STP Timișoara Forum: Aplicatie android pentru afisarea timpilor - STP Timișoara Forum

Salt la continut

Imagine postata
  • (46 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • Ultima »

Aplicatie android pentru afisarea timpilor

#121 Useril este offline   BogdanTm 

  • Membru VIP
  • Grup: VIP
  • Postari: 2310
  • Inregistrat: 06 septembrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:trenurile, calatoriile,sahul

Postat 17 noiembrie 2011 - 05:32

Acum la 5.31 dimineata am incercat sa vad timpii pentru linia 14 troleibuz..la unele statii imi arata "io-err" la altele "upd-c"...probabil conection error...serverul trage chiulul si in cursul saptaminii.. <_<)
P.S....am incercat si la alte linii..acelasi raspuns...probabil eroare de sistem...sau serverul inca nu si-a baut cafeaua...

Aceasta postare a fost editata de BogdanTm: 17 noiembrie 2011 - 05:34

0

#122 Useril este offline   Sorin 

  • RATT Staff
  • PipPipPip
  • Grup: RATT Staff
  • Postari: 148
  • Inregistrat: 03 februarie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timişoara
  • Interese:Temporal Mechanics

Postat 17 noiembrie 2011 - 05:39

Vezi postareaBogdanTm, la 17 noiembrie 2011 - 05:32, a spus:

Acum la 5.31 dimineata am incercat sa vad timpii pentru linia 14 troleibuz..la unele statii imi arata "io-err" la altele "upd-c"...probabil conection error...serverul trage chiulul si in cursul saptaminii.. <_<)
P.S....am incercat si la alte linii..acelasi raspuns...probabil eroare de sistem...sau serverul inca nu si-a baut cafeaua...

În momentul de faţă sunt mici probleme cu sistemul datorită unor operaţiuni de mentenanţă.
În cel mai scurt timp sistemul va fi complet funcţional din nou. Ne cerem scuze pentru eventualele neplăceri.
0

#123 Useril este offline   dante 

  • Membru Senior ***
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 626
  • Inregistrat: 25 martie 08
  • Sexul:nespecificat
  • Locatia:Timișoara

Postat 17 noiembrie 2011 - 09:07

Am văzut și eu. Pe paginile ratt.ro/txt mesajul era "Legătura cu baza de date imposibilă (OCI)" pe la 8:30. Acum merge ok <_<

Aceasta postare a fost editata de dante: 17 noiembrie 2011 - 09:08

0

#124 Userul este online   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29693
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 17 noiembrie 2011 - 10:23

@BogdanTm cred ca nu poti sa te plangi de promptitudinea raspunsului... Mai ales la acea ora <_<

:welcome: Sorin
0

#125 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 17 noiembrie 2011 - 17:17

Vezi postareaFlorin.B RATT, la 17 noiembrie 2011 - 10:23, a spus:

@BogdanTm cred ca nu poti sa te plangi de promptitudinea raspunsului... Mai ales la acea ora :rad_masa:

:respekt: Sorin


Clar! Si daca si rezultatul va fii pe masura (aplicatie functionala 100%) are berea de la noi! :beer2:
0

#126 Useril este offline   MihaiBalint 

  • Membru VIP
  • Grup: VIP
  • Postari: 98
  • Inregistrat: 15 aprilie 11
  • Sexul:masculin

Postat 22 noiembrie 2011 - 08:01

Update - beta 1.3 - http://mihaibalint.g...ublicTransport/
- restructurare cod android
- grafica noua mai contrastanta (app size = 850k)
- fix bug auto-rotate
0

#127 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 22 noiembrie 2011 - 14:25

Salut,

Daca tot ai facut update, si cu cateva corecturi.

La linia 19, avem o problema cu ordinea statiilor, si cred ca si ceva cu sensul la statia Cluj. Aici l-as ruga pe colegul Visor sa vada care este problema.

Si odata cu revenirea liniei E1 la vechiul traseu, acesta ar trebui modificat ca atare. Aici ma voi ocupa chiar eu.

Si cea dea ultima este in legatura cu linia "noua" E7/ care nu apare inca, si il vom adauga.
0

#128 Useril este offline   Visor 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 8413
  • Inregistrat: 09 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:STPT, Trenuri, Fotografia, Desenul, PC

Postat 22 noiembrie 2011 - 17:25

La L19 am pus statiile atunci direct corecte:
- Sensul 1 (I.C. Bratianu - Versului) statiile "Nume 1tb" la fel ca la liniile 15 si 16;
- Sensul 2 (Versului - I.C. Bratianu) statiile cu "Nume 2tb" la fel ca la sensul 2 de la liniile 15 si 16.
0

#129 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 22 noiembrie 2011 - 18:10

Vezi postareaVisor, la 22 noiembrie 2011 - 17:25, a spus:

La L19 am pus statiile atunci direct corecte:
- Sensul 1 (I.C. Bratianu - Versului) statiile "Nume 1tb" la fel ca la liniile 15 si 16;
- Sensul 2 (Versului - I.C. Bratianu) statiile cu "Nume 2tb" la fel ca la sensul 2 de la liniile 15 si 16.


Da numai ca s-ar putea sa le fi incurcat eu. Ceea ce te rog eu este. Copiiaza exact ceea ce este la linia 15, cu tot cu coordinate. Si te-as mai ruga sa introduci corectariile la E1, si introdu E7barat. Eu voi veni cu coordinatele, si restul. MERSI!
0

#130 Userul este online   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29693
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 22 noiembrie 2011 - 19:02

Daca va ajuta cu ceva:

Imagine atasata: statii.jpg
0

#131 Useril este offline   Visor 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 8413
  • Inregistrat: 09 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:STPT, Trenuri, Fotografia, Desenul, PC

Postat 22 noiembrie 2011 - 19:15

Exact asta ne ajuta. Multumim!
0

#132 Useril este offline   thedamn3d 

  • Membru VIP
  • Grup: VIP
  • Postari: 34
  • Inregistrat: 19 noiembrie 11
  • Sexul:masculin

Postat 22 noiembrie 2011 - 19:53

In urma cu ceva zile am descoperit sistemul de pe http://www.ratt.ro/txt si nestiind ca exista deja o aplicatie similara pt. Android, am dezvoltat o aplicatie asemanatoare pentru iOS (mai bine zis iPhone, deoarece pe restul dispozitivelor cu iOS nu prea are mare utilitate) pentru uz propriu, insa pe care intentionez sa o scot free si sa o pun pe App Store la dispozitia tuturor in momentul in care ii voi imbunatati facilitatile. Momentan sunt la aproximativ acelasi nivel ca si Mihai la inceputul thread-ului (adica am acele nume criptice la statii si inca nu mi-am definit rutele), insa intentionez sa o dezvolt mai departe cu ajutorul vostru.

Daca nu ai nimic impotriva Mihai, as dori si eu acces la documentul de pe Google Docs (daca e OK, iti trimit PM cu Google ID-ul), ca sa mi-l pot exporta intr-un format mai prietenos si sa-l pot integra in aplicatie. Momentan folosesc datele download-ate cu un script in perl de pe http://www.ratt.ro/txt, date criptice si cam inacurate din ce am vazut.

Multumesc tuturor!

Aceasta postare a fost editata de thedamn3d: 22 noiembrie 2011 - 19:54

0

#133 Useril este offline   MihaiBalint 

  • Membru VIP
  • Grup: VIP
  • Postari: 98
  • Inregistrat: 15 aprilie 11
  • Sexul:masculin

Postat 23 noiembrie 2011 - 20:11

Vezi postareathedamn3d, la 22 noiembrie 2011 - 19:53, a spus:

In urma cu ceva zile am descoperit sistemul de pe http://www.ratt.ro/txt si nestiind ca exista deja o aplicatie similara pt. Android, am dezvoltat o aplicatie asemanatoare pentru iOS (mai bine zis iPhone, deoarece pe restul dispozitivelor cu iOS nu prea are mare utilitate) pentru uz propriu, insa pe care intentionez sa o scot free si sa o pun pe App Store la dispozitia tuturor in momentul in care ii voi imbunatati facilitatile. Momentan sunt la aproximativ acelasi nivel ca si Mihai la inceputul thread-ului (adica am acele nume criptice la statii si inca nu mi-am definit rutele), insa intentionez sa o dezvolt mai departe cu ajutorul vostru.

Daca nu ai nimic impotriva Mihai, as dori si eu acces la documentul de pe Google Docs (daca e OK, iti trimit PM cu Google ID-ul), ca sa mi-l pot exporta intr-un format mai prietenos si sa-l pot integra in aplicatie. Momentan folosesc datele download-ate cu un script in perl de pe http://www.ratt.ro/txt, date criptice si cam inacurate din ce am vazut.

Multumesc tuturor!


Eu iti dau acces, dar proprietarii de drept a datelor din google docs sunt cseh_17 si restul persoanelor care au postat pe aici care au facut 99% din munca necesara pentru realizarea acelui document. De fapt din momentul asta am sa-l pun pe cseh_17 ca proprietar al documentului.

Spor la prgramare, sper ca ai diisponibil mai mult timp decat mine.
0

#134 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 23 noiembrie 2011 - 21:50

Multumesc, pentru incredere. Si daca ma intrebi pe mine thedamn3d, da ai toata permisiunea pentru a-l utiliza.
0

#135 Useril este offline   thedamn3d 

  • Membru VIP
  • Grup: VIP
  • Postari: 34
  • Inregistrat: 19 noiembrie 11
  • Sexul:masculin

Postat 23 noiembrie 2011 - 23:02

Vezi postareacseh_17, la 23 noiembrie 2011 - 21:50, a spus:

Multumesc, pentru incredere. Si daca ma intrebi pe mine thedamn3d, da ai toata permisiunea pentru a-l utiliza.


Multumesc amandurora. L-am downloadat in format CSV si-l voi integra in aplicatie cat de curand - probabil weekend-ul din saptamana urmatorare, ca atunci sigur voi avea timp :clap2:, si voi posta aici mai multe despre aplicatie.
0

#136 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 26 noiembrie 2011 - 10:22

Linia 19 este corecta in excel, se pare ca problema este la generarea ei in aplicatie. Linia E1 am corectat-o (modificat-o), te-as rua Mihai, sa regenerezi linkurile la aceste linii, fiindca am mai corectat la coordinate.

Mai ramane de facut linia E7barat.
0

#137 Userul este online   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29693
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 26 noiembrie 2011 - 10:52

Pentru toti cei care au nevoie de aceste date (nume statie, coordonate, ID): Fisier atasat  statii.xls (73.5K)
Number of downloads: 287
0

#138 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 26 noiembrie 2011 - 11:33

ATENTIE! Coordonatele din acest fisier sunt gresite (unele). Erau unele puse in mijlocul intersectiei... In aplicatie se folosesc unele puse de care mine manual!!!
0

#139 Userul este online   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29693
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 26 noiembrie 2011 - 12:37

Da, e foarte posibil sa contina coordonate eronate. Am avut probleme si in trecut cu ele.
0

#140 Useril este offline   Doppler 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10518
  • Inregistrat: 14 februarie 11
  • Sexul:masculin

Postat 28 noiembrie 2011 - 13:26

Nu am citit acest topic pt ca nu circul cu transportul in comun. :no: Poate s-a mai discutat de propunerea mea si imi cer scuze daca repet.

Azi am fotografiat o tinara care poza cu telefonul orarul RATT si m-am gindit sa va sugerez sa puneti un cod QR pe orarul RATT din statii ca sa promovati aplicatia pt mobil.

Imagine atasata: Orar RATT.JPG

Aceasta postare a fost editata de Doppler: 28 noiembrie 2011 - 13:28

0

Arata acest topic


  • (46 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • Ultima »

2 useri citesc topicul
0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi