STP Timișoara Forum: Viata unui vatman - STP Timișoara Forum

Salt la continut

Imagine postata
  • (4 Pagini)
  • +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Viata unui vatman Evaluare topic: ****- 2 Voturi

#21 Useril este offline   Dr2005 

  • Membru onorific
  • Grup: Membru onorific
  • Postari: 1403
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bucuresti, Sector 6 - Drumul Taberei

Postat 25 ianuarie 2009 - 04:42

Ca fapt divers... conducerea celor 2 modele de tramvaie (Hansa şi Rathgeber) e asemănătoare... dpdv tehnic e cam la fel, doar că cei de la AEG (parcă AEG e controller-ul de Rathgeber) au dispus altfel controller-ul (elementele lui) astfel încât să fie acţionat de maneta aia. Contactele se simt la fel.

Spre ruşinea mea (deşi după ce termin facultatea e posibil să îmi câştig pâinea din asta) nu ştiu exact cum funcţionează controller-ul :angry: La modele vechi de controller-e (Thomson-Houston [8 contacte], AEG [8 contacte], chiar EP cu 12 contacte) era controller cu came... la fiecare invartire cama corespunzătoare împingea tachetul necesar activării fiecărui contact (deci erau axe cu 8 sau cu 12 came).
mai departe nu ştiu cum s-a procedat.... posibil să le fi făcut mai mici (un V3A sau Timiş are deja 20 de contacte de mers şi 18 de frână, cam multe să încapă pe o bară de 1 - 1,2m lungime). Oare la acea manetă să se fi folosit altfel de mecanisme (oare maneta aia împinge pe rând câte un contact?).
Poate ne lămureşte cineva (sau ne oferă măcar o poză cu echipamentele în cauză).
0

#22 Useril este offline   cocaina 

  • Vatman
  • Grup: Conducator vehicule
  • Postari: 54
  • Inregistrat: 12 aprilie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:timisoara

  Postat 29 ianuarie 2009 - 00:11

Vezi postareaFlorin.B RATT, la 17 Jan 2009, 09:38, a spus:

Ai inteles gresit, nu am spus ca tramvaiul e la fel de usor de condus ca o masina :huh: . Nu stiu de unde ai tras tu concluzi asta?
Am spus ca : daca ai condus un tip de tramvai te obisnuiesti repede cu alt tip de tramvai, deci daca ai facut scoala pe un tip de tramvai si dupa aceea conduci prin oras alt model nu e mare lucru.

sal da scuze nu am citit totul si numiam dat seama acuma ce sa fac era si ora tarzie si numiam dat seama orsicum scuze inca odata sa;l
0

#23 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29685
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 29 ianuarie 2009 - 09:02

Nicio problema. :huh:
0

#24 Useril este offline   Gygyman6 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 3085
  • Inregistrat: 07 ianuarie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 19 februarie 2009 - 21:42

Mi se pare mie sau vatmanii au uniforma? Am vazut cativa vatmanii intr-un costum negru cu virgula camasa albastra iar pe sacou logoul ratt cred.
0

#25 Useril este offline   lorand 

  • Membru VIP*
  • Grup: VIP
  • Postari: 926
  • Inregistrat: 12 ianuarie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 19 februarie 2009 - 21:43

Vezi postareaGygyman6, la 19 Feb 2009, 21:42, a spus:

Mi se pare mie sau vatmanii au uniforma? Am vazut cativa vatmanii intr-un costum negru cu virgula camasa albastra iar pe sacou logoul ratt cred.

Acum ii vezi.Pun pariu ca vara nici unul nu o sa poarte costum...
0

#26 Useril este offline   alecs 

  • Membru Onorific
  • Grup: Membru onorific
  • Postari: 3145
  • Inregistrat: 20 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:timisoara
  • Interese:http://soferderomania.promotor.ro/carmen_m click plz

Postat 19 februarie 2009 - 21:50

poti sa pui pariu ca sigur vei pierde :angry:
la vara ma gandesc ca vor primi alte costume,de vara,pentru ca acestea sunt groase,de iarna...
0

#27 Useril este offline   Viktor 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 4686
  • Inregistrat: 25 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timişoara
  • Interese:Filme, poze, distractie, calatorii etc.Imi plac foarte mult tramvaiele Wegmann GT4.

Postat 19 februarie 2009 - 21:55

Ei au primit doua seturi de haine.
Unul pentru iarna iar altul pentru vara. :angry:
0

#28 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29685
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 19 februarie 2009 - 22:16

Apropo de vatmani: am gasit un articol mai vechi dar super in ziarul Gandul.
Pe vatmanul din articol il cunosc personal si pot sa confirm ca tot ce scrie in articol e adevarat.

"Un înger pe şine
de Daniel BEFU

Imagine atasata: img_0238.jpg

„Eu am un obicei dimineaţa, să-i salut cu respect pe primii călători. Când ies din depou, la 5 fără câteva minute, la prima staţie, după ce-au urcat primii oameni, puţini, 3, 4, 5 câţi sunt la ora aia, cobor din cabină, urc în cupeu şi le spun: «Bună dimineaţa. Vă doresc o zi foarte bună». Şi oamenii discută. Li se pare ceva deosebit, dar e ceva firesc, natural. Consider că e un lucru bun”. În restul zilei, domnul Dumitru, vatman în Timişoara de 35 de ani, aruncă cu alte sute de zâmbete şi urări de bine înspre călători, iar „cum văd un bătrân sau o bătrânică cu căruciorul sau o femeie tânără ducând un căruţ cu un copil, mă cobor repede. E staţie, e semafor, ce mă împiedică să mă dau jos şi s-o ajut să urce? Tot stau, nu?”.

În staţii, dom’ Dumitru, chiar şi după ce a urcat toată lumea, mai zăboveşte un pic cu privirea în oglinda retrovizoare, spre locul de unde răsar întârziaţii. Nici nu pune bine tramvaiul în mişcare, că, după câţiva metri, când ajunge cu botul tramvaiului la prima stradă laterală, opreşte iar: „Să mă mai uit o dată şi-n dreapta şi-n stânga, că poate e cineva foarte aproape de colţ, care ar fi vrut să urce şi dacă pierde tramvaiul, mai stă un sfert de oră după aia”. În alte dăţi, schimbă macazul: „Când observ bande de hoţi de buzunare, pe cât posibil încerc să evit a-i lua în tramvai. Dacă cumva i-am văzut alergând, de data asta n-am mai procedat ca-n alte dăţi, să-i aştept, că i-am cunoscut ce fel de oameni sunt. Le-am închis uşa şi-am plecat”.

Nu doar hoţii, dar uneori şi controlorii de bilete îi par lui dom’ Dumitru un pic călăi, când hăituiesc prea fără suflet, vreun necăjit de călător prins în tramvai fără bilet. Atunci, aşteaptă să vină staţia, deschide uşile, îi lasă pe controlori să coboare primii şi când vine rândul prinsului să se dea jos din tramvai, închide uşile şi pleacă mai departe, cu călător cu tot, salvându-l de amenda de 1 milion. Vatmanul e sincer: „Eu nu sabotez întreprinderea, dar mi-a fost milă de ei şi am încercat pe cât posibil să-i ajut”. Uneori, s-a fript de la prea multă milă: „Odată, era tot vară, ca acum, eram pe alt vagon, de serviciu şi transportam diferite piese pentru repararea tramvaielor, la o hală mare de reparaţii. Pe lângă materialele necesare duceam şi lapte pentru vopsitori şi sudori, ca protecţie.

Fiind înainte, pe timpul regimului trecut, recipientele erau din sticlă, nu pungi, ca acum. Circulam pe un traseu unde staţiile sunt mai lungi şi între staţii am întâlnit un grup de copii de până-n 13 ani. Mi s-a făcut milă de ei, i-am întrebat: «Măi copii, unde mergeţi?» şi i-am luat sus. Am mers o staţie-două şi la un moment dat am avut un gând să privesc înapoi, la copii. Când colo, ei ce făceau? Serveau lapte. N-au desfăcut frumos capacele alea de staniol puse la gura sticlelor, ci direct cu degetul le-au înţepat şi beau. Aoleu şi eu ce făceam acum? Cum să duc la muncitori sticlele goale? Ce-or să creadă despre mine, că le-am băut eu laptele? Am oprit imediat, m-am dus la ei, nu le-am dat nici un picior, dar i-am mustrat foarte aspru şi le-am spus: «Imediat să coborâţi».

După ce am mai mers o bucată de loc, neavând tramvai în spate, am oprit şi a trebuit să potrivesc laptele în toate sticlele ca să fie la acelaşi nivel şi să nu se observe chiar aşa”. Fapta bună i-a fost răsplătită ani mai târziu, tot cu lactate: „Ajuns la capăt de linie, după coborârea tuturor călătorilor, m-am urcat în cupeu să adun în urma lor diferite recipiente goale de suc, de bere sau hârtii care altfel se rostogolesc pe jos, intră la mecanismele de uşi de la treptele de urcare-coborâre şi le blochează. În timpul ăsta, am observat pe un scaun două sacoşe de stofă uitate de cineva. Le-am luat şi le-am adus în cabina conducătorului, după ce m-am asigurat că nu este nimeni care să arate a păgubaş.

Am întors în buclă, am tras în staţie, am coborât, m-am uitat spre călătorii urcaţi în tramvai, poate, poate, vreunul dintre ei reclamă pierderea sacoşelor. Ziua întreagă am circulat cu plasele pe bord, la vedere, pentru a putea fi observate uşor, atât din interiorul, cât şi din afara tramvaiului. Nimeni nu s-a prezentat. Atunci m-am gândit ce să fac? Le-am adus acasă. În fiecare plasă se afla, curat ambalat, câte un calup mare de brânză telemea, nu mai reţin dacă de oi sau de vaci. Ştiu că o bucată am dat unei familii de oameni săraci şi o bucată ne-a rămas nouă. Dar aceasta, am hotărât abia după câteva zile. Am tot aşteptat, că doar, doar va întreba cineva de pierderea sacoşelor. Dar nimeni nu a întrebat”.

Domnul Dumitru nu ştie ce-i aia înjurătură şi rar, când calcă în străchini, o drege-n felul lui smerit: „O echipă de muncitori turna asfaltul printre liniile de tramvai şi la fiecare tură mă ţineau minute în şir, făcându-mi o mare întârziere. Am sunat, i-am zorit prin semne să termine, că eu circul după ceas, ba chiar am coborât şi am strigat spre ei. Dar ei habar n-aveau. Lucrau, nimic de zis, dar foarte lent, parcă în ciudă. Am fost supărat în ziua aceea. În următoarea zi, când am trecut pe-acolo, mai întâi am cumpărat o sticlă de 2,5 litri de Coca-Cola rece, că era o zi călduroasă şi ei erau plini de praf.

Am oprit, am coborât la ei, i-am salutat şi mi-am cerut scuze pentru că am strigat atunci la ei şi i-am întristat şi le-am oferit sucul. O, ce mult s-au bucurat şi totdeauna, de departe îmi făceau loc de trecere şi mă salutau. Şi n-am mai întârziat din pricina lor”.

„Eu nu mă plictisesc niciodată. Atunci când îl ai pe Dumnezeu în inima ta, nu poţi să te plictiseşti. Te gândeşti la atâtea lucruri frumoase. Cunosc foarte multe poezii creştine sau mai fredonez cântări creştine. Nu cânt ca să m-audă călătorii, ci pentru mine. Pe unii îi aud, «Vai, mai am 3 ture. Vai, mai am două ture.» Eu, de multe ori, când se termină serviciul, mă mir că-i ultima tură”. - Diţă Dumitru, vatman RAT Timişoara

Deunăzi „o doamnă mi-a spus: «Vai, uite domnul vatman care mereu ne aşteaptă, mereu ne conduce. Vă cunosc de cel puţin 10 ani şi de câte ori vă întâlnesc am noroc în ziua aia»” - Diţă Dumitru, vatman RAT Timişoara"
1

#29 Useril este offline   Gygyman6 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 3085
  • Inregistrat: 07 ianuarie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 19 februarie 2009 - 22:22

Foarte frumos. Pacat doar ca la noi asa ceva e foarte rar. Un om caruia chear ii place meseria pe care o face si nu o considera o povara pe capul sau.
0

#30 Useril este offline   alecs 

  • Membru Onorific
  • Grup: Membru onorific
  • Postari: 3145
  • Inregistrat: 20 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:timisoara
  • Interese:http://soferderomania.promotor.ro/carmen_m click plz

Postat 19 februarie 2009 - 22:28

eu chiar il stiu pe acest vatman,este foarte prietenos,si este adevarat ce scrie in acest articol,dar mai si injura din cand in cand,l-am auzit de 2 ori :D .stiu si unde locuieste,deoarece stam in aceeasi zona. :coolspeak: ,pacat ca sunt asa putini ca el <_<
0

#31 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29685
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 19 februarie 2009 - 22:32

Nu stiu daca injura deoarece religia nu-i permite. Poate doar niste injuraturi mai voalate. :coolspeak:
0

#32 Useril este offline   Viktor 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 4686
  • Inregistrat: 25 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timişoara
  • Interese:Filme, poze, distractie, calatorii etc.Imi plac foarte mult tramvaiele Wegmann GT4.

Postat 19 februarie 2009 - 22:35

Apropo Domnule Florin, stiti pe ce linie conduce domnule vatman?
0

#33 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29685
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 19 februarie 2009 - 22:37

L-am vazut pe 7 si 9, dar probabil ca-l muta si pe alte linii.
0

#34 Useril este offline   alecs 

  • Membru Onorific
  • Grup: Membru onorific
  • Postari: 3145
  • Inregistrat: 20 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:timisoara
  • Interese:http://soferderomania.promotor.ro/carmen_m click plz

Postat 19 februarie 2009 - 22:38

chiar am vrut sa zic de religioe dar nu stiam cum sa ma exprim,dar am zis ca mai bine nu scriu.nu sunt injuraturi "mai voalate" ci din acelea chiar destul de rele ca sa spun unde locuieste.eram o data in tramvai,si el iesea din schimb,a urcat in vagon,ne-a salutat pe toti si ne-a urat o zi buna in continuare,aici mi-am dat seama ca este de alta religie,iar dupa cateva zile am vazut unde locuieste,si de atunci am, si vorbit si mai vorbim cand ne intalnim,dar acum nu l-am mai vazut vatman,s-a pensionat cumva,ca de vreo 2 saptamani nu l-am mai vazut nici pe tramvai si nici prin zona ? :coolspeak:
0

#35 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29685
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 19 februarie 2009 - 22:40

Posibil. Nici eu nu l-am vazut anul acesta.
0

#36 Useril este offline   lorand 

  • Membru VIP*
  • Grup: VIP
  • Postari: 926
  • Inregistrat: 12 ianuarie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 19 februarie 2009 - 22:42

Foarte rar intalnesti oameni cu asa suflet mare...pacat de el ca s-a pensionat :coolspeak:
0

#37 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 20 februarie 2009 - 08:24

Il; stiu pe vatman avea tramvaiul #3478, si era forte es pe 7, dar mai nou acel tramvai, aare un vatman nou, care sa ma exprim mai altfel, e cam nesimtit...
0

#38 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 20 februarie 2009 - 11:54

Acest vatman este (sau a fost daca s-a pensionat) din vechea garda. Ce vreau sa spun ? Mi-aduc aminte ca in urma cu 30-40 de ani, vatmanii de pe liniile 4, 5, 7 si 3 aveau acelasi comportament ca si nea Dumitru. Liniile mentionate mai sus erau pe atunci mult mai scurte si aveau tramvaie bidirectionale iar vatmanii nu aveau cabina asa ca stateau "in mijlocul oamenilor" si erau nevoiti sa coboare cu acea "manivela" la fiecare capat de linie ca s-o ia inapoi. Erau cam tot timpul aceeasi vatmani pe aceleasi linii, in general erau mai in varsta si erau cunoscuti de calatori dar si ei ii cunosteau pe calatori inclusiv pe copii si pe parintii acestora, iti faceau observatii daca nu erai in regula cu una, cu alta, erau pusi si pe glume, etc, era cu totul altceva decat ii acuma, asa inapoiere cum era atunci...7-le circula din Balcescu pana la Biserica catolica din Fratelia si retur, 3-ul de la strada Resita pana la CAP Freidorf inaite de pasaj si retur, 5-ul din 700 pana la actualul capat in Ronat si 4-le tot din 700 pina la Catedrala din Mehala, toti capetii de linie fiind fara bucle de intoarcere, tramvaiele bidirectionale si liniile simple, iar din loc in loc erau amenajate acele treceri dublate...
0

#39 Useril este offline   cosmote 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 27
  • Inregistrat: 16 ianuarie 09

Postat 21 februarie 2009 - 00:08

ehehehe ce mai vremuri...
Imi aduc aminte si eu ce frumos se purtau vatmanii si chiar si soferii de pe trolebuze. Mi-am facut pe vremea aia multi amici pe 15 mai ales. Erau prietenosi, iti era mai mare dragu' sa mergi cu tramvaiul sau trolebuzul.
Se vedea pe ei ca fac totul cu suflet... Parca era o onoare pentru ei ca erau de exemplu vatmani...
ACUM insa.... Cand vad pe ala de pe tramvaiul 9 ca o "taie" ca fulgeru cand vede ca vine 2-ul sau 3-ul imi vine greata. De unde atata ura din partea "astora" din ziua de azi? Oare nu se gandesc ca in tramvaiul acela ar putea fii mama sau bunica lui si lasa oamenii in frig doar ca nu a putut sa stea 1 minut sa faca legatura cu acele tramvaie?

Daca vatmanii din ziua de azi isi merita salariile atunci aceia din "vechea generatie" meritau 100 de salari de alu' astia.
0

#40 Useril este offline   cocaina 

  • Vatman
  • Grup: Conducator vehicule
  • Postari: 54
  • Inregistrat: 12 aprilie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:timisoara

Postat 08 martie 2009 - 23:16

Vezi postareaFlorin.B RATT, la 19 Feb 2009, 22:37, a spus:

L-am vazut pe 7 si 9, dar probabil ca-l muta si pe alte linii.

Pacat domnule Florin s-a pensionat domnul Didita. Pacat a fost singurul om caruia i-a placut ceea ce facea, si stia sa vorbeasca cilivizat cu oamenii si stia sa il bucure pe fiecare om in parte. Imi pare tare rau ca sa pensionat am invata multe de la el, un om de nota 10, mult mai mult de 10!Un om cumsecade. Nu se enerva vorbea frumos cu toti oameni.

Aceasta postare a fost editata de cseh_17: 09 martie 2009 - 17:13
Motiv editare: Am corectat greselile!

0

Arata acest topic


  • (4 Pagini)
  • +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi