STP Timișoara Forum: Calea Bogdanestilor - STP Timișoara Forum

Salt la continut

  • (31 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 28
  • 29
  • 30
  • 31
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Calea Bogdanestilor Strada + linie de tramvai - Constructor: SCT & as - in constructie

#581 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29717
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 17 martie 2024 - 10:13

As zice ca s-au stabilit dupa gabaritul unor vehicule ce vor utiliza drumul respectiv. Adica daca avem un autobuz/autocar (exact ca cele ce s-au nimerit sa fie in cazul de fata) cu o latime de 2,55 metri (nu am reusit sa gasesc in specificatii daca aceasta cota cuprinde si oglinzile retrovizoare sau nu) si banda are doar 2,75 metri, practic vei avea un spatiu de doar 10 centimetri stanga-dreapta atunci cand doua astfel de vehicule se "nimeresc" pe acolo. Comparatii cu pietonii, carucioare de bebe sau trotinete ce circula pe pistele aferente lor, sunt de gradinita si nu le comentez, vazand ca nu are rost.
0

#582 Useril este offline   Claudiu1212 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 526
  • Inregistrat: 14 mai 18
  • Sexul:masculin

Postat 17 martie 2024 - 10:24

@Florin.B RATT, aveai perfecta dreptate daca bulevardul era modernizat pana in 2017, ce am pus eu a intrat in vigoare din august 2017.

@Fantoma Tramvaiului 3 , legea e din 2017, nu de acum 50 de ani, asa stiu sa scrie parlamentarii nostri. Tu ai vazut ca ultimii prim ministrii vorbeau in limba aproape romana?
Legat de latime, asa a stabilit parlamentul, sunt si latimi de 3 metri, dar alea sunt pentru drumuri europene
0

#583 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29717
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 17 martie 2024 - 10:33

Vezi postareaClaudiu1212, la 17 martie 2024 - 10:24, a spus:

@Florin.B RATT, aveai perfecta dreptate daca bulevardul era modernizat pana in 2017, ce am pus eu a intrat in vigoare din august 2017.


Daca te referi la norme privind drumuri nationale, judetene, comunale, vicinale, (insisti in a face greseala asta, nu stiu daca intentionat sau nu) indiferent cand au intrat in vigoare NU se aplica strazilor din localitatile urbane. Bulevardele/strazile unei localitati urbane au alta clasificare, nefiind drumuri nationale, comunale, vicinale sau mai stiu eu ce alte aberatii.
Te rog deschide documentul atasat de mine si vei vedea acolo chiar cazul nostru, adica o strada de legatura cu 4 benzi si linie dubla de tramvai.

Imagine atasata: trama stradala.jpg Imagine atasata: trama stradala2.jpg Observ ca e greu de gasit informatia, deci am extras o imagini din pdf-ul acela.


De asemenea, deruleaza pana la ultima pagina unde se vede data publicarii pe site-ul CNAIR si care este in anul 2021.
0

#584 Useril este offline   Tihomir 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 164
  • Inregistrat: 11 iulie 14

Postat 17 martie 2024 - 11:32

Mie toate dezbaterile astea si site-urile de "stiri" ma fac sa fiu convins de cine nu trebuie sa ajunga la primarie, din cauza toxicititatii din societate. Sunt efectiv ca niste sacali fomisti care cauta orice motiv sa atace actuala administratie cu articole platite, trolli pe facebook si cautat nod in papura.
1

#585 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29717
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 17 martie 2024 - 11:40

Cel putin aici in topic, imi pare ca discutia a fost relativ tehnica, cu argumente documentate, nu inteleg de ce zici ca asta ar fi politica... Oricum, pare ca atunci cand nu mai sunt argumente tehnice sau legale, cel mai simplu e sa te dai victima a politicii.
0

#586 Useril este offline   ccos_77 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 155
  • Inregistrat: 07 noiembrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 17 martie 2024 - 11:44

Frumoaae desenele alea din lege. Banda are 3.5m, tramvaiul 7m, trotuarul 4m, pista de biciclete 1.5m. Impreuna toate au 31m. Din casa in casa bulevardul are 31m?
Pentru ca in realitate trotuarul nu are 4m, pista de biciclete nu are 1.5m, banda nu are 3.5m. Daca toate sunt reduse unde e spatiul taiat de la toate? Raspunsul e ca din casa in casa bulevardul nu are 31m si atunci a trebuit totul redimensionat.
2

#587 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29717
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 17 martie 2024 - 11:58

Nu are latimea legala? Se fac doar doua benzi in loc de 4. Simplu si legal. Oricum, sunt norme si pentru dimensionarea trotuarelor, chiar standarde de stat (STAS 10144). Acolo unde traficul e de 5 pietoni/zi, nu-l faci de nebun lat de 4 metri.

Imagine atasata: latime.jpg 29.7 metri

Sigur ca nu m-am pus sa masor eu pe harta latimea pe toata lungimea bulevardului, neavand pretentia ca as fi vreun topograf, dar totusi nu e asa ingust cum pare.
0

#588 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29717
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 18 martie 2024 - 13:21

O sa postez si aici, asa cum o sa o fac si in celalalte topice in care se discuta despre latimea benzilor de circulatie (nu m-am atins de oglinzi, nu le-am modificat pozitia):

Imagine postata
3

#589 Useril este offline   Shhhh 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 965
  • Inregistrat: 10 mai 12
  • Sexul:masculin

Postat 18 martie 2024 - 14:45

Vezi postareaFlorin.B RATT, la 17 martie 2024 - 11:58, a spus:

Nu are latimea legala? Se fac doar doua benzi in loc de 4. Simplu si legal. Oricum, sunt norme si pentru dimensionarea trotuarelor, chiar standarde de stat (STAS 10144). Acolo unde traficul e de 5 pietoni/zi, nu-l faci de nebun lat de 4 metri.



Cred ca s-a incercat o astfel de solutie, pe Budai Deleanu. Cum ti se pare?
0

#590 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29717
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 18 martie 2024 - 15:54

Tu vrei sa scoti ce e mai rau din mine, deci o sa ma abtin... :) In plus s-a dovedit ca avem 29-30 de metri pe Bogdanestilor, deci nu e cazul, trebuie doar sa imparti bine spatiul avut la dispozitie. Daca vrei si pomi pe langa linia de tramvai, apar probleme.
L.E. Acum, Bogdanestilor e o zona idilica, e un bulevard ce duce de nicaieri pana niciunde, la fel cum era si Liviu Rebreanu cand eram eu la liceu, un bulevard ce nu era nici macar asfaltat pe atunci, dar banuiesc ca modernizarea din prezent s-a facut in ideea de a-l face o artera serioasa de legatura, deci lucrurile se vor schimba, exact cum s-au schimbat si pentru Liviu Rebreanu si la vremurile acelea artrebui sa ne gandim (mai ales voi cei ceva mai tineri), nu la traficul lejer (spre inexistent) de acum. In fine sper ca pozele de mai sus sa ne ajute sa apreciem corect gabaritul unor vehicule ce (foarte probabil) vor circula pe acolo.
0

#591 Useril este offline   The Mechanic 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 1103
  • Inregistrat: 30 ianuarie 15
  • Sexul:masculin

Postat 18 martie 2024 - 20:41

Vezi postareaThe Mechanic, la 14 martie 2024 - 11:18, a spus:

Cetatii si Bogdanestilor au benzile de numai 2,75m pentru ca au fost incadrate la drumuri vicinale care permit latimea asta. Cum a fost posibil asa ceva? Trebuie intrebat pe cine s-a ocupat de proiect, cred ca eternul chis culita ar putea sa raspunda.

Pe 14 martie scriam pe forum despre domnul in cauza iar pe 16 martie apare un articol in debanat Lărgimea benzilor de pe Bogdăneştilor a fost decisă de Culiţă Chiş şi aprobată de fostul primar
Imagine atasata: culita.png
Trist e ca asemenea functionari publici sunt eterni in Primarie, precum tovarasul putin in rusia.
3

#592 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29717
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 18 martie 2024 - 21:08

Eu nici nu am dat vreodata vina pe cineva, (am si spus ca doar vreau sa lamurim daca e corect din punct de vedere legal si atat. Nu caut eu vinovati) dar daca e sa ma pronunt, eu zic ca proiectantul are toata vina. Pai el trebuie sa cunoasca reglementarile legale si sa execute proiectul respectandu-le Totodata atragandu-i atentia beneficiarului ca ce vrea el nu e legal, daca vede undeva vreo tampenie. Totusi, daca gandesc in continuare, parca-parca si actuala administratie ar fi putut corecta aceasta ilegalitate (ca nu vad cum altfel i-am putea spune) daca si-o dorea, dar e clar ca nu si-au dorit-o, sau (ca sa le gasesc o scuza) nu au observat-o pana cand era deja prea tarziu.

L.E. Pana si ziaristii sustin tampenia ca "sunt foarte înguste, la limita inferioară legală de 2,75 metri". Habar nu au sa faca diferenta intre strazi in interiorul localitatilor urbane ce au o norma de proiectare si drumurile judetene, comunale, vicinale, ce iarasi au alte norme de proiectare/realizare. :Facepalm_emote_gif: Reglementarea legala este la 3,5 metri. PUNCT. Nu are nici maxim nici minim. Clar ca noi comentam aici degeaba, nu se va apuca nimeni sa lateasca acum drumurile, deci chiar o sa ma opresc aici, considerand ca am epuizat toate argumentele si nu prea mai am ce sa adaug.
2

#593 Useril este offline   Gygyman6 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 3089
  • Inregistrat: 07 ianuarie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 18 martie 2024 - 21:17

Vezi postareaFlorin.B RATT, la 18 martie 2024 - 21:08, a spus:

Eu nici nu am dat vreodata vina pe cineva, (am si spus ca doar vreau sa lamurim daca e corect din punct de vedere legal si atat. Nu caut eu vinovati) dar daca e sa ma pronunt, eu zic ca proiectantul are toata vina. Pai el trebuie sa cunoasca reglementarile legale si sa execute proiectul respectandu-le Totodata atragandu-i atentia beneficiarului ca ce vrea el nu e legal, daca vede undeva vreo tampenie.


Daca ai stii de cate ori se arunca la cos un amarat de manual de identitate vizuala, pentru ca "nu ii place la sefu cum arata". Inainte sa lucrez, credeam ca fazele alea din filme unde savantul avertizeaza ca ce doreste CEO-ul sa faca nu e bine si va aduce apocalipsa, sunt doar fictiune. Pana nu ajungi sa le traiesti pe propria piele nu crede nimeni.
3

#594 Useril este offline   fleetwood 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 34
  • Inregistrat: 04 iulie 19

Postat 19 martie 2024 - 18:18

OK, nu am de ce să mă pricep prea mult la legislația românească stufoasă; văd că se vehiculează în presa locală și pe acest forum tot soiul de norme tehnice, cu lățimi minimale pentru străzi/drumuri. Am fost ușor mai curios decât de obicei, citind articolul din Renașterea Bănățeană
Am trimis un comentariu-răspuns către un alt user ("antiVrajeāla", un fel de Picasso Pablo), încă nu a fost postat (probabil nici nu va fi). Așa că vă invit să parcurgeți legile în vigoare, eu sunt relativ lămurit, urmărind mesajul/comentariul de care povesteam mai sus (adresat RB):

"documentat frumos pe LEGE" Lasă vrăjeala! În articol sunt prezentate date falsificate:

1. O.G. 43 28/08/1997 NU nuprinde, în Anexa 1, ceea ce apare în imaginea de mai sus
https://legislatie.j...umentAfis/11269

2. Tabelul din imaginea de mai sus este preluat din Anexa 1. a LEGII nr. 37 din 26 noiembrie 1975, ABROGATĂ!
https://legislatie.j...Document/173522

Seară bună!

P.S.
Pentru a vedea stadiul legii/ordonanței/etc se dă clik pe "Fișa act"

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: normativ-latime-benzi-oras.jpg
  • Imagine atasata: Abrogat.png

Aceasta postare a fost editata de fleetwood: 19 martie 2024 - 18:26

0

#595 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29717
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 19 martie 2024 - 18:47

:( Am scris ca ma opresc, dar vad ca nicio sansa...

Nu! Tabelul nu este preluat din nicio lege/reglementare abrogata in '75! (il regasesti si la pagina 3 a pdf-ului de pe pagina CNAIR):

Imagine atasata: captura pdf.jpg

Documentul pdf gasit de mine este si aici in topic si in cel despre Cetatii, dar iata link catre pagina CNAIR In partea de jos a fiecarei pagini este o data din martie 2021.

Daca susti ca nu e asa, te rog posteaza tu un tabel din care sa reiese norma pentru o strada de legatura de categoria a doua. (Atentie! Nu drum judetean, comunal, vicinal, sau alte tampenii)

P.S. Pozele de mai sus in care se vede latimea unor MTC-uri ale STPT le-ai vazut? Cum ti se pare ca un vehicul cu gabarit de 3 metri sa circule pe o banda de 2,75 metri? (poate chiar o sa avem si o linie-doua de autobuz pe acolo, dupa ce pasajul va fi gata si aceasta "strada de legatura de categoria a II-a" chiar va duce undeva, nu nicaieri ca acum.
0

#596 Useril este offline   fleetwood 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 34
  • Inregistrat: 04 iulie 19

Postat 19 martie 2024 - 19:22

CNAIR dă un tabel cu norme întemeiate pe o lege/ordonanță abrogată. Atașez atașamentul tău, comentat. CNAIR nu e nici Guvern, nici Parlament, e o pârlită de companie de stat, nu poate legifera. N-am ce tabel să postez, legat de dimensiunile drumurilor/străzilor, se pare că legislația nouă clasifică și pune condiții legate doar de nivelul de trafic, viteză, tonaj și de dimensiunile vehiculelor. (?!!)
În fine, sunt tot felul de forme "consolidate" ale legilor, legislatie.just.ro e o minune de portal juridic, free, credibil, click pe meniul din stânga, te prinzi repede de stufoșenie...
https://legislatie.j...Document/279128

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: CNAIR.jpg

0

#597 Useril este offline   fleetwood 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 34
  • Inregistrat: 04 iulie 19

Postat 19 martie 2024 - 19:29

Vezi postareaFlorin.B RATT, la 19 martie 2024 - 18:47, a spus:


P.S. Pozele de mai sus in care se vede latimea unor MTC-uri ale STPT le-ai vazut? Cum ti se pare ca un vehicul cu gabarit de 3 metri sa circule pe o banda de 2,75 metri? (poate chiar o sa avem si o linie-doua de autobuz pe acolo, dupa ce pasajul va fi gata si aceasta "strada de legatura de categoria a II-a" chiar va duce undeva, nu nicaieri ca acum.


Am văzut, desigur. Va fi linie de tramvai. În caz de necesitate, multe microbuze. Gabarit de 3 metri este interzis fără mașină însoțitoare și plan de parcurgere :no:
0

#598 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29717
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 19 martie 2024 - 19:45

Pai, din pacate in legea spre care ai dat link, e acelasi text, copy/paste din cea de care spui ca e abrogata...

Citeaza

Străzile din localitățile urbane se clasifică în raport cu intensitatea traficului și cu funcțiile pe care le îndeplinesc, astfel:
a) străzi de categoria I - magistrale, care asigură preluarea fluxurilor majore ale orașului pe direcția drumului național ce traversează orașul sau pe direcția principală de legătură cu acest drum;
b ) străzi de categoria a II-a - de legătură, care asigură circulația majoră între zonele funcționale și de locuit;
c) străzi de categoria a III-a - colectoare, care preiau fluxurile de trafic din zonele funcționale și le dirijează spre străzile de legătură sau magistrale;
d) străzi de categoria a IV-a - de folosință locală, care asigură accesul la locuințe și pentru servicii curente sau ocazionale, în zonele cu trafic foarte redus.


...totusi as zice ca daca tot "asigură circulația majoră între zonele funcționale și de locuit", nu a prevazut nimeni norme mai restrictive in secolul XXI fata de cele din secolul XX :) si chiar in asemenea hal incat sa sari de la 3,5 metri la 2,75 metri.



Vezi postareafleetwood, la 19 martie 2024 - 19:29, a spus:

Am văzut, desigur. Va fi linie de tramvai. În caz de necesitate, multe microbuze. Gabarit de 3 metri este interzis fără mașină însoțitoare și plan de parcurgere :no:


Pai una nu o exclude pe alta, avem trasee paralele autobuz/troleibuz cu linie de tramvai. Ai inteles, sunt sigur, ca ma refeream la latimea vehiculului la limita oglinzilor retrovizoare, nu am spus ca ar fi Karsanele agabaritice de sa trebuiasca insotite pe traseu.
0

#599 Useril este offline   Shhhh 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 965
  • Inregistrat: 10 mai 12
  • Sexul:masculin

Postat 19 martie 2024 - 23:07

Florine, toata lumea e de acord ca nu e ok, ca puteau fi lejer facute la 2.8, 2.9, 3. De asemenea stim si cine le-a facut. Mai stim si ca, daca ar fi sa ne luam dupa legea invocata de tine, o multime din strazile din Timisoara nu sunt "legale". Stim si ca Deleanu nu ne place, desi e conform legii mentionata de tine.

Singurul lucru care ramane e ca te chnui sa ramai suparat, nemultumit :). Si nu vreau sa fiu rautacios, dar cred ca multi dintre noi am inceput sa avem alergie la nemultumiri. Nu pentru ca nu ar fi poate intemeiate. Ci pentru ca au devenit un soi de platforma a unor partide care din asta traiesc folosindu-se de vorba aia, daca te bagi cu porcul in troaca ajungi ca el. In cazul de fata, porcul (partidele la care faceam referire) sunt curati, pe margine, gata sa fie votati de lume.

Scuze de off-topic dar oricum se lungise treaba in non-sensuri legale.
1

#600 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29717
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 20 martie 2024 - 01:04

Da, ai dreptate, chestiunile legale chiar sunt un nonsens :blink: :Facepalm_emote_gif: Scriam inca de ieri ca ma opresc, dar imediat intra cineva sa redeschida discutia, desigur fara a avea nimic concret de adaugat, asa ca ma simteam cumva obligat sa raspund, dar cum am recunoscut deja, ai dreptate. Nu are rost. Oricum, cand cineva se va plange ca trotuarele sunt inguste sau pistele nu sunt destul de late, o sa le raspund citand din postarea ta: nu te mai plange, "avem deja alergie la nemultumiri".
0

Arata acest topic


  • (31 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 28
  • 29
  • 30
  • 31
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi