STP Timișoara Forum: Linia 46 - STP Timișoara Forum

Salt la continut

Imagine postata
  • (9 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Linia 46 Evaluare topic: -----

#81 Useril este offline   Wegmann 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2280
  • Inregistrat: 09 decembrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Erlangen/Nürnberg

Postat 18 februarie 2012 - 11:40

Aici as propune modelul Nürnberg. Si ala e oras construit radial. Tariful e pe zone tot radiale ("Punctul zero" fiind gara principala) Avantajul e ca le poti usor extinde si in zona metropolitana.
0

#82 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 18 februarie 2012 - 12:31

N-am "studiat" Nurnbergul in schimb am "vazut" ca in Stuttgart toate liniile de S-bahn-uri si U-bahn-uri (fostele tramvaie) trec prin zona centrala, inclusiv zona garii centrale, iar doua dintre S-bahn-uri (S2 si S3) venind din suburbiile din nord-est si est ajung pana la Aeroport - 9-10 milioane calatori/an - care se afla in sudul orasului, si chiar cu o statie dincolo de el, astfel cu un singur schimb de linii poti ajunge cam oriunde in oras sau suburbii.
Nu stiu care este situatia la autobuze, n-am "studiat-o"...
0

#83 Useril este offline   aristotelro 

  • Membru senior
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 383
  • Inregistrat: 15 noiembrie 11
  • Sexul:masculin

Postat 18 februarie 2012 - 16:46

Vezi postareamile, la 18 februarie 2012 - 10:27, a spus:

In cea mai mare parte sunt deacord cu punctele tale de vedere referitoare la transportul in comun din Timisoara. Ar cam trebui regandit intreg sistemul, in asa fel incat maxim cu doua MTC sa poti ajunge cam oriunde in oras. Dupa cum se stie, in Timisoara, desi oras nu foarte intins, fiind radial, de multe ori esti nevoit sa shimbi si trei linii ca sa strabati o distanta dintre doua puncte din oras, daca nu esti dispus sa mergi si cateva statii pe jos...

Like! - Sa luptam pentru SISTEM.
0

#84 Useril este offline   emilut 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2310
  • Inregistrat: 05 ianuarie 10
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timişoara

Postat 18 februarie 2012 - 18:52

Vezi postareamile, la 18 februarie 2012 - 10:27, a spus:

In cea mai mare parte sunt deacord cu punctele tale de vedere referitoare la transportul in comun din Timisoara. Ar cam trebui regandit intreg sistemul, in asa fel incat maxim cu doua MTC sa poti ajunge cam oriunde in oras. Dupa cum se stie, in Timisoara, desi oras nu foarte intins, fiind radial, de multe ori esti nevoit sa shimbi si trei linii ca sa strabati o distanta dintre doua puncte din oras, daca nu esti dispus sa mergi si cateva statii pe jos...

Acest mod de abordare este unul foarte păgubos pt RATT. Nici în situaţia actuală, regia nu are încasări care să-i permită supravieţuirea prin eforturi proprii.
Să nu uităm că există totuşi câteva linii Expres care fac legătura între căile de penetrare în oraş. E1, E2, E3, E7, E8. Mai sunt şi câteva linii de tramvai care lipesc extremităţile urbei, cum ar fi 2, 5, 6, 4.
Linia 46 a fost gândită ca un serviciu aproape gratuit făcut locuitorilor din zona UMT, şi atât. Prelungirea ei spre oricare altă zonă, ar fi inutilă.
Se cam bate apa-n piuă pe subiectul acesta. Cineva propusese o legătură între Ion Ionescu de la Brad, şi Zoo. Mai că mi-a venit să râd. De ce să nu propunem o linie care să circumscrie toată Timişoara, cu capătul la Zoo?
0

#85 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 19 februarie 2012 - 00:09

:huh2:
Am spus doar ca trebuie ragandit intregul sistem, revolutionat daca vrei, si nu de mine sau de tine si nici de aristotelro, iar restul sunt doar vorbe goale...inclusiv cele ale primariei, cu cele 100 de linii pe care le-am vazut pe harta postata in alt topic...pe fiecare strada din Timisoara cate o linie de MTC...
Si cand spun "regandit", ma refer la ceva mai mult decat sau mai deasupra unei lupte sindicale, chiar daca acest lucru poate dura si 20 sau 30 de ani, cand noi amandoi vom fi de mult timp pensionari,... cu gratuitati (subventii) sau nu...

Aceasta postare a fost editata de mile: 19 februarie 2012 - 00:13

0

#86 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29760
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 09 martie 2012 - 19:32

Citeaza

ÎNCEPÂND DE VINERI 9 MARTIE AUTOBUZUL 46 VA AVEA CAPĂT DE STAŢIE LA GARA DE EST DATORITĂ LUCRĂRILOR DE PE STRADA MARTIR IOAN BUTEANU. EXECUTANŢII ESTIMEAZĂ CĂ VOR DURA MAXIMUM TREI SĂPTĂMÂNI.
ÎN ACEASTĂ PERIOADĂ AUTOBUZUL 46 NU VA CIRCULA PÂNĂ LA STAŢIA BADEA CÂRŢAN, CI VA ÎNTOARCE LA GARA DE EST. ORELE DE PLECARE DE LA GARA DE EST ÎNSPRE MUZEUL SATULUI RĂMÂN ACELEAŞI.

0

#87 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29760
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 05 aprilie 2012 - 13:17

Citeaza

ÎNCEPÂND DE SÂMBĂTĂ, 7 APRILIE TRASEUL LINIEI 46 SE PRELUNGEŞTE DE LA STAŢIA BADEA CÂRŢAN PÂNĂ LA STAŢIA BASTION. AUTOBUZELE 46 VOR OPRI ÎN STAŢIILE: POLIŢIA JUDEŢULUI TIMIŞ, AUREL POPOVICI ŞI VOR AVEA CAPĂT DE STAŢIE LA BASTION.
MODIFICAREA TRASEULUI SE DATOREAZĂ PRELUNGIRII LUCRĂRILOR DE PE STRADA MARTIR IOAN BUTEANU ŞI ESTE PE TERMEN NEDETERMINAT.

0

#88 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 05 aprilie 2012 - 13:45

No, sa avem deaface cu ceva pozitiv? :eusa_think: Sa ne fi auzit "vocea" cine trebuia?
0

#89 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 05 aprilie 2012 - 18:19

Si eu cred ca este o masura buna, teoretic cel putin. Acum are o logica cat de cat aceasta linie. Ramane de vazut daca va creste si numarul calatorilor.
0

#90 Useril este offline   1nt3rp0l 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 132
  • Inregistrat: 12 ianuarie 12
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 06 aprilie 2012 - 23:53

Oare ne ajuta Florin cu noul grafic...Eu unul is chiar interesat de noul grafic miar fi de mare ajutor...
0

#91 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29760
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 07 aprilie 2012 - 09:37

Poftim: Fisier atasat  46 L-V S-D.xls (51K)
Number of downloads: 388

Sunt doua foi de lucru.
0

#92 Useril este offline   1nt3rp0l 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 132
  • Inregistrat: 12 ianuarie 12
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 07 aprilie 2012 - 10:40

Vezi postareaFlorin.B RATT, la 07 aprilie 2012 - 09:37, a spus:

Poftim: Atasament 46 L-V S-D.xls

Sunt doua foi de lucru.


Merci mult
0

#93 Useril este offline   emilut 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2310
  • Inregistrat: 05 ianuarie 10
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timişoara

Postat 08 aprilie 2012 - 07:59

Vezi postareaFlorin.B RATT, la 07 aprilie 2012 - 09:37, a spus:

Poftim: Atasament 46 L-V S-D.xls

Sunt doua foi de lucru.

Adicătelea, pe sensul Bastion -> Muzeu, staţia de la Cârţan s-a mutat la fosta ILSA?
0

#94 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29760
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 08 aprilie 2012 - 09:17

Da. Asa apare si pe dispecerizare in Radfleet.
0

#95 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 08 aprilie 2012 - 09:22

Vezi postareaemilut, la 08 aprilie 2012 - 07:59, a spus:

Adicătelea, pe sensul Bastion -> Muzeu, staţia de la Cârţan s-a mutat la fosta ILSA?



Da, buna observatie.
Dar iata o locatie pentru statie in Badea Cartan...statie care putea fi prevazuta o data cu lucrarile majore din zona. Si acum se poate rezolva acest lucru iar cu un drum se pot indeparta si resturile de la fosta statie Peco care stau de ani de zile acolo fara sa-i deranjeze in nici un fel pe edili sau locuitori din zona, nici macar estetic,...


Imagine atasata: Linia 46 statia B Cartan 01.JPG

Si chiar este necesara o statie acolo pentru a nu cara cumparaturile (bagajele, plasele) din piata pana la Ilsa sau gara de est.
Cu alte cuvinte, le pui la dispozitie UMT-istilor o linie de autobuz, dar nu le pui statie (si) acolo unde logic ar avea (mai mare) nevoie .... ii trimiti la plimbare cu bagaje cu tot...pana la prima statie...Oare chiar atat de greu este sa ne gandim putin si apoi sa luam o decizie logica, buna sau chiar cea mai buna ... una nemteasca ...
Va dam autobuz dar nu va dam statii unde vreti voi ... ci unde vrem noi, sac!...Si asa cereti prea multe...
0

#96 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29760
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 08 aprilie 2012 - 09:31

Mile, din cate stiu, amplasarea statiilor se hotaraste in comisia de circulatie, unde RATT are un singur membru.
0

#97 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 08 aprilie 2012 - 10:13

:)
N-am atacat in mod special Ratt, desi asa se poate intelege cel mai la indemana, ci acest gen de gandire,... lucruri facute pe jumatate ...

Cu "continutul" postarii sunteti de acord?...ca ar fi necesara o statie si in Badea Cartan, mai ales ca acel loc propus de mine si singurul de fapt posibil este viran iar pe el inca se afla ramasitele statiei Peco si este probabil ca sub pamant sa existe inca rezervoarele statie Peco. Nu stiu daca aceste rezervoare au fost scoase odata cu lucrarile de la linia de tramvai. Ma gandesc ca daca ar fi fost scoase rezervoarele subterane, n-ar fi ramas acele urme terestre ale statiei ... Parca este acolo si o "cusca" de transformator abandonata si ea ...


Rectific ultima propozitie...

Noi, Primaria, va dam autobuz dar nu va dam statii unde vreti voi ... ci unde vrem noi, sac!...Si asa cereti prea multe...ia mai carati-va si pe jos, ca nu va strica...
0

#98 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29760
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 08 aprilie 2012 - 10:18

Da, putea sa opreasca in statia lui 17, dar ma gandesc ca motivul pentru care s-a ales cealalta varianta e acela ca acolo sunt momente cand 17 stationeaza si 46 nu ar mai incapea in alveola. Repet, asta e ce cred eu, nu vre-un motiv oficial.
0

#99 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 08 aprilie 2012 - 10:51

Pai tot undeva in dos ar fi (pe Baader) iar mai un pic de mers si ajungi la Ilsa, adica statia lui 17 ar fi la jumatatea distantei pana la Ilsa, insa motivul modificarii traseului este tocmai ca autobuzul nu mai poate merge pe Baader > Infratirii si apoi spre gara pe Martir Ioan Buteanu (fosta Aida parca) pentru ca sunt lucrari pe acea straduta ... care dureaza mai mult decat se estimase ...
N-ar fi mai simplu sa traversezi o zebra si sa fi (deja) in statie?...



Iar in ceea ce priveste membrul Ratt-ului in comisia de la Primarie, acea persoana ar trebui sa fie un energica, hotarata, sa stie sa se impuna si chiar sa dea cu pumnul in masa dar, eu cred ca acea persoana este pusa de forma in acea comisie pentru ca asa, vezi Doamne!, prevad regulile democratice. Acea persoana este pusa acolo ca sa i se aduca la cunostiinta ce-au hotarat cei mari iar ea (persoana) sa transmita catre Ratt hotararile luate de "puternicii zilei"...
0

#100 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29760
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 08 aprilie 2012 - 11:17

Stai ca m-ai pierdut... :04: Credeam (m-am uitat prea rapid pe poza ta) ca vrei ca statia sa fie comuna cu cea a lui 17 de pe Bader, dupa care mi-am dat seama ca nu mai circula pe Bader. :)
Da, e ok unde ai propus tu, mai ales daca s-ar face rapid o alveola.
0

Arata acest topic


  • (9 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi