STP Timișoara Forum: Harta traseelor de transport in comun din Timisoara - STP Timișoara Forum

Salt la continut

Imagine postata
  • (14 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • Ultima »

Harta traseelor de transport in comun din Timisoara

#61 Useril este offline   Andy 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 2497
  • Inregistrat: 29 iunie 10
  • Sexul:masculin
  • Locatia:zona metropolitană
  • Interese:Timișoara și zona metropolitană

Postat 27 august 2011 - 15:05

În afară de faptul că este realizată de societăți din alte localități decât Timișoara care nu cunosc orașul, mai este trecut lângă hartă: PLANUL URBANISTIC GENERAL TIMIȘOARA 2012.
Poate vor să modifice traseul mtc-urilor conform hărții.

0

#62 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29693
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 27 august 2011 - 17:48

Şpe' firme de arhitectura pentru a trage niste linii colorate pe o harta... :down:
0

#63 Useril este offline   Visor 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 8413
  • Inregistrat: 09 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:STPT, Trenuri, Fotografia, Desenul, PC

Postat 27 august 2011 - 18:15

Si liniile alea trase pe niste strazi pe care autobuzele nici nu ar putea circula in realitate...
Chiar daca nu cunosc orasul... pana si rusii au facut harta aceea corecta...
0

#64 Useril este offline   Andy 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 2497
  • Inregistrat: 29 iunie 10
  • Sexul:masculin
  • Locatia:zona metropolitană
  • Interese:Timișoara și zona metropolitană

Postat 27 august 2011 - 18:16

Trebuie, pentru a nu spune după acea că nu e bună (cu cât mai mulți cu atât mai bine, și mai mulți bani)
0

#65 Useril este offline   Visor 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 8413
  • Inregistrat: 09 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:STPT, Trenuri, Fotografia, Desenul, PC

Postat 27 august 2011 - 18:20

:rad_masa: Mai multi bani aruncati, cand puteau pur si simplu sa apeleze la dl. arhitect Serban Gherga...
0

#66 Useril este offline   AndPa 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 41
  • Inregistrat: 07 martie 10

Postat 28 august 2011 - 10:04

Vezi postareaAndPa, la 24 august 2011 - 19:15, a spus:

Ce ma deranjeaza la harta de pe site este ca nu poti sa ai o vedere de ansamblu - nu poti sa o vezi in intregime pe ecran, optiunea "Zoom out" fiind inactiva la nivelul default de vizualizare.
Si oricum, mai ales pe paginile in care este gazduita numai harta, nu prea ai la ce sa folosesti optiunea "Zoom in", insa o optiune "Zoom out" ar prinde foarte bine!

Poate nu m-am facut bine inteles si vad ca nu a reactionat nimeni - eu ma refeream la harta de pe site-ul RATT. Harta la care lipseste posibilitatea sa ai o vedere de ansamblu pentru ca functia Zoom Out nu este activa pe nivelul de vizualizare initial.
0

#67 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29693
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 28 august 2011 - 10:35

Zoom out sub rezolutia originala nu se poate si daca postez o harta cu rezolutie mai mica se va vedea prost in cazul zoom-ului.

Uite aici harta in format pdf: Fisier atasat  Harta Timisoara Completa R .pdf (799.34K)
Number of downloads: 798
0

#68 Useril este offline   AndPa 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 41
  • Inregistrat: 07 martie 10

Postat 28 august 2011 - 11:01

Vezi postareaFlorin.B RATT, la 28 august 2011 - 10:35, a spus:

Zoom out sub rezolutia originala nu se poate si daca postez o harta cu rezolutie mai mica se va vedea prost in cazul zoom-ului.

Uite aici harta in format pdf: Atasament Harta Timisoara Completa R .pdf

Daca nu se poate face zoom - out sub rezolutia originala atunci trebuie regandit modul in care este afisata harta. Daca asta ar fi singura alternativa, cei de la google maps cred ca ar avea mari probleme. Sau chiar cei de la http://www.timisoreni.ro/harta/
Linkul catre harta in format pdf pus pe forum nu are mare valoare pentru cei ce vor sa vada simplu si rapid cum se pot deplasa in oras.
0

#69 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29693
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 28 august 2011 - 12:02

Browserele au si ele o functiune de zoom. Iata cum arata la mine cu zoom 60% (browserul este Opera):

Imagine atasata: opera.jpg

Pentru Firefox utilizeaza CTRL si mousewheel down. Eu zic ca e simplu... :rad_masa:
0

#70 Useril este offline   AndPa 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 41
  • Inregistrat: 07 martie 10

Postat 28 august 2011 - 12:53

Vezi postareaFlorin.B RATT, la 28 august 2011 - 12:02, a spus:

Browserele au si ele o functiune de zoom. Iata cum arata la mine cu zoom 60% (browserul este Opera):

Atasament opera.jpg

Pentru Firefox utilizeaza CTRL si mousewheel down. Eu zic ca e simplu... :rad_masa:

Corect pana la un punct. Functia Zoom de la browser afecteaza intreg continutul paginii, nu numai imaginea. Drept dovada, textul "Alte harti: Harta completa, tramvaie, troleibuze (accesand aceste link-uri obtineti o varianta mare a hartii)" din coltul stanga sus al hartii este cu font mai mic. Si pentru a obtine un efect acceptabil, trebuie sa accesezi linkurile pentru hartile mai mari, nu e suficient sa faci zoom in pagina principala.
Ce spun aici este ca nu e deloc intuitiv. Daca gasesti harta pe site-ul RATT, te astepti ca acea harta sa-ti ofere toate functiile si sa nu mai trebuiasca sa navighezi prin link-uri si sa folosesti facilitatea de zoom a browser-ului.
Browser-zoom in pagina principala nu are nici un efect constructiv deoarece redimensioneaza si campul destinat hartii, asa ca vederea pe care o obti este aceeasi...doar ca mai mica.
Apoi, daca ai dat un scroll in pagina principala pe harta, linkul catre harta in format de pagina mare nu mai este accesibil, deci neproductiv.
Sa nu plecam de la ideea ca cine a fost in stare sa ajunga pe pagina RATT si sa gaseasca harta are suficiente cunostiinte de tehnica de calcul incat sa-i vina ideea sa acceseze link-ul cu harta mai mare sau sa foloseasca functia zoom din browser (pe pagina cu harta mai mare). Repet, daca google maps ar pleca de la premiza asta...nu cred ca ar fi ajuns asa departe.
0

#71 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29693
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 28 august 2011 - 16:43

Google Maps e un site specializat in asa ceva. Totusi, eu zic sa nu-i desconsideram pe vizitatorii paginii web. Cine cauta o harta pe o pagina web are si cunostiinte minime in manevrarea browserului, daca nu... va cauta o harta in format tiparit.
Harta de pe pagina web este in format flash si ruleaza automat cu flash player-ul instalat pe PC. Nu i-am eliminat nicio facilitate oferita de acesta.
P.S. O sa intreb daca putem primi de la realizator (arh. Serban Gherga) harta in format imagine (jpg, etc.) si acordul de a o oferi la descarcare de pe pagina web.
0

#72 Useril este offline   AndPa 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 41
  • Inregistrat: 07 martie 10

Postat 29 august 2011 - 19:43

Vezi postareaAndPa, la 28 august 2011 - 12:53, a spus:

Sa nu plecam de la ideea ca cine a fost in stare sa ajunga pe pagina RATT si sa gaseasca harta are suficiente cunostiinte de tehnica de calcul incat sa-i vina ideea sa acceseze link-ul cu harta mai mare sau sa foloseasca functia zoom din browser (pe pagina cu harta mai mare). Repet, daca google maps ar pleca de la premiza asta...nu cred ca ar fi ajuns asa departe.


Vezi postareaFlorin.B RATT, la 28 august 2011 - 16:43, a spus:

Totusi, eu zic sa nu-i desconsideram pe vizitatorii paginii web. Cine cauta o harta pe o pagina web are si cunostiinte minime in manevrarea browserului, daca nu... va cauta o harta in format tiparit.

Na...cum spuneam....
In fine, o las balta pentru ca vad ca-mi bat gura degeaba.
0

#73 Useril este offline   dAImon 

  • Membru activ
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 3882
  • Inregistrat: 25 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 15 ianuarie 2012 - 02:17

Vezi postareaFlorin.B RATT, la 11 ianuarie 2011 - 13:49, a spus:

Am primit azi toate hartile. Sunt puse pe pagina web si exista posibilitatea (folosind link-urile din pagina) de a le vizualiza pe intreg ecranul, la o rezolutie de 2000x1400 pix.

Multumim inca o data lui Serban. :)

Poti sa-l contactezi pe Serban sa adauge si E7b la harta, iar apoi sa avem pe site si varianta .jpg, pe langa cea flash?

Zic .jpg in primul rand din motive de usability ale formatului Flash (enuntate de AndPa) si apoi din simpla comoditate - poate omul vrea sa salveze harta, nu sa fie nevoit sa reintre pe site de fiecare data cand vrea sa vada ceva :) + ca din cate stiu unele terminale Apple nu suporta Flash ..

Apropo, chestia cu reintratul pe site asta am patit-o in Cluj: am cautat o harta online cand eram in gara (aveam semnal la stickul de internet) - insa am ramas fara semnal si fara harta peste 15 minute de mers pe jos; pune-te si da telefoane si bazeaza-te pe indicatii intr-un oras unde nu cunosti reperele .. :w00t:
0

#74 Useril este offline   dante 

  • Membru Senior ***
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 626
  • Inregistrat: 25 martie 08
  • Sexul:nespecificat
  • Locatia:Timișoara

Postat 15 ianuarie 2012 - 10:01

Vezi postareaCiteaza

Poti sa-l contactezi pe Serban sa adauge si E7b la harta, iar apoi sa avem pe site si varianta .jpg, pe langa cea flash?

Modificările se fac rar la hartă: o singură schimbare față de ianuarie 2011 (prelungirea M36), deci nimic din ce e sugerat în forumul curent.

Hărțile curente în format JPG (le-am extras din SWF-uri):
Imagine atasata: map.jpg
Imagine atasata: auto.jpg
Imagine atasata: tramvai.jpg
Imagine atasata: trole.jpg

Aceasta postare a fost editata de dante: 15 ianuarie 2012 - 10:11

0

#75 Useril este offline   Gygyman6 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 3086
  • Inregistrat: 07 ianuarie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 21 decembrie 2012 - 21:35

Iata ca pana la urma am reusit sa ma pun sa fac si eu o harta, lucru pe care il doream de mai demult dar nu reuseam sa gasesc rabdarea pentru asa ceva, si de fiecare data nu puteam sa organizez traseele astfel incat sa imi ajunga culorile. Trecand peste asta iata harta, eu am trasat doar ce inseamna transport electric functional in momentul de fata, ma tenta sa pun linia 3 si 13 dar, nu am vrut nici un autobuz pe harta mea. Am organizat putinele linii in 5 divizii, 3 de tramvaie si 2 de firobuze, ele sunt organizate in functie de cat traseu comun au si cam ce zone deservesc in mare parte.
Pe mine m-ar interesa pararea voastra si cam ce am gresit (ordinea statilor, posibile nereguli din punc de vedere vizual, scris prea mic sau prea mare etc), daca feedback-ul este bun o sa o continui si voi posta versiunea finala cat de repede pot.

Imagine postata

PS: daca nu se potriveste postarea aici rog a fi mutata in topicul potrivit.
0

#76 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29693
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 21 decembrie 2012 - 23:49

Super. Arata bine. :coolspeak:
0

#77 Useril este offline   Andy 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 2497
  • Inregistrat: 29 iunie 10
  • Sexul:masculin
  • Locatia:zona metropolitană
  • Interese:Timișoara și zona metropolitană

Postat 22 decembrie 2012 - 02:09

Foarte faină harta, bănui că a durat mult realizarea ei. Aş avea următoarele corectări(din ce ştiu eu):
Imagine atasata: c.jpg
*rog colegii de forum care stau în zonă să confirme/infirme.

Aceasta postare a fost editata de Andy: 22 decembrie 2012 - 02:12

0

#78 Useril este offline   dante 

  • Membru Senior ***
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 626
  • Inregistrat: 25 martie 08
  • Sexul:nespecificat
  • Locatia:Timișoara

Postat 22 decembrie 2012 - 11:11

Îmi place. Câteva observații:
- Lipsesc diacriticele, sunt câteva schimbări evidente („vehicul”, „troleibuz”, denumiri consecvente la stații), explicațiile ar putea fi scurtate (de ex. „Legendă” în locul frazei cu „…simbolurile de pe harta!”)
- Mi se pare că încurcă marcarea trasbordărilor. Nu e evident că poți schimba mijlocul de transport în stația care are marcate mai multe opriri pentru acele linii?
- Legat de asta, poate marcarea lui 19 la Complex să semene mai mult cu cea pentru 5/6 în Piața 700
0

#79 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 22 decembrie 2012 - 13:04

Cele semnalate de Andy, sunt corecte.
0

#80 Useril este offline   Gygyman6 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 3086
  • Inregistrat: 07 ianuarie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 22 decembrie 2012 - 22:28

Multumesc tuturor pentru observatii si completari, am mai lucrat la harta si azi dar nu e inca gata, incerc sa pun cat mai multa informatie pe ea si sa umplu golurile ramase.

Vezi postareadante, la 22 decembrie 2012 - 11:11, a spus:

- Lipsesc diacriticele, sunt câteva schimbări evidente („vehicul”, „troleibuz”, denumiri consecvente la stații), explicațiile ar putea fi scurtate (de ex. „Legendă” în locul frazei cu „…simbolurile de pe harta!”)


Stiu ca lipsesc :), asta e o metoda de lucru, nu le pun din prima, le pun spre sfarsit pentru a recitii din nou fiecare cuvant ca sa fiu sigur ca nu exista gresei de articulare, sau sa fi "mancat" vreo litera.
Cat despre legenda, eu am conceput harta umpic mai diferit, vad ca la noi exista 2 grupuri de oameni, cei care se prind imediat despre un anumit lucru si nu au nevoie sa mai si citeasca instructiunile (intelegerea limbajului vizual) si cei care habar nu au ce vad in fata si trebuie neaparat sa aiba un "dex al limbajului vizual" langa ei ca sa constientizeze ce e in imagine, de aceea apara si vor mai aparea aceleasi chestii de mai multe ori dar transpuse diferit.

Inca astept observatii si poate corectii la unele greseli neobservate inca.

Aceasta postare a fost editata de Gygyman6: 22 decembrie 2012 - 22:29

0

Arata acest topic


  • (14 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • Ultima »

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi