STP Timișoara Forum: Masini pe alese - STP Timișoara Forum

Salt la continut

  • (59 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 56
  • 57
  • 58
  • 59
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Masini pe alese

#1141 Useril este offline   rue 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 604
  • Inregistrat: 01 septembrie 17

Postat 07 februarie 2022 - 22:15

In Olanda poți găsi Outlander phev de ex care daca interoghezi cu interfață găsești date care arată că a mers majoritar pe benzina și nu pe bateria electrica.
Au profitat de compensații și scutiri la achiziție. Au primit acces în zone centrale (cum e și la Londra) și au mers cum au putut.
0

#1142 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 11 martie 2022 - 21:50

Voi ati observat ca practic nu prea mai putem iesi cu masina din tara fara a sta ore intregi la frontiere? (vorbesc de frontierele din vest, desigur)
Ma tot uit pe pagina politiei de frontiera si imi pare ciudat ce se intampla.
0

#1143 Useril este offline   Gygyman6 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 3082
  • Inregistrat: 07 ianuarie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 12 martie 2022 - 01:12

Orban nu este "team player", de aceea probabil :).
0

#1144 Useril este offline   Gygyman6 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 3082
  • Inregistrat: 07 ianuarie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 20 mai 2022 - 21:15

In sfarsit s-a intamplat, iar rezultatul este unul care cred ca era deja de asteptat.


Aceasta postare a fost editata de Gygyman6: 20 mai 2022 - 21:16

0

#1145 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 17 august 2022 - 19:57

Amatorii de turism in Grecia sa fie deosebiti de atenti la cum conduc pe acolo! Citesc prin presa ca au un cod rutier nou care prevede pentru aproape toate contraventiile pe langa retinerea permisului si retinerea numerelor si a talonului vehiculului, deci veti veni acasa cu trenul sau avionul, chiar daca sotia (sa zicem) are carnet. Parerea mea e ca sunt cam cretini, dar na, cica la ei s-a inventat democratia... Probabil urmatorul update la codul lor rutier o sa prevada si taierea mainii stangi a contravenientului :plemplem:
0

#1146 Useril este offline   Gygyman6 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 3082
  • Inregistrat: 07 ianuarie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 21 august 2022 - 13:55

Pentru cine este interesat si detine si capitalul, langa Bucuresti are loc o licitatie pentru vehicule istorice, multe dintre ele romanesti:

Classic cars and Eastern European army vehicles collection
3

#1147 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 02 septembrie 2022 - 20:27

Stirea asta e de-a dreptul hilara! Deci cei din California chiar dupa ce s-au batut cu caramida in piept ca ei renunta la masinile clasice in 2035 si trec la electrice, cer rezidentilor sa nu incarce in aceasta perioada masinile electrice pentru a evita supra-incarcarea retelei.

Citeaza

LOS ANGELES – Days after announcing a ban on the sale of many gasoline powered cars in the state starting in 2035, California is asking residents to avoid charging their electric vehicles during peak usage hours to save energy
FOX

Tineti cont ca la 40 de milioane de rezidenti, au doar 500.000 de masini electrice, adica aproximativ 1% din rezidenti folosesc asa ceva si deja au aceasta problema. (ce drac' faceau daca aveau 30% electrice, sa zicem?)

Citeaza

Out of the nearly 40 million residents in the state, there is only around 500,000 registered electric vehicles – or about just 1% of residents.
FOX
2

#1148 Useril este offline   rue 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 604
  • Inregistrat: 01 septembrie 17

Postat 04 septembrie 2022 - 21:30

Acum o săptămână am bântuit prin câteva orașe din Austria.
E drept că am văzut destule electrice, mai vizibile Tesla. Dar nu cred că 2 mașini electrice din 10 prin oraș o sa salveze aerul din orașe. Asta daca ar fi 2 din 10, dar nu sunt nici pe departe.
Totuși, daca la noi se mențin în trafic permanent mașini de 20-30 de ani, Colterm merge pe cărbuni, atunci prefer sa stau in suburbie decât să adulmec aerul TDI și dci
0

#1149 Useril este offline   dAImon 

  • Membru activ
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 3882
  • Inregistrat: 25 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 20 septembrie 2022 - 16:14

Salutare,
Știe cineva să recomande un parc auto din Timișoara (sau Arad, sau Oradea lol) care nu vinde rupturi, mașini cu defecte ascunse și km dați înapoi? Sunt în acea perioadă cînd trebuie să schimb mașina, și mă gîndeam că poate pot să evit să sap în lada de gunoi numită „mica publicitate” de pe Olx și Publi24.
Mulțam!

Aceasta postare a fost editata de dAImon: 20 septembrie 2022 - 16:14

0

#1150 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 20 septembrie 2022 - 18:09

Sincer, nu cred sa gasesti asa ceva. Datorita crizei de componente si a cresterii preturilor masinilor noi, se vand cu preturi mari toate rablele.
Am cautat pentru cineva si a fost sa vada mai multe masini, toate de la dealeri, dar toate erau sub orice critica. In final m-a ascultat si a luat una noua contractand un credit bancar pentru suma ce-i lipsea.
Alegerea a fost Hyundai, modelul cel mai ieftin, adica un i10. Cu motorizarea de 1.4 16V are vreo 86CP (ca Loganul 1.6 MPI) si a fost mai ieftin decat cea mai ieftina Dacia, adica un Sandero de 65CP. -_- Garantie 6 ani fata de 3 la Dacia.
Intr-adevar a asteptat vreo 7 luni dupa el, dar acum are masina noua.
0

#1151 Useril este offline   dAImon 

  • Membru activ
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 3882
  • Inregistrat: 25 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 20 septembrie 2022 - 19:33

Am și varianta să repar al meu Ford C-Max, doar că estimarea de la service a fost de aprox. 3000 de lei pentru turbină, plus DPF-ul mă aștept să se ducă și el naibii, deci altă distracție.. plus alte probleme minore, oricum per total ies la un cost de 1k de euro minim. Și e mașină din 2006, parcă nu mă tentează să bag bani în ea.
M-am gîndit și la mașină nouă, doar că ideal ar fi să mă folosesc de ea peste iarnă, că din primăvară pot să biciclesc iarăși, măcar prin oraș. Dacă stau după una 6-8 luni... trece iarna.
Dar asta e, cînd n-ai planificat din timp... mulțumesc pentru păreri :)

0

#1152 Useril este offline   Gygyman6 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 3082
  • Inregistrat: 07 ianuarie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 15 aprilie 2023 - 16:22

Dupa multele contradictii pe tema "industriei romanesti" de prin alte topicuri :ph34r: , se pare ca "algoritimul" a sesizat remarcile mele si mi-a recomandat cel putin pe youtube un clip. Recomandarea am primit-o acum cateva saptamani. Nu am scris nimic, posibil sa se fi arata si la tv stirea mai demult, dar pun aici ce am de zis pentru ca se potriveste cel mai bine.

Roman Brasov a scos se pare un camion pentru armata, anul trecut. Din cate stiu cei de la minister parca cumaprasera Iveco, dar uite ca si cei de la Brasov propun ceva ( nu cred ca din pura coincidenta).

Ca parere personala, am doua aspecte de punctat. Este o initiativa extraordinara, dar produsul m-i se pare banal si depasit foarte tare. Pana si un M35 produs in secolul trecut este mult mai capabil. Da nu are clima, dar pare mult mai eficace.

Imagine postata

Pentru cei care nu stiu ce este un M35, este camionul folosit de armata SUA din anii 50 pana prin 2000, a prins cam toate razboaiele din aceasta perioada si am vazut multe clipuri cu aceste vehicule vandute ca si surplus si se prezinta destul de bine dupa multi ani de tortura... si aveau troliu inca de pe atunci, daca asta e o dotare cu care se lauda Roman acuma...

M35 series 2½-ton 6×6 cargo truck



Imagine postata

Acestea fiind spuse, vad camionul de la Roman, doar ca pe un "cash grab", un artificiu, poate poate, se da un tun la ministerul apararii ca in vremurile trecute. Ori asa, nu merge, as prefera sa nu exista nici o comanda pentru Roman sincer, banii oricum nu ar fi reinvestiti in cercetare pentru a aduce ceva nou pe piata...

ATP Trucks Truston: România asamblează camioane „made in Maramureș”

Pe de alta parte, nu cu mult timp inainte ca Roman sa scoata camionul acesta pe piata, am vazut ca a aparut un nou producator. Din cate deduc este romanesc, desigur ca piesele sunt straine, dar asta nu e noutate pentru nimeni, iar produsul... pare destul de occidental, la fel si prezentarea. Vad ca este totusi ambitia cuiva de a-l creea. Nu am facut cercetare pe tema, a cine este in spate, asa ca nu pot sa spun daca s-a dat mai demult vreun tun s-au nu, pentru a ajunge aici. Dar din ce am citit, camionul acesta Truston, a luat nastere dupa mai multe investitii facute in piata auto, nu din pomeni.

Imagine postata

Ca incheiere, pentru cine este interesat, mai pun un clip. Este destinat celor care inca cred ca noi aici am fi facut ceva special. Este pe o parte camionul copilariei mele, cand locuiam in Lunei, prin anii 90, isi facea veacul o Tatra pe platforma industriala de pe Buziasului. Nu stiu cum au facut rost de ea, fiind camion militar, avea si un trailer :rad_masa: Dar mereu m-i se parea mai zdravana si mai capabila acea masina decat ale noastre Romanuri... s-au Rabe, romanesti. Nu am facut performanta din pacate, am adus un camion din Germania si l-am peticit sa fie ieftin, apoi cand nu au mai fost ambitii gen canale navigabile si baraje de construit s-a dus si fabrica pentru acele masini. Neavand nici o technologie speciala cum a dezvoltat Tatra de exemplu pentru traciunea 8x8, cred ca e clar de ce au murit fabricile de aici... As putea spune doar de una ca imi pare rau si ar fi meritat pastrata avand in vedere trendul de acum la autoturisme. Ar fi fost fain sa fi ramas macara ARO, ma gandesc doar ce piata aveau acuma cu atatia doritori de SUV-uri...


3

#1153 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 12 mai 2023 - 10:41

Imagine atasata: 3819450WhatsAppImage20230511at1826381.jpeg

Parca Dacia Spring nu era cu combustie interna... :rad_masa:

Citeaza

Intervenție a pompierilor, joi după-masă, în localitatea Beregsău Mare, acolo unde o mașină electrică a fost cuprinsă de flăcări. Deși aceasta a fost complet distrusă, din fericire, nu s-au înregistrat și victime.
Tion
0

#1154 Useril este offline   rue 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 604
  • Inregistrat: 01 septembrie 17

Postat 12 mai 2023 - 15:45

Iubitorii de vehicule retro, dar și cei mai tineri, care sunt curioși să descopere ce se producea în România cu decenii în urmă, sunt așteptați să le admire, în toată splendoarea lor, sâmbătă, 13 mai 2023, începând cu ora 10, în curtea Facultății de Mecanică din Timișoara (Bulevardul Mihai Viteazu nr. 1).
1

#1155 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 03 iulie 2023 - 17:14

1940 Oldsmobile Convertible fotografiat in Croatia:

Imagine atasata: 20230623_203339.jpg Imagine atasata: 20230623_203257.jpg
3

#1156 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 27 iulie 2023 - 12:40

S-ar parea ca o masina electrica ce a luat foc la bordul unui cargo a distrus cel putin alte 3000 de vehicule si a provocat decesul unui marinar. :(

Citeaza

A cargo ship caught fire off the coast of the Netherlands in the North Sea, killing at least one person and injuring several.

A coastguard spokesperson said an electric car was the suspected source of the blaze.
Sky News.



Cica la bord erau 25 de EV (de la VW) ce mergeau din Germania la Cairo in Egipt. Se estimeaza ca focul va arde inca cateva zile, deci nici vorba sa-l stinga rapid.
1

#1157 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 30 iulie 2023 - 09:39

Update: la bord erau 498 de masini electrice, ieri vasul ardea in continuare si incercau sa il remorcheze undeva mai departe de coasta pentru a diminua pe cat posibil impactul ecologic asupra zonei ce mai e si site UNESCO.

Imagine atasata: Fremantle-Highway-July-28-starboard-side.jpg Imagine atasata: Fremantle-Highway-July-28-port-side.87cc0c.jpg Foto: The Maritime Executive
1

#1158 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 31 iulie 2023 - 10:44

Se impute treaba, la propriu si la figurat:

Link
1

#1159 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 16 septembrie 2023 - 18:52

Azi am gasit intr-o veche revista germana (ce o am pe acasa) din 1966 reclama de mai jos:

Imagine atasata: 20230916_132930-2.jpg AMI in 1966 (24,5 CP)

Nu stiu cum ii parea unui neamt de atunci masina asta, dar acum pare de-a dreptul hilara, urata cu spume. Dupa aceea mi-am dat seama ca francezii de la Citroen au pastrat traditia, avand si in 2023 ceva la fel de urat ca in '66:

Imagine atasata: 1-Citroen-Ami.jpg AMI in 2023 (6kW sau 8CP)
4

#1160 Useril este offline   rue 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 604
  • Inregistrat: 01 septembrie 17

Postat 17 septembrie 2023 - 08:05

Încă nu am văzut noptierele astea prin oraș.
Ca și compromis, cred că e cea mai ieftină opțiune electrica la 16 ani.
0

Arata acest topic


  • (59 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 56
  • 57
  • 58
  • 59
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi