STP Timișoara Forum: Reșița - Resicabánya - Reschitz - STP Timișoara Forum

Salt la continut

  • (7 Pagini)
  • +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Reșița - Resicabánya - Reschitz jud. Caraș-Severin

#41 Useril este offline   Gygyman6 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 3082
  • Inregistrat: 07 ianuarie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 15 octombrie 2010 - 18:05

Atunci e clar, se aplica si aici tehnica "scrisa" de mazare. Oricum eu raman la ideea ca ar fi bune pentru piese la noi, macar scaune, usi si geamuri ,daca la partea mecanica nu se poate salva nimic.
0

#42 Useril este offline   NDY 

  • Membru VIP*
  • Grup: VIP
  • Postari: 2439
  • Inregistrat: 07 iunie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 15 octombrie 2010 - 20:40

Dar se potrivesc cu ce avem noi?
0

#43 Useril este offline   Wegmann 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2280
  • Inregistrat: 09 decembrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Erlangen/Nürnberg

Postat 15 octombrie 2010 - 21:19

Cateva piese eventual. Ei au Duewag din prima generatie, nu stiu cat dpdv. tehnic e identic cu ale noastre. Presupun ca nu se renteaza. Si oricum sunt terminate. Alea din TM sunt "tort cu frisca" pe langa ele.
0

#44 Useril este offline   Dr2005 

  • Membru onorific
  • Grup: Membru onorific
  • Postari: 1403
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bucuresti, Sector 6 - Drumul Taberei

Postat 16 octombrie 2010 - 02:04

Păi le termină infrastructura... gândeşte-te ce efect au denivelările asupra suspensiilor şi amortizoarelor şi cum sunt tocite roţile de şina de Oţelu Roşu cu formă pătrată.
0

#45 Useril este offline   Gygyman6 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 3082
  • Inregistrat: 07 ianuarie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 07 mai 2011 - 17:38

O veste buna si o veste mai mult decat buna

Aceasta postare a fost editata de Gygyman6: 07 mai 2011 - 17:58

0

#46 Useril este offline   Chagall 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10283
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:nespecificat

Postat 07 mai 2011 - 18:14

Bine ca se repara linia si nu se desfinteaza tramvaiul cu venirea autobuzelor SH.
0

#47 Useril este offline   Raoul94 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2401
  • Inregistrat: 15 mai 10
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 23 mai 2011 - 11:19

Reşiţa primeşte 13 autobuze care vor rula pe treseele publice de la 1 iunie

Citeaza

Municipalitatea reşiţeană îşi doreşte de mult timp să privatizeze serviciul de transport public. Deocamdată tramvaiele nu vor fi scoase din circulaţie, iar noua firmă de transport ar trebui să-şi înceapă activitatea de la 1 iunie.

Faptul că societatea reşiţeană Prescom se află în insolvenţă a permis municipalităţii să încheie un contract pe o perioadă determinată cu un operator de transport în comun până la organizarea licitaţiei. În momentul de faţă, în oraş circulă opt autobuze cumpărate de Primăria Reşiţa cu 100.000 de euro, în luna decembrie 2010. Astfel, noua firmă va aduce la Reşiţa încă 13 autobuze.

„Acestea nu sunt noi, dar sunt într-o stare foarte bună. Au o capacitate de 40 de locuri pe scaune şi 100 în picioare“, ne-a informat în acesată dimineaţă Marius Dumitrache, din cadrul Compartimentului de Transport şi Siguranţa Circulaţiei al Primăriei Reşiţa. Până la data la care acestea vor intra în circulaţie, reprezentantul firmei ce va prelua serviciul de transport în comun spune că cele 13 autobuze vor fi aduse la Reşiţa cel târziu mâine, iar costul autobuzelor este suportat de firmă.

„Totul este aproape rezolvat. Primim astăzi numerele de înmatriculare pentru a putea aduce autobuzele care sunt deocamdată depozitate undeva lângă Timişoara“, a declarat Raţiu Adrian, administratorul firmei Spedition Ro-A Tir din Mediaş.

Angajaţii Prescom, la noua firmă
Gheorghe Marchiş, resprezentantul societăţii reşiţene Prescom spune că din datele pe care le deţine, angajaţii serviciului de transport vor fi angajaţi la noua firmă. „Noi în prezent avem de recuperat aproximativ 5,4 milioane de lei de la Primăria Reşiţa şi alte 1,8 milioane de la asociaţiile de locatari din oraş”, a spus Gheorghe Marchiş, directorul societăţii reşiţene. În prezent, SC Prescom SA are 114 angajaţi. Încă de la primele zvonuri că la Reşiţa ar veni o altă firmă, i-a supărat pe angajaţi, care în 28 februarie au declanşat o grevă spontană.

“Angajaţii Prescom se tem că îşi pierd locurile de muncă”, a declarat la acea dată Remus Dragomir, reprezentantul angajaţilor de la Prescom. Mai mult decât atât, municipalitatea vrea să privatizeze şi serviciul de salubritate al oraşului. Una dintre firmele interesate de caietul de sarcini pe care municipalitatea îl elaborează este cea a omului de afaceri Silviu Prigoană. Acesta susţine că firma sa are soluţii pentru eliminarea prafului din oraş, care îi îmbolnăveşte pe reşiţeni şi o dotare de invidiat.

0

#48 Useril este offline   caddy 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 121
  • Inregistrat: 08 decembrie 10

Postat 23 mai 2011 - 16:07

autobuzele ma gandesc si sunt foarte sigur ca vor fi articulate la 140 de locuri..
0

#49 Useril este offline   Dr2005 

  • Membru onorific
  • Grup: Membru onorific
  • Postari: 1403
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bucuresti, Sector 6 - Drumul Taberei

Postat 23 mai 2011 - 16:18

Nu fiţi aşa siguri că tramvaiul va mai rămâne... de la 1 iunie va fi introdusă o altă firmă pe trasee, fără licitaţie sau delegarea gestiunii, deci ilegal, pe principiul că Prescom este în insolvenţă, deşi Primăria Reşiţa are datorii de vreo 5 milioane RON către Prescom!
0

#50 Useril este offline   MHN 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 5982
  • Inregistrat: 29 noiembrie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Infrastructura & Investitii

Postat 23 mai 2011 - 17:25

Ar fi fost o treaba ca aceste autobuze sa circule prin Resita cu numere de Mures...
0

#51 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 23 mai 2011 - 17:38

Vezi postareacaddy, la 23 mai 2011 - 16:07, a spus:

autobuzele ma gandesc si sunt foarte sigur ca vor fi articulate la 140 de locuri..

Da, articulatele noastre au cam aceasi capacitate.
0

#52 Useril este offline   Gygyman6 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 3082
  • Inregistrat: 07 ianuarie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 24 mai 2011 - 17:52

Eu nu inteleg de ce nu lasa tramvaiele Prescomului, iar de restul sa se ocupe privatii. Ciudata situatia oricum, dupa ce s-a investit umpic in reparatii, acum se privatizeaza tot Prescomul, iar la mana unor privati sunt sigur ca nu va tine prea mult tramvaiul, dar cine stie, poate vine cineva cu minte la Primarie si nu vor scoate tramvaiul. Ce mi se pare si mai dubios sunt acesti "investitori privati" din afara judetului.
0

#53 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 21 iulie 2011 - 08:40

Iata doua vederi vechi din Resita. N-am stiut unde sa le postez deoarece n-au legatura cu transportul in comun.

Prima este datata in 23.04.1973, data stampilei.
Fisier atasat  Resita 23.04.1973.jpg (314.6K)
Number of downloads: 22

A doua poarta data de 14.07.1967 (anul nu se vede perfect dar asa pare).
Fisier atasat  Resita 14.07.1967.jpg (163.68K)
Number of downloads: 25

Si una din Caransebes, fosta resedinta de judet, o postez tot aici (acelasi judet, Caras Severin) deoarece Caransebesul nu are (inca) topic dedicat. Vederea a fost expediata in data de 11.12.1975 sau '73.
Fisier atasat  Caransebes 11.12.1975.jpg (323.78K)
Number of downloads: 20
0

#54 Useril este offline   Visor 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 8413
  • Inregistrat: 09 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:STPT, Trenuri, Fotografia, Desenul, PC

Postat 22 iulie 2011 - 18:32

Eu as propune un topic dedicat acestor tipuri de poze - vederi. Fiecare poate are de la neamuri, prieteni. Si eu am multe, dar nu din Timisoara, dar am putea posta intr-un topic, cu specificatii de locatie si timp.
0

#55 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 23 iulie 2011 - 00:27

Eu unul, n-am nimic impotriva,... mai ales acele vederi care n-au nici o legatura cu transportul in comun.
0

#56 Useril este offline   Gygyman6 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 3082
  • Inregistrat: 07 ianuarie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 04 august 2011 - 18:34

Articol <-Un articol destul de interesant legat de istoria tramvaiului din Municipiul Resita.
0

#57 Useril este offline   BogdanTm 

  • Membru VIP
  • Grup: VIP
  • Postari: 2309
  • Inregistrat: 06 septembrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:trenurile, calatoriile,sahul

Postat 04 august 2011 - 20:14

Nu vreau sa fac publicitate unor site-uri "concurente". Dar ca si pasionati daca vreti sa va documentati despre istoria tramvaielor in "cetatea de fum a Resitei" va recomand urmatorul link

http://tramclub.org/...topic.php?t=444
0

#58 Useril este offline   Gygyman6 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 3082
  • Inregistrat: 07 ianuarie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 09 septembrie 2011 - 22:09

Am facut o mica excursie azi la Resita in speranta ca voi reusii sa prind o tura cu tramvaiul :), dar am aflat ca este inchis timp de 2 luni pentru ceva lucrari la carosabil :slap: (cam prin tot orasul se sparge cateceva ca si la noi ca doar vin alegerile), asa ca a trebuit sa strabat 2/3 din oras la pas.
Am facut totusi cateva poze catorva autobuze care nu cred ca sunt ale Prescom ,sunt o alta firma care circula pe traseele tramvaiului proabil numai acum, dar vai de capul lor ca deabea fac fata, pacat doar de masini ca arata destul de bine iar in interior am observat ca au o camera si chear un monitor in care se observa tot salonul. Din autobuzele Prescom (acelea proaspat aduse) am vazut 2 dar m-au cam luat prin surprindere si nu am avut ocazia sa fac nici o poza :plang:. Tin sa mentionez ca autobuzele din imagini sunt destul de silentioase desi nu sunt noi. Imagine postata Imagine postata Imagine postata Imagine postata

Biletul vad ca til cumperi din autobuz de la o tanti care se plimba atunci cand se goleste autobuzul daca nu ... Iar Prescom cred ca s-a desfiintat deoarece nu mai existat siteul.
Oricum mai planuiesc inca o plimbare acolo dupa ce se termina carpelile la carosabil, sa speram ca nu se va distruge tramvaiul pana atunci si ca va mai functiona acceptabil desi linia in multe parti sta se desprinda bucata cu bucata :(.
0

#59 Useril este offline   Dr2005 

  • Membru onorific
  • Grup: Membru onorific
  • Postari: 1403
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bucuresti, Sector 6 - Drumul Taberei

Postat 10 septembrie 2011 - 00:13

Prescom a fost băgată în insolvenţă de către CL Reşiţa, transportul fiind concesionat în regim de urgenţă firmei S.C. RO-A-TIR S.R.L. din Mediaş. Autobuzele Renault (care erau ale Primăriei) au fost transmise în folosinţă noii societăţi, împreună cu instalaţiile aferente liniei de tramvai şi un număr mic de tramvaie (s-ar părea că 5 unităţi). Restul vehciulelor din patrimoniul Prescom (autobuzele Dac, Ikarus şi Roman 111 - unele cumpărate în cursul anului trecut de la alte societăţi! -, ceva vehicule de intervenţie şi maşini de gunoi + restul tramvaielor) se taie.
Problema autobuzelor ,,noi" aduse de firma din Mediaş (Den Oudsden B93... cele articulate, care văd că au tot numere de primărie, oare tot primăria le-o fi luat?) e mai mare... se pare că ar consuma cam mult şi subvenţia de la primărie nu le acoperă costurile, aşa că s-a solicitat majorarea ei, deşi Prescom putea circula bine mersi cu valoarea existentă.
S-au mai semnalat şi apariţii sporadnice de tramvaie când nu au fost disponibile autobuze (pe motiv că sunt cam rupte...). În rest, ceva îmi spune că nu vom mai vedea tramvaie în circulaţie prea curând. Marele hop vor fi alegerile de la anul.

Aceasta postare a fost editata de Dr2005: 10 septembrie 2011 - 00:14

0

#60 Useril este offline   Gygyman6 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 3082
  • Inregistrat: 07 ianuarie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 21 noiembrie 2011 - 20:31

Mai are cineva vesti in legatura cu tramvaiul? Dupa ce am gasit acest articol idiot mi-am cam facut griji My link ,pe langa asta am mai citit si pe Transira ca au fost si disponibilizari la personalul de intretinere, desi asta nu ma ingrijoreaza prea tare si la noi au fost si tramvaiul inca exista (thank God!), cu chiu cu vai cei drept. Si parca mai citisem ceva, cum ca cei din Resita ar fi facut o vizita sa vada tatrele din Constanta, as dori sa stiu mai mult despre treaba asta, daca are cineva informatii mai multe.
0

Arata acest topic


  • (7 Pagini)
  • +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi