STP Timișoara Forum: Numerotarea liniilor - STP Timișoara Forum

Salt la continut

Reguli postare in aceasta sectiune

Va rog sa veniti doar cu sugestii concrete, sau cu exemple concrete de probleme cu care v-ati confruntat in calatoria cu vehiculele RATT. Postari la modul general (gen: "schimbati si voi tramvaiele alea vechi" :), nu sunt acceptate si vor fi sterse, utilizatorul urmand a primii avertisment. Doar in acest sub-forum se pot face sugestii pentru imbunatatirea serviciilor. Daca se doreste un raspuns oficial, reclamatiile se depun la registratura regiei
  • (6 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6

Numerotarea liniilor Evaluare topic: -----

#61 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 03 martie 2009 - 16:27

NU INTELEG!
Mai unpic si ne certam pe o chestie NON sens! Pe cine deranjeaza acest fapt? Batranii? Nu cred! Cand ei se urca imediat sar in ochi panourile laterale care contin afise RATT. Deci unde-i problea? Am o impresie ca deja cautam nod in papura!
0

#62 Useril este offline   George1000 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 673
  • Inregistrat: 21 noiembrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Braila

Postat 03 martie 2009 - 16:54

Cseh_17 cred ca si tu tii la zicala "las ca merge si asa" :coolspeak: asta e vorba noastra a omanilor in general. De ce sa cautam pana la capatul rolei, cand ne-a sarit in fata mai repede numerele cu n. Insa nu cred ca erai de aceeai parere daca mai exista in TM si linii cu N si avea N1 traseu diferit de 1. Si te urcai in N1 si te ducea stupoare pe linia 1 si nu a lui N1 in alta parte de unde vroiai sa ajungi.

Aceasta postare a fost editata de George1000: 03 martie 2009 - 16:57

0

#63 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29686
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 03 martie 2009 - 22:50

Bun, dar daca RATT lua decizia de a scrie Nr.1 sau L1 care era problema? Credeti ca asta ar fi incurcat pe cineva?
0

#64 Useril este offline   garcon 

  • Membru Senior***
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 552
  • Inregistrat: 28 aprilie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 04 martie 2009 - 08:51

Nu se produce nicio incurcatura daca numerotarea este aplicata consecvent. Astfel, daca in toate casetele vagoanelor de pe o linie, precum si in toate tablitele laterale apare de ex. L1 sau L6, este ok. Ceea ce aici insa nu era cazul.
0

#65 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 04 martie 2009 - 10:50

Vezi postareaFlorin.B RATT, la 3 Mar 2009, 22:50, a spus:

Bun, dar daca RATT lua decizia de a scrie Nr.1 sau L1 care era problema? Credeti ca asta ar fi incurcat pe cineva?



Ideea este sa se aplice aceeasi regula, fie cu L, fie cu N, fie deloc, dar sa fie toate la fel, asta inseamna ordine (nemteasca)....insa noi il avem pe acel "las ca merge si asa" cum scria si George1000, lucru care ne face sa nu ne-o ducem treaba pana la capat, o facem pana la jumate...nu stiu daca incurca sau nu pe cineva aceasta afisare defectuoasa, nici n-are prea mult importanta, ci faptul ca denota o neseriozitate, o superficialitate...
0

#66 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29686
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 04 martie 2009 - 14:48

Din contra. Daca acest sistem exista si era pus la punct de nemti de ce sa nu-l folosim si noi? (mai ales ca nu cred sa incurce pe cineva)
Cred ca acel sistem care permite schimbarea numerelor (aveau si un dispozitiv electronic cu afisaj, care permitea vatmanului sa introduca de la o tastatura numarul liniei si un motoras derula banda inscriptionata pana la numarul selectat) e mai vizibil si mai ok decat niste hârti înfoliate cum se folosesc pe cele care nu au acest sistem.
Din pacate nu toate tramvaiele provin din acelasi oras, deci nu toate au acest sistem.
0

#67 Useril este offline   lorand 

  • Membru VIP*
  • Grup: VIP
  • Postari: 926
  • Inregistrat: 12 ianuarie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 04 martie 2009 - 15:47

Dar in schim ma mira faptul ca cele mai multe tramvaie inca mai au aceasta banda. :blink:
0

#68 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 04 martie 2009 - 16:11

Vezi postareaFlorin.B RATT, la 4 Mar 2009, 14:48, a spus:

Din contra. Daca acest sistem exista si era pus la punct de nemti de ce sa nu-l folosim si noi? (mai ales ca nu cred sa incurce pe cineva)



Daca va referiti strict la partea tehnica a sistemului de afisaj, n-am nimic de comentat, este OK,....am de comentat referitor la ceea ce se afiseaza si anume N1 si N6 (poate si alte anomalii de genul acesta)...in Timisoara liniile oficiale sunt 1, 2,...9, 10, deci nu avem oficial N1 si N6 dar ele apar pe strazi pentru ca cuiva ii este greu sa vada pe acea banda daca nu este cumva si 1 simplu sau 6 simplu iar daca nu exista (desi ar trebui sa existe), atunci trebuie acoperit acel N cu un material similar ca sa nu apara la vedere. La noi s-a preferat sa nu se intervina din comoditate."Merge si asa, care-i problema?".
In Bremen exista oficial pe langa liniile 1 si 6, si liniile N1 si N6, c-or fi de noapte sau ce-or fi, nu stiu, insa mi se pare important ca sa se respecte lista oficiala de linii a RATT-ului...daca vor apare in viitor linii barate, rosii, sau alte simboluri, atunci ii normal sa se afiseze astfel, pana atunci NU. Sunt aspecte marunte care fac un intreg mai frumos sau mai putin frumos, totul e sa ne dorim ca fiecare amanunt sa fie la locul lui. Simplu.
0

#69 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 04 martie 2009 - 17:03

Sa stit ca nu toate tramvaiele au acete afise complete. De exemplu cu ultima ocazi a vizitei mele la Dambovita am vazut aceasta banda lui #3520. Nu avea toate liniile. Avea 1,2,3,3N,6N... Dar nu avea de exemplu 6 simplu. La fel am mai vaut la un tramvai (cred ca #3512 sau #3552 nu sutn sigur) ,si azi l-am vaut care nu are 1 ci doar 1E.
0

#70 Useril este offline   George1000 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 673
  • Inregistrat: 21 noiembrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Braila

Postat 04 martie 2009 - 17:18

Nu cred ca ar fi greu ca primaria TM sa faca o licitatie pentru astfel de benzi rotative care sa aiba toate numerele, sa le cumpere din Germania. Dar nu, e mai simplu ca banii sa ajunga in conturile personale ale primarului decat in folosul cetatenilor.
0

#71 Useril este offline   Viktor 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 4686
  • Inregistrat: 25 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timişoara
  • Interese:Filme, poze, distractie, calatorii etc.Imi plac foarte mult tramvaiele Wegmann GT4.

Postat 04 martie 2009 - 17:20

Vezi postareaGeorge1000, la 4 Mar 2009, 17:18, a spus:

licitatie pentru astfel de benzi rotative care sa aiba toate numerele, sa le cumpere din Germania.


Mai bine ar pune afisaj electronic de cat benzi dinacelea.
Nici nu cred ca se mai fabrica asa ceva nici in Germania
0

#72 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29686
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 04 martie 2009 - 18:19

Da, un sistem nou de afisare ar fi super, eventual cuplat la computerul de bord pentru a schimba automat linia in functie de setarile vatmanului.
0

#73 Useril este offline   alecs 

  • Membru Onorific
  • Grup: Membru onorific
  • Postari: 3145
  • Inregistrat: 20 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:timisoara
  • Interese:http://soferderomania.promotor.ro/carmen_m click plz

Postat 04 martie 2009 - 20:19

exact cum sunt wegmannurile in germania,o parte din ele cu afisaj electronic,si arata super :lol:
0

#74 Useril este offline   Gygyman6 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 3085
  • Inregistrat: 07 ianuarie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 04 martie 2009 - 20:45

Si inca o chestie la afisaj, un mic smiley cu starea de spirit a vatmanului sa stim daca ne urcam sau nu :lol: .
0

#75 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 05 martie 2009 - 09:20

Vezi postareaviktor, la 4 Mar 2009, 17:20, a spus:

Mai bine ar pune afisaj electronic de cat benzi dinacelea.



Aceasta ar fi varianta ideala, cu conditia ca sa nu fie afisajele de tipul celor de pe autobuzele Conecto, insa cred ca nici nu-si pun o asemenea problema nici RATT-ul si nici Primaria...
0

#76 Useril este offline   Anella 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 87
  • Inregistrat: 12 februarie 09
  • Sexul:feminin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:calatoriile, fotografia, desenul, muzica...

Postat 11 martie 2009 - 12:16

Ptr. Florin.B RATT - ce traseu are tramvaiul 1E ?
0

#77 Useril este offline   caius 

  • Membru senior**
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 825
  • Inregistrat: 23 mai 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timişoara

Postat 11 martie 2009 - 15:46

Pot sa-ti raspund eu: Nu exista linia 1E :unsure: Probabil ai vazut "linia" asta la un GT-8 pe un fundal rosu-portocaliu, asa-i? (cred ca e #109). Notatia aia era folosita de catre nemti, la liniile lor, iar cand le-am primit noi nu a schimbat nimeni acele numerotari. (mai exista topicul Numerotarea Liniilor la care vorbeam de linia N1 :angry:) Finalizare: Linia 1E este tot una cu linia 1 ;)

Aceasta postare a fost editata de caius: 11 martie 2009 - 15:47

0

#78 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 11 martie 2009 - 15:48

caius, cum am mai spus undeva si unele Wegmannuri au acel 1E.
0

#79 Useril este offline   caius 

  • Membru senior**
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 825
  • Inregistrat: 23 mai 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timişoara

Postat 11 martie 2009 - 15:54

Probabil, nu stiu, n-am vazut :) Important e ca linia 1 E e aceeasi cu linia 1.
0

#80 Useril este offline   Viktor 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 4686
  • Inregistrat: 25 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timişoara
  • Interese:Filme, poze, distractie, calatorii etc.Imi plac foarte mult tramvaiele Wegmann GT4.

Postat 11 martie 2009 - 16:30

Nu este neparat sa fie numai E1, am vazut si E9 si E6(la asta nu mai sunt asa de sigur :) ).
La Wegmann desigur.
0

Arata acest topic


  • (6 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi