STP Timișoara Forum: Bozankaya GT6 - STP Timișoara Forum

Salt la continut

Imagine postata
  • (55 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 51
  • 52
  • 53
  • 54
  • 55
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Bozankaya GT6 Evaluare topic: ****- 3 Voturi

#1041 Useril este offline   Cristian 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 95
  • Inregistrat: 22 iunie 08

Postat 15 februarie 2024 - 11:06

Din ce observ in trafic, 7 din 10 Bozankaya au banda led din fata (lumina de zi) stricata. Ori total, ori o parte. Nu sunt in garantie tramvaiele?

Oricum foarte ciudat ca in decurs de cateva luni sa se strice un amarat de led.
0

#1042 Useril este offline   ioio_viola 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 1400
  • Inregistrat: 17 septembrie 15
  • Sexul:masculin

Postat 15 februarie 2024 - 11:10

era un tramvai cu banda din spate stricata din primele zile. si eu am observat unele in trafic cu aceste probleme. mi se pare ca sunt niste led-uri foarte slabe calitativ pentru un tramvai de atatia bani.
0

#1043 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29715
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 15 februarie 2024 - 23:26

Da, sunt o gramada cu problema asta. Sincer nu stiu daca sunt comandate cumva sau alimentate cu 24V DC. Daca sunt benzi LED ce functioneaza la 24V si nu sunt comandate corespunzator ci alimentate in curent continuu, poate asta e problema, in timpul incarcarii acumulatoarelor tensiunea putand ajunge pana la 28,8V in mod normal.
0

#1044 Useril este offline   Bodo 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 326
  • Inregistrat: 24 ianuarie 16
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timișoara

Postat 16 februarie 2024 - 13:47

Nu le pasă de ecranele din interior care nu au mers de la început și nu merg pe majoritatea nici acum, probabil că la fel e și cu benzile astea LED.
0

#1045 Useril este offline   Maistru IJTL 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 30
  • Inregistrat: 15 iulie 23

Postat 16 februarie 2024 - 14:47

Led-urile nu se strica asa de usor,dar din cauza vibratilor este posibil ca ,legaturile exectutate cu cositor sa de dezlipeasca
0

#1046 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29715
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 16 februarie 2024 - 19:47

Sa sti ca mai de mult s-au cumparat benzi LED la 24V, un model mai ieftin (ca asa e la noi) care s-au folosit la semafoarele/indicatoarele macazurilor de prin oras (700, Maria, Banatim, etc). Bineinteles ca nu au tinut prea mult, mai ales ca noi nu le comandam sofisticat cu 100 Hz sau mai mult, ci banal, conectate la 24V DC. Dupa esecul initial, s-au luat un model mai scump, cu niste LED-uri mai mari si mai dese, acestea fiind foarte OK.
2

#1047 Useril este offline   Gygyman6 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 3089
  • Inregistrat: 07 ianuarie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 16 februarie 2024 - 19:54

Din ce am sesizat modelul din imagine m-i se pare cel mai ok pentru orice aplicatie, mai ales daca e mascat si de un ecran opac sa nu se vada. E mult mai ok decat banda clasica, unde intradevar, daca nu ai conexiunile facute cum trebe, cu mult cositor se pot rupe usor chiar si la montaj.

Imagine postata
1

#1048 Useril este offline   Maistru IJTL 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 30
  • Inregistrat: 15 iulie 23

Postat 16 februarie 2024 - 20:22

Pt a rezista mult lipitutile trebuie realizate cu ajutorul pastei decapante, cositorul trebuie sa fie calitativ,sa aiba temp topire mai mica,aceasta metoda de sudare pt aplicatii electronice se realizeaza cel mai bine cu un aparat de lipit electric dar pt stopuri nu se preteaza deoarece greu putem duce 220v in "teren",

Aceasta postare a fost editata de Maistru IJTL: 16 februarie 2024 - 20:23

0

#1049 Useril este offline   Bobby 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 1180
  • Inregistrat: 14 iulie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 17 februarie 2024 - 00:35

In seara asta l-am vazut pe 1012, banda de lenduri frontala, nefunctionala, iar bucata de plexiglass (sau ce material e) care le acopera era ingalbenita de zici ca a stat in soare ani de zile. Mai era si crapata pe partea dreapta, deci precis s-a infiltrat si apa acolo...Imagine postata
Degeaba avem design OK daca sau folosit cele mai ieftine materiale la realizarea lui...

@ Maistru IJTL - Sunt letconuri ce merg alimentate dintr-un power bank si poti faci treaba cu el gen TS80 sau letconuri pe gaz care sunt ceva mai ieftine.

Aceasta postare a fost editata de Bobby: 17 februarie 2024 - 00:36

1

#1050 Useril este offline   cosminstsandu 

  • Membru începător
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 4
  • Inregistrat: 10 noiembrie 21

Postat 13 martie 2024 - 13:40

În ce zone circulă tramvaiele Bozankaya pe autonomie? Și cât de des?

Am vãzut pe Facebook o singurã filmare de acest tip. Totuși, fiind un sistem inovator ar trebui sã apară mai des dovezi ale utilizãrii.

https://www.facebook...9xKMc6VtkvZwJu/

Aceasta postare a fost editata de cosminstsandu: 13 martie 2024 - 14:36

1

#1051 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29715
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 13 martie 2024 - 18:47

In mod normal nu se circula pe acumulatoare/baterii. Nu stiu cu ce ocazie l-au surprins pe cel din clip cu pantograful jos si mergand pe baterii.
Nu e nimic inovator in sensul asta, adica bateriile se incarca intr-un singur mod: din reteaua de contact. A, daca tramvaiul ar fi fost vreun plug-in sa-l incarci in depou de la un camp de panouri solare, sau de la o hidrocentrala proprie :) dupa care sa mergi practic gratuit vreo 60 de kilometri, da era inovator (sa zicem)
O varianta ar mai fi fost si sa incarci noaptea mai ieftin bateriile (un tarif diferentiat) si sa circuli ziua vreo doua ture mai ieftin, dar iarasi nu e cazul la noi. (din cate stiu)
4

#1052 Useril este offline   Andy 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 2498
  • Inregistrat: 29 iunie 10
  • Sexul:masculin
  • Locatia:zona metropolitană
  • Interese:Timișoara și zona metropolitană

Postat 13 martie 2024 - 20:29

Am vazut si eu unul pe baterii zilele trecute la gara, avea afisaj de retrare.
0

#1053 Useril este offline   The Mechanic 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 1103
  • Inregistrat: 30 ianuarie 15
  • Sexul:masculin

Postat 14 martie 2024 - 12:02

Vine primul tramvai galben nou de la Bozankaya la Timisoara

Citeaza

Compania Bozankaya din Turcia se pregateste sa livreze primul dintre cele 17 tramvaie galbene noi la Timisoara, programate sa ajunga pana la finalul acestui an, care se adauga celor 23 violet deja cumparate si intrate in zestrea STPT.

Astfel, in aprilie este programata aducerea primului tramvai galben, conform comenzii inaintata de catre administratia Fritz pentru noul set de garnituri pe care nu le-a mai vrut vopsite in violet.

1

#1054 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29715
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 20 martie 2024 - 09:52

Azi, fiind in spatele lui 1003, am observat un nou bug (ieri l-am vazut pe alt tramvai, dar nu i-am putut vedea numarul de parc), adica pe langa faptul ca ii ardea doar o bucatica de 10 cm din "linia" aceea LED din spate, semnalizatorul drapta era aprins permanent, fara ca vehiculul sa semnalizeze vreun viraj. Desigur plasticul barei luminoase din spate e deja groaznic de ingalbenit. :(
5

#1055 Useril este offline   chapo 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 81
  • Inregistrat: 14 ianuarie 23

Postat 25 martie 2024 - 00:46

Azi am mers pe linia 2 cu Bozankaya 03069 și venind dinspre Shopping făcea un zgomot infernal,de nu puteai să auzi ce vorbește persoana de pe scaunul din față.Cel puțin am primit un masaj la spate de la cât de tare vibra tramvaiul.
0

#1056 Useril este offline   TM79 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 130
  • Inregistrat: 30 martie 17

Postat 25 martie 2024 - 08:34

Vezi postareachapo, la 25 martie 2024 - 00:46, a spus:

Azi am mers pe linia 2 cu Bozankaya 03069 și venind dinspre Shopping făcea un zgomot infernal,de nu puteai să auzi ce vorbește persoana de pe scaunul din față.Cel puțin am primit un masaj la spate de la cât de tare vibra tramvaiul.


03069 ??? Sigur ai fost cu Bozankaya ?
0

#1057 Useril este offline   chapo 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 81
  • Inregistrat: 14 ianuarie 23

Postat 25 martie 2024 - 10:14

Așa scria pe plăcuța din fața vatmanului.Au alte numere?
0

#1058 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29715
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 25 martie 2024 - 12:26

Acela e numarul de inregistrare la primarie. Sus, pe alb, deasupra usii din fata e numarul de parc.
1

#1059 Useril este offline   Bobby 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 1180
  • Inregistrat: 14 iulie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 26 martie 2024 - 00:32

Vezi postareaFlorin.B RATT, la 20 martie 2024 - 09:52, a spus:

Desigur plasticul barei luminoase din spate e deja groaznic de ingalbenit. :(

Asa vor arata toate... plastic ieftin din China... Ar trebuii sesizati cei de la Bozankaya si sa le schimbe cu ceva conform cat mai au garantie. Si aici vorbim de elemente ce se vad, nici nu vreau sa ma gandesc la alte subasamble / componente care nu se vad.

Se are in vedere montarea de POS-uri albastre in tramvaiele Bozankaya ? Prefer acest mod de plata pentru in detrimentul SMS / bilet clasic.
0

#1060 Useril este offline   Bodo 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 326
  • Inregistrat: 24 ianuarie 16
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timișoara

Postat 26 martie 2024 - 09:41

Vezi postareaBobby, la 26 martie 2024 - 00:32, a spus:


Se are in vedere montarea de POS-uri albastre in tramvaiele Bozankaya ? Prefer acest mod de plata pentru in detrimentul SMS / bilet clasic.


În legătură cu asta, am văzut același model de validatoare portocalii mai rotunde cum sunt și pe Bozankaya că țin loc și de POS și accepta plata cu cardul bancar contactless in alte orașe (cred că Brașov și Satu Mare, nu mai sunt sigur). Ale noastre nu au același sistem? Daca sunt la fel, nu cred că mai e nevoie și de POS-uri albastre.
0

Arata acest topic


  • (55 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 51
  • 52
  • 53
  • 54
  • 55
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi