STP Timișoara Forum: Reteaua de vanzare - STP Timișoara Forum

Salt la continut

In cazul in care doriti obtinerea unui raspuns oficial la o plangere in legatura cu sistemul de taxare, aceasta se poate obtine doar depunand o reclamatie la registratura regiei. Raspunsurile primite pe forum exprima parerea membrilor acestuia.
  • (11 Pagini)
  • +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Ultima »

Reteaua de vanzare bilete si abonamente (chioscuri ale STPT, chioscuri terti, etc)

#21 Useril este offline   Wegmann 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2280
  • Inregistrat: 09 decembrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Erlangen/Nürnberg

Postat 29 aprilie 2009 - 22:48

Ar mai ramane varianta cu bancomatul. Daca sistemul nu e unul prioritar, orice bancomat standard ar trebui sa fie capabil sa citeasca/incarce cardul. Bineinteles daca bancile din oras ar colabora.
0

#22 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 29 aprilie 2009 - 22:52

Bancomatele pot citi carduri magnetice sau mai nou carduri EMV (cu cip), dar nu si carduri contactless cum sunt cardurile Acces folosite de RATT
0

#23 Useril este offline   Wegmann 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2280
  • Inregistrat: 09 decembrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Erlangen/Nürnberg

Postat 29 aprilie 2009 - 22:56

Nu stiu exact ce generatie de bancomate folosesc bancile timisorene. Cele noi in orice caz stiu sa citeasca si carduri contactless. V-o pot spune sigur, deoarece am avut un proiect legat de acest domeniu, insa nu in RO.
0

#24 Useril este offline   dAImon 

  • Membru activ
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 3882
  • Inregistrat: 25 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 30 aprilie 2009 - 02:46

Vezi postareasdanutza, la 29 Apr 2009, 18:07, a spus:

nu erau chioscurile Ratt-ului, erau doar comercianti care nu mai aduc bilete in zona pentru ca " nu li se merita" ..asta a fost raspunsul pe care l-am primit, dupa ce am alergat in toate cele 3 locuri sa caut bilete !
Eu nu am cerut sa se construiasca chioscuri..am spus doar sa rezolvati problema !

Voiam doar sa spun ca, daca acei comercianti nu vor sa mai aduca bilete, nu e vina regiei.

Vezi postareatimbo, la 29 Apr 2009, 20:57, a spus:

In aceasta privinta va dau intru totul dreptate, cu conditia sa nu se mai repete ce consider eu a fi fost o lipsa de bun simt de care a dat dovada regia in trecut. Si anume posibilitatea folosirii pe termen nelimitat a unui titlu de calatorie achitat si nefolosit, in cazul nostru biletul. Drept e ca nu s-a mai intamplat de ceva vreme datorita mentinerii pretului biletelor.

La ultimele doua scumpiri (deci in ultimii 3-4 ani, cred), s-a mentionat clar ca "biletele vechi raman valabile pana la epuizare". Dar, da, imi amintesc si eu de faze mai vechi cu bilete valabile doar inca 3 luni sau ceva de genul asta.

Vezi postareaFlorin.B RATT, la 29 Apr 2009, 23:25, a spus:

Regia doreste ca biletul sa fie inlocuit in mare masura de "portofelul electronic" si a investit pentru asta nu pentru automate de bilete sau chioscuri suplimentare.

Nu inteleg totusi reticenta de a introduce contul online.

Spre exemplu: am card ING cu homebank, pasul normal si firesc ar fi sa pot, din linistea casei, sa pot intra pe site la RATT si sa achizitionez un abonament nou, si sa fac plata online (considerand ca nu as avea nevoie de bonul fiscal). Chestia asta ar putea incepe de acum, nici macar nu e nevoie sa apara portofelul electronic. De asemenea, macar posibilitatea de a vedea titlurile disponibile ar fi necesara - macar o interfata simplista, cu seria cardului ca username si CNP-ul ca parola.
0

#25 Useril este offline   m1ha1 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 29
  • Inregistrat: 03 octombrie 08
  • Locatia:heaven

Postat 30 aprilie 2009 - 09:45

Vezi postareacseh_17, la 29 Apr 2009, 17:41, a spus:

Stiiti interesant ca acesti oameni care se pleng ca nu gasesc bilete, circula zilnic cu transportul in comun. Atunci de ce nu scoateti un abonament? Fie pe-o linie, fie pe doua, pe 5,7 sau 30 de zile??? Sau daca nu circulati zilnic, atunci de ce nu vaprocurati din timp biletele necesare ,stiind ca aceste chioscuri nu exista! Si vorba colegului dAimon, daca acele chioscuri nu apartineau de RATT (si din acele 3 2 sigur nu o faceau), atunci de ce trebe sarit imediat la gatul RATT?


domnule,

eu de ce n-as sari la gatul ratt mai ales ca vad ca client cum se comporta !
daca e stricat tramvaiul si astept 2-3 h [si am patit-o din pacate si eu si oameni batrani] nu se intampla nimic,
dar daca iti sare in cap cand te vede ca nu ai mers in capatul celalalt al tramvaiului [fiind un singur compostor corect, restul stricate] sa compostezi biletul [si alte penibilitati de-a lor].

oricum, in perioada aceasta reduc cat pot mersul cu ratt, dar cat merg cer sa fiu respectat atata timp cat respect si eu.
Insa, din moment ce nici bilete nu pui la dispozitia clientilor sa nu te astepti sa fii respectat.
0

#26 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 30 aprilie 2009 - 10:13

Vezi postaream1ha1, la 30 Apr 2009, 10:45, a spus:

domnule,

eu de ce n-as sari la gatul ratt mai ales ca vad ca client cum se comporta !
daca e stricat tramvaiul si astept 2-3 h [si am patit-o din pacate si eu si oameni batrani] nu se intampla nimic,

Asta e o aberatie nesustinuta de exemple concrete. Poate doar in cazul unei deraieri sau accidente de persoane sa fie atata timp blocat traficul, nu in cazul unei defectiuni. Sunt accidente care nu pot fi prevazute

dar daca iti sare in cap cand te vede ca nu ai mers in capatul celalalt al tramvaiului [fiind un singur compostor corect, restul stricate] sa compostezi biletul [si alte penibilitati de-a lor].

E un singur validator pentru bilete pe vehicul, deci daca nu functioneaza nu validezi (controlorul nu are ce sa-ti faca in acest caz)

oricum, in perioada aceasta reduc cat pot mersul cu ratt, dar cat merg cer sa fiu respectat atata timp cat respect si eu.
Insa, din moment ce nici bilete nu pui la dispozitia clientilor sa nu te astepti sa fii respectat.

Daca consideri sistemul penibil sau lipsit de respect nu-l folosesti. Exista intotdeauna alte solutii mai putin penibile sau cu un respect mai mare fata de tine ca client, deci esti liber sa le folosesti

0

#27 Useril este offline   Sorin 

  • RATT Staff
  • PipPipPip
  • Grup: RATT Staff
  • Postari: 148
  • Inregistrat: 03 februarie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timişoara
  • Interese:Temporal Mechanics

Postat 30 aprilie 2009 - 12:03

Vezi postareaWegmann, la 29 Apr 2009, 23:18, a spus:

Daca putem investi suma pentru a cumpara 50 de tramvaie noi, n-ar fi mare branza sa mai cumparam si 10 automate.

De abea aştept. Nu vreau să fiu rău, dar cred că sunt realist. De abea aştept să vină ziua în care vom avea automate. Dacă numai validatoarele sunt vandalizate, se sustrag bancomate cu totul direct din bănci care se presupune că sunt păzite şi asigurate împotriva vandalizării, atunci mă gândesc ce s-ar putea face la automate... Probabil că se va umple Youtube cu imagini şi filmuleţe cu ce se va întâmpla cu ele. Cred că va fi distractiv...
Trebuie să recunoaştem... Nu avem încă mentalitatea necesară. Sau poate nu o vom avea niciodată...
0

#28 Useril este offline   sdanutza 

  • Membru începător
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 5
  • Inregistrat: 28 aprilie 09

Postat 30 aprilie 2009 - 13:50

Vezi postareaFlorin.B RATT, la 29 Apr 2009, 19:35, a spus:

Intreb fara intentia de a jigni pe cineva: e asa de mare investitia pentru cumpararea a 5-6 bilete, pe care sa le aveti in casa, in caz de nevoie?
Intreb, deoarece o asemenea investitie va fi facuta si in cazul "portofelului electronic". E similar cu serviciul pre-pay al operatorilor de telefonie mobila: platesti inainte si folosesti cand ai nevoie.

Am inteles ca aceasta este solutia pentru cei care nu circula zilnic cu mijloacele de transport in comun , aceea a " portofelului electronic". Va intreb...functioneaza acest sistem??? Sa nu credeti ca am ceva impotriva noului sistem....din contra..ma bucur ca se face ceva si in acest domeniu , insa ultima data cand am intrebat la un chiosc al RATT-ului mi s-a raspuns ca nu exista asa ceva ( am intrebat daca acele carduri pot inlocui biletele) ..era cu aproape o luna in urma.
Mentionez faptul ca nu stiam de acest sistem atunci ( de-abia azi l-am aflat) insa vazand ca nu mai gasesc nicaieri bilete am crezut ca s-a introdus o alta metoda !
0

#29 Useril este offline   Wegmann 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2280
  • Inregistrat: 09 decembrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Erlangen/Nürnberg

Postat 30 aprilie 2009 - 14:13

Vezi postareaSorin, la 30 Apr 2009, 12:03, a spus:

Dacă numai validatoarele sunt vandalizate, se sustrag bancomate cu totul direct din bănci care se presupune că sunt păzite şi asigurate împotriva vandalizării, atunci mă gândesc ce s-ar putea face la automate...


Vandalismul este o problema, nu doar la RATT. Insa daca capitulam in fata lor, nu mai avem nici cosuri de gunoi, nici statii de tramvai, nici bancomate etc. Sunt destule orase in tara care au amplasat asemenea masinarii si pana acum nici unul n-a renuntat la ele.
0

#30 Useril este offline   m1ha1 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 29
  • Inregistrat: 03 octombrie 08
  • Locatia:heaven

Postat 30 aprilie 2009 - 15:24

Vezi postaream1ha1, la 30 Apr 2009, 10:45, a spus:

domnule,

eu de ce n-as sari la gatul ratt mai ales ca vad ca client cum se comporta !
daca e stricat tramvaiul si astept 2-3 h [si am patit-o din pacate si eu si oameni batrani] nu se intampla nimic,

>>>Asta e o aberatie nesustinuta de exemple concrete. Poate doar in cazul unei deraieri sau accidente de persoane sa fie atata timp blocat traficul, nu in cazul unei defectiuni. Sunt accidente care nu pot fi prevazute

daca va aduc un fisier video de pe mobilul personal se va face ceva ? ma refer ca toti abonatii pe linia respectiva sa fie remunerati in ziua respectiva. ce reglementari sustine ratt in aceste cazuri ?

dar daca iti sare in cap cand te vede ca nu ai mers in capatul celalalt al tramvaiului [fiind un singur compostor corect, restul stricate] sa compostezi biletul [si alte penibilitati de-a lor].

>>>E un singur validator pentru bilete pe vehicul, deci daca nu functioneaza nu validezi (controlorul nu are ce sa-ti faca in acest caz)

cel putin pe tramvaie am observat 1 validator vechi si unul nou. intamplarea era pe vremea cand existau 3 validatoare vechi si doar unul functiona, iar acela era in capatul celalalt si foarte multa aglomeratie. desigur controlorului nu-i păsa. a spus ca asa cum ceilalti se conformeaza asa trebuia sa fac si eu. acum va fi mult mai greu, pentru ca, controlorii sar pe tine din moment ce ai urcat in mijlocul ratt iar pana scoti cartela/biletul si poate dai si de aglomeratie ai putea sa iei amenda. apropo, cat e timpul maxim de la urcare pana la intrarea controlorilor in actiune ? sau nu exista vreo lege in acest sens ?


oricum, in perioada aceasta reduc cat pot mersul cu ratt, dar cat merg cer sa fiu respectat atata timp cat respect si eu.
Insa, din moment ce nici bilete nu pui la dispozitia clientilor sa nu te astepti sa fii respectat.

>>>Daca consideri sistemul penibil sau lipsit de respect nu-l folosesti. Exista intotdeauna alte solutii mai putin penibile sau cu un respect mai mare fata de tine ca client, deci esti liber sa le folosesti

exact

Aceasta postare a fost editata de m1ha1: 30 aprilie 2009 - 15:25

0

#31 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 30 aprilie 2009 - 19:49

Sincer, nu pot sa cred ca din cauza unei defectiuni nu au circulat tramvaiele 2-3 ore (excludem accidente sau deraieri grave, dar nici atunci nu cred sa dureze 3 ore pana la repunere). Daca cineva stie de asemenea cazuri il rog sa scrie aici.

In scurt timp var ramane doar validatoare de tip nou.
0

#32 Useril este offline   sdanutza 

  • Membru începător
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 5
  • Inregistrat: 28 aprilie 09

Postat 03 mai 2009 - 00:12

Daca tot am deschis un topic cu nemultumirile mele ( nu cred ca au fost prea multe) m-am gandit sa vin si cu o idee de a rezolva problema...daca nu doriti sa puneti la dispozitia cetatenilor bilete ( macar un chios in cele mai importante statii ) atunci de ce nu faceti un tonomat in care calatorul sa introduca bacnotele si sa iasa biletul..asa ati rezolva problema...ganditi-va ca Timisoara e un oras mare, un oras in care vin turisti care poate nu au masina personala...de unde isi cumpara acestia bilete??
0

#33 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 03 mai 2009 - 10:25

Despre automate de eliberarea a biletelor am scris in pagina anterioara. Link
0

#34 Useril este offline   sdanutza 

  • Membru începător
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 5
  • Inregistrat: 28 aprilie 09

Postat 03 mai 2009 - 12:08

Multumesc
0

#35 Useril este offline   AMD 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 303
  • Inregistrat: 14 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:TM
  • Interese:fan AMD,PC-uri, masini...

Postat 03 mai 2009 - 17:28

sa nu ne mai amagim cu turismul in Timisoara. astea sunt povesti de adormit copii (sau pentru campania lui Udrea)
sunt orase in Europa unde chiar ai ce vizita sau ce vedea. un turist venit in RO va avea ca destinatie muntele sau marea nu aglomerari urbane infecte si poluate la maxim, in care ti se plimba tirurile pe la geam.
0

#36 Useril este offline   Viktor 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 4686
  • Inregistrat: 25 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timişoara
  • Interese:Filme, poze, distractie, calatorii etc.Imi plac foarte mult tramvaiele Wegmann GT4.

Postat 06 mai 2009 - 15:07

Biletele RATT, tot mai rare, dar necesare



Nu puţini sunt călătorii pe mijloacele de transport în comun a căror scuză în faţa controlorilor este: "Nu am avut de unde să cumpăr bilete". Deşi în unele cazuri este doar o scuză, în altele pare-se că e adevărat. În Timişoara există 14 chioşcuri ale RATT, cu un orar de luni până vineri de la ora 6 la 21,30, iar sâmbăta şi duminica, de la 6,30 la 21,30. Patru chioşcuri nu funcţionează sâmbăta şi duminica, cele din staţiile Banat, Badea Cârţan, Sudului şi Libertăţii. Aceasta în condiţiile în care mijloacele de transport în comun din Timişoara circulă până la ora 23 sau după aceasta, când se retrag în depou.

Cea mai mare problemă pare a fi în Gara de Nord. Trenurile nu au orar în funcţie de chioşcurile RATT. Aşa că multe persoane din afara localităţii nu au de unde să cumpere un bilet pentu a se deplasa prin oraş. "Nu am primit nici o sesizare în acest sens. Nici o persoană nu ne-a spus că ar fi primit amendă pentru că nu a mai găsit de unde să cumpere un bilet. Asemenea scuze sunt, dar ziua în amiaza mare, la ora 11, când normal că nu îi credem", spune Cosmin Bradu, purtător de cuvânt al regiei.

El susţine că în cazul în care o persoană face dovada că a venit din alt oraş şi spune că nu a avut de unde să cumpere bilet, este iertată de controlor. Lăsând la o parte dispoziţia controlorilor, trebuie să remarcăm că nu este normal ca în centrul oraşului şi la intrările în Timişoara să nu se găsească bilete RATT decât până la o anumită oră.

Prea puţine sunt informaţiile pe care le au la dispoziţie în special turiştii pentru a şti că în oraş se vând bilete şi la alimentare sau alte magazine. În Timişoara sunt circa 300 de agenţi comerciali care vând bilete RATT. Fiecare după propriul program de funcţionare. În unele cazuri, pe vitrina magazinului stă scris: "Avem bilete RATT", în altele, fiecare cetăţean îşi încearcă norocul întrebând dacă la societatea respectivă se vând sau nu bilete.

Există în ţară oraşe în care se găsesc automate cu bilete pentru mijloacele de transport în comun. Unele dintre acestea sunt Alba-Iulia şi Piatra-Neamţ. "Ei au o reţea mult mai simplă de transport în comun faţă de cea din Timişoara. Poate de aceea şi-au permis aceste automate", consideră Cosmin Bradu. Cu toate acestea, este de acord că măcar în unele puncte importante din oraş ar trebui să existe asemenea automate. Până atunci însă fiecare călătoreşte cu... scuzele de rigoare.
sursa:renasterea.ro
0

#37 Useril este offline   lorand 

  • Membru VIP*
  • Grup: VIP
  • Postari: 926
  • Inregistrat: 12 ianuarie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 06 mai 2009 - 15:34

Acest caz este unul "critic", ca sa spun asa. Cele mai multe chioscuri RATT nu sunt deschise si in weekend, (de exemplu in cartierul Soarelui) si sincer cred ca asta este cea mai mare problema.
Weekendul acesta chiar am vazut un calator care a urcat la statia din Soarelui, cea cu chioscul, bineinteles fara bilet, cai nu a avut de unde sa cumpere :coolspeak: . La statia aceea au urcat si controlorii. Degeaba s-a scuzat, Politistul Comunitar era de neinduplecat.
0

#38 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 06 mai 2009 - 18:44

Din cate stiu eu doar chioscurile din Libertatii si din Cartan (posibil sa ma insel, o sa ma informez) nu sunt deschise duminica. Seara sunt deschise pana la ora 21:30.
Ziaristul de la Renasterea chiar crede ca are sens sa fie deschise chioscurile noaptea? Cate bilete s-ar vinde intr-o noapte? Ti un angajat acolo toata noaptea pentru a vinde bilete in valoare totala de 5 lei? Sa inteleg ca RATT trebuie sa vanda bilete dupa orarul SNCFR? Se vand totusi bilete de tramvai nu de tren, regia fiind in subordinea primariei nu a SNCFR. :)
________________________________________________________________________________

:coolspeak: Aceasta este parerea mea si nu reprezinta pozitia regiei vis-a-vis de ce scrie in articol
0

#39 Useril este offline   lorand 

  • Membru VIP*
  • Grup: VIP
  • Postari: 926
  • Inregistrat: 12 ianuarie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 06 mai 2009 - 21:05

Vezi postareaFlorin.B RATT, la 6 May 2009, 19:44, a spus:

Din cate stiu eu doar chioscurile din Libertatii si din Cartan (posibil sa ma insel, o sa ma informez) nu sunt deschise duminica. Seara sunt deschise pana la ora 21:30.

Cel din Soarelui 100% nu e deschis in weekend. Eventual maine fac o fotografie.
0

#40 Useril este offline   dante 

  • Membru Senior ***
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 626
  • Inregistrat: 25 martie 08
  • Sexul:nespecificat
  • Locatia:Timișoara

Postat 07 mai 2009 - 09:55

La gară e o problemă de care m-am lovit de câteva ori, deși am mai tot timpul bilete în plus. Cât de greu ar fi ca ghișeele SNCFR să vândă și bilete RATT? Un automat ar putea fi pus lângă biroul de informații, de exemplu. Sau integrat cu Infochioșchiul de acolo :lol:
0

Arata acest topic


  • (11 Pagini)
  • +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Ultima »

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi