STP Timișoara Forum: Cum comentaţi situaţia de le RATB? - STP Timișoara Forum

Salt la continut

Imagine postata
Pagina 1 din 1

Cum comentaţi situaţia de le RATB?

#1 Useril este offline   emilut 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2310
  • Inregistrat: 05 ianuarie 10
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timişoara

Postat 16 iulie 2011 - 08:06

Pt a-i favoriza pe cei care dorm ziua şi burduşesc barurile noaptea, primăria Bucureşti & conducerea RATB au decis în deplin consens introducerea transportului nocturn. Până aici, nimic de comentat. Astfel de hotărâri aberante au mai fost, şi vor mai fi.
Problema constă în aceea că, pt a putea face faţă financiar acestei iniţiative, RATB a anulat transportul personalului spre şi dinspre domiciliu, folosind ca palidă acoperire faptul că facilitatea cu pricina nu este stipulată în contractul colectiv de muncă. O fi? N-o fi? Asta, noi n-o putem ştii. În schimb, ea face parte din îndatoririle de serviciu ale regiei. 40.000 de € / lună, atât cheltuie RATB cu personalele. E mult, e puţin? La o regie de dimensiunile RATB, cred că banii aceştia pot fi trecuţi la capitolul "sucuri şi ţigări".
Ca să nu mai pomenesc de riscurile la care sunt supuşi şoferii care ar urma să deservească traseele. Cică, ar avea montate butoane de panică, care semnalează poliţiei orice evenimente neplăcute. Păi, zic eu: dacă urcă o trupă de 8-10 cocălari beţi, şi se iau de viaţa şoferului, ce poate face el? Îi loveşte cu butonul de panică în cap? Că până să vină poliţia, omul poate fi deja mort şi rece. Avem şi noi la RATT un pseudo buton de panică, inserat în meniul OBC-urilor. Dar, ar trebui să îi rog pe recalcitranţi să aibă puţintică răbdare cu pumnii şi cu şişurile, ca să pot răscoli meniul.
Sper din toată inima, ca astfel de idei să nu le provoace insomnii şi alor noştri. Sau, mai ştii?
PS. O menţiune specială pt presa centrală, care a găsit de cuviinţă să facă un capăt de ţară din mini greva RATB-iştilor. Este vorba de aceeaşi presă care a aplaudat (şi incitat la) grevele poliţiştilor, ale medicilor şi ale profesorilor. Se pomeneşte de salariul mediu din RATB, 3.800 de lei. De ce nu se specifică salariile greviştilor? 2.200 de lei? Am revenit la statistica comunistă? Dacă eu mănânc doi pui, iar tu niciunul, se cheamă că media este de un pui de persoană.

Aceasta postare a fost editata de emilut: 16 iulie 2011 - 08:15

0

#2 Useril este offline   Wegmann 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2280
  • Inregistrat: 09 decembrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Erlangen/Nürnberg

Postat 16 iulie 2011 - 09:50

Bine, clar, asa nu poti gestiona treaba. Exista transport nocturn in multe orase europene, insa costurile sunt suportate de catre primarii, judete, regiuni, landuri etc. Oricum nu pe pielea angajatilor.
0

#3 Useril este offline   lloner 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 240
  • Inregistrat: 27 martie 08

Postat 16 iulie 2011 - 10:37

Salariile acelea sunt brut sau net?
0

#4 Useril este offline   BogdanTm 

  • Membru VIP
  • Grup: VIP
  • Postari: 2310
  • Inregistrat: 06 septembrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:trenurile, calatoriile,sahul

Postat 16 iulie 2011 - 12:20

Vezi postareaemilut, la 16 iulie 2011 - 08:06, a spus:

Pt a-i favoriza pe cei care dorm ziua şi burduşesc barurile noaptea, primăria Bucureşti & conducerea RATB au decis în deplin consens introducerea transportului nocturn. Până aici, nimic de comentat. Astfel de hotărâri aberante au mai fost, şi vor mai fi.


Domnul Emilut, aici nu pot fi de acord cu dumneavoastra. Categoria la care faceti referinta, este chiar cea care NU foloseste transportul in comun, cei care merg in baruri ca si "stil de viata" adica nu ocazional ci zi de zi (ma rog, noapte de noapte) sunt in cea mai mare parte posesori ai unor masini luxoase pe care le etaleaza cu aceasta ocazie, sau clienti fideli ai companiilor de taximetrie. Sincer nu cred ca un "dorobantier" s-ar "injosi" sa foloeasca autobuzul in locul masinutei q7 sau x5 primita de la taticu sau de la sponsor..
Transportul de noapte este prezent in toate capitalele si este o facilitate utila celor care ajung la ore tarzii cu ultimele trenuri de pilda..si la un oras de marimea Bucurestiului nu e nici o placere ca sa nu mai spun de siguranta personala sa strabati 10 km cu valiza in brate...sau sa dai 100 de lei la taxi-urile "pirate" din zona Garii de Nord..Tot la fel, cei care ies in oras cu diverse ocazii (evenimente artistice, festivaluri) au o modalitate civilizata si decenta de a se intoarce acasa fara intalniri nedorite cu haitele de "maidanezi".
Personal, am simtit si in Timisoara de cateva ori necesitatea macar a unei asemenea rute...a fost o perioada in care mergeam saptaminal la Bucuresti si ma intorceam cu IC care ajungea la 23.59 in Timisoara..daca nu avea intarzieri. Singura varianta era mersul pe jos..daca nu apelam la taxi (aveam avantajul ca stiam unde stau masinile de firma..nu cele cu tarife exorbitante)..dar imaginati-va ca din tren coborau cam 100 de persoane cel putin ...si in afara celor asteptati de rude TOTi sunau la taxi...o data am incercat pina aproape la ora 0.50 sa prind o masina..dupa care am plecat la pas...spre zona Modern..unde locuiam..am ajuns pe la 2 dimineata acasa..

In mod evident mi se pare mai mult decat firesc sa se asigure din partea regiei de transport deplasarea angajatilor la/de la locul de munca atunci cand intra in prima tura sau ies la ore tarzii...Legat de "butonul de panica" poate ar ajuta o frecventa radio..in genul celei folosite de taximetristi..in clipa in care unul din ei anunta "ambreiaj defect"..se aduna rapid 20-30 de colegi care sa il apere de agresori..
0

#5 Useril este offline   emilut 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2310
  • Inregistrat: 05 ianuarie 10
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timişoara

Postat 16 iulie 2011 - 14:05

Vezi postarealloner, la 16 iulie 2011 - 10:37, a spus:

Salariile acelea sunt brut sau net?

Vorbeam de cele negociate.
0

#6 Useril este offline   emilut 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2310
  • Inregistrat: 05 ianuarie 10
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timişoara

Postat 16 iulie 2011 - 14:15

Vezi postareaBogdanTm, la 16 iulie 2011 - 12:20, a spus:

Domnul Emilut, aici nu pot fi de acord cu dumneavoastra....

Bineînţeles, nu am făcut referire la "dorobanţieri", ci la restul faunei de noapte. Doar la beţivanii de rând, sau la liceenii care ajung acasă cu câteva minute înainte de a pleca la şcoală.
Se poate observa că nu m-am manifestat împotriva necesităţii introducerii transportului nocturn, ci relativ la maniera suficientă în care a fost pus la cale. Se simte de la distanţă improvizaţia.
0

#7 Useril este offline   lloner 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 240
  • Inregistrat: 27 martie 08

Postat 16 iulie 2011 - 17:25

Vezi postareaemilut, la 16 iulie 2011 - 14:05, a spus:

Vorbeam de cele negociate.


Eu lucrez la privat, unde se negociaza netul. La stat nu stiu cum sta treaba.
0

#8 Useril este offline   dAImon 

  • Membru activ
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 3886
  • Inregistrat: 25 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 16 iulie 2011 - 18:22

Păi ce-ar fi să-şi bage toţi şoferii şi vatmanii de acolo concediu medical timp de vreo 3 luni? Să vedem cum efectuează transportul RATB atunci. Chiar şi ăla de zi.
0

#9 Useril este offline   NDY 

  • Membru VIP*
  • Grup: VIP
  • Postari: 2439
  • Inregistrat: 07 iunie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 16 iulie 2011 - 21:57

Vor fi dati afara :( . Si tinand cont ca pe foarte multi nu i-ar mai angaja nimeni, nu vor risca acest lucru.
0

#10 Useril este offline   dAImon 

  • Membru activ
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 3886
  • Inregistrat: 25 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 16 iulie 2011 - 23:59

Nu pot fi daţi toţi afară, nu în timpul concediului (3 luni maxim era medicalul) - plus dup-aceea cine mai conduce vehiculele? Şefii? Să fim serioşi ...

A, că este posibil să existe repercusiuni şi să "zboare" 4-5 la final ... pe ideea asta muncitorii din Franţa nu ar fi ieşit niciodată la proteste pentru scăderi insignifiante de salariu :(

În fine, e măgărie ce a făcut RATB.

Aceasta postare a fost editata de dAImon: 17 iulie 2011 - 00:00

0

#11 Useril este offline   emilut 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2310
  • Inregistrat: 05 ianuarie 10
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timişoara

Postat 17 iulie 2011 - 07:22

În schimb, pot fi maziliţi în timp, şi pe rând, pe măsură ce se fac noi angajări. Metoda nu e nouă, şi se aplică cu deosebit succes.

Aceasta postare a fost editata de emilut: 17 iulie 2011 - 07:23

0

#12 Useril este offline   Dr2005 

  • Membru onorific
  • Grup: Membru onorific
  • Postari: 1403
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bucuresti, Sector 6 - Drumul Taberei

Postat 17 iulie 2011 - 19:33

Salariul unui şofer/vatman începător e în jur de 2000 - 2200 RON, pe care fiecare şi-l rotunjeşte cum poate, mai mult sau mai puţin legal (motorină, ore suplimentare, lucru în week-end). Cei cu pile ajung să lucreze toate week-end-urile şi să facă şi suplimentare în week-end, caz în care orele normale se plătesc dublu şi cele suplimentare triplu, aşa că ajung şi la 4000 RON, dar aceia îi numeri pe degete în fiecare garaj şi sunt, de obicei, rude cu şefii sau au cojones prin sindicat.

În ceea ce priveşte călătorii, se încearcă descurajarea lor, prin simplul fapt că doar unii şoferi vând bilete şi ,,biletele" sunt, de fapt, carduri Multiple cu 2 călători, preţ 4,2 RON, în condiţiile în care o călătorie normală e 1,3 RON (şi kktul ăla de card de unică folosinţă e 1,6 RON + călătoriile de pe el, care trebuie să fie de acelaşi fel). La 4,2 RON, dacă sunt 3 oameni care merg în acelaşi loc pot lua un taxi şi dacu fiecare câte 5 - 6 RON şi îi duce până la scară, fără stat până la 60 de minute în staţii.

Revenind la traseele de noapte, în prima noapte au fost curse care au mers cu 50 - 60 de călători în autobuz (!) în condiţiile în care erau echipe de control în fiecare maşină care nu îi lăsau să urce pe cei fără titlu de călătorie valabil.

Păcat că sunt prost repartizate... Colentina are 2 trasee, Băneasa nu are nimic, iar pe la Gara de Nord trece un singur traseu şi ăla undeva pe lateral.

Aceasta postare a fost editata de Dr2005: 23 iulie 2011 - 22:45

0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi