STP Timișoara Forum: Parcul Botanic - STP Timișoara Forum

Salt la continut

  • (8 Pagini)
  • +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Parcul Botanic Evaluare topic: -----

#41 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 18 octombrie 2013 - 20:12

Chiar vedeam zilele trecute ca se lucra in parc la ceva dar nu stiam la ce. Banuiam doar ca ar fi vorba de un foisor, pavilion...
Fiind vorba de o initiativa privata, ma gandesc ca va avea viata mai lunga de ... 3 zile...

Insa sunt curios daca grupul sanitar de langa foisor a fost si el renovat din nou deoarece asta vara era distrus. Nu mizerabil ci distrus...Baterii lipsa (furate), ghiuvete si geamuri sparte ...
1

#42 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 18 octombrie 2013 - 20:46

Si nu trebuia sa aiba deasupra o copertina, un acoperis de orice fel? :intrebare:
0

#43 Useril este offline   BogdanTm 

  • Membru VIP
  • Grup: VIP
  • Postari: 2309
  • Inregistrat: 06 septembrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:trenurile, calatoriile,sahul

Postat 18 octombrie 2013 - 22:28

Vezi postareamile, la 18 octombrie 2013 - 20:12, a spus:



Insa sunt curios daca grupul sanitar de langa foisor a fost si el renovat din nou deoarece asta vara era distrus. Nu mizerabil ci distrus...Baterii lipsa (furate), ghiuvete si geamuri sparte ...


Referitor la aceasta chestiune din putinele calatorii facute de mine peste hotare am observat un aspect interesant...in toate locurile cu trafic intens si cu risc de vandalizare si chiuvetele si lavoarele si toaletele sunt din METAL am intalnit un loc unde pana si oglina era o placa de metal foarte bine lustruita..deci cineva s-a gandit la aspectul "anti-vandalizare".acolo...nu la noi :eusa_think:
0

#44 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 18 octombrie 2013 - 22:36

Exact asta spuneam si eu cand am vazut poze cu toaleta de pe autostrada spre Lugoj. Un cretin a proiectat-o si echipat-o ca pe baia lui de acasa, folosita doar de membri familiei. Asa ceva nu tine intr-un parc sau pe autostrada.
1

#45 Useril este offline   Wegmann 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2280
  • Inregistrat: 09 decembrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Erlangen/Nürnberg

Postat 19 octombrie 2013 - 00:16

Cum e stadiul real al parcului? Am o prietena care nu sta departe si care se tot plange ca nici cu copii nu poti intra, ca ar fi totul paragina ....Ma rog. Dar cum arata acuma? Mai e Parc Botanic sau doar niste tufe undeva? Si care e planul primariei cu el? Inca un birt in parc nu suna chiar pozitiv!
0

#46 Useril este offline   Chagall 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10283
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:nespecificat

Postat 21 iunie 2014 - 20:55

Ca o mica comparatie, iata cum arata Parcul Botanic din Cluj.





Intr-adevar, in comparatie cu ei, suntem penibili la acest capitol. :Facepalm_emote_gif:
1

#47 Useril este offline   dAImon 

  • Membru activ
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 3882
  • Inregistrat: 25 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 08 iulie 2014 - 22:41

Vezi postareaWegmann, la 19 octombrie 2013 - 00:16, a spus:

Cum e stadiul real al parcului? Am o prietena care nu sta departe si care se tot plange ca nici cu copii nu poti intra, ca ar fi totul paragina ....Ma rog. Dar cum arata acuma? Mai e Parc Botanic sau doar niste tufe undeva? Si care e planul primariei cu el? Inca un birt in parc nu suna chiar pozitiv!


N-am mai fost de vreo luna, dar parcul e la fel ca intotdeauna. Poate intra oricine, mare lucru n-ai de vazut in afara de rondourile de flori de la intrare si cateva specii de arbori raspandite prin parc.

Apropo de videoclipurile lui Chagall, am gasit unui din Iasi:


Aceasta postare a fost editata de dAImon: 08 iulie 2014 - 22:41

2

#48 Useril este offline   sbogdan 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 386
  • Inregistrat: 11 august 11

Postat 09 iulie 2014 - 22:57

Remember acum 8 ani, bani aruncati pe studii de fezabilitate

http://www.primariat...rc_Botanic2.pdf

si acum 6 ani alti 84.000 lei aruncati.

http://www.primariat...arc_botanic.pdf
4

#49 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 09 iulie 2014 - 23:23

Are balta peste...
1

#50 Useril este offline   aristotelro 

  • Membru senior
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 382
  • Inregistrat: 15 noiembrie 11
  • Sexul:masculin

Postat 11 iulie 2014 - 10:31

Gradinile Botanice din Cluj si Iași sunt in proprietatea și îngrijirea universităților. Nu se pot compara cu „Parcul” Botanic din Timișoara care e administrat de primărie.
O grădină Botanică adevărată presupune cercetare, colaborări internaționale specializate, îngrijire calificată.

Timișoara nu are o grădină botanică și nici nu va avea decât în momentul în care municipalitatea va înțelege să o doneze unei universități, fie USAMV, fie UVT. Desigur, Politehnica neavând facultate de resort nu ar intra în calcul, ceea ce lui Robu nu i-ar plăcea deloc.
4

#51 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 21 august 2014 - 10:22

:up_arow: Si ce putea deveni Parcul Botanic in baza ideilor de mai sus...


Dar pana una-alta, iata un mini-reportaj legat si de Parcul Botanic...

Subiectul cu fostele WC-uri publice ajunse in degradare totala sau partiala am vrut sa-l abordez si eu pe forum de vreo 2 ani de zile insa nu mi-am facut timp suficient pentru acest lucru...Si ma refer la acele WC-uri subterane si nu la porcaria de cabine ecologice...


Cred cu tarie ca aceste toalete publice (toatecate mai sunt prin oras) ar putea functiona in conditii civilizate cu un fond de 10 - 15 mii de euro pe luna sau ar putea fi date unor agenti economici privati sa se ocupe de ele iar primaria doar sa faca controale pentru a verifica daca se respecta regulamentul de functionare prevazut in contract...

Chiar firmele de paza de pe teritoriul orasului ar putea prelua in administrare aceste toalete daca si-ar trece in activitatea lor si astfel de indeletniciri...Iar in caz de incidente ar putea interveni rapid si eficient...


In urma vizionarii acestui mini-reportaj, ma intreb despre ce oras turistic si capitala culturala europeana putem vorbi? Oricum, aceste aspecte imi erau cunoscute si pana la acest reportaj TV, insa ma bucur ca si altii vor putea vedea pe langa ce mizerii stam si in consecinta poate ca starea de lucruri se va indrepta...


http://www.digi24.ro...+Parcul+Central
1

#52 Useril este offline   dan.s 

  • Membru onorific
  • Grup: Membru onorific
  • Postari: 4388
  • Inregistrat: 11 septembrie 15
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Everywhere

Postat 02 martie 2016 - 21:46

In sfarsit Imagine postata

tion a spus:


S-a deschis santierul in Parcul Botanic. Vor fi refacute aleile, pentru restul se asteapta bani europeni.

Parcul Botanic a văzut, în sfârșit, miercuri, primii muncitori, după ani și ani în care a fost uitat de administrația publică locală. Se refac aleile, pentru început, așa că atenție pe unde circulați, parcul va fi plin de muncitori în perioada următoare.


Integral aici.

1

#53 Useril este offline   mio 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 187
  • Inregistrat: 19 decembrie 14
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 03 martie 2016 - 01:13

Ar fi benefic daca ar infiinta si alei noi, acolo unde e cazul. Spre exemplu, pe o portiune pe diagonala dintre intrarea principala si cea de la pasajul de cale ferata dinspre Mall e o poteca din pamant.

Imagine atasata: botanic.png
6

#54 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 07 aprilie 2016 - 21:00

Se introduce iluminatul in Parcul Botanic, conform Tion:

Citeaza

După ani și ani de promisiuni, reprezentanții Primăriei Timișoara și-au întors, în sfârșit, privirea și spre Parcul Botanic din centrul Timișoarei. Se lucrează de zor la refacerea aleilor și, potrivit primarului Nicolae Robu, grădina botanică a Timișoarei va avea și iluminat public.

2

#55 Useril este offline   Adian 

  • Membru senior
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 529
  • Inregistrat: 22 iunie 14
  • Sexul:masculin

Postat 19 aprilie 2016 - 15:00

Azi erau cativa muncitori plictisiti. Cam asa arata cateva alei:
Imagine atasata: image.jpg
0

#56 Useril este offline   MHN 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 5982
  • Inregistrat: 29 noiembrie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Infrastructura & Investitii

Postat 19 aprilie 2016 - 17:46

Întreținerea parcului în ultimii 10 ani, să zicem, a fost dezastruoasă, indiferent de administrație.
Aleile au stratul de uzură sub orice critică, spațiul verde nu cred c-o fost cosit nici anul trecut, fondul dendro e cum e. Doar la intrare e tunsă iarba și-or fost aranjate florile, an de an.

Am trecut în weekend prin zona bazinului și am văzut că bateau copiii mingea în el. Asta în timp ce acum 15 ani era frumos întreținut, existând apă transparentă și chiar un traseu curgător prin bazin, de la mini cascadă spre spatele clădirii ISPE.

Greu de înțeles, pentru mine, care-i de fapt faza, în afară de legenda aia cu galerii ascunse, ce împiedică executarea de lucrări periodice de întreținere.
3

#57 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 19 aprilie 2016 - 18:39

Vezi postareaMHN, la 19 aprilie 2016 - 17:46, a spus:

...legenda aia cu galerii ascunse...

Asta nu e chiar legenda, din moment ce ne aventuram pe acolo, juniori fiind. :017: Oricum nu cred ca ar incurca cu ceva intretinerea parcului.
2

#58 Useril este offline   NDY 

  • Membru VIP*
  • Grup: VIP
  • Postari: 2439
  • Inregistrat: 07 iunie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 19 aprilie 2016 - 20:06

Despre ce galerii vorbiti? :intrebare:
0

#59 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 19 aprilie 2016 - 20:21

Habar nu am daca acum mai sunt descise (nu cred), dar pe vremuri (anii '70) erau galerii cu peretii de caramida care duceau in diverse directii. Eram prea mici ca sa ne aventuram mai mult decat cativa metri, mai ales ca pe vremea aia nu prea te puteai increde in bateriile din lanterna. :D Una din galerii (scurta) ducea in mijlocul unui "deal" aflat in spatele spitalului municipal, iar bunicul meu (care se pricepea "putin", luptand in WWII prin toata Europa, fiind chiar ranit undeva in Polonia) imi spunea ca acolo a fost depozit de munitie candva.
Intrarea era cam peste drum de ruina cetatii de pe partea opusa a soselei.

Citeaza

Cât priveşte obiectivele istorice de care dispune acest parc, Dan Diaconu afirmă că ele pot fi puse în valoare în momentul în care parcul va fi reabilitat. Pe lângă bucata de zid din fostul Bastion, pe sub parc mai trece şi un tunel care datează din aceeaşi perioadă şi care face legătura cu bucata de bastion din Piaţa 700: „Deocamdată, tunelul este închis, dar în momentul în care parcul şi bucata de zid din piaţa 700 vor fi reabilitate, va fi deschis vizitatorilor”, anunţă Dan Diaconu.
Din Timpolis 2013
2

#60 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 19 aprilie 2016 - 21:16

Citeaza

iar bunicul meu (care se pricepea "putin", luptand in WWII prin toata Europa, fiind chiar ranit undeva in Polonia) imi spunea ca acolo a fost depozit de munitie candva.


Pai foarte posibil pentru ca "Clinicile Noi" a fost initial scoala militara de artilerie (parca) iar "depozitul" pomenit a ramas ca fragment din cetatea construita de austrieci...

M-am jucat si eu pe acolo prima data prin '68-69...
2

Arata acest topic


  • (8 Pagini)
  • +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi