STP Timișoara Forum: Infrastructura tramvaielor - STP Timișoara Forum

Salt la continut

Imagine postata
  • (48 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Infrastructura tramvaielor Evaluare topic: ***** 3 Voturi

#61 Useril este offline   stfp 

  • Membru începător
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 3
  • Inregistrat: 29 noiembrie 08
  • Locatia:Bucuresti

Postat 30 noiembrie 2008 - 23:40

Schita despre care vorbeste mai sus utilizatorul Chagall (caruia ii multumesc si eu pentru ajutorul acordat) face parte dintr-un proiect mai larg de modelare cu ajutorul fotografiilor din avion si satelit a retelelor de tramvai din cele 15 orase romanesti care au sau au avut pana de curand tramvaie, atat la momentul actual cat si in trecut. Rezultatele se gasesc la http://retele.tramclub.org/ si actualmente orasele cele mai bine reprezentate cu schite din trecut sunt Bucuresti si Iasi.

De ce am scris acest mesaj: Exista cineva care ar putea si ar avea disponibilitatea sa ma ajute sa reprezint reteaua timisoreana de tramvaie la diverse momente de timp in trecut? Ma gandesc la inceputul anilor '90, apoi jumatatea anilor '80, poate si anii '70... aceste momente pot fi alese oricand, in functie si de evolutia retelei din oras. As avea nevoie de traseele tuturor liniilor de la fiecare moment de timp si eventualele segmente de retea care astazi nu mai exista dar atunci existau (vezi varianta pe Catedrala - Opera de exemplu).

Multumesc.
0

#62 Useril este offline   alecs 

  • Membru Onorific
  • Grup: Membru onorific
  • Postari: 3145
  • Inregistrat: 20 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:timisoara
  • Interese:http://soferderomania.promotor.ro/carmen_m click plz

Postat 30 noiembrie 2008 - 23:44

chiar,si eu as fi curios sa vad tot traseul de la opera,catedrala,dar si legatura spre catedrala,si de la opera in cealalta parte:D
0

#63 Useril este offline   garcon 

  • Membru Senior***
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 552
  • Inregistrat: 28 aprilie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 01 decembrie 2008 - 01:57

Vezi postareastfp, la 30 Nov 2008, 23:40, a spus:

Exista cineva care ar putea si ar avea disponibilitatea sa ma ajute sa reprezint reteaua timisoreana de tramvaie la diverse momente de timp in trecut? Ma gandesc la inceputul anilor '90, apoi jumatatea anilor '80, poate si anii '70... aceste momente pot fi alese oricand, in functie si de evolutia retelei din oras. As avea nevoie de traseele tuturor liniilor de la fiecare moment de timp si eventualele segmente de retea care astazi nu mai exista dar atunci existau (vezi varianta pe Catedrala - Opera de exemplu).
Multumesc.


E o idee ambitioasa si nu tocmai usor de realizat.
Fac eu primul pas:

anul 1982:

linia 1 negru: traseul liniei 1 de astazi, cu diferenta ca in centru circula pe segmentul: Piata Maria - Piata Operei - (prin str. Alba Iulia) - Pta Libertatii

linia 1 rosu: traseul liniei 2 de astazi, cu diferenta ca in centru circula pe segmentul: Piata Maria - Piata Operei - (prin str. Alba Iulia) - Pta Libertatii

linia 2: Calea Torontalului - Pta Libertatii - Pta Traian - UMT - Gara de Est

linia 3: traseul de astazi, cu diferenta ca in Freidorf intorcea la str. Rascoala din 1907

linia 4: traseul de astazi, cu diferenta ca intorcea la AEM

linia 5: str. Razboieni - Balta Verde - Pta Libertatii (deci in Ronat tramvaiul nu mergea pana la calea ferata, ca acum, ci numai pana la str. Razboieni)

linia 6: traseul de astazi, cu diferenta ca in centru circula pe segmentul: Piata Maria - Piata Operei - (prin str. Alba Iulia) - Pta Libertatii

linia 7: traseul de astazi

linia 8: traseul de astazi
0

#64 Useril este offline   stfp 

  • Membru începător
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 3
  • Inregistrat: 29 noiembrie 08
  • Locatia:Bucuresti

Postat 01 decembrie 2008 - 12:28

Multumesc, am implementat reteaua din 1982 (descrisa mai sus) precum si cea din 1992 (dintr-o schita Strassenbahn Atlas) la http://retele.tramclub.org/T.html ; daca am gresit pe undeva va rog sa ma corectati.

Urmatorul pas ar fi reteaua din 1975, disponibila sub forma de schita aici: http://tramclub.org/...p?p=82751#82751 ; partea estica a retelei pare similara cu 1982, dar in vest par a fi mai multe necunoscute - lina 4 pare a avea alt traseu, linia 5 ar putea fi mai scurta decat Razboieni, linia 7 pare a avea alt aliniament decat in ziua de azi si apare capatul Str. Resita. Daca poate sa lamureasca cineva aceste necunoscute as putea trasa si aceasta harta in site.
0

#65 Useril este offline   Chagall 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10283
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:nespecificat

Postat 01 decembrie 2008 - 22:46

De exemplu traseul marcat cu linie intrerupta de pe harta care pleaca din Bvd. Tineretii am gasit pozat pe o ilustrata veche. Nu-i stiu cu exactitate fostul traseul pe unde mergea.
Ma refer la linia de tramvai aflata in stanga pozei.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: 32.jpg
  • Imagine atasata: 130_199.jpg

Aceasta postare a fost editata de Chagall: 01 decembrie 2008 - 22:50

0

#66 Useril este offline   garcon 

  • Membru Senior***
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 552
  • Inregistrat: 28 aprilie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 02 decembrie 2008 - 00:09

Vezi postareastfp, la 1 Dec 2008, 12:28, a spus:

Multumesc, am implementat reteaua din 1982 (descrisa mai sus) precum si cea din 1992 (dintr-o schita Strassenbahn Atlas) la http://retele.tramclub.org/T.html ; daca am gresit pe undeva va rog sa ma corectati.


Felicitari! Doua remarci am doar - va rog sa ma corectati daca gresesc.

Eu imi amintesc ca in 1992 tramvaiul 5 avea traseul: Ronat (de la calea ferata) - Pta Libertatii - Pta Traian - AEM.

Explicatia este urmatoarea: La finalul anilor 80 au fost efectuate lucrari de canalizare pe Calea Bogdanestilor, care au dus la sistarea liniei 5 pentru cativa ani. Inainte de asta pe linia 5 circulasera inca tramvaiele gemene bidirectionale, in Ronat neexistand bucla, iar statia terminus din centru era actuala linie moarta din Pta Libertatii. Dupa finalizarea lucrarilor trebuia gasita o solutie pentru intoarcerea in bucle la ambele capete, intrucat se dorea introducerea tramvaielor Timis 2 si pe linia 5. In Ronat a fost construita bucla de intoarcere, iar in directia opusa traseul a fost prelungit pana la bucla de la AEM, probabil in "analogie" cu traseul tramvaiului 4.
Cand s-au efectuat lucrarile de reparatii la infrastructura din str. Stefan cel Mare pe la mijlocul anilor 90, linia 5 a fost redirijata din Piata Traian spre Gara de Est - UMT, traseu pastrat si dupa incheierea acelor lucrari.

De asemenea, in anii 1992 si in prezent sensul liniei 2 pe traseul Piata Traian - Gara de Est- UMT este invers decat indica sageata din schema propusa de tine.

Aceasta postare a fost editata de garcon: 02 decembrie 2008 - 00:23

0

#67 Useril este offline   garcon 

  • Membru Senior***
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 552
  • Inregistrat: 28 aprilie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 02 decembrie 2008 - 00:12

Vezi postareaChagall, la 1 Dec 2008, 22:46, a spus:

De exemplu traseul marcat cu linie intrerupta de pe harta care pleaca din Bvd. Tineretii am gasit pozat pe o ilustrata veche. Nu-i stiu cu exactitate fostul traseul pe unde mergea.
Ma refer la linia de tramvai aflata in stanga pozei.


Excelenta fotografie! Ea provine din perioada cand pe actualul Bd. 16 Decembrie (pe care circula acum autobuzul 33) exista o linie de tramvai. Detalii gasiti in explicatiile date de Claudiu aici.
0

#68 Useril este offline   garcon 

  • Membru Senior***
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 552
  • Inregistrat: 28 aprilie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 02 decembrie 2008 - 00:20

Vezi postareastfp, la 1 Dec 2008, 12:28, a spus:

Multumesc, am implementat reteaua din 1982 (descrisa mai sus) precum si cea din 1992 (dintr-o schita Strassenbahn Atlas) la http://retele.tramclub.org/T.html ; daca am gresit pe undeva va rog sa ma corectati.

Legat de sursa de mai sus, am constatat in acel site o neconcordnanta: pe de o parte se spune ca in Timisoara exista 0,3 km linie simpla, iar pe de alta ca segmentul Balta Verde - Ronat (despre care stim ca el cuprinde linie simpla) are 2 km.
0

#69 Useril este offline   alecs 

  • Membru Onorific
  • Grup: Membru onorific
  • Postari: 3145
  • Inregistrat: 20 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:timisoara
  • Interese:http://soferderomania.promotor.ro/carmen_m click plz

Postat 02 decembrie 2008 - 16:17

linie simpla ar mai fi si o bucata din linia lui 3,mai stie cineva si altele?
0

#70 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 02 decembrie 2008 - 17:01

AMi e si la capatul liniei 4 catva...(Torontalului)
0

#71 Useril este offline   stfp 

  • Membru începător
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 3
  • Inregistrat: 29 noiembrie 08
  • Locatia:Bucuresti

Postat 02 decembrie 2008 - 23:58

Am corectat 5 la AEM in 1992, am eliminat problema cu cei 0.3 km de cale simpla aiurea dar tot nu mi-e clar daca am trecut bine sensurile liniilor de la Gara de Est. In schita din 1992 de exemplu linia 2 apare Traian - GaraE - restul buclei iar linia 1 invers; acum Chagall mi-a spus ca se parcurge antiorar, deci Traian - bucla - GaraE; garcon afirma ca intre 1992 si acum nu exista diferente de sens. Va rog uitati-va pe sensurile ce le-am trecut acolo pentru liniile 1r, 1n, 1, 2 si 5 atunci cand au trecut pe acolo si spuneti-mi care trebuie inversat.

Ramane valabila rugamintea cu clarificarile retelei din 1975 (mesajul #64 de sus). Multumesc.
0

#72 Useril este offline   garcon 

  • Membru Senior***
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 552
  • Inregistrat: 28 aprilie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 03 decembrie 2008 - 00:35

Pe ruta Pta Traian - Gara de Est - UMT sensul de circulatie in 1992 era urmatorul:
linia 1 in sensul contrar acelor de ceas
linia 2 in sensul acelor de ceas (vechea linie 1 rosu)

Sensul de circulatie actual e:
linia 1 in sensul contrar acelor de ceas
liniile 2 si 5 in sensul acelor de ceas

Care era sensul vechii linii 2 in 1982 (care venea din Cl. Torontalului) mi-e greu sa spun cu certitudine 100%
____________________________________________________________
Ce tocmai mi-a venit in minte in legatura cu anul 1992:
De la sfarsitul anilor 80, la scurt timp dupa darea in folosinta a segmentului AEM-Optica, au existat 2 linii 4:
4 negru (actualul traseu al liniei 4)
4 rosu (actualul traseu al liniei 10)

In anii 90 (dar cand exact anume???) s-a decis desfiintarea distinctiei pe culori la tramvaie (idem la 1n si 1r), precum si variatiei "barat" la troleibuze (linia 15 barat troleibuze devenea astfel linia 19). Astfel s-a procedat la renumerotare:
linia 1n devenea 1
1r devenea 2 (vechiul 2, dinspre Cl. Torontalului nu mai circula de cativa ani)
linia 4n devenea 4
4r devenea 10

Rationamentul acestei schimbari era unul economic: pana la acea data, abonamentul emis pe linia cu un anumit numar era valabil pentru ambele culori (idem la troleibuze, valabilitatea era atat pt. linia 15 cat si pt. linia 15 barat). S-a dorit diferentierea, pentru a obliga astfel calatorii sa cumpere abonamente pe 2 linii sau bilete pentru traseul de diferenta.

Aceasta discutie este relevanta pentru schema facuta de stfp, intrucat inseamna ca in 1992 existau fie inca 1n, 1r, 4n si 4r, fie 1, 2, 4 si 10. Altfel spus, in mod cert exista o linie de tramvai pe ruta Cl. Torontalului - AEM (4r sau 10). Poate ne ajuta cineva din RATT sa ne spuna cand anume s-a produs renumerotarea din prima jumatate a anilor '90.

___________________________________________________________

De asemenea, la ora actuala, exista o distinctie intre liniile 9 si 9 barat. Doar cel din urma circula pana la Optica.
0

#73 Useril este offline   Chagall 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10283
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:nespecificat

Postat 03 decembrie 2008 - 10:40

Eu parca tin minte ca actuala linie 5 a fost in trecut 4R.
0

#74 Useril este offline   garcon 

  • Membru Senior***
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 552
  • Inregistrat: 28 aprilie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 03 decembrie 2008 - 15:28

Din 1980 incoace (inainte de acel an nu ma pot pronunta) inspre Ronat a circulat numai linia 5 (cu temporare intreruperi, de 3 ori, din cauza diverselor lucrari). 4r nu a circulat vreodata pe alt traseu decat pe cel al actualei linii 10.

Aceasta postare a fost editata de garcon: 03 decembrie 2008 - 15:29

0

#75 Useril este offline   alecs 

  • Membru Onorific
  • Grup: Membru onorific
  • Postari: 3145
  • Inregistrat: 20 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:timisoara
  • Interese:http://soferderomania.promotor.ro/carmen_m click plz

Postat 03 decembrie 2008 - 17:32

din cate stiu eu 4 este la fel cu 10,iar 9 barat nu mai exista,sau ma insel?
0

#76 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 03 decembrie 2008 - 19:16

Poze linia 4 Ciarda Rosie:
P.S in una din poze , mana 'misterioasa' din pozele mele anterioare apare si sub forma de picioare... :coolspeak: poate odata o sa-i vedem si fata :limba:

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: Imagine110.jpg
  • Imagine atasata: Imagine111.jpg
  • Imagine atasata: Imagine112.jpg
  • Imagine atasata: Imagine113.jpg
  • Imagine atasata: Imagine114.jpg
  • Imagine atasata: Imagine115.jpg
  • Imagine atasata: Imagine116.jpg
  • Imagine atasata: Imagine117.jpg

Aceasta postare a fost editata de cseh_17: 03 decembrie 2008 - 19:28

0

#77 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 03 decembrie 2008 - 19:18

Vezi postareaalecs, la 3 Dec 2008, 18:32, a spus:

din cate stiu eu 4 este la fel cu 10,iar 9 barat nu mai exista,sau ma insel?

Nu stiu azi am facut poza ...
P.S scuze de calitatea proasta dar ma grabeam ca venea 4-le :coolspeak:

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: Imagine119.jpg

0

#78 Useril este offline   Viktor 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 4686
  • Inregistrat: 25 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timişoara
  • Interese:Filme, poze, distractie, calatorii etc.Imi plac foarte mult tramvaiele Wegmann GT4.

Postat 03 decembrie 2008 - 19:27

:coolspeak: cseh
Dar tousi ceva eu nu inteleg. De ce inca pe panou este trecut 9 barat?

Aceasta postare a fost editata de viktor: 04 decembrie 2008 - 19:20

0

#79 Useril este offline   alecs 

  • Membru Onorific
  • Grup: Membru onorific
  • Postari: 3145
  • Inregistrat: 20 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:timisoara
  • Interese:http://soferderomania.promotor.ro/carmen_m click plz

Postat 03 decembrie 2008 - 20:26

@cseh...eu stiam ca nu mai exista 9 barat dar ma rog daca asa scrie,si chiar cunosc f bine niste vatmani de pe 9 care mi-au spus ca nu mai exista da na,poate au uitat sa il dea jos
0

#80 Useril este offline   garcon 

  • Membru Senior***
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 552
  • Inregistrat: 28 aprilie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 03 decembrie 2008 - 20:28

daca 9 barat nu mai circula, ar trebui scos de pe schema propusa de stfp.
Diferenta dintre liniile 4 si 10 este ca cel din urma intoarce la AEM.
0

Arata acest topic


  • (48 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi