona metropolitană

Postat 20 iunie 2013 - 19:54

Trecând prin zonă am observat următoarea semnalizare:
Imagine atasata: neptun.JPG Imagine atasata: neptun2.jpg
Pe Splaiul Protopop Meletie Draghici (Industria Lanii) astăzi dimineaţă:
Imagine atasata: Splaiul Protopop Meletie Draghici (Industria Lanii)1.jpg Imagine atasata: Splaiul Protopop Meletie Draghici (Industria Lanii)2.jpg Imagine atasata: Splaiul Protopop Meletie Draghici (Industria Lanii)3.jpg
Concluzia o trageţi voi.
0

#29 Useril este offline   Pelbartus 

  • Membru VIP
  • Grup: VIP
  • Postari: 733
  • Inregistrat: 29 aprilie 12
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 20 iunie 2013 - 23:15

Multora dintre soferi nu le pasa de semnele de circulatie si intra pe interzis, astfel incat astazi stateai vreo 5 minute ca sa treci. Poate apare politia pe acolo sa se linisteasca lumea. Acum ai cedeaza doar pentru tramvai, deci traficul dinspre Pestalozzi ar trebui sa fie fluent.
Chiar daca nu consideri solutia una buna tot trebuie sa respecti ce s-a decis.
0

#30 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 21 iunie 2013 - 00:11

Da, iata cei aproximativ 10 m de contra-sens. Cam rau (neplacut), ca pentru 10 m sa mergi pana in Badea Cartan, sa faci un kilometru...


Imagine atasata: baile neptun 01.jpg
0

#31 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 21 iunie 2013 - 18:37

Deci sa fim seriosi... Asta chiar e o abureala! Ziceti-mi voi o alternativa, daca vin dinspre Traian, si vreau sa merg catre Conti...
0

#32 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29744
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 21 iunie 2013 - 19:48

O iei la dreapta pana la Proffi, treci podul si faci imediat stanga dupa care mergi inapoi. :rad_masa: Alternative moderne, n-ai ce comenta.
0

#33 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 21 iunie 2013 - 20:23

Cred ca pe cei 10 metri trebuie lasat dublu sens si abia apoi sens unic. Raman de stabilit prioritatile...
0

#34 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29744
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 21 iunie 2013 - 22:48

Raman la parerea ca acolo nu e trafic care sa necesite doua benzi. Pare doar o masura care sa demonstreze ca cineva ia masuri, incearca sa rezolve, etc.
0

#35 Useril este offline   Pelbartus 

  • Membru VIP
  • Grup: VIP
  • Postari: 733
  • Inregistrat: 29 aprilie 12
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 21 iunie 2013 - 23:18

Daca nu ar fi sens unic, ar trebui ca cei care vin dinspre Pestalozzi sa acorde prioritate celor care vin in intersectie. S-ar lungi considerabil coada probabil.

Traseul urmator e foarte rapid, azi l-am folosit si mi s-a parut o varianta buna.

https://maps.google....z=16&via=1&z=15

Aceasta postare a fost editata de Pelbartus: 21 iunie 2013 - 23:19

0

#36 Useril este offline   twist3r 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 151
  • Inregistrat: 22 aprilie 13

Postat 27 iunie 2013 - 21:00

Poate cineva sa confirme informatia aparuta in Renasterea Banateana din 19 Iunie:

Citeaza

Un alt sens unic care va intra în vigoare de astăzi este cel de pe strada Argeş, arteră paralelă cu bd. Victor Babeş, pe care se va putea circula doar spre strada Cluj.



Practic s-a inversat sensul unic inspre directia str. Cluj ? Inainte era fix invers.
0

#37 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29744
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 27 iunie 2013 - 22:12

Tot spre strada Cluj, ca pe 1 Decembrie? :crazy:
0

#38 Useril este offline   Pelbartus 

  • Membru VIP
  • Grup: VIP
  • Postari: 733
  • Inregistrat: 29 aprilie 12
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 27 iunie 2013 - 22:32

E 90% degeaba, daca ramane sensul invers pe Fucik.
Pana la intersectia cu Bela Bartok, stai 20 min in coada.
0

#39 Useril este offline   twist3r 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 151
  • Inregistrat: 22 aprilie 13

Postat 28 iunie 2013 - 08:41

Vezi postareaFlorin.B RATT, la 27 iunie 2013 - 22:12, a spus:

Tot spre strada Cluj, ca pe 1 Decembrie? :crazy:


Asta vroiam si eu sa confirme cineva care a trecut pe strada pentru ca mie mi se pare ciudat.
Poate trec eu diseara pe acolo si aflu.
0

#40 Useril este offline   twist3r 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 151
  • Inregistrat: 22 aprilie 13

Postat 28 iunie 2013 - 19:43

Infirm informatia. Se circula cum se circula si inainte, adica cu sens unic dinspre str. Cluj nu inspre str. Cluj cum anunta publicatia respectiva.
1

Arata acest topic


  • (3 Pagini)
  • +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi