STP Timișoara Forum: Cu bicicleta prin centrul Timisoarei - STP Timișoara Forum

Salt la continut

  • (6 Pagini)
  • +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Cu bicicleta prin centrul Timisoarei Discutii si pareri despre (re)interzicerea circulatiei pe biciclete Evaluare topic: -----

Poll: Piste in centru

Acest chestionar este public. Alti membri vor putea vedea ce ai votat.

Sunteti deacord cu interzicerea circulatiei bicicletelor in centrul Timisoarei?

Nu puteti vedea rezultatele acestui sondaj, pana cand nu votati . Va rugam sa va logati si sa va exprimati votul dvs. pentru a vedea rezultatele acestui sondaj.
Voteaza Vizitatorii nu pot vota

#41 Useril este offline   Doppler 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10516
  • Inregistrat: 14 februarie 11
  • Sexul:masculin

Postat 25 iulie 2013 - 15:32

Acest primar nu isi petrece timpul cu activitati demne de un primar. Mai ales ca este primarul celui de-al 3-lea oras din Romania (pe locul 3 sintem ca populatie?). Ce inseamna asta, sa aleaga pomii de pe mijlocul unui bulevard, stabilirea de interdictii pt o categorie de vehicule, interzicerea unor tipuri de magazine din zona centrala?

Un primar ar trebui sa se ocupe de dezvoltarea orasului, atragerea de investitori, stabilirea de strategii.

Mergeti in Italia sa vedeti acolo circulatie in zona pietonala: multe scutere si citeva biciclete. Acolo mor pietonii calcati de scutere? Parintii cu copii au pistoale ca sa traga dupa scuteristi? Nu se intimpla nimic.

Limitare de viteza in zona pietonala? Asa cum cu masina nu o sa gonesti cu 50km/h la ora 8 fara 10, pt ca nu ai cum, se merge in coloana, nici biciclistii nu o sa pedaleze cu 30km/h (totusi o viteza greu de atins), o sa adapteze viteza la aglomeratie. Trec cu bicicleta prin centru de multe ori si va asigur ca nici la ora 12 noaptea nu poti sa mergi cu viteza, sint destui pietonti si la ora aia.
2

#42 Useril este offline   Wegmann 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2280
  • Inregistrat: 09 decembrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Erlangen/Nürnberg

Postat 26 iulie 2013 - 00:35

Vezi postareatm, la 25 iulie 2013 - 12:40, a spus:

Nemtii nu comenteaza la o lege/reglementare


Comenteaza, nu-ti fa tu grija! :) In Germania legea accepta iluminare pe baterii doar pentru cursiere pana la greutatea de 12 kg. Logica n-o intelege nimeni. Eu insa inca n-am auzit sa fi fost amendata o persoana fiindca avea far cu baterii, acumulatori sau celule solare. Insa teoretic ar putea.
1

#43 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 26 iulie 2013 - 00:40

Mi se pare foarte interesant faptul ca fiecare dintre noi ne dorim ordine in comunitate si aplicarea legii dar toate astea pana se ajunge la noi insine,...Cand ne atinge legea, atunci nu ne mai convine, atunci devenim subiectivi, cautam motive de nesupunere civica, devenim aroganti cu cei din jur, samd...


Nu pot trage decat urmatoarea concluzie...Ori suntem o societate bolnava rau de tot, ori incet-incet incepem sa ne cristalizam...Mi-as dori foarte mult ca a doua varianta sa fie si cea corecta!...
0

#44 Useril este offline   Doppler 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10516
  • Inregistrat: 14 februarie 11
  • Sexul:masculin

Postat 26 iulie 2013 - 09:28

Vezi postareaWegmann, la 26 iulie 2013 - 00:35, a spus:

Comenteaza, nu-ti fa tu grija! :) In Germania legea accepta iluminare pe baterii doar pentru cursiere pana la greutatea de 12 kg. Logica n-o intelege nimeni. Eu insa inca n-am auzit sa fi fost amendata o persoana fiindca avea far cu baterii, acumulatori sau celule solare. Insa teoretic ar putea.


Legea este de pe vremea cind nu existau leduri albe, cind farul cu bec&baterii putea sa ilumineze 30 de minute.


Nu mai insistati cu bicicletele in zona pietonala. Nu pateste nimeni nimic. Neamurile proaste nu merg cu bicicleta, pt ei este cool cu masina. Priviti la fata celor care sint pe bicicleta in anul 2013, bicicleta nu mai este un mijloc de tranport pt saraci. Priviti ce biciclete circula prin oras. Cele mai multe costa mai mult ca rablele cu numere de Bulgaria.

Zilele trecute am vazut un pensionar pe str. Marasesti cum isi scotea sandalele si isi punea rolele. Dupa rationamentul primarului si al multora este inadmisibil ca un pensionar sa faca sport, sa mearga cu rolele, ar trebui sa se plimbe cu ratt de la o piata la alta, sa vada unde este ceapa mai ieftina cu 50 de bani, sau sa cumpere o plasa de medicamente de la farmacie (evident compensate).

Faceti SPORT.

La cit de sanatos este Robu, cu stilul lui de viata (lipsa miscare, stres si nervi), nu e sigur ca o sa termine cei 4 ani de mandat.
1

#45 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 26 iulie 2013 - 09:45

Vezi postareaDoppler, la 26 iulie 2013 - 09:28, a spus:


Faceti SPORT.



Sportul la care te referi in special si sportul in general nu trebuie facut tocmai in buricul targului. Se poate face oriunde altundeva. Nimeni nu opreste pe nimeni sa faca sport si miscare. Nu despre asta discutam...Lasati-i pe lenesi si pe copii sa aibe si ei coltul lor, straduta lor...
De ce nu faceti sport cu bicicleta pe autostrazi?...Nu va lasa Politia? Insistati pana obtineti acest drept!...


Citeaza

Zilele trecute am vazut un pensionar pe str. Marasesti cum isi scotea sandalele si isi punea rolele. Dupa rationamentul primarului si al multora este inadmisibil ca un pensionar sa faca sport, sa mearga cu rolele,...


N-ai fost atent! Tocmai acest primar a dat strada Marasesti pietonilor, celor cu role si in general celor care vor sa faca miscare. A luat-o automobilistilor, deci celor sedentari, care se duc pana la pravalia din colt cu masina si care ar intra cu masina si in pravalie!...

Aceasta postare a fost editata de mile: 26 iulie 2013 - 09:47

2

#46 Useril este offline   MHN 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 5982
  • Inregistrat: 29 noiembrie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Infrastructura & Investitii

Postat 26 iulie 2013 - 12:12

Vezi postareaDoppler, la 26 iulie 2013 - 09:28, a spus:

[...]

Faceti SPORT.

[...]

Felicitari pentru ca ai venit cu acest indemn! Subscriu total!
Dar daca imi permiti, vin cu o completare: nu faceti sport in Piata Victoriei sau pe strazile din pietele centrale, din nenumarate motive. Ci mergeti fratilor in Parcuri (caci orasul are atatea), la Padurea Verde sau pe terenurile special amenajate pentru activitati sportive, caci sunt cu sutele!
Si eu fac sport, insa pe cuvant ca nu mi-a venit niciodata sa fac treaba asta fix pe dalele sau asfaltul din centrul orasului. Mi-e greu sa inteleg cum pot fi unii atrasi de "sport" in asemenea zone. Sau ne trebuie mai multe detalii pentru a intelege la ce anume se refera fiecare prin "sport".
1

#47 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 26 iulie 2013 - 12:38

Vezi postareaDoppler, la 26 iulie 2013 - 09:28, a spus:

Legea este de pe vremea cind nu existau leduri albe, cind farul cu bec&baterii putea sa ilumineze 30 de minute.


Nu mai insistati cu bicicletele in zona pietonala. Nu pateste nimeni nimic. Neamurile proaste nu merg cu bicicleta, pt ei este cool cu masina. Priviti la fata celor care sint pe bicicleta in anul 2013, bicicleta nu mai este un mijloc de tranport pt saraci. Priviti ce biciclete circula prin oras. Cele mai multe costa mai mult ca rablele cu numere de Bulgaria.





Si nu crezi ca tocmai acesta ar putea fi un motiv de a-ti etala proprietatile prin centru?

Daca nu merge cu masina, (ca doar incetul cu incetul centrul va deveni pietonal (foarte bine dealtfel), va trebui sa se adapteze si cei smecheri...

Si hai sa fim seriosi... Nu trebuie ca toti cei 8000 de biciclisti sa fie rai sau nesimtiti. Nu trebuie nici din acei 1500 care circula des prin centru cu bicicleta sa fie tot cu sange de moto-cross. Nici cei 250 care fac slalom nu trebuie sa loveasca pe cineva... si nici dintre cei 10 care au lovit pe cineva nu trebuie sa se lase cu salvare. Ajunge 1 UNUL, sa fie grav, doamne fereste deces (un copil mic, un carucior cu copil, exista cazuri) si se va lasa cu scandal urias... Avem noi nevoie de asa ceva? Si s-a mai spus, exista X la patrat stradute paralele pe unde centrul paote fi evitat, si se poate ajunge din punctul X in punctul Y al centrului, fara sa fie nevoie de ocoluri uriase.
1

#48 Useril este offline   AMD 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 303
  • Inregistrat: 14 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:TM
  • Interese:fan AMD,PC-uri, masini...

Postat 26 iulie 2013 - 21:08

un nou sport: cursa cu obstacole in piata operei :rad_masa: :rad_masa: daca mai cad cateva 'jaloane' nu-i bai :04:

Aceasta postare a fost editata de AMD: 26 iulie 2013 - 21:08

0

#49 Useril este offline   Doppler 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10516
  • Inregistrat: 14 februarie 11
  • Sexul:masculin

Postat 26 iulie 2013 - 21:36

Concluzia este simpla: cei are doresc interzicerea bicicletor in centru nu merg cu bicicleta.
1

#50 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 27 iulie 2013 - 01:35

:up_arow: Adica, cine nu-i cu noi e impotriva noastra! ...Concluzie falsa!!! Eu circul cu bicicleta (nu zilnic ci mai mult in week-end-uri) dar nu m-as duce in ruptul capului calare pe ea prin centru, respectiv pe strazile pietonale. M-as simti ca incalc cele mai elementare norme de bun simt!...Iar INELUL I sau I 1/2 (pe la Catedrala) nu mi-ar lua deloc mult timp sa-l parcurc pedaland ca sa evit exact strazile pietonale...Cred ca mai degraba este vorba de o obsesie coroborata cu cele scrise mai sus de cseh-17, referitor la fite...A venit moda sa ne etalam ... bicicletele daca masinile nu mai putem...

Chiar si tu ai avut interventii critice referitoare la cei care-si etaleaza automobilele si ar dori sa mearga cu ele pana la barul teraselor din Unirii...
Nu se mai poate cu masini? Nu-i nimic, ne etalam bicicletele de 1000 de euro sau peste....

Cum am mai spus (scris), trebuie sa existe o limita in tot si toate, daca dorim sa traim si convietuim intr-un mod placut...
0

#51 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29674
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 27 iulie 2013 - 09:22

Eu am raspuns la sondaj ca nu prea conteaza pentru mine. Nu ma plimb prin centru, nici pe jos nici cu bicicleta. Aparam doar un principiu: regulile sa fie aplicate tuturor, nu doar soferilor, ci si pietonilor, biciclistilor, motociclistilor, etc. Oricum, foarte rar auzim de amenzi date pietonilor sau biciclistilor, de parca politia circulatie a fost creeata doar pentru ca soferii sa respecte legea, ceilalti putandu-si face de cap.
1

#52 Useril este offline   Wegmann 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2280
  • Inregistrat: 09 decembrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Erlangen/Nürnberg

Postat 27 iulie 2013 - 17:13

Problema sunt intradevar biciclistii sau nu mai degraba terasele care se intind peste tot?
1

#53 Useril este offline   Doppler 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10516
  • Inregistrat: 14 februarie 11
  • Sexul:masculin

Postat 28 iulie 2013 - 14:48

Politia locala de ce nu are treaba cu cei care parcheaza aiurea in centru?

Imagine atasata: Parcarea crestinului - 2013.07.28 - 1.jpg Imagine atasata: Parcarea crestinului - 2013.07.28 - 2.jpg Imagine atasata: Parcarea crestinului - 2013.07.28 - 3.jpg
Imagine atasata: Parcarea crestinului - 2013.07.28 - 4.jpg Imagine atasata: Parcarea crestinului - 2013.07.28 - 5.jpg Imagine atasata: Parcarea crestinului - 2013.07.28 - 6.jpg

Locul unde mergi nu este scuza pt a parca aiurea. Daca vrei sa mergi cu masina la Catedrala, parcheaza in parcarea CJT sau IPROTIM.
4

#54 Useril este offline   BogdanTm 

  • Membru VIP
  • Grup: VIP
  • Postari: 2310
  • Inregistrat: 06 septembrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:trenurile, calatoriile,sahul

Postat 28 iulie 2013 - 19:55

Vezi postareaDoppler, la 28 iulie 2013 - 14:48, a spus:

Politia locala de ce nu are treaba cu cei care parcheaza aiurea in centru?


Dupa cum insisi reprezentantii politiei locale au recunoscut, ei urmeaza "indicatia" primarului care le-a cerut sa NU dea amenzi sau sa ridice masinile parcate ilegal. Cum politia locala este institutie platita din bani publici fireste asculta de ordinele primarului nu isi bate capul cu respectarea legii penru cetatenii care le platesc salariul. Tot asa cum "vanatoarea" dupa biciclisti se face tot ca urmare a "indicatiilor pretioase". Ei, sa speram ca in curand o noua idee va cloci in mintea conducatorului...chiar sunt curios pe cine i se va pune pata in viitor? ..
Asa cum mai multi colegi au semnalat corect, tocmai lipsa de exercitare a autoritatii in respectarea regulilor de parcare face sa nu fie ocupate si rentabile cele deja construite si implicit franeaza interesul investitorilor pentru inceperea unor noi constructii...
0

#55 Useril este offline   Doppler 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10516
  • Inregistrat: 14 februarie 11
  • Sexul:masculin

Postat 28 iulie 2013 - 20:40

Greseala alesilor este ca au stabilit prin HCL niste amenzi cu valoare aberanta, total rupte de realitate, probabil pe masura veniturilor lor. Atit timp cit in vest o amenda pt parcat aiurea este vreo 20 de euro este total aiurea ca in Romania amenda sa fie 100 de euro. Amenda trebuie sa fie mica, sa zicem 50 de lei, pt a fi colectata, prin repetivitate si romanul o sa invete sa respecte regulamentul rutier. Acelasi lucru trebuie sa fie si pt pietoni sau biciclisti, pt scuipat seminte sau aruncat tigari: amenzi corelate cu veniturile din Romania.
2

#56 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29674
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 28 iulie 2013 - 20:48

Ai dreptate! Nesimtiti de guvernanti, dupa ce ca ne tin la un nivel al salarizarii cu mult sub ajutorul de somaj din EU, ne aplica amenzi ca in Elvetia. Asa s-au gandit ei ca e bine. :censored:
1

#57 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 29 iulie 2013 - 13:10

Vezi postareaDoppler, la 28 iulie 2013 - 20:40, a spus:

Greseala alesilor este ca au stabilit prin HCL niste amenzi cu valoare aberanta, total rupte de realitate, probabil pe masura veniturilor lor. Atit timp cit in vest o amenda pt parcat aiurea este vreo 20 de euro este total aiurea ca in Romania amenda sa fie 100 de euro. Amenda trebuie sa fie mica, sa zicem 50 de lei, pt a fi colectata, prin repetivitate si romanul o sa invete sa respecte regulamentul rutier. Acelasi lucru trebuie sa fie si pt pietoni sau biciclisti, pt scuipat seminte sau aruncat tigari: amenzi corelate cu veniturile din Romania.



Pe aici e 40, si e 40 pentru orice. Nu ai bilet, parchezi aiurea, faci mizerie, treci pe rosu (ca pieton sau biciclist), mergi cu bicicleta pe contrasens, si mai cate si cate...
0

#58 Useril este offline   Doppler 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10516
  • Inregistrat: 14 februarie 11
  • Sexul:masculin

Postat 29 iulie 2013 - 13:34

Si cu toate ca pt romani suma pare mica (in raport cu salariul din Germania) stiu ca aceasta suma nu este placuta pt cine primeste amenda. Neamtu' gindeste ce poate face cu banii, nu cit reprezinta din venitul lui.


Miine se legalizeaza si legea Robu pt bicicilisti (printre alte decrete):

Citeaza

Un top trei subiecte fierbinţi ale plenului Consililui Local Timişoara de mâine sună astfel: triplarea preţului pentru parcările din centru, mutarea Liceului de Arte şi lista interdicţiilor primarului Nicolae Robu pentru biciclişti.
...

press alert

Aceasta postare a fost editata de Doppler: 29 iulie 2013 - 13:35

0

#59 Useril este offline   Andy 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 2497
  • Inregistrat: 29 iunie 10
  • Sexul:masculin
  • Locatia:zona metropolitană
  • Interese:Timișoara și zona metropolitană

Postat 30 iulie 2013 - 23:12

Liber pentru biciclişti în Piaţa Victoriei. Orarul lui Robu a căzut la votul Consiliului Local

Citeaza

Majoritatea consilierilor locali au respins iniţiativa primarului Nicolae Robu, care dorea să restricţioneze circulaţia bicicliştilor în Piaţa Victoriei şi pe strada Alba Iulia.
"Am ridicat cu greutate interdicţia de a circula liber în Piaţa Victoriei. E păcat să facem paşi înapoi. Cei care încalcă legea trebuie pedepsiţi", a spus Orza. Amendamentul a căzut de această, astfel că primarul Nicolae Robu a afirmat că “rămâne să se voteze când suntem mai mulţi”.

adevarul.ro
0

#60 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 30 iulie 2013 - 23:56

Vezi postareaDoppler, la 29 iulie 2013 - 13:34, a spus:

Miine se legalizeaza si legea Robu pt bicicilisti (printre alte decrete):

press alert



Tzeapa! Nu s-a legalizat!... :naughty1:


Vezi postareaAndy, la 30 iulie 2013 - 23:12, a spus:

Liber pentru biciclişti în Piaţa Victoriei. Orarul lui Robu a căzut la votul Consiliului Local


adevarul.ro


Cred ca mult prea mult s-a discutat despre acest subiect, cred ca nici nu umblau atat de multi biciclisti prin centru ca sa merite atatea discutii pe aceasta tema.

Dar probabil ca am discutat mai mult despre un principiu decat despre subiectul in sine...

Deci, fiecare cu parerea lui, fiecare face cum ii dicteaza constiinta...
0

Arata acest topic


  • (6 Pagini)
  • +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi