STP Timișoara Forum: Soferi autobuz - STP Timișoara Forum

Salt la continut

Imagine postata
  • (30 Pagini)
  • +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Soferi autobuz Evaluare topic: -----

#1 Useril este offline   uzzy3danuki 

  • Membru începător
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 5
  • Inregistrat: 22 martie 08

Postat 22 martie 2008 - 10:40

mi-as dori foarte mult ca soferii de autobuz sa fie mai calmi. saptamana trecuta de exemplu un sofer a inchis usa in fata unui batran care avea probleme de deplasare si se urca mai greu in autobuz. de alte cateva ori am vazut batrani cu maini sau picioare prinse in usi fiindca soferii nu au rabdare ca ei sa urce sau sa coboare.sau alta problema de-a mea este ca usile se deschid din mers si trebuie sa sar din autobuz in timp ce el inca merge fiindca altfel nu pot cobori. si seara se merge cu o viteza prea mare si ne zdruncina pe toti, ne intoarce prin autobuz
0

#2 Useril este offline   Ciup 

  • Membru onorific
  • Grup: Membru onorific
  • Postari: 262
  • Inregistrat: 19 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Sys Admin, IT

Postat 22 martie 2008 - 13:42

Stiu ca a mai spus cineva despre asta dar o spun pentru ca am patit si eu :Soferii nu asteapta calatorii din alt traseu .Inteleg ca unui sofer ii este mai greu sa fie vigilent doar privind in oglinzi , el nu vede cum vedem noi dar pentru unii e foarte important ca atunci cand schimba traseul sa prinda un autovechicul sau tramvai care e deja in statie sau va fi inainte ca el sa coboare .Treaba cu picioare prinse la usi am vazut destule plus ca s-a intamplat ca saracul calator sa nu fie de ajuns caia fost prins piciorul dar sa isi si piarda pantoful pe drum ;) .
0

#3 Useril este offline   alecs 

  • Membru Onorific
  • Grup: Membru onorific
  • Postari: 3145
  • Inregistrat: 20 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:timisoara
  • Interese:http://soferderomania.promotor.ro/carmen_m click plz

Postat 24 martie 2008 - 22:35

is foarte agresivi.cand pui mana pe buton dupa ce fugi dupa el,ei pleaca]
0

#4 Useril este offline   Claudiu 

  • RATT staff
  • PipPipPip
  • Grup: RATT Staff
  • Postari: 126
  • Inregistrat: 19 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:electronica

Postat 25 martie 2008 - 00:51

alecs a spus:

is foarte agresivi.cand pui mana pe buton dupa ce fugi dupa el,ei pleaca]

Cand fugi dupa un tren care tocmai pleca din gara pe ce buton mai pui mana? Si acolo mecanicul de locomotiva e agresiv?
1

#5 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 25 martie 2008 - 00:54

Probabil conducatorul vehicolului dupa inchiderea usilor se asigura la intrarea in trafic si nu mai poate urmarii daca cineva mai fuge dupa vehicul. (priveste in oglinda stanga sau in spate stanga)
1

#6 Useril este offline   cristi CFR 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 62
  • Inregistrat: 19 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Transporturi

Postat 25 martie 2008 - 01:24

Claudiu a spus:

Cand fugi dupa un tren care tocmai pleca din gara pe ce buton mai pui mana? Si acolo mecanicul de locomotiva e agresiv?


Off topic : Ma simt nevoit sa raspund

Intodeauana cand pleaca un tren din gara va pleca cu viteza redusa pana ce ultimul vagon va depasi peronul dupa care va creste viteza treptat pana la viteza stabilita in livret, exact pentru asemena situatii , iar mecanicul va fi atent la oglinda catre peron sa vada daca mai fuge un intarziat dupa tren ,aici intervine seful de tren care sta in ultimul vagon si/sau Impiegatul de miscare , ei vor dea semnale de oprire.
0

#7 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 25 martie 2008 - 07:50

Mecanicului de tren nu-i vine nimic din dreapta sau din spate si in fata sigur n-are nimic :P Deci se poate concentra spre peron - usi acces.
0

#8 Useril este offline   mihalcea1921 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 31
  • Inregistrat: 25 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Politehnica Timisoara

Postat 25 martie 2008 - 08:01

Claudiu a spus:

alecs a spus:

is foarte agresivi.cand pui mana pe buton dupa ce fugi dupa el,ei pleaca]

Cand fugi dupa un tren care tocmai pleca din gara pe ce buton mai pui mana? Si acolo mecanicul de locomotiva e agresiv?


Problema e ca trenurile au un orar bine stabilit, si de cele mai multe ori respectat. Iar aici vorbim de intervale de ore intre doua trenuri care iti sunt bune pentru calatoria pe care vrei sa o efectuezi. Deci e mult mai usor sa fii atent si sa ajungi la timp la gara. Dar la RATT vorbim despre niste masini tot cu un orar bine stabilit dar de mai multe ori nerespectat, si asta din cauze independente de vointa soferilor (trafic, etc.). Asta nu inseamna ca daca tu esti, de exemplu, sofer pe 40 si vezi ca a sosit 15-le in statie la Posta, iti e atat de greu sa mai astepti 20 de secunde ...
0

#9 Useril este offline   tziitzii 

  • Membru începător
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 1
  • Inregistrat: 26 martie 08

Postat 26 martie 2008 - 15:05

nu exista un sofer de 40/15/16/19 care sa aiba bunu' simt sa astepte cand trebuie calatori , parca e concurs intre ei care sa plece mai tarziu din statie de capat de linie, sa nu astepte calatori de pe alt traseu daca o ajuns autobuz in statie, asha ceva nu exista dincolo, putetzi sa le datzi orice autobuze si firobuze ei tot circula cum vor muschi lor.

GPS + Camere de luat vederi in fiecare statie de autobuz sa vada si cei de sus din conducere ce oameni au lasat la volanele acelor autobuze.
0

#10 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 26 martie 2008 - 22:35

In curand pe bordul fiecarui vehicul se va afla un computer de bord cu mai multe functiuni, dar una dintre ele va fii afisarea grafica a decalajului fata de grafic, calculat in functie de pozitia vehicolului pe traseu (pozitie obtinuta de un receptor GPS).
0

#11 Useril este offline   Dr2005 

  • Membru onorific
  • Grup: Membru onorific
  • Postari: 1403
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bucuresti, Sector 6 - Drumul Taberei

Postat 26 martie 2008 - 22:36

Cu riscul de a fi off-topic: ce fel de sistem GPS se va folosi? RadFleet de la Radcom folosit deja la Ploiesti, Bacau, Cluj etc.?
0

#12 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 26 martie 2008 - 22:43

Ce stiu la ora asta e ca : Radcom monteaza acest sistem. Deci , probabil sa fie aceiasi sistem.
0

#13 Useril este offline   Dr2005 

  • Membru onorific
  • Grup: Membru onorific
  • Postari: 1403
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bucuresti, Sector 6 - Drumul Taberei

Postat 27 martie 2008 - 21:11

Arata ca cel montat pe acest autobuz?

Imagine postata
0

#14 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 27 martie 2008 - 21:21

Nu l-am vazut inca. O sa intreb maine daca nu sunt ceva fotografii sau prospecte de prezentare a computerului de bord. Asta din poza seamna mult (marime, design) cu ce avem acum de la ETA.
0

#15 Guest_wolfschin_*

  • Grup: Guests

Postat 27 martie 2008 - 21:31

uzzy3danuki a spus:

.sau alta problema de-a mea este ca usile se deschid din mers si trebuie sa sar din autobuz in timp ce el inca merge fiindca altfel nu pot cobori.

Din cate stiu eu la autobuzele Mercedes usile se deschid doar dupa oprirea totala a autobuzului,iar probabiliteatea de a fi un alt model de autobuz e foarte mica.

#16 Useril este offline   Dr2005 

  • Membru onorific
  • Grup: Membru onorific
  • Postari: 1403
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bucuresti, Sector 6 - Drumul Taberei

Postat 27 martie 2008 - 21:47

Pai...poate sa fie si Ikarus 260, Ikarus 280, Dac 117UD. Si ele au avut, la vremea lor, sistem impotriva deschiderii usilor din mers... dar el s-a rezolvat repede cu niste sarme puse unde trebuie.
0

#17 Useril este offline   Claudiu 

  • RATT staff
  • PipPipPip
  • Grup: RATT Staff
  • Postari: 126
  • Inregistrat: 19 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:electronica

Postat 27 martie 2008 - 22:18

Dr2005 a spus:

Pai...poate sa fie si Ikarus 260, Ikarus 280, Dac 117UD. Si ele au avut, la vremea lor, sistem impotriva deschiderii usilor din mers... dar el s-a rezolvat repede cu niste sarme puse unde trebuie.

Nici unul dintre tipurile Ikarus 260, Ikarus 280, Dac 117UD nu au avut vreodata, din fabricatie, sistem impotriva deschiderii usilor din mers. Soferul le putea actiona de la buton chiar si in timpul mersului.
La autobuzele si troleibuzele DAC si ROCAR exista un sistem care daca simtea usa deschisa frana puntea motoare, destul de violent. Acest sistem a fost intr-adevar scos din functiune, din cauza pericolului de accidentare a calatorilor la defectarea unui intrerupator de usa in timpul mersului (rezulta o franare extrem de dura).
0

#18 Useril este offline   Dr2005 

  • Membru onorific
  • Grup: Membru onorific
  • Postari: 1403
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bucuresti, Sector 6 - Drumul Taberei

Postat 27 martie 2008 - 22:44

Claudiu a spus:

La autobuzele si troleibuzele DAC si ROCAR exista un sistem care daca simtea usa deschisa frana puntea motoare, destul de violent. Acest sistem a fost intr-adevar scos din functiune, din cauza pericolului de accidentare a calatorilor la defectarea unui intrerupator de usa in timpul mersului (rezulta o franare extrem de dura).


Sistemul il avem si la Bucuresti.... oficial e in functiune, neoficial nu mai exista din 1993.
0

#19 Useril este offline   uzzy3danuki 

  • Membru începător
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 5
  • Inregistrat: 22 martie 08

Postat 28 martie 2008 - 10:12

wolfschin a spus:

uzzy3danuki a spus:

.sau alta problema de-a mea este ca usile se deschid din mers si trebuie sa sar din autobuz in timp ce el inca merge fiindca altfel nu pot cobori.

Din cate stiu eu la autobuzele Mercedes usile se deschid doar dupa oprirea totala a autobuzului,iar probabiliteatea de a fi un alt model de autobuz e foarte mica.

nu era vorba despre autobuzele Mercedes, ci de alea vechi care sunt mult mai dese in ultima vreme decat cele noi. si nici nu vorbeam despre asteptarea pasagerilor care fug de nu stiu unde sau schimba autobuzul. am vazut oameni care asteptau in statie si nu au mai fost lasati sa urce dupa ce s-a coborat. li s-au inchis usile in fata si au ramas cu ochii in soare.
0

#20 Useril este offline   Dr2005 

  • Membru onorific
  • Grup: Membru onorific
  • Postari: 1403
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bucuresti, Sector 6 - Drumul Taberei

Postat 28 martie 2008 - 15:38

Pai asta e strict problema soferilor, nu a autobuzelor... sunt ferm convins ca vehiculele de transport in comun sunt controlate cum trebuie inainte sa iasa in traseu.

Si din nou deviez in off-topic, amintind cat de mult imi plac cele 3 Dac 117UD :lol:
0

Arata acest topic


  • (30 Pagini)
  • +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi