STP Timișoara Forum: Restructurarea STPT - STP Timișoara Forum

Salt la continut

Reguli postare in aceasta sectiune

Va rog sa veniti doar cu sugestii concrete, sau cu exemple concrete de probleme cu care v-ati confruntat in calatoria cu vehiculele RATT. Postari la modul general (gen: "schimbati si voi tramvaiele alea vechi" :), nu sunt acceptate si vor fi sterse, utilizatorul urmand a primii avertisment. Doar in acest sub-forum se pot face sugestii pentru imbunatatirea serviciilor. Daca se doreste un raspuns oficial, reclamatiile se depun la registratura regiei
Pagina 1 din 1

Restructurarea STPT Regandirea liniilor, retehnologizare, prelungiri sau trasee noi Evaluare topic: -----

#1 Useril este offline   dan.s 

  • Membru onorific
  • Grup: Membru onorific
  • Postari: 4388
  • Inregistrat: 11 septembrie 15
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Everywhere

Postat 10 aprilie 2021 - 20:57

Exact cum scriam in topicul despre dezvoltare, am fost invitat la dezbaterea despre buget, unde in cele cateva minute in care am putut lua cuvantul, am adus la cunostinta reteaua actuala a trolebuzului (nu cea rutiera, cum scriu cei din articolul de mai jos) care e praf, ca din cele 55 de trolee pot fi 15-20-25 articulate (se doreste toate de 12m), despre cele 30 hibrid de 12m nu am ce sa zic, parerea mea ca ii ok aceasta achizitie, iar cele 30 microbuze/minibuze sunt total nejustificate.
Dupa ce a luat cuvantul dl. Viceprimar, a spus ca investitii in transport dupa regandirea traseelor. Sunt curios cum va fi facuta aceasta regandire de trasee.


Pun aici si articolul in care se vorbeste despre aceasta parte:

Citeaza

https://www.pressale...grZi0PoOXZztpUA

Primăria Timișoara plănuiește regândirea rețelei de transport public, care a fost creată pentru nevoile anilor ’80: „O actualizare care să țină cont de dezvoltarea orașului”.


1

#2 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 10 aprilie 2021 - 21:13

Parerea mea este ca dintr-o retea relativ mare si in dezvoltare in anii 80 vom ajunge la o retea tot mai mica si cu mtc-uri tot mai scurte/mici si cu frecventa tot mai redusa...exceptia o vor face tramvaiele doar la capitolul capacitate.

O vina in perceptia mea o are si publicul calator timisorean care prefera masina proprie (sau de firma) in locul transportului in comun oricat de atractiv se va face acesta intr-o buna zi...

Pe de alta parte felicitari colegului Dan Sorin pentru atata implicare. Poate apar si ceva rezultate concrete in timp.
0

#3 Useril este offline   dan.s 

  • Membru onorific
  • Grup: Membru onorific
  • Postari: 4388
  • Inregistrat: 11 septembrie 15
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Everywhere

Postat 10 aprilie 2021 - 21:21

Pai mai am in plan o pagina de facebook cu sondaje, sa realizez propriul nostru studiu asupra transportului din Tm pe date concrete si bine documentate, voi crea si o harta aditionala pe zone si incarcare, si dupa cu toate astea sa ma duc la Viceprimar. Intotdeauna am sustinut ca Schimbarea in bine incepe cu tine!, adica cu fiecare dintre noi, si cam ar fi cazul ca aceasta schimbare sa se si intample.
3

#4 Useril este offline   Buraddo23 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 71
  • Inregistrat: 24 august 17

Postat 10 aprilie 2021 - 22:38

Ce părere aveți de planul de mobilitate durabilă făcut încă din 2016? ( https://www.primaria...rbana-durabila/ ) Mie mi se pare că scoate la iveală multe puncte de vedere valide, inclusiv legate de restructurarea rețelei de transport public. Facerea unui studiu nou mi se pare doar pierdere de vreme.

P.S. acuma văd că s-a făcut o actualizare în August 2020. La prima vedere mi se pare că rămân în picioare propunerile inițiale.
0

#5 Useril este offline   dan.s 

  • Membru onorific
  • Grup: Membru onorific
  • Postari: 4388
  • Inregistrat: 11 septembrie 15
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Everywhere

Postat 10 aprilie 2021 - 23:31

Peste 360 de pagini de date depasite si care nu mai respecta realitatea, facute in stil caracteristic Robu, care avantajeaza masina personala si dezavantajeaza restul. Eu ma gandeam la un studiu simplu, se face un poll pentru timisoreni cu locatia de domiciliu/chirie si locul de munca, se indentifica cartierele rezidentiale, platformele industriale etc. si se tine cont si de proiecte de viitor, se indentifica infrastructura actuala si cea in plan de realizare si se aduc pe o harta zonele de interes, zonele incarcate de trafic si asa se traseaza liniile de transport.
Economic vorbind, cel mai ieftin si ecologic mijloc de transport in comun ramane troleibuzul, pe termen lung, la acesta pui cabluri ce te tin 30 ani minim si curentul la retea e ieftin, autobuzele electrice dupa ceva timp trebuie schimbati acumulatorii, ceea ce nu e deloc ieftin, autobuzele normale (pe diesel) ar trebui folosite numai extern iar infrastructura de tramvai e una complexa dpdv ingineresc, si nu e nici ieftina, extindere de linii de tramvai ar trebui numai pe axe cu incarcatura mare, un flux de peste 150 persoane/unitate.
2

#6 Useril este offline   dan.s 

  • Membru onorific
  • Grup: Membru onorific
  • Postari: 4388
  • Inregistrat: 11 septembrie 15
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Everywhere

Postat 26 aprilie 2021 - 19:04

Cum am facuto verbal si in timpul dezbaterii bugetului, am cerut si in scris niste explicatii despre cum sunt gandite achizitiile prin PNRR (ceva capacitate estimata, ceva pe baza unor studii...), si am primit acest raspuns:
Imagine atasata: Untitdc58cdscdsled.png

In afara de bla bla Imagine postata, singurul lucru specificat clar e ca pentru reteaua de alimentare a troleibuzului (reteaua de fire adica) pe anul curent avem alocat 0 (ZERO).
0

#7 Useril este offline   dan.s 

  • Membru onorific
  • Grup: Membru onorific
  • Postari: 4388
  • Inregistrat: 11 septembrie 15
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Everywhere

Postat 11 iulie 2021 - 20:12

https://www.opiniati...hnic/10/07/2021

Citeaza

Conform anuntului lansat in Sistemul Electronic de Achizitii Publice, „se vor presta urmatoarele servicii: expertize tehnice asupra infrastructurii stradale, întocmirea studiului de fezabilitate conform H.G. nr. 907/29.11.2016 actualizata, (inclusiv studiu topografic, studiu geotehnic, documentatii cadastrale, studiu de trafic/de circulatie etc.) si a documentaţilor pentru obţinerea tuturor acordurilor si avizelor stabilite prin Certificatul de Urbanism, elaborarea proiectului pentru autorizarea lucrarilor si obtinerea Autorizatiei de construire, elaborarea proiectului tehnic si asigurarea asistenţei tehnice din partea proiectantului pe perioada desfasurarii procedurii de achizitie a lucrarilor de execuţie (pentru formularea de raspunsuri la clarificari si in calitate de expert cooptat) si pe parcursul executiei lucrarilor pana la finalizarea implementarii proiectului si predarea proiectului As Built pe specialitaţi, la receptia lucrarii„



Licitatia este pentru SF+PT. Termenele sunt: depunere oferte 19.08, deschidere 19.02.2022, si trebuie realizata in 6 luni. Dupa cele 6 luni primaria va decide daca va face conform studiului sau nu (pentru executie alta licitate, alt timp de asteptare). Deci in total vom mai sta cu autobuze pe 15 si 16 inca 2 ani... asta daca nu apar contestatii.
0

#8 Useril este offline   Paul85 

  • Membru Senior***
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 708
  • Inregistrat: 23 februarie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 20 iulie 2021 - 20:35

Pai, din ce am inteles eu, studiul se refera la alocarea benzii 1 de pe str. Cluj dinspre Michelangelo spre Judetean in exclusivitate pentru troleibuze si ambulante. Adica acolo unde deja exista infrastructura pentru troleibuze. Nu pomeneste nimic de revenirea troleibuzelor pe strada Cluj pe sensul opus (dinspre Judetean spre Michelangelo). Mi se pare o aiureala completa. Eu credeam ca de cand sunt 4 benzi pe str. Cluj, prima e deja dedicata doar troleibuzelor si taxi, dar aflu ca nu e asa si ca au nevoie de un studiu de 80k euro sa vada daca e ok sau nu ca prima banda de pe str Cluj sa fie doar pentru troleibuze, taxi si ambulante...
0

#9 Useril este offline   michidutza 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 1130
  • Inregistrat: 26 iunie 16

Postat 07 februarie 2023 - 13:15

Asa ca fapt divers, la regia noastra de transport chiar nimeni nu gandeste aceste trasee nicicum?

Lacuna cea mai mare din estul orasului inca nici astazi nu e rezolvata! Pe scurt mai bine mergi pe jos decat sa stai sa astepti autobuzul....care nici nu stii daca vine si cat de bine va merge in traficul infernal din oras.

Imagine atasata: Screenshot 2023-02-07 124213.png

Am ales intamplator de la Modern pana la intersectia I.I de la Brad cu Sever Bocu. Nu exista nici un mijloc direct. Zici ca e un fel de zona de excluziune!

Legat de autobuze avem niste linii aproape inutile care nu se intersecteaza cu nici un punct intermodal, ca nu avem. La noi intersectiile intre mijloacele de transport inseamna intre 2 mijloace....destul de limitat la optiuni.

Imagine atasata: Screenshot 2023-02-07 124350.png

Ce naiba e cu linia 23(din Cl.Buziasului la Gara de Est) si 21(din Plopi la Banatim)? Cum au fost alese aceste puncte strategice de interes? Efectiv autobuzele astea merg din lac in put. Plus ca la ore tarzii...stai probabil ca popandaul sa prinzi alt mijloc de conexiune, care sunt cam limitate la aceste destinatii dubuioase. Alo? Capitala culturala, dormi?

Linia 28 alta nenorocire de traseu gandita de unul stralucit! Vine din zona Crisan, te-o scos la Modern si stai ca papagalu sa iei altceva....alt punct strategic ales :Facepalm_emote_gif:

Din zona Printul Turcesc iara nu ai nici o conexiune prea buna la Iulius Mall direct! - dar Gara de Est este punct mai mare de interes

Din calea Sagului la Iulius Mall nu ai coexiune directa.

Din Lipovei in Sagului nu ai conexiune directa.


Si odata ce esti nevoit sa schimbi mijlocul de transport, parca esti condamnat la intarziere/asteptare....ca nu ai nici o baza in ele si timpii de asteptare sunt mari :mellow: . De ce nu avem niste zone strategice unde sa fie intersectia a mai mult de 2 mijloace de transport, astfel incat chiar sa ai alternative bune de transport?

Alt exemplu cu conexini proaste e Prinul Turcesc si Iulius Mall.

Imagine atasata: Screenshot 2023-02-07 125337.png


legat de firobuze: Nu inteleg de ce nu se pot inersecta si de ce nu se acopera axele principale ale orasului. Sunt formate doua insule neintersectabile astfel incat sa ai "viata usoara" :plemplem: cand vrei sa schibi mijlocul de transport?

Imagine atasata: Screenshot 2023-02-07 124256.png

Cum naiba sa avem transport in comun decent cand totul e gandit de bufoni si clovni? Unde e imbunatatirea transportului?
Degeaba avem tramvaie noi si vor mai aduce altele si autobuze electrice si pot sa aduca ce vor ei cand traseele sunt o bataie de joc! :nervos:

Daca vreau sa ajung din Girocului in Dumbravita, o sa astept sa schimb 3 firobuze, ba chiar o sa mai am si de traversat in mod rusinos "zidul segregarii"!!! Ala care a gandit traseele, sunt convins ca mult a stat sa le cugete :censored: !


De tramvaie ma voi abtine sa zic prea multe ca si asa liniile s-au restrans destul de mult datorita lucrarilor, desi acest lucru nu inseamna ca pe liniile ramase se circula mult mai bine. De asemenea as mai mentiona si semafoarele inteligente pentru care acuma ceva ani au spart tot orasul si care tot nu au suficienta inteligenta sa prioritizeze tramvaiele....

Imagine atasata: Screenshot 2023-02-07 124320.png

Administratia sa mai aduca inca cateva imbunatatiri precum e exemplificat in poza(de la @mile) si Timisoara va deveni un oras modern, cu un transport in comun modern (Kapitala Kulturala...) :pinochio:

Imagine atasata: zebre la catedrala 01.jpg

Statia in cauza este, de asemenea, foarte primitoare si nici nu risti sa iti rupi gatul daca esti neatent pe unde calci.

Imagine atasata: statie_catedrala.jpg

Apoi mai sunt mici detalii precum o masina, 2, 3 parcate prin statii...

Imagine atasata: parcare_statie.jpg Imagine atasata: Screenshot_2023-01-10-22-47-43-30_99c04817c0de5652397fc8b56c3b3817.jpg

Tramvaiele noi au rampe pentru persoanele cu dizabilitati...pacat ca nu avem statii(sau minte?)

Imagine atasata: Screenshot 2023-02-04 064512.png

Macar avem tramvaie noi si autobuze stralucitoare galbene....restul e can-can(propaganda electorala)!

Care-i problema ca stam intr-un oras care se sufoca de masini si nu ai nicio alternativa utila.
Aveti rabdare ca suntem pe directia buna :drunk: Cel mai complicat lucru e sa schimbi niste trasee!!!

Aceasta postare a fost editata de michidutza: 07 februarie 2023 - 15:24

0

#10 Userul este online   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 07 februarie 2023 - 18:05

23 e in loc de linia 4 partial, facand legatura intre Traian si Ciarda. Nu am primit sau auzit pana acum nicio critica la adresa ei. Bineinteles ca va disparea dupa ce 4 revine pe traseu.

P.S. Cu ceva ani in urma, traseele se stabileau intr-adevar de RATT-ul de la vremea aceea, bineinteles cu avizarea si aprobarea directiei de specialitate din primarie, dar de ceva timp ele se stabilesc la ADI-SMTT, STPT doar operand aceste linii si primind bani pentru asta de la primarii via SMTT. Lumea crede ca vorbim doar de metropolitane, dar nu e deloc asa.
1

#11 Useril este offline   michidutza 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 1130
  • Inregistrat: 26 iunie 16

Postat 07 februarie 2023 - 18:22

Ideea e ca conexiunile sunt varza. Dat fiind ca nu e un oras foarte foarte mare. Sa mergi in doua cartiere opuse trebuie sa schimbi cel putin 2 mijloace si sa nu prea ai variante daca unul din cele 2 nu vine....mi se pare aiurea. Am uitat sa mentionez semi-paralizatele vaporetto, care nu au nici o utilitate in contextul transportului public in comun.

Si mai e o chestie. Lumea s-a obisnuit si nici macar nu se mai oboseste sa sesizeze una alta ca prea putine se rezolva. Nu te mira daca nu ai auzit nimic.

Eu ma mai uit pe aplicatia de sesizari a primariei si , de asemenea, am facut si eu cateva sesizari bune deja. Marea majoritate sunt nerzolvate sau ti se vand gogosi "ca se va face"...evident fara rezultat.

Iar cand vorbesc de autoritati, nici Politia Locala/Nationala nu isi face treaba, nimeni, ∅. In Traian, Gh.Doja zilnic e cate o masina mai pe sine, in alte zone prin statii....dar lor le trebuie sesizari...mai sa ma lase cu vrajeli din astea. Societatea e paralizata si capusata de prostie!

Dl Director din X5 nu are de unde sa stie problemele societatii pe care o conduce. Asadar problemele mentionate nu se confirma! Situatie rezolvata, mergem pe burta :popa:

Aceasta postare a fost editata de michidutza: 07 februarie 2023 - 20:03

2

#12 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 07 februarie 2023 - 21:13

Vezi postareaFlorin.B RATT, la 07 februarie 2023 - 18:05, a spus:


P.S. Cu ceva ani in urma, traseele se stabileau intr-adevar de RATT-ul de la vremea aceea, bineinteles cu avizarea si aprobarea directiei de specialitate din primarie, dar de ceva timp ele se stabilesc la ADI-SMTT, STPT doar operand aceste linii si primind bani pentru asta de la primarii via SMTT. Lumea crede ca vorbim doar de metropolitane, dar nu e deloc asa.



Chestia asta cu SMTT este ca o pacoste pe capul STPT.
STPT este partea extrem de vizibila care o incaseaza in timp ce tragatorul de sfori sta pitit si râde in barba.

Da, ciudata situatie.

Oricum, problemele acumulate sunt mari iar cum eficienta noastra in rezolvarea lor este minima, este de asteptat o ramanere in urma si mai mare.

Nu este suficient sa ai mtc-uri noi și șine noi daca nu regandesti intreg sistemul si sa-l aduci la vremurile actuale sau chiar cu bataie spre viitor, anticipativ...

Sunt deacord cu cele semnalate de michidutza. Chiar si eu am scris despre ele de-a lungul vremii.
Avem nevoie de schimbari radicale in acest domeniu...
2

#13 Useril este offline   michidutza 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 1130
  • Inregistrat: 26 iunie 16

Postat 07 februarie 2023 - 21:39

Ceva mai sesizeaza si lumea...da degeaba?! Probabil nici nu ajung unde trebuie si nu ii pasa nimanui...

Imagine atasata: Screenshot 2023-02-07 212715.png Imagine atasata: Screenshot 2023-02-07 213122.png

Imagine atasata: Screenshot 2023-02-07 213317.png
"Stpt e8,azi 25.01.2023 cel care trebuia sa vina in statia plastique forme la ora 15.54 din directia plopi-calea sagului nu a venit.Si nu e prima data cand se intampla acest lucru.Mai are rost sa platim abonamente,ca sa stea soferii la cafele si sa fie nesimtiti cand ii intrebi de ce nu respecta graficele?Ei zic ca conducerea le cere sa faca economie si sa sara peste ore.Unde e adevarul?"

Imagine atasata: Screenshot 2023-02-07 213403.png

Aceasta postare a fost editata de michidutza: 07 februarie 2023 - 21:40

0

#14 Useril este offline   Fantoma Tramvaiului 3 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 943
  • Inregistrat: 06 iulie 14
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timișoara

Postat 07 februarie 2023 - 23:40

De acord cu tot ce spune Michidutza. Cel mai importante ar fi niste statii de transbordare cu mai multe mijloace. De asta am tot sugerat de-a lungul timpului chestii cum ar fi ca una sau doua linii de troleibuz sa aiba capatul de la Baritiu schimbat la Piata Iuliu Maniu, ca exista fire, si acolo face legatura cu autobuze multe, ca liniile 15, 16 si E7 sa fie prelungite pana la Bastion unde sa faca legatura cu alte troleibuze si autobuze, ca troleibuzul 17 sa aiba capatul la Arena Aqua, ca eventual troleibuzul 15 de la Bastion poate sa continue spre Marasti si pe linia 13 daca tot nu se pot hotari ce sa faca cu linia aia, ca linia 33 sa fie prelungita de la Catedrala pana la Spitalul de Copii pentru inca o legatura la troleibuze, ca linia E1 sa aiba statie si la Pasajul Jiul, si la Bogdanestilor (PS, am observat o greseala la harta autobuzelor, apare ca E1 se intalneste cu 13 si 5 la Circumvalatiunii, cand de fapt se intalneste la Gh Lazar, "Circumvalatiunii" fiind de fapt urmatoarea spre mall din ce inteleg de pe harta)
Dar se pare ca deocamdata actuala administratie nu prea se intereseaza de trasee, ci doar de achizitia de vehicule noi. Ok, e nevoie si de alea, dar trebuie sa ai niste trasee bune pe care sa le pui si soferi/vatmani suficienti pentru ele. Dar daca la noi pe jumatate din liniile din oras nu pot circula noile Bozankaya si nici nu se vrea repararea lor...
3

Arata acest topic


Pagina 1 din 1

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi