STP Timișoara Forum: Televiziuni locale, teritoriale... - STP Timișoara Forum

Salt la continut

  • (13 Pagini)
  • +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Televiziuni locale, teritoriale... TVT'89, Analog, etc.

#41 Useril este offline   MHN 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 5982
  • Inregistrat: 29 noiembrie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Infrastructura & Investitii

Postat 19 septembrie 2011 - 21:08

Si eu sper sa devina un program mai serios.
Interesant este insa ca modificarile din cadrul acestui post de televiziune regional sunt atent monitorizate de catre Ziarul Financiar...
0

#42 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 20 septembrie 2011 - 15:43

Vezi postareaMHN, la 19 septembrie 2011 - 21:08, a spus:

Si eu sper sa devina un program mai serios.
Interesant este insa ca modificarile din cadrul acestui post de televiziune regional sunt atent monitorizate de catre Ziarul Financiar...




Te admir ca urmaresti ziarele serioase (de calitate). Insa al cui este ZF. Poate vad (vedem) o legatura...
0

#43 Useril este offline   MHN 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 5982
  • Inregistrat: 29 noiembrie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Infrastructura & Investitii

Postat 20 septembrie 2011 - 21:44

Admiratia e reciproca.
Legat de ZF, nu cred ca trustul din care face acesta parte (Media Pro) sa se simta in vreun fel amenintat de catre Analog TV :coolpics:
0

#44 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 21 septembrie 2011 - 16:56

Astazi la ora 16, uitandu-ma la TVT 89, am avut o surpriza si anume, retransmiteau Radio Televiziunea Arad (TVA). Emisiunea era difuzata in Arad pe FM si poate si pe TVA si era si preluata de TVT 89. Prima data am vazut asa ceva. Cred ca incep sa se miste niste lucruri in acest domeniu. Fie inspre regionalizare (pasi antimergatori), fie o contrapondere la ceea ce urmeaza sa faca RCS-RDS sau altii. Fie ca ma insel eu si nimic din toate astea.
0

#45 Useril este offline   MHN 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 5982
  • Inregistrat: 29 noiembrie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Infrastructura & Investitii

Postat 21 septembrie 2011 - 21:48

Si la ora 22:30 vad ca transmit acelasi lucru.
Ori Cornu a cumparat societatea din Arad, ori a vandut tvt89...

Aceasta postare a fost editata de MHN: 22 septembrie 2011 - 00:03

0

#46 Useril este offline   MHN 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 5982
  • Inregistrat: 29 noiembrie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Infrastructura & Investitii

Postat 22 septembrie 2011 - 00:02

Si iata confirmarea:

observator.info

Citeaza

Lovitură pe piața media din Arad: fuziune în grilă a posturilor Info TV Arad și TV Timișoara `89!

Din informațiile noastre, este oficial: din data de 15 septembrie Info TV din Arad și TV Timișoara `89 intră într-un parteneriat prin care își vor difuza emisiuni pe bază de reciprocitate, iar Info TV cedează către TVT `89 o bună parte a spațiului său de emisie. S-a ajuns la această colaborare după ce TVT `89 a preluat TV Arad, iar Antena 1 a scos de pe cablu TV Arad, cu care până atunci avea un parteneriat. Cum situația financiară a Info TV s-a deteriorat, pe fondul unor neînțelegeri cu primarul Gheorghe Falcă (se spune că acesta are o participație consistentă, de 50%, în televiziunea respectivă, dar numele său nu apare în acte, figurând în schimb numele unui apropiat al său), cei de la Info s-au văzut în situația de a căuta soluții de supraviețuire. Cele două televiziuni, practic, s-au salvat astfel una pe cealaltă.

Nu se știe deocamdată cum va evolua grila de programe a noului post. Am reușit să aflăm că la Info TV vor rămâne cu certitudine angajați câțiva dintre oamenii de bază ai postului, ceilalți fiind preluați de TV Timișoara `89. Contactat în această după-amiază de către noi, directorul TV Arad (post cumpărat de TV Timișoara `89) nu a putut nici confirma, nici infirma informațiile noastre, declarându-ne că nu cunoaște amănunte ale tranzacției și nici dacă aceasta va avea într-adevăr loc.
TV Timișoara `89 are în portofoliul său și Arad FM, post de radio care până la preluarea sa de către timișoreni se numea Radio Arad.

0

#47 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 22 septembrie 2011 - 15:30

Merci MHN.
Interesanta miscare. Pacat ca nu este mai tranparenta. Sunt curios cum vor sta lucrurile peste un an de zile.
Si la aceasta ora (16:25), pe TVT 89 este o emisiune in direct preluata de la TVA. Poate ca cu aceasta ocazie se va umple si grila TVT 89 care pe la orele pranzului nu avea program pana pe la 16 - 17...in ultima perioada. Chiar acum anunta la TVA ca fac angajari.
Vom trai si vom vedea.


LE Moderatoarea emisiunii tot spune ca este vorba de Radio Televiziunea Arad si ca se transmite pe tv (fara sa pomeneasca nimic de TVT 89 sau alte frecvente sau posturi) si pe radio pe 99,1 FM in Arad.

Aceasta postare a fost editata de mile: 22 septembrie 2011 - 15:37

0

#48 Useril este offline   Andy 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 2495
  • Inregistrat: 29 iunie 10
  • Sexul:masculin
  • Locatia:zona metropolitană
  • Interese:Timișoara și zona metropolitană

Postat 01 mai 2012 - 10:13

O veste tristă pentru abonații DigiTV
rcs-rds.ro

Citeaza

RCS & RDS - obligată să întrerupă transmisia prin satelit a posturilor TV ale Antena Group

RCS & RDS considera Antena Group integral responsabila pentru privarea abonatilor Digi TV prin satelit de posibilitatea de a urmari Antena 1, Antena 3 si Euforia TV

RCS & RDS isi anunta abonatii serviciilor de televiziune prin satelit, ca din data de 20 aprilie 2012, nu mai poate transmite programele Antena 1, Antena 3 si Euforia TV.

Antena Group, proprietarul celor 3 posturi TV, a retras acordurile de difuzare a acestor programe in reteaua Digi TV prin satelit si, ca urmare, RCS & RDS a fost obligat sa intrerupa difuzarea lor.

RCS & RDS nu poate accepta sa plateasca peste 7 milioane de Euro pe an, suma solicitata de Antena Group in cadrul unei somatii trimise cu doar cateva saptamani in urma, pentru difuzarea prin satelit a canalelor grupului, intre care Antena 1 si Antena 3, pe care chiar reprezentantii Antena Group le-au declarat in mod repetat ca fiind libere la retransmisie (must carry).

Antena Group nu a acceptat nici prelungirea datei limita a somatiei, amenintand cu recurgerea la actiuni legale, inclusiv plangeri penale.

Consideram ca, in acest mod, Antena Group plaseaza interesele grupului mult deasupra interesului telespectatorilor care doresc sa urmareasca aceste canale si ca responsabilitatea pentru privarea abonatilor Digi TV de posibilitatea de a le urmari revine integral Antena Group.

Totodata, ne asiguram abonatii ca pentru noi, interesul lor primeaza si ca in ceea ce ne priveste, avem intreaga disponibilitate pentru a introduce in grila Digi TV, programe de interes pentru publicul larg.

Precizam ca abonatii serviciilor de televiziune prin cablu nu sunt si nu vor fi afectati de aceasta situatie, programele Antena Group fiind difuzate in continuare in toate pachetele de televiziune prin cablu.

0

#49 Useril este offline   emilut 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2310
  • Inregistrat: 05 ianuarie 10
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timişoara

Postat 01 mai 2012 - 10:50

Personal, nu o consider ca fiind o veste tristă. Măcar abonaţii care nu vor mai recepţiona antenele lui felix ză chet, vor fi scutiţi de îngurgitarea sistematică a minciunilor de tot felul.
0

#50 Useril este offline   MHN 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 5982
  • Inregistrat: 29 noiembrie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Infrastructura & Investitii

Postat 01 mai 2012 - 10:54

:slap:
Chiar poate fi o veste trista pentru grupul de varsta de 50-70 de ani.
Pentru mine si pentru grupul din care fac parte, sigur nu e :)
0

#51 Useril este offline   emilut 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2310
  • Inregistrat: 05 ianuarie 10
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timişoara

Postat 01 mai 2012 - 10:57

:slap: Corect!!! :)
0

#52 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 01 mai 2012 - 11:38

Vezi postareaemilut, la 01 mai 2012 - 10:50, a spus:

Măcar abonaţii care nu vor mai recepţiona antenele lui felix ză chet, vor fi scutiţi de îngurgitarea sistematică a minciunilor de tot felul.

Decizia de a nu mai urmari aceste programe trebuie sa le apartina telespectatorilor, nu RCS-RDS. Si cum spunea Badea, ai la dispozitie oricand telecomanda: apesi un buton si ai scapat de programul nedorit. Eu zic ca trebuie sa avem si o alternativa la televiziunile pupincuristilor ca altfel am fi ajuns sa credem ca Romania e buricul Europei, cea mai mare democratie si una dintre puterile economice neatinse de criza din cauza priceperii guvernului si a "mult iubitului" presedinte. :slap:

P.S. Eu cred ca e o simpla manevra, un santaj al RCS-RDS asupra grupului Intact si asta pentru a obtine o scadere a tarifului de retransmisie prin satelit. N-are nicio legatura cu continutul pro sau anti al programelor respective.
0

#53 Useril este offline   emilut 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2310
  • Inregistrat: 05 ianuarie 10
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timişoara

Postat 01 mai 2012 - 12:16

După cele apărute în presă, şantajul pare să vină dinspre antene, grupul lor solicitând suma de 7 mil de €/an în schimbul acordului pt retransmisie. Deşi, prin contract este prevăzută retransmisia gratuită în cadrul pachetului de bază al tuturor operatorilor de cablu. RCS ar fi fost obligată să-şi scoată pârleala pe spatele abonaţilor, marea lor majoritate urmând să renunţe la serviciile societăţii, în urma majorării tarifelor. Este şi acesta un fel de a face politică.
La badea nu mai privesc de vreo trei ani, din motive de sănătate. Nu ţin neaparat să fac ulcer.
BTW, am auzit cum îşi construiesc ratingul cei de la antene. People-meter-ele se montează cu predilecţie acelor consumatori care corespund anumitor criterii de evaluare. Iar evaluările se fac în urma unor studii (hmm, cum să le spun? cam securistice) prealabile.
Acum, serios vorbind, care (şi câte) ar fi acele televiziuni care susţin cele susţinute de dvs mai sus? Dacă e să numărăm televiziunile pro fosta putere, şi cele anti, cred că scorul este net favorabil ultimelor. Asta, ca să fim drepţi.

Aceasta postare a fost editata de emilut: 01 mai 2012 - 12:48

0

#54 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 01 mai 2012 - 17:02

Pai, in afara de Antene nu stiu alte televiziuni contra fostei guvernari. :slap: Sa vedem cat de corecti vor fi de acum incolo.
Oricum, ne agitam degeaba, Antenele fiind scoase doar de la cei care le receptionau prin satelit (nu prea e cazul aici in oras, ci doar in locuri unde nu exista cablu si bineinteles in strainatate), deci probabil si suma era ceruta doar pentru retransmisia prin satelit.
0

#55 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 01 mai 2012 - 18:56

Eu personal sunt total dezamagit de RCS-RDS. Daca in urma cu ceva ani cei de la Analog CATV erau niste sacali si ucideau totul in jurul lor (a se citi concurenta) iar dupa ce i-a preluat (cumparat) UPC-ul, s-au imblanzit usor-usor, iata locul le-a fost luat de RCS-RDS...care datorita pozitiei dominante pe piata CATV isi fac de cap in detrimentul propriilor abonati (dar nu numai) batandu-si joc de ei in ultimul hal...
Iata cateva exemple la indemana...
Introducerea in grila de programe din Timisoara a postului regional TVT 89 la doi ani si jumatate dupa inceperea emisiei si atunci (ca si acum) pe o frecventa (mai) greu receptionabila...
Divizia A putea fi urmarita in urma cu cativa ani doar de cei care erau abonati la RCS-RDS infiintandu-se in acest scop GSP 1, GSP 2, GSP 3 si GSP 4, transmise regional, o anomalie in domeniul televiziunii ca apoi tocmai fostii parteneri in aceasta anomalie (GSP / Intact) sa fie scosi din grila RCS-RDS si repusi in grila dupa un proces indelungat (un an aprox) si pe o alta frecventa,...
In toamna anul trecut a fost scoasa Antena 2 din pachetul de baza si trecuta in alt pachet de programe (mai scump) ca apoi dupa atacarea deciziei in instanta Antena 2 sa fie repusa in grila de programe dar iarasi pe o alta frecventa mai "dificila"...
Iar dupa toata aceasta permutare ne-am ales cu TV PAPRIKA, program de doi bani si de cateva ore pe zi si cu ... doua programe de HUNTER AND FISHING pe frecvente (unele) bune pentru ca "telespectatorii au cerut asta" zic ei...
Pentru toate aceste abateri au primit amenzi mari de la CNA dar probabil prea mici ca sa se (si) invete minte, interesele fiind mult mai mari decat amenzile primite....
Au mai facut si alte porcarii (abateri) dar am mai sarit peste ele...
Intotdeauna cel care detine monopolul, isi va face de cap...
Trustul Intact (a lui Felix) doar iasa la bataie. N-au decat ceilalti sa-i bata prin calitatea programelor dar nu pot fi de acord cu pumnul in gura, indiferent ca vine din stanga sau dreapta...

LE Ultima "abatere" fiind introducerea de la 1 martie a programului DIGI 24 HD pe frecventa TVR 2, acesta din urma fiind mutat tot pe o frecventa defavorizanta...

Aceasta postare a fost editata de mile: 01 mai 2012 - 21:07

0

#56 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 01 mai 2012 - 20:02

Cum am spus: decizia trebuie sa-i apartina telespectatorului si nu cablistului. Clientul alege ce doreste sa vada, chiar daca pentru asta trebuie sa plateasca in plus. De ce nu s-au introdus programele Intact intr-un pachet pentru care clientul sa plateasca, sa zicem, 2-3 lei in plus? Daca se vor face schimbari in componenta CNA, precis RCS-RDS va reveni asupra deciziei, decizie care pe moment pare una dictata politic. :(
0

#57 Useril este offline   Gygyman6 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 3082
  • Inregistrat: 07 ianuarie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 01 mai 2012 - 21:31

Vezi postareaFlorin.B RATT, la 01 mai 2012 - 17:02, a spus:

Pai, in afara de Antene nu stiu alte televiziuni contra fostei guvernari.



A mai fost fosta Realitatea TV si continua tare OTV care isi are capatul de linie in luna asta :( .

Mie personal mi se pare o mare porcarie tamtamul celor de la Antena, bine sunt angajati si trebuie sa deie cu ciocul ca doar asa zice "sefu", dar cand Romania a semnat in favoarea ACTA (document care pune in pericol liberatile individului), au tacut ca mutii, cred ca ma pot lipsii de niste canale pe care nici nu le urmaresc, dar nu cred ca ma pot lipsii de intimitate cand navighez pe internet.

Inca ceva, pe 11 spetembrie 2001, UPC a schimbat pachetele de programe, in consecinta eu unul nu mai prindeam unele programe nemtesti, atunci nu am vazut pe nimeni sa comenteze ceva.

Eu unul sunt abonat fidel al UPC (cel putin cablu de la ei il am), iar inafara de faptul ca la unele furtunii cadeau programele romanesti, nu am avut nici un inconvenient, in schimb am azit si am avut si eu experiente neplacute cu serviciile RDS, si parca cu ceva timp in urma daca iti pica netul, pica si telefonul si cablul tv (cel putin la primele 2 mie asa mi se intampla daca lucreaza la retea sau li se strica lor ceva).
0

#58 Useril este offline   dAImon 

  • Membru activ
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 3882
  • Inregistrat: 25 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 01 mai 2012 - 21:43

La RDS telefonul este un serviciu VoIP (voice over IP), adica transmis prin internet. De asta pica. Prin comparatie, Romtelecom are fire de cupru (sau avea) de la un capat la altul, ingropate majoritatea, deci .. greu sa pice asa ceva.

Despre televiziuni nu discut, ca n-am TV si nu ma intereseaza deloc sa am :( Doar sa remarcati ca pentru televiziuni, privitorul este complet neglijabil atata vreme cat este masurat in statistica pentru publicitate. Are Mark Cuban un articol excelent pe tema asta, si tipu' stie despre ce vorbeste. Avand in vedere ca la noi in Romania statisticile TV sunt si manipulate, continutul pe posturile romanesti va fi complet divortat de dorintele privitorului.
0

#59 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 01 mai 2012 - 21:57

Vezi postareaGygyman6, la 01 mai 2012 - 21:31, a spus:

A mai fost fosta Realitatea TV si continua tare OTV ...

Sa fim seriosi... :(
0

#60 Useril este offline   MHN 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 5982
  • Inregistrat: 29 noiembrie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Infrastructura & Investitii

Postat 01 mai 2012 - 23:58

Pentru cei inca interesati de respectivele canale: se pare ca grupul Intact aplica aceeasi politica nu numai pentru Digi TV ci si pentru FocusSat (detinut de UPC).
0

Arata acest topic


  • (13 Pagini)
  • +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi