STP Timișoara Forum: Reabilitarea termica a blocurilor vechi - STP Timișoara Forum

Salt la continut

  • (8 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Reabilitarea termica a blocurilor vechi respectiv mansardarea lor Evaluare topic: -----

#121 Useril este offline   Flavius S. 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 49
  • Inregistrat: 29 ianuarie 13

Postat 11 februarie 2016 - 12:59

Se reabilitează acum și blocul de la Lămâița. După cum a fotografiat colegul mai sus tot în albastru-cenușiu. Interesant este că blocurile reabilitate mai demult au culori mai frumoase decât cele reabilitate recent. Mai trist este însă că blocurile arată mai urât decât înainte de reabilitare.

Aceasta postare a fost editata de Flavius S.: 11 februarie 2016 - 13:04

1

#122 Useril este offline   timis2 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 661
  • Inregistrat: 20 octombrie 08

Postat 11 februarie 2016 - 18:08

Cica griul comunist...
hahaha acuma chiar ca sint gri.

am fost ieri printre blocurile de pe la piata Aurora si am vazut niste blocuri vopsite in ceva culori mai vii.
0

#123 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 06 martie 2016 - 15:40

NU are chiar legatura cu topicul, insa nu am gasit loc mai bun de postat. Enjoy!


1

#124 Useril este offline   ioio_viola 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 1404
  • Inregistrat: 17 septembrie 15
  • Sexul:masculin

Postat 23 martie 2016 - 11:17

Timișorenii de la bloc, uitați din nou de guvern
Administraţie
Publicat în 23/03/2016 de Marius Horescu


În apartamentele locatarilor din peste 600 de blocuri din întreaga țară va fi mai cald la iarnă, aspectul exterior al clădirilor urmând să devină, și el, mult mai plăcut. Asta grație includerii imobilelor respective în „Programul național privind creșterea performanței energetice a blocurilor de locuințe“, cu finanțare în anul 2016, prin intermediul căruia proprietarii scot din buzunar doar o cincime din totalul costurile cu anveloparea.

Concret, finanțarea izolării termice a pereților exteriori, a înlocuirii ferestrelor, a termo-hidroizolării terasei și a celorlalte lucrări de intervenție la anvelopa blocului este suportată doar în proporție de 20 la sută de asociația de proprietari, din fondul de reparații al acesteia.

O jumătate din suma necesară este acoperită din alocații de la bugetul de stat, „în limita fondurilor aprobate anual cu această destinație în bugetul Ministerului Dezvoltarii Regionale și Locuinței“, restul (30 la sută) căzând în sarcina primăriilor.

Lesne de înțeles mulțumirea locatarilor din cele peste 600 de blocuri din întreaga țară, care și-au putut vedea imobilul lor înscris în lista Ordinului MDRL nr. 292, publicat în Monitorul Oficial nr. 200/2016, semn că o parte, mai mică sau mai mare, după caz, din cele 25 de milioane de lei (aceasta fiind suma ce va fi alocată în acest an de minister) va ajunge și la ei.

În anexa actului normativ figurează blocuri de tot felul. Și dintre cele cu 12, 14 sau 20 de apartamente, și blocuri-turn, cu 44 de apartamente, și din imobile de tip NATO, cu peste o sută de proprietaari. Toate, însă, au în comun o caracteristică: nici măcar unul nu se găsește în Timișoara. Ba, mai mult, nici una dintre localitățile județului nostru nu figurează în lista imobilelor care vor beneficia de sprijin financiar de la Guvern.

renasterea
0

#125 Useril este offline   iepurasu 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 59
  • Inregistrat: 17 mai 14

Postat 27 martie 2016 - 12:37

In 16 martie s-a lansat programul POR 2014 – 2020: Cresterea eficientei energetice a cladirilor rezidentiale (Axa 3.1a), solicitantii eligibili sunt UAT-urile (primariile), se pot accesa asadar fonduri si la Timisoara.
Ratele de co-finanţare aplicabile pentru cheltuielile eligibile sunt:
- 60% din totalul cheltuielilor eligibile ale proiectelor - Fondul European de Dezvoltare Regională şi bugetul de stat;
- 40% din totalul cheltuielilor eligibile ale proiectelor - UAT şi Asociaţia de proprietari
Mai multe aici: http://www.finantare...zidentiale.html
Mai trebuie spus ca cele 40 de procente pot fi la randul lor minimizate/ impartite in asa fel incat contributia din partea asociatiilor de proprietari sa fie minima. Exista firme specializate care pot prelua o parte din contributia din cadrul proiectului, care apoi este recuperata de la asociatiiile de proprietari din economiile realizate prin anvelopare si recuperare de caldura (eficientizare energetica), in baza unor intelegeri contractuale - firme/ companii ESCO.
1

#126 Useril este offline   maximus 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 122
  • Inregistrat: 02 martie 14
  • Sexul:masculin

Postat 14 iunie 2017 - 15:24

Ma poate ajuta cineva cu info unde pot vedea rezultatul unei licitatii SEAP? Este vorba despre urmatorul anunt ce ar fi trebuit sa se finalizeze in 9 Iunie:

http://infocentrum.r...A-101559-1.html


De asemenea..poate un coleg mai priceput in domeniu sa estimeze cat dureaza de la aceasta etapa de proiectare pana la inceperea efectiva a lucrarilor?


Merci.
0

#127 Useril este offline   Branko 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 205
  • Inregistrat: 07 decembrie 15
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 14 iunie 2017 - 17:04

Termenul de depunere era data de 09.06.2017 conf. Anuntului de participare . Comisia de evaluare are obligatia ca in termen de 25 de zile sa faca evaluarea ofertelor. Atentie insa ca acest termen poate fi prelungit de catre comisie. Urmeaza comunicarea rezultat procedura si asteptare termen contestatii (5 sau 10 zile in functie de valoarea estimata). Incheiere contract.....

Termenul de proiectare este dat in documentatie de atribuire!
1

#128 Useril este offline   Pablo 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 2519
  • Inregistrat: 09 aprilie 20

Postat 22 aprilie 2023 - 17:23

Primăria Timișoara anunță deblocarea licitațiilor pentru reabilitarea termică a 65 de blocuri

Citeaza

Primăria Timișoara a reușit să deblocheze licitațiile privind reabilitarea termică a 65 de blocuri, cu fonduri europene, lucrări care ar fi trebuit să fie gata la sfârșitul anului. Viceprimarul Ruben Lațcău anunță că a fost necesară inclusiv schimbarea soluțiilor de reabilitare pentru ca firmele de construcții să poată participa la licitații

Întârzierea a dus la costuri ridicate pentru bugetul local. Dacă în 2020, contribuția europeană era de 30 de milioane de lei, iar a Primăriei de 15 milioane, acum administrația locală trebuie să aloce 60 de milioane de lei, din cauza majorărilor de prețuri din domeniul construcțiilor.

0

#129 Useril este offline   rue 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 624
  • Inregistrat: 01 septembrie 17

Postat 23 aprilie 2023 - 08:14

Președintele de bloc zice că au depus cererea/dosar la primărie de x ani și că degeaba.
Înțeleg că cele 65 de blocuri ar fi fost cele pentru care s-au depus cereri chiar la începuturi.
Zona Dacia, Circumvalațiunii e toată neizolată.
Majoritatea sunt izolate prin fonduri proprii.
0

#130 Useril este offline   rue 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 624
  • Inregistrat: 01 septembrie 17

Postat 23 aprilie 2023 - 08:15

In București dinamica izolării blocurilor a fost majoră. Au izolat primăriile de mulți ani. Acum prin sector 5 se refac masiv zonele dintre blocuri, trotuare, parcări.
0

#131 Useril este offline   michidutza 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 1140
  • Inregistrat: 26 iunie 16

Postat 23 aprilie 2023 - 09:35

1. Prea putine blocuri au fost reabiltate din fonduri exclusiv proprii. Majoritatea au fost facute in schimbul mansardarilor.

Mansardarile fiind niste compromisuri care nu trebuiau acceptate! Doar ca statul de drept din UE nu e in stare sa se tina de legile pe care le are si ca sa fie bine, au fost acceptate aceste compromisuri ireversibile! Peste 20-30 de ani, o sa mai mansardeze inca odata? (Doar nu credeati ca acuma strang fond de reparatii :intrebare: )

2. Lucrarile au o calitate precara, in majoritatea cazurilor. Poate o mica exceptie e blocul de pe Corneliu Coposu pare mai ok ca au schimbat si toate geamurile de-odata. La fel a fost facut si un bloc pe Calea Aradului, cel pe colt cu Remus Radulet.

3. Si intrebarea mea e, oare e normal sa nu se faca nimic sau prea putin daca nu "se dau aceste fonduri"? Adica proprietarii nu intemeiaza fondul de reparatii precum zice legea si nimanui nu ii pasa. Vad asta si la blocul meu si la multe alte blocuri. Istoria se repeta.

Asa cum cei care au stat in case nationalizate si nu au facut nimic nici nu au strans bani, au ajuns sa locuiasca in ruine si sa "urle" ca le trebuie fonduri sau imprumuturi preferentiale sa repare cladirile. Ca urmare de aceea se repara cu greu, desi datorita cresterii preturilor imobilelor unii proprietari mai ca se vad milionari in euro desi cladirile sunt deplorabile.

Revenind la blocurile comuniste. Proprietarii vor fonduri...ok. Dar ce au pazit pana acuma de dupa revolutie?

Problema aceasta e si la alte blocuri si partea mai rea e ca nici cei care ar putea sa le repare...nu vor, ca vor si ei fonduri, doar nu sunt ei mai fraieri?! Si uite asa nu se face nimic normal, firesc. Asteptam...

Intrebarea e, blocurile de dupa 2000 cand vor trebui renovate, cu alea ce se intampla? Si la aia o sa le dea fonduri, sa nu ii discrimineze?

"Terapia de soc" :uimit2: Ar cam putea sa se apuce deja de strans bani, ca in cam 7 ani le cam suna ceasu renovarii la unele! Doar zic :whistle:
De nu se apuca din timp iara o sa fie luati prin surprindere :wacko:

Da cei ce stau la case in oras primesc fonduri?

Mi s-ar parea normal sa nu se dea pomeni, ci daca sunt persoane care nu pot suporta cheltuieliile sa li se treaca ipoteca in CF pe valoarea respectiva. De exemplu, daca "bunica" nu isi permite renovarea, nu e corect sa primeasca pomana....ca dupa vine "mostenitoru", dragu de el si vinde la pret premium ca e bloc "renovat" si dupa tot el e pe cocalareala cu un "bemveu" luat de banii apartamentului bunicii.

Avem reguli ce nu le respectam, ca sa cautam solutii cu iz politic.

4. Blocurile facute sau care se afla pe lista "x", am banuiala ca au fost selectate pe niste criterii de influenta politica. Pe schema "stiu eu pe cineva la Primarie".

Normalitatea pe care o vad eu, e sa nu asteptam dupa Primarie.

5. Facem ce putem. Mergem pe burta.

Aceasta postare a fost editata de michidutza: 23 aprilie 2023 - 09:49

1

#132 Useril este offline   rue 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 624
  • Inregistrat: 01 septembrie 17

Postat 23 aprilie 2023 - 09:53

Și eu am senzația că au fost atent selecționate.
La blocul unde am luat acum un an ap se vorbește de un an că încep izolarea. Acum 2 săptămâni a fost iar ședința și era decis că se merge pe oferta de 170 lei mp, fiind și cu 230 și cu 270 lei. Ultimii, mai scumpi, tehnic ofereau aceeași soluție, dar cu garanția 10 ani. Cine crede că te poți baza că firma aia mai e după 5 ani?
La 4 camere cu 170 lei mp revine cam 14000 lei. Majoritatea au contribuit la fond și ceilalți au dat semnătura că vor completa când se demarează.
Câteva blocuri mai in colo, un amic zicea că e posibil sa fie in sfârșit anvelopati de primărie. Că și ei au avut bani strânși dar acum că primăria a schimbat soluția tehnică, e posibil să găsească executantul.
0

#133 Useril este offline   michidutza 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 1140
  • Inregistrat: 26 iunie 16

Postat 23 aprilie 2023 - 10:17

Vezi postarearue, la 23 aprilie 2023 - 09:53, a spus:


La 4 camere cu 170 lei mp revine cam 14000 lei. Majoritatea au contribuit la fond și ceilalți au dat semnătura că vor completa când se demarează.

Astea sunt fix vrajeli cu completarea cand se demareaza, fara nici o valoare. Legea zice sa se intemeieze fondul de reparatii. Daca unu intre timp vinde si unu ce cumpara nu stie si nu are de unde sa dea banii....

Aicia e necazu la noi. Credem ca am rezolvat o problema, dar de fapt e rezolvata romaneste 100%. Nu stiu pentru ce naiba avem legi?!


Câteva blocuri mai in colo, un amic zicea că e posibil sa fie in sfârșit anvelopati de primărie. Că și ei au avut bani strânși dar acum că primăria a schimbat soluția tehnică, e posibil să găsească executantul.

Sa inteleg deci ca le face Primaria blocu desi ei aveau bani stransi? Sau e coparticipare? Daca da in ce proportie, daca stii?!


0

#134 Useril este offline   Bogdi94 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 313
  • Inregistrat: 04 ianuarie 09

Postat 23 aprilie 2023 - 11:05

La noi acuma am prins constructor. Suntem din grupul celor 65 de blocuri. De 7 ani avem dosar la primărie și am înțeles ca e pe principiul, primul venit, primul servit. La noi s-a schimbat proiectul și am înțeles ca nu se mai pune polistiren ci se pune vata bazaltica. Va pot scrie lunile viitoare cum evoluează treaba dacă este lume curioasa, au montat acuma o săptămână un container in spatele blocului și o toaleta mobila, dar administratorul nu a fost încă contactat de firma.
2

#135 Useril este offline   rue 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 624
  • Inregistrat: 01 septembrie 17

Postat 23 aprilie 2023 - 11:20

Aveau fondul de mulți ani strânși cei de la 2 blocuri dar o proprietara a comentat că vrea cu bani de la primărie și au pierdut startul.
Acum nu știu dacă se va face cu anumite proporții din fonduri proprii.
Cred că la tâmplărie e regula generala că proprietarul da 30% din preț daca o schimbă, dar la prețurile primăriei e ca și cum le plătești integral la.pretul pietei.
1

#136 Useril este offline   michidutza 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 1140
  • Inregistrat: 26 iunie 16

Postat 23 aprilie 2023 - 12:17

Vezi postareaBogdi94, la 23 aprilie 2023 - 11:05, a spus:

La noi acuma am prins constructor. Suntem din grupul celor 65 de blocuri. De 7 ani avem dosar la primărie și am înțeles ca e pe principiul, primul venit, primul servit. La noi s-a schimbat proiectul și am înțeles ca nu se mai pune polistiren ci se pune vata bazaltica. Va pot scrie lunile viitoare cum evoluează treaba dacă este lume curioasa, au montat acuma o săptămână un container in spatele blocului și o toaleta mobila, dar administratorul nu a fost încă contactat de firma.


O fi primul veni, primul servit.
Pentru dosar/proiect, o fi fost o coincidenta de s-au strans bani sa se faca?
Eu banuiesc ca erau informatii de aceea s-a si depus dosarul. Ca si dosarele astea la cat s-a asteptat sunt un "blind bet".

Totusi la multe asociatii nici asupra intocmirii lui nu se pune lumea de acord sa faca o astfel de cheltuiala.

Cat s-a platit intocmirea dosarului si oare cat costa in prezent?

Un alt aspect e ca fata de dosarul de acuma 7 ani, atat costurile s-au schimbat cat si solutia tehnica(vata bazaltica). Singurul lucru ce nu s-a schimbat e suprafata blocului, dar totusi nu trebuia actualizat dosarul? S-a platit actualizarea, sau cum s-a procedat?

Unele asociatii nici statutul nu il au in claritate. Cunosc cazuri concrete.

In cazul asociatiei tale, presedintele este remunerat? Conteaza si acest aspect in proactivitatea acestuia si a asociatiei.

PS: Ar fi interesant sa ne ti la curent cum decurg treburile.

Aceasta postare a fost editata de michidutza: 23 aprilie 2023 - 12:18

0

#137 Useril este offline   rue 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 624
  • Inregistrat: 01 septembrie 17

Postat 23 aprilie 2023 - 20:45

Nu mai știu că nu folosim încă apartamentul. Trec și mai vad cheltuieli și achit de genul 30/50 și ceva de lei.
Și aici și la cel de la 2 blocuri asociațiile au început să strângă să facă pe cont propriu, integral. Am înțeles aluzia ta dar nu e așa.
Doar că se pare că s-au tot lungit și nu au ținut pasul cu scumpirile.
La niste cunoștințe ce stau cu adm lor în bloc s-au făcut blocul de o scară (2 ap pe nivel) pe rapid, cu banii proprietarilor.
Mă mai gândesc că la un astfel de bloc administratorul poate a primit vreun discount.
0

#138 Useril este offline   michidutza 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 1140
  • Inregistrat: 26 iunie 16

Postat 23 aprilie 2023 - 21:03

:up_arow: Eu nu inteleg cum sa puteti faceti pe cont propriu -> daca luam exemplul dat -> 14000 lei pentru un ap de 4 camere -> 50 lei/luna cheltuieli
=> 14000/50=280 luni => 23 de ani :rolleyes: Adica o eternitate...

Asta e una din marile probleme la blocuri ca cu sume gen 50, nici chiar 100 de lei....schimbarile nu se vor face prea repede.

De la organizare la bani, totul e in invalmaseala. Eu doar relatez ce observ eu ca se intampla.

Aceasta postare a fost editata de michidutza: 23 aprilie 2023 - 21:10

0

#139 Useril este offline   rue 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 624
  • Inregistrat: 01 septembrie 17

Postat 23 aprilie 2023 - 21:14

Am văzut că la mine la bloc se cotizează cate 150. Eu plătesc doar cheltuieli pe 0, minim. Le-am zis că dacă semnează cu un executant lucrarea, achit cât și când e nevoie. Nu pun bani sa stea in contul asociației la bancă pentru x ani.
Majoritatea au sume de 9000-12000 lei adunați pe apartament.
0

#140 Useril este offline   michidutza 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 1140
  • Inregistrat: 26 iunie 16

Postat 23 aprilie 2023 - 21:23

Dar vezi tu, nu asa ar trebui sa functioneze asociatiile. Si sa nu o iei in nume de rau. Exista asa zise legi de care nu ne tinem. Si infaputirile apar la sfantu asteapta, ca fiecare are motive mai mult sau mai putin intemeiate.

Alti vecini pot zice ca pun si cand trebuie sa puna, daca nu au bani ce faceti? Puneti restu pentru el? Sau mai rau, reziliati contractul cu constructorul ca nu aveti banii?

Aceasta postare a fost editata de michidutza: 23 aprilie 2023 - 21:27

0

Arata acest topic


  • (8 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi