STP Timișoara Forum: episodul 6: validarea obligatorie - STP Timișoara Forum

Salt la continut

In cazul in care doriti obtinerea unui raspuns oficial la o plangere in legatura cu sistemul de taxare, aceasta se poate obtine doar depunand o reclamatie la registratura regiei. Raspunsurile primite pe forum exprima parerea membrilor acestuia.
  • (8 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 6
  • 7
  • 8

episodul 6: validarea obligatorie

#141 Useril este offline   dAImon 

  • Membru activ
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 3882
  • Inregistrat: 25 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 29 ianuarie 2018 - 15:54

Două lucruri trebuie precizate:

1. Forumul este doar un loc pentru discuții. Nu are rol oficial. V-ați canaliza mult mai bine energia dacă ați formula o cerere de clarificare, depusă la sediul STPT (RATT). Ei vă pot îndruma, noi nu.

2. Am încercat să citesc HCL care controlează această situație, este vorba de hotărîrea de consiliu local 531/2008. Din păcate, nu reușesc să înțeleg la care alineat vă încadrați.

Ca părere strict personală: dacă DGASPC Timiș ar emite o dovadă scrisă pentru fiecare însoțitor al copilului, cum că este însoțitor legal, nu cred că vreun controlor ar încerca să dea amendă doar pentru că „nu corespunde numele de pe card”. Dar, din nou, cel mai bine cereți o soluție direct de la STPT, printr-o cerere.
1

#142 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 29 ianuarie 2018 - 19:31

Si eu am citit ultimul protocol, cel din 2017 si la fel, nu gasesc niciunde vreo categorie in care sa va incadrati.

@dAImon HCL-ul specificat in protocol ar fi NR. 192/23.11.2012 (cu modificari si adaugiri)
0

#143 Useril este offline   Paul85 

  • Membru Senior***
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 708
  • Inregistrat: 23 februarie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 30 ianuarie 2018 - 10:16

O solutie tehnica ar fi ca validarea legitimatiei copilului sa presupuna automat si calatoria unui insotitor (adica sa fie suficienta validarea legitimatia copilului).
Alta solutie ar fi emiterea a 2 carduri: unul pentru copil si unul pentru insotitor (exact cu acest titlu de insotitor), ambele pe numele copilului. Astfel copilul are cardul lui, si insotitorul foloseste celalalt card (indiferent cine este acesta).
0

#144 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 30 ianuarie 2018 - 20:03

Pai, parca spunea cel care a deschis discutia ca cel insotit are o legitimatie "emisa de DGASPC Timis". Sa zicem ca pe numele acesta se poate emite un card ACCES, dar sistemul nu permite (asa cum e setat acum) emiterea a doua carduri pe un CNP si nu cred ca e in regula asa... Oricum, gratuitatea exista si nu cred ca e treaba noastra (a forumistilor) sa cautam solutii la problema asta.
Daca cineva chiar o considera o problema, sa o includa in HCL sau in protocol si e ca si rezolvata.
0

#145 Useril este offline   FxTm 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 60
  • Inregistrat: 08 martie 17
  • Sexul:masculin

Postat 01 martie 2018 - 10:22

Hahahahahahaha cum ramai fara bani pe card chiar daca ai abonament .... am citit stirea de azi pe Tion.
Ai abonament pe 8 si esti taxat pentru ca validatorul e pus pe linia4.... asta ca sa nu te mai miri atunci cand ,desi stii ca ai bani in portofel ...nu-i mai ai :)))))
Daca nu esti atent (varii motive, aglomeratie,etc) si descoperi altadata - cum poti dovedi?

Evident omul a fost invitat la sediu (minim 2 calatorii taxate) pentru ... 2 lei hahahahahaha

https://www.youtube....h?v=0TXjWhxNFkU
0

#146 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 01 martie 2018 - 20:40

Validatorul nu e pus intentionat pe alta linie... Posibil sa fie o eroare de planificare a vatmanului si la deschiderea schimbului pe OBC s-a setat automat o alta linie, sau validatorul nu mai are conexiune la retea si nu primeste date actuale de la OBC. (asta daca alt validator din vagon arata ce trebuie)
0

#147 Useril este offline   dante 

  • Membru Senior ***
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 626
  • Inregistrat: 25 martie 08
  • Sexul:nespecificat
  • Locatia:Timișoara

Postat 10 martie 2018 - 08:48

Presupun că s-ar putea afla asta (dacă OBC-ul a fost setat pe o linie, dar anumite validatoare nu) automat la revenirea în depou, când se descarcă jurnalele.
Inclusiv ce carduri au fost taxate din portofel în loc de abonament (și frumos ar fi să fie debitată paguba automat la următoarea încărcare).

La autobuze s-ar putea face o corelație și cu sistemul independent de afișaj extern al liniei (pentru cazurile când și OBC-ul a rămas setat greșit).

Problema e mult mai frecventă decât m-aș aștepta, așa că validez reflexiv "pe proprie răspundere" pe linia pe care am abonament.
Amuzant/trist e că nici asta nu ajută tot timpul, dacă nu ești atent și nu e setată nicio linie (apare doar "Linia ", deci nu e imediat clar că e greșit), validatorul îți ia banii din portofel și dacă ai ales înainte "R".

Știu, nici întârzierile nici timpii estimați greșit nu-s cu intenție, dar e mai enervant ciupitul ăsta periodic de doi lei (din nou, bineînțeles neintenționat).

Nu știu cui i s-a părut o soluție cu "haideți la centru să vă dăm banii înapoi" dar e un tipic "add insult to injury" și cei afectați ies evident în pierdere de timp și bani.

Acum că se vor și scumpi biletele, mă aștept la și mai multe plângeri.

Apropo, nu mai există numărul de telefon gratuit 0800 pentru relații publice?
2

#148 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 10 martie 2018 - 11:53

Numarul verde nu a fost relocat in Dambovita. Cred ca e folosit in dispecerat deocamdata. (dispeceratul a ramas in Take Ionescu)
0

Arata acest topic


  • (8 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 6
  • 7
  • 8

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi