STP Timișoara Forum: Sugestii transport - STP Timișoara Forum

Salt la continut

Reguli postare in aceasta sectiune

Va rog sa veniti doar cu sugestii concrete, sau cu exemple concrete de probleme cu care v-ati confruntat in calatoria cu vehiculele RATT. Postari la modul general (gen: "schimbati si voi tramvaiele alea vechi" :), nu sunt acceptate si vor fi sterse, utilizatorul urmand a primii avertisment. Doar in acest sub-forum se pot face sugestii pentru imbunatatirea serviciilor. Daca se doreste un raspuns oficial, reclamatiile se depun la registratura regiei
  • (14 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14

Sugestii transport Evaluare topic: ***** 1 Voturi

#221 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 03 ianuarie 2011 - 21:29

Daca cineva care are functii si putere de decizie, si vede astea, si desigur are si cap, te contacteaza si iti oifera un post in RATT! <_<
0

#222 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29734
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 03 ianuarie 2011 - 22:08

O sa incerc sa-i arat sefului meu lucrarea lui Visor <_<
0

#223 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 03 ianuarie 2011 - 22:29

A veni cu cateva observatii si corectii fata de graficele lui Visor, unde am modificat doar minutele intre statii, respectiv le-am realocat, din vazue si din ceea ce am simtit pe pielea mea. Am modificat unde am simtit necesar, si aici doar cu maxim 1-2 minute s-au modifcat timpii!

Unde este modificat doar pe un singur sens, acolo sensul 2 este acelasi numai invers. La linia 2 este acelasi lucreu ca si la linia 1 in sens invers, respectiv pana la partea comuna, am considerat acolat corect!

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: Linia 1.PNG
  • Imagine atasata: Linia 2.PNG
  • Imagine atasata: Linia 4.PNG
  • Imagine atasata: Linia 7.PNG
  • Imagine atasata: Linia 9.PNG

0

#224 Useril este offline   Visor 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 8413
  • Inregistrat: 09 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:STPT, Trenuri, Fotografia, Desenul, PC

Postat 05 ianuarie 2011 - 12:25

Cristi, acestea nu-s graficele propriu-zise (programele de circulatie). Sunt doar un sumar, un "rezumat" a graficelor. Acelea vor veni in curand, vor fi mai complexe si mai dificil de realizat.
Stiu ce anume ai modificat tu.:04: Eu am dat la unele statii cu flux de calatori si timpul daca pierde semaforul.
Un ex:
L1 - de la Gara (numarand de la plecarea pe verde) pana la R. Carol, cu tot cu statie face 3 min, insasansele sunt mari sa mai stea la semafor, de aceea am pus 4 min, pana la "urmatorul verde", iar plecand, pana la Mocioni+statie 1 min.
De la Catedrala la P-ta 700 la fel 4 min, cu tot cu statie, aici oricum, daca pierzi semaforul, ai 2 min pana in Libertatii.
La fel si la L4: de la Amforei la Cetatii 2 min, in care include si semaforul.:)
Pauzele sunt destul de OK, zic, iar in cazul unor eventuale intarzieri, se poate recupera, chiar si pe mai multe ture (accident, pana de curent), Daca nu, in cazuri speciale, se poate merge la pierdere cu +2 min la frecventele alocate.
De aceea la unele statii am inclus si semaforul, tocmai pentru a nu fi tentatia prea mare pentru soferi/vatmani sa plece cand se face rosu.
La L9 intre Banatul si Transilvania de ce 2 minute? Distanta nu e mare, iar cu tot cu statie ajunge 1 min. Macazul se face in timp ce oamenii urca/coboara.
Mersi de sugestii! :ico3:
Voi veni in curand cu autobuzele, apoi cu graficele.
0

#225 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 05 ianuarie 2011 - 17:03

Linia 9. Coada de masini de la semafor impiedica de multe ori tramvaiul in inaintare... O tura de semafor la masini 1 min...

Tu te-ai axat mai mult pe semafoare, eu insa m-am axat mai mult pe o mai corecta incercare de a ma juca cu timpul pierdut si cel castigat. Si anume sa ma clarific! De exemplu daca de la Gara linia 1 asa cum bine ai zis pierde semaforul, sta un minut in plus. Nu-l acordam , riscand s intre tramvaiul in intarziere. Insa sansele de al pierde sunt 50:50, (nu ca la linia 9 unde e 100%0 deci daca nu-l pierde e OK. Insa am acordat intre Catedrala si 700 mai mult, din 2 motive simple. Unul este acelasi cu semaforul,insa ceea ce ai uitat sa iei incalcul, si joaca un rol imens, este un tramvai intrat in fata lui 1 sau 2de exemplu un 5. Acest tramvai provoaca intarzieri in felul uramtor:

- fac statie in curul lui, insa mai stau si la o tura de semafor (vb de Catedrala-700). Fara acel tramvai le facem pe abele dint-una
- la 700, 5 -are statie in intersectie, deci oricum il ajung din urma. Stau pana face statia (prind doar sfarsitul) si stau pana cu intregul vagonparaseste zona "crepusculara" de pe macaze, dupa care cobor sa fac macazul.

==> Toate astea rezulta minim un minut in plus! ;)
Si daca mai mai rogi frumos, am sa studiez toate cazurile amanuntit si le expun aici! :) :lol:
0

#226 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29734
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 05 ianuarie 2011 - 21:36

Va pot pune la dispozitie un exemplu de grafic. Mentionez din start, pentru a nu avea discutii ulterioare ca nu va pot pune la dispozitie alte grafice in acest format, acestea fiind pentru uz intern.

Fisier atasat  LINIA 11.xls (83K)
Number of downloads: 301 Acest grafic este un exemplu si cuprinde doar doua varfuri si doua trenuri.
0

#227 Useril este offline   Visor 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 8413
  • Inregistrat: 09 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:STPT, Trenuri, Fotografia, Desenul, PC

Postat 05 ianuarie 2011 - 22:51

Vezi postareacseh_17, la 05 ianuarie 2011 - 17:03, a spus:

Linia 9. Coada de masini de la semafor impiedica de multe ori tramvaiul in inaintare... O tura de semafor la masini 1 min...

Tu te-ai axat mai mult pe semafoare, eu insa m-am axat mai mult pe o mai corecta incercare de a ma juca cu timpul pierdut si cel castigat. Si anume sa ma clarific! De exemplu daca de la Gara linia 1 asa cum bine ai zis pierde semaforul, sta un minut in plus. Nu-l acordam , riscand s intre tramvaiul in intarziere. Insa sansele de al pierde sunt 50:50, (nu ca la linia 9 unde e 100%0 deci daca nu-l pierde e OK. Insa am acordat intre Catedrala si 700 mai mult, din 2 motive simple. Unul este acelasi cu semaforul,insa ceea ce ai uitat sa iei incalcul, si joaca un rol imens, este un tramvai intrat in fata lui 1 sau 2de exemplu un 5. Acest tramvai provoaca intarzieri in felul uramtor:

- fac statie in curul lui, insa mai stau si la o tura de semafor (vb de Catedrala-700). Fara acel tramvai le facem pe abele dint-una
- la 700, 5 -are statie in intersectie, deci oricum il ajung din urma. Stau pana face statia (prind doar sfarsitul) si stau pana cu intregul vagonparaseste zona "crepusculara" de pe macaze, dupa care cobor sa fac macazul.

==> Toate astea rezulta minim un minut in plus! ;)
Si daca mai mai rogi frumos, am sa studiez toate cazurile amanuntit si le expun aici! :) :lol:


Te aprob, dar asemnea situatii nu se intampla la toate turele, nici la majoritatea, deci nu poti da minute in plus, nu se intampla sa zicem 6 ore sau ture pe zi ca sa aloci minute. In asemenea situatii se va recupera, pe traseu si la capete.

Vezi postareaFlorin.B RATT, la 05 ianuarie 2011 - 21:36, a spus:

Va pot pune la dispozitie un exemplu de grafic. Mentionez din start, pentru a nu avea discutii ulterioare ca nu va pot pune la dispozitie alte grafice in acest format, acestea fiind pentru uz intern.

Atasament LINIA 11.xls Acest grafic este un exemplu si cuprinde doar doua varfuri si doua trenuri.


Da asa arata toate "planurile" de lucru al soferilor si vatmanilor. Fain arata si in Excel.:respekt:
0

#228 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 05 ianuarie 2011 - 23:06

Vezi postareaVisor, la 05 ianuarie 2011 - 22:51, a spus:

Te aprob, dar asemnea situatii nu se intampla la toate turele, nici la majoritatea, deci nu poti da minute in plus, nu se intampla sa zicem 6 ore sau ture pe zi ca sa aloci minute. In asemenea situatii se va recupera, pe traseu si la capete.




Problema e ca asa gandesc toti cei care fac graficele... De cate ori ai fost cu linia 2 pe traseu de exemplu sa confirmi ceea ce sustii? :lol:

Situatii pot fii fel si fel, ca si linia 1 prinzi sa zicem un 2 si un 8 pana in Maria, si acelasi 2 si un 6 dupa... Deci nu poti sa gandesti dupa un sablon. Trebe sa prezici toate situatiile posibile, sa aloci minute, sa faci o medie, si daca iti iese un calcul cu ceva in plus sau minus, aduagi sau iei. Eu asa am facut in mare. Daca m-as pune din nou cu calcule exacte sigur mi-ar iesi altceva. :)
0

#229 Useril este offline   Visor 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 8413
  • Inregistrat: 09 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:STPT, Trenuri, Fotografia, Desenul, PC

Postat 05 ianuarie 2011 - 23:09

Pai, vatmanii au 3 minute de la Catedrala pana la P-ta TM 700, dupa cei care au faut graficele. Eu am dat 4, tocmai si cu situatiile astea.
L2, stiu ce e la Badea Cartan, iarasi am pus inca un minut, cam la toate turele/trasee mi-or iesit cu mai mult de 2 minute in plus fata de cum au fost concepute de cei responsabili, tocmai ca am circulat in timp la orele de varf pe toate liniile.
0

#230 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 05 ianuarie 2011 - 23:18

Dupa cum bine tin minte, la Catedrala -700 nici nu am prea acordat in pllus, insa am acordat intre Maria - Catedrala. Deciincearca sa te joci mai mult cu timpii, si nu aloca prea mult intr-un loc, si prea putin in celalat. Adica 4 minute intre Catedrala - 700 e ok, insa 2 intre Regele Carol, si Sinaia, putin, tocmai din cele enumerate. Dar daca vorba ta 50:50 sansele sa prinzi ceva in fata, dam 3 aici, si 3 acolo. Daca castiga aici, pierde acolo, si invers. Si daca are ghinionul sa prinda ambele, atunci poate castiga la Traian, Badea cartan de exemplu unde primeste inca 1 minut.
Cu un astfel de grafic, mult mai usor respecti, si nu necesiti timpi gigantici de stationare la capat 7 minute, ci iti ajung 4, sau chair si 3.
0

#231 Useril este offline   CRYSTI 

  • Membru începător
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 1
  • Inregistrat: 16 ianuarie 11

Postat 25 ianuarie 2011 - 19:05

Pentru imbunatatirea transportului in Timisoara am o propunere legata de infiintarea unei linii de EXPRES care sa acopere atat zona aeroport cat si Ghiroda (pe alee), la un interval de maxim 30 minute. In felul acesta s-ar putea renunta la actualul autobuz Metropolitan care merge in Ghiroda si cred ca la aceslas consum de combustibil ar creste gradul de multumire al cetatenilor din aceste zone prin scurtarea timpilor de asteptare, chiar daca s-ar marii putin traseul si timpul de ajungere in oras. La traseul care ar putea sa fie sunt sigur ca puteti gasii o solutie (intre Puncte cardinale si Aeroportul Timisoara.
In speranta ca veti analiza aceast propunere, astept un raspuns.
0

#232 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29734
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 25 ianuarie 2011 - 19:28

Primaria Ghiroda este parte a Societatii Metropolitane si are doua linii de transport (Ghiroda si Giarmata). Doar ei pot lua decizia de a renunta la una din aceste linii (si nu cred ca o vor face).
La Aeroport avem deja o linie Expres: Expres 4.
Mai exista si problema gratuitatilor si a reducerilor, reduceri si gratuitati oferite de primaria Timisoara si care nu s-ar putea aplica cetatenilor din Ghiroda. Actualele reduceri si gratuitati pentru linia M30 sunt oferite de primaria Ghiroda.
0

#233 Useril este offline   George1000 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 673
  • Inregistrat: 21 noiembrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Braila

Postat 10 februarie 2011 - 23:59

Daca tot s-a montat panouri electronice in statii sugestia mea ar fi ca daca apar pe traseu probleme, pe randul al 3-lea sa apara ceva de genul:
"Pe strada x a avut loc un accident care a blocat circulatia liniei X. ne cerem scuze pentru disconfortul creat"

Aceasta postare a fost editata de George1000: 10 februarie 2011 - 23:59

0

#234 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29734
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 11 februarie 2011 - 00:03

Dispecerii folosesc deja acest mod de anuntare (cand gravitatea evenimentului o justifica)
0

#235 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 21 ianuarie 2012 - 17:15

Primaria TM

Despre ce este vorba aici?
0

#236 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29734
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 21 ianuarie 2012 - 19:56

Statii intermodale sunt cele care cuprind mai multe mijloace de transport. (de exemplu: CFR, autogara, RATT)
0

#237 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 22 ianuarie 2012 - 12:51

Deci asta era statii intermodale, ca din titlul acela nu se prea intelege mult.

Ca sa inteleg si eu... Este vorba despre modernizarea (a se citi reorganizarea) acestor sau al catorva statii dinaceastea intermodale din oras?
0

#238 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29734
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 22 ianuarie 2012 - 13:04

Eu nu stiu sa avem asa ceva deocamdata, doar ca proiect pe hartie. Se vorbea de o statie intermodala pe locatia actuala a dep. 1 si ulterior in Dambovita, dar au ramas in stadiul de proiect.
0

#239 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 22 ianuarie 2012 - 15:15

Daca s-au aprobat niste bani, inseamna ca ceva tot exista, chiar si daca doar pe hartie...
Oricum pentru mine faza cu dep1 este ceva nou, eu doar despre cel din Dambovita auzisem pana acum.
0

#240 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29734
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 22 ianuarie 2012 - 17:48

Probabil vom mai afla amanunte daca s-a aprobat finantarea.
0

Arata acest topic


  • (14 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi