STP Timișoara Forum: veloTM - STP Timișoara Forum

Salt la continut

Imagine postata
  • (45 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 42
  • 43
  • 44
  • 45
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

veloTM by Viacor Engineering

#861 Userul este online   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29694
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 12 aprilie 2023 - 16:38

Vezi postareaGeorgeP, la 04 aprilie 2023 - 11:56, a spus:

Salut
Știe cineva dacă se va repara site-ul unde este afișată harta cu stațiile?
Momentan toate stațiile apar inactive.


Azi dimineata s-a rezolvat problema refacandu-se directarea catre noua aplicatie si noua versiune a site-ului.
0

#862 Useril este offline   GeorgeP 

  • Membru începător
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 3
  • Inregistrat: 04 iunie 22

Postat 13 aprilie 2023 - 17:41

Super! Tot ce mai rămâne e să se repare și stațiile offline.
0

#863 Useril este offline   The Mechanic 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 1097
  • Inregistrat: 30 ianuarie 15
  • Sexul:masculin

Postat 27 iunie 2023 - 21:33

‘Prim-biciclistii orasului’ pun cruce transportului gratuit cu bicicleta prin VeloTM, la Timisoara. Directorul pus de administratia Fritz la conducerea STPT anunta ca vrea sa desfiinteze sistemul meu
„Propunerea mea este ca STPT sa renunte la acest serviciu, deoarece venitul este zero. Adica, dumnevoastra, ca si unici actionari ai acestei societati, cred ca ati avea tot interesul sa va diminuati pagubele.

Printre altele, exista doua pagube majore care persista. Una este acest serviciu pe care este normal sa il ofere orice oras civilizat persoanelor cu dizabilitati (transport auto special gratuit asigurat de STPT de la domiciliu in oras si invers, cu 4 masini, pentru persoanele cu probleme locomotorii, n.r.), doar ca acest serviciu nu este platit de nimeni si costa 130.000 de lei pe luna. Acel serviciu se va muta la o alta institutie, care are in sarcina acest lucru. Deja, partea de dispecerat s-a mutat.

La fel este si cu serviciul de biciclete. Atat timp cat firma dumneavoastra are pierderi pe acest serviciu, eu, ca si director general, trebuie sa va aduc la cunostinta si sa iau masurile care se impun. Dumneavoastra ca si actionar sunteti de acord sa aveti pierderi?„, le-a spus directorul STPT consilierilor locali, in sedinta in plen de marti.
3

#864 Useril este offline   Claudiu1212 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 526
  • Inregistrat: 14 mai 18
  • Sexul:masculin

Postat 03 iulie 2023 - 18:51

Iti dai seama cat il duce capul pe acest directoras daca el vrea ca un serviciu public sa faca profit
0

#865 Useril este offline   The Mechanic 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 1097
  • Inregistrat: 30 ianuarie 15
  • Sexul:masculin

Postat 03 iulie 2023 - 21:22

SI daca pui 4 lei(cat un bilet) pt biciclete tot nu iesi pe profit. Ce nu mi-a placut la acest sistem e faptul ca nu puteai sa iei bicicleta din statie, sau nu puteai s-o lasi si devenea stresant si pierdeai timp. Era prea "la ghici" si n-am mai fost curios.
0

#866 Userul este online   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29694
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 04 iulie 2023 - 09:41

Vezi postareaClaudiu1212, la 03 iulie 2023 - 18:51, a spus:

Iti dai seama cat il duce capul pe acest directoras daca el vrea ca un serviciu public sa faca profit

Nu asta era ideea. Ideea e ca cineva (respectiv primaria) sa plateasca corespunzator acest serviciu din buget, daca vrea sa-l tina pe perfuzii in continuare. Sistemul a fost prost gandit, prost proiectat, prost realizat, iar toate oalele se sparg in capul STPT din pacate. Probabil daca toate cheltuielile cu sistemul ar da la sfarsit zero, directorul nostru ar fi acceptat situatia, dar daca da cu minus si primarul iti mai si cere performanta/realizari, are dreptate in ce spune.
0

#867 Userul este online   ccos_77 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 155
  • Inregistrat: 07 noiembrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 04 iulie 2023 - 20:51

Vezi postareaClaudiu1212, la 03 iulie 2023 - 18:51, a spus:

Iti dai seama cat il duce capul pe acest directoras daca el vrea ca un serviciu public sa faca profit


STPT este o societate comerciala nu un serviciu public. Si da, nu trebuie sa inregistreze pierdere. Profitul in cazul asta nu e obligatoriu deorece este in subordinea consiliului local si nu asta e scopul companiei, dar este innaceptabil sa inregistreze pierderi.
Serviciul de biciclete asa cum e acum (gratuit) face ca societatea sa inregistreze pierderi.
Daca consiliul local doreste acest serviciu in continuare sa fie gratuit va trebui sa il subventioneze, asa cum face cu pensionarii si elevii, etc.
Directorul in cazul asta face ce ar trebuie sa faca un director (ce nu a facut nici un alt director pana acum), informeaza actionarii societatii ca una din activitati inregistreaza pierderi si recomanda actionarilor sa fie inchisa. In conditiile actuale nu o poate face profitabila (incasari 0 si cheltuieli).

Consiliul local poate decide o schema de subventie sau un tarif si atunci poate continua, dar in conditii noi.
0

#868 Useril este offline   michidutza 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 1138
  • Inregistrat: 26 iunie 16

Postat 04 iulie 2023 - 23:40

Sau cum ar fi sa il faca util si atractiv?

- mai multe statii si in puncte de interes si care sa fie logice, astfel incat sa fie utile
- fara plimbrari inutile, pe stil comunist la ghiseu pentru carduri
- sistem de statii functional, accesibil tuturor, chiar si turistilor(care nu vor merge nicaieri sa isi faca card)
- biciclete mai robuste si fiabile
- piste de biciclete neblocate de masini, iar apoi vad ca nici la ultimele proiecte nu sunt in stare sa faca trecerile la nivel

Apoi nu cred ca e o problema sa fie un serviciu platit.

Aceasta postare a fost editata de michidutza: 04 iulie 2023 - 23:43

2

#869 Userul este online   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29694
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 05 iulie 2023 - 09:01

Deci, sa o luam pe puncte:
-sa mai bage primaria bani suplimentari in acest proiect esuat, achizitionand statii si vehicule suplimentare? Eu as zice sa nu...
-fara plimbari pe la chiosc, cum ai putea sa iti dovedesti identitatea pentru inchirierea unei biciclete? Doar cu telefonul nu se poate (sunt pe firma, prepay, etc). S-ar putea face ca in alte tari unde se retrage de pe cardul bancar o garantie ce se returneaza dupa predarea bicicletei, dar multi vor fi reticienti sa plateasca 100 de euro sa zicem, cu speranta ca le vor fi returnati, iar altii nu vor avea fonduri suficiente pe card.
-sistem functional? Pai doar daca luam altul, ca acesta nu a fost grozav de functional nici cand era in garantie (stiu exact ce spun, nu vorbesc din auzite)
-alte biciclete mai de calitate? Din nou bani,deci as zice pas si la punctul acesta...
-Piste blocate? Pai si drumurile sunt blocate si nu a renuntat nimeni la masina din cauza asta. :04:
0

#870 Useril este offline   Claudiu1212 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 526
  • Inregistrat: 14 mai 18
  • Sexul:masculin

Postat 06 iulie 2023 - 19:06

Vezi postareaccos_77, la 04 iulie 2023 - 20:51, a spus:

Directorul in cazul asta face ce ar trebuie sa faca un director (ce nu a facut nici un alt director pana acum), informeaza actionarii societatii ca una din activitati inregistreaza pierderi si recomanda actionarilor sa fie inchisa. In conditiile actuale nu o poate face profitabila (incasari 0 si cheltuieli).


Pai din cauza mentalitatii asteia suntem unde suntem, sa constat pot si eu si oricine fara nici o competenta. Ar fi trebuit sa vina cu solutii, sa aruncam totul la gunoi e o solutie de anii '90.

Inteleg ca sistemul a fost facut prost, dar se poate schimba, da, ar fi niste costuri in plus, dar oare nu ar fi mai ieftin pe termen lung asa pentru toata lumea chiar daca profitul nu se vede in buzunarele STPT?
Si cei putini care il folosesc acum o sa caute alte variante, cel mai probabil multi o sa ia masina si o sa fie si mai aglomerat orasul, oamenii aia nu mai fac atata miscare deci au sanse mai mari sa se imbolnaveasca si multe altele. Si cum zicea michidutza mai sus, s-ar putea aduce unele imbunatatiri si sigur ar fi mult mai multe persoane care il folosesc
1

#871 Useril este offline   Claudiu1212 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 526
  • Inregistrat: 14 mai 18
  • Sexul:masculin

Postat 25 octombrie 2023 - 12:55

Am vazut ca in Cluj sistemul lor de inchiriat biciclete e exact ca al nostru, stie cineva daca au aceleasi probleme?
0

#872 Useril este offline   rukovank 

  • Membru începător
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 3
  • Inregistrat: 16 noiembrie 23

Postat 17 noiembrie 2023 - 13:59

Pot să vă spun despre sistemul de bike sharing din Cluj, din câte știu, are aceleași probleme ca și sistemul nostru. De exemplu, prea puține stații, un sistem greoi de înregistrare.
2

#873 Useril este offline   BOSSHAI 

  • Membru începător
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 12
  • Inregistrat: 20 noiembrie 23

Postat 24 noiembrie 2023 - 22:55

Vezi postareaClaudiu1212, la 25 octombrie 2023 - 12:55, a spus:

Am vazut ca in Cluj sistemul lor de inchiriat biciclete e exact ca al nostru, stie cineva daca au aceleasi probleme?
Eu sunt în Cluj-Napoca și sunt abonat la ClujBike. Ce pot să spun și ce asemănări diferențe am văzut între ClujBike și VeloTM:
0. La ClujBike și VeloTM ai 1h gratis. La ClujBike întârzierea se plătește (2 lei/30 min.), la VeloTM se blochează cardul. Nu înțeleg de ce există plan tarifar la VeloTM pe site (Timișoara2Ron), dacă serviciul e gratis - poate mă lămurește cineva aici, vă rog.
1. ClujBike și VeloTM au nevoie de card fizic. Trebuie obținut de la primărie (ClujBike) sau de la STPT (VeloTM).
2. VeloTM are și biciclete mai mari (cele Bega). ClujBike are doar biciclete mici. Dar ClujBike a achiziționat biciclete noi și a mai refăcut din cele vechi.
3. VeloTM are biciclete mai bine dotate (cu far, stop, claxon). ClujBike are stopuri bune și mai mult pe cele noi/recondiționate. Claxon au mai multe la Cluj. Am fost relativ mulțumit ca utilizator al bicicletelor în ambele tabere. Ca mentenanță cred că sunteți la fel.
4. Ca stații, ClujBike are mai multe, acoperă și Apahida și Florești. Hardaware-ul și software-ul sunt aproape la fel (în Cluj-Napoca este și limba maghiară la stații).
5. ClujBike este separat de CTP CJ. VeloTM este integrat (momentan dacă nu greșesc) în STPT.
6. ClujBike are o mai bună conectivitate la suport. VeloTM, din păcate nu (trebuie să suni de multe ori ca să te rezolve cu un roșu).
7. ClujBike are un sistem informatic mai bun. La VeloTM am prins și momente când am returnat bicicleta și a căzut tot sistemul. Chiar mi-a fost trecută atunci "Furată", dar s-a rezolvat.
8. ClujBike are o aplicație bună, care arată disponibilitatea bicicletelor. Minusul ei e că nu este în alte limbi decât română. VeloTM nu (mai) are. Vă rog să actualizați sau să lansați o altă aplicație pe Android că a "murit" aia și de la dl. Mihu nu mai este compatibilă. (Vezi foto)

Imagine postata
Imagine postata


Sent from my SM-A536B using Tapatalk

Aceasta postare a fost editata de BOSSHAI: 25 noiembrie 2023 - 16:10

3

#874 Useril este offline   Bobby 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 1180
  • Inregistrat: 14 iulie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 17 februarie 2024 - 00:45

Statia Velo de la Catedrala...
Si monitorul ala a vazut zile mai bune... Nu inteleg de ce nu sunt oprite pe perioada ierni cat nu sunt folosite...
Imagine atasata: IMG_001.jpg



0

#875 Userul este online   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29694
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 17 februarie 2024 - 11:03

Nu e ok sa fie oprite, caldura degajata de componentele electronice in functiune ajutand la "supravietuirea" sistemului cand afara e frig. Nu se formeaza condens daca temperatura e cat de cat constanta in totem.
2

#876 Useril este offline   BOSSHAI 

  • Membru începător
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 12
  • Inregistrat: 20 noiembrie 23

Postat 29 februarie 2024 - 21:13

Știe cineva de ce aplicația Velo TM de la Vlad Vesa nu mai merge și dacă se pregătește altceva în loc?
Este un pic aiurea să nu știi din timp ce biciclete are stația și unde sunt disponibile.
0

#877 Userul este online   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29694
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 29 februarie 2024 - 22:46

Portalul velotm.ro nu iti ofera aceste informatii? (desigur, nu cand bicicletele sunt retrase, iarna. Din cate stiu, acum se repopuleaza statiile)
Aplicatia lui Vlad tot de acolo isi ia datele, ca nu are vreo alta sursa nici el.
0

#878 Useril este offline   BOSSHAI 

  • Membru începător
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 12
  • Inregistrat: 20 noiembrie 23

Postat 01 martie 2024 - 18:32

Vezi postareaFlorin.B RATT, la 29 februarie 2024 - 22:46, a spus:

Portalul velotm.ro nu iti ofera aceste informatii?

Acum cred că este în lucru: pică și-și revine.

Aplicația lui Vlad, în schimb, NU mai arată stațiile nici ca hartă, nici ca listă și dacă nu le arată, nu mai arată nici celelalte info. La listă arată: last update 5 decades ago.
velotm.ro nu este mobile friendly încă, mai greu merge pe mobil.
Aplicația lui Vlad se cere actualizată (Samsung Galaxy A53 5G) că versiunea de mobil nu mai este suportată. Pe Google Play nu are actualizări, cel puțin acum, dar din 2017 e așa. Roagă-l, te rog, să mai facă un update pe 2024.
Aplicațiile lui Mihu nu mai au support.

Aceasta postare a fost editata de BOSSHAI: 01 martie 2024 - 18:33

0

#879 Useril este offline   BOSSHAI 

  • Membru începător
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 12
  • Inregistrat: 20 noiembrie 23

Postat 01 martie 2024 - 18:35

Vezi postareaBOSSHAI, la 24 noiembrie 2023 - 22:55, a spus:


Imagine postata
Imagine postata


Sent from my SM-A536B using Tapatalk

Aici ai niște poze cu ce să-i trimiți.
0

#880 Userul este online   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29694
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 01 martie 2024 - 23:15

Ok. Cred ca el nu si-a actualizat sursa de unde ia datele, pe serverul veloTM fiind o varianta noua, care si ea va fi schimbata, urmand sa se adauge si statiile noi de pe bulevardele modernizate (Cetatii, Bogdanestilor, Vidrighin)
0

Arata acest topic


  • (45 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 42
  • 43
  • 44
  • 45
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

6 useri citesc topicul
0 membri, 6 vizitatori, 0 utilizatori anonimi