STP Timișoara Forum: Transport Naval - STP Timișoara Forum

Salt la continut

Imagine postata
  • (56 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 48
  • 49
  • 50
  • 51
  • 52
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Transport Naval - parte a proiectului de transport intermodal.

#981 Useril este offline   Doppler 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10516
  • Inregistrat: 14 februarie 11
  • Sexul:masculin

Postat 02 aprilie 2021 - 16:42

Politia primăriei patrulează cu bărcuța lor combaterea pandemiei.
0

#982 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 02 aprilie 2021 - 21:41

Vezi postareaFlorin.B RATT, la 02 aprilie 2021 - 10:31, a spus:

Pai da, dar cum sa ai cursa ce ajunge la "Brancoveanu" la 20:27 in week end, cand la ora 20 trebuie sa fi deja sub pat?



Pai o treaca/sa se anuleze restrictia cu ora 20.
Ca idee mi se pare corect ca navigatia sa se desfasoare catre ora 21 mai ales sambata si duminica.
Nu stiu nici cati doritori vor fi.
In general nu suntem ca natie mari iubitori de navigatie si am scris si argumentat despre acest subiect de mai multe ori pe forum.

Apoi din punct de vedere constructiv "vaporasele" noastre arata mai degraba a fi niste autobuze pe apa cu misiunea de transport public si nu de navigatie de recreere si datorita inchiderii "ermetice" a ambarcatiunii, fara un spatiu deschis precum avea Pelicanul sau cum au vaporasele din Venetia.

Apoi geamurile oglindate nu mi se par atractive iar privit din interior spre exterior culorile sunt denaturate tocmai din cauza aplicarii foliilor peste geamurile originale, initiale.


Iata, sunt cateva aspecte care par marunte dar pot duce la o respingere a acestui gen de transport.

Nu mai pomenesc si de faptul ca 2 - 3 ani nu s-a navigat de la un capat la altul ceea ce i-a indepartat pe unii calatori.
Pe deasupra mai avem si pandemia pe capul nostru care ne bulverseaza pe toti intr-o masura mai mare sau mai mica, etc.,...

Nu stiu ce va aduce anul cultural legat de vaporase avand in vedere ca e posibil sa inceapa constructia podului ISHO, poate si a podului Solventu...
1

#983 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 04 aprilie 2021 - 08:39

Sunt pe vapor/hidrobuz. Acum plec..Imagine atasata: 20210404_093821.jpg

Trimis de pe al meu SM-J510FN folosind Tapatalk
4

#984 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 04 aprilie 2021 - 08:47

In statia Ardealul inainte de plecare...



Imagine atasata: 20210404_092630.jpgImagine atasata: 20210404_092057.jpg




Trimis de pe al meu SM-J510FN folosind Tapatalk
4

#985 Useril este offline   The Mechanic 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 1082
  • Inregistrat: 30 ianuarie 15
  • Sexul:masculin

Postat 04 aprilie 2021 - 09:28

sa veniti tot cu hidrobuzu inapoi, dar cu traista plina de la badea cartan :captain-smiley:
1

#986 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 04 aprilie 2021 - 10:18

Cea cu doua vaporase poti sa o postezi si la "Fotografii de azi", pentru concurs.
1

#987 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 04 aprilie 2021 - 13:45

Da, am mers pana la statia "Corneliu Coposu" (cine nu stie unde este aceasta statie le spun ca este statia de la Baile Neptun sau Podul Decebal sau aproape de Prefectura si apoi pe jos inapoi prin Parcul Copiilor care era pustiu, 5-6 persoane prin el, Parcul Rozelor, si el pustiu, pana in centru care era ceva mai animat insa departe de alte vremuri "sanatoase".
Dupa o cafea servita la o terasa pustie, in afara de mine si perechea mea, ne-am intors la Catedrala (statia) si am luat vaporul retur.
Vaporul s-a incadrat in timpi precum trenurile japoneze!!!
Timonierul a fost cel mai bun de pana acum, nu ca ceilalti vazuti de mine pana acum ca ar fi fost slabi ci ca acesta reusea din prima acostarea de debarcader.
Nu mai exista taxatoarea ci secundul da bilete, ceea ce este ok.
Aparatul care da bilete pe card nu functiona. Spunea secundul ca au sesizat acest aspect insa inca nu a fost reparat, repus in functiune.

Calatori putini insa si strazile erau goale, parcurile goale, si atunci de unde calatori in vaporase/hidrobuze?

Pe de alta parte am vazut doua trei familii cu copii pe maluri sau in apropierea statiilor si desi copii pareau curiosi de vaporas, parintii se uitau ... ca la tablou si nu se gandeau sa se imbarce cu cei mici.

Si un lucru despre care am mai scris, de-a lungul Begai nu exista obiective mari de interes public, nu exista sau nu se vad imagini frumoase, cladiri deosebite, doar cateva exceptii.

Geamurile intuneca imaginea de afara dandu-ti impresia ca este innorat, iar daca chiar este innorat cum a fost azi, atunci ai impresia ca acusi vine ploaia. Daca erau foliile de la ferestre usor galbui, aveam impresia ca afara este soare. Dar cel mai bine era daca ramaneau asa transparente cum au sosit de la fabricant.


Am mai observat ca timonierii isi pot transmite semnale luminoase cu un proiector pus frontal si central pe hidrobuz. Nu stiu daca doar se saluta timonierii intre ei cand vin din sensuri opuse sau semnifica si altceva utilizarea acestui mijloc de avertizare?

Oricum, mi-am incarcat niste baterii sufletesti. Astept sambata viitoare cu nerabdare. Sau duminica....

Imagine atasata: 20210404_101803.jpgImagine atasata: 20210404_102248.jpgImagine atasata: 20210404_102447.jpg

Trimis de pe al meu SM-J510FN folosind Tapatalk
5

#988 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 04 aprilie 2021 - 13:55

Drumul retur...


Imagine atasata: received_501930960819330.jpgImagine atasata: received_172475641278068.jpg


Imagine atasata: received_889213078597599.jpgImagine atasata: 20210404_113535.jpgImagine atasata: 20210404_113715.jpg

Trimis de pe al meu SM-J510FN folosind Tapatalk
5

#989 Useril este offline   dan.s 

  • Membru onorific
  • Grup: Membru onorific
  • Postari: 4388
  • Inregistrat: 11 septembrie 15
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Everywhere

Postat 11 aprilie 2021 - 16:46

Multa lume azi la vaporase, ar fi putut lejer adauga a 3-a cursa. Momentan in timpul saptamanii avem 3 vapoare pe traseu si in weekend doar doua.

In aplicatia de telefon (infoTrafic ,cea android) inca apar graficele vechi de anul trecut. Apropo tot de aplicatie, nu se poate redenumii in infoTrafic STPT, ca apare ca RATT.
0

#990 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 11 aprilie 2021 - 17:42

Play nu permite sa schimbi numele, ci doar sa incarci o noua aplicatie cu numele dorit. Am vorbit cu Cosmin de grafice.
0

#991 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 12 aprilie 2021 - 07:35

Eu din pacate n-am putut merge in acest weekend cu vaporul pe Bega....am avut diverse chestiuni care m-au retinut acasa.
Sper ca in weekendul urmator sa ajung macar intr-una din zile...
0

#992 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 12 aprilie 2021 - 08:49

Din pacate, in week end tot la ora 20 trebuie sa ne ascundem sub pat. In rest "avem voie afara" pana la ora 22.
0

#993 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 25 aprilie 2021 - 10:25

Iata abia astazi dupa 3 saptamani am revenit la navigatie/hidrobuz.

Am ceva santiere pe acasa plus doi nepotei si este mai greu cu programul personal...

Deocamdata doar doua persoane in hidrobuz...
0

#994 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 25 aprilie 2021 - 13:21

Pe parcurs pana la Catedrala au mai urcat persoane la Vulturilor si Maria.


Insa la imtoarcere la cursa de la ora 13:08 (Catedrala) era sa raman pe mal cu sotia.
Si asta deoarece desi erau cateva persoane in statie (putine), am stat deoparte pe banci nefacandu-mi nici un gand ca s-ar ivi vreo problema la imbarcare.
In momentul in care a venit vaporul la acostare, au aparut din toate partile calatori, unii cu copii de toate varstele...

De coborat au coborat destui, nu stiu cati au ramas pe vapor insa la urcare au zis stop tocmai in fata noastra (a mea si a sotiei).
A urmat o pauza scurta pentru a vedea daca mai sunt locuri libere tinand cont de regulile pandemiei si apoi au poftit mai 3 persoane, noi doi si inca un batran. Deci am avut un oarecare noroc sa prindem locuri libere.
Practic eu nu mergeam doar la o plimbare cu vaporul ci mergeam catre casa!
Multe persoane au coborat la Dragalina (vreo 8) dar au si urcat doua doamne si un copil (mama si bunica aparent).


Una peste alta, sunt sigur ca am avut dreptate cand am insistat si in presa, si pe forum, pentru introducerea transportului in comun si in zilele de sambata si duminica. Se impusca astfel doi iepuri cu un foc. Pot calatori si "plimbaretii", si cei cu treburi...

PS Am intrebat la bord daca se pot folosi si cardurile RATT/STPT sub forma de portofel electronic si mi s-a spus ca NU. Parca era vorba sa se introduca si un astfel de mijloc de plata!
Pe de alta parte a fost reparat POS-ul BCR care era nefunctional in urma cu 3 saptamani.
0

#995 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 25 aprilie 2021 - 19:48

Eu chiar spuneam ca nu vad cum s-ar pune sistemul de taxare pe vaporase acum, daca nu s-a gandit asta din start. Alternatoarele si bateriile sunt la limita-limitei, cablare nu exista, bordul e si asa destul de aglomerat ca sa mai adaugi un OBC, switch, router. In plus datele se descarca printr-o retea wireless speciala in depouri, de unde ajung pe servere aflate in toate dispeceratele depourilor ce sunt in final conectate la serverul sistemului de taxare. O astfel de retea nu exista in cazul de care vorbim.
0

#996 Userul este online   IlieB 

  • Membru Senior*
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 722
  • Inregistrat: 06 iulie 15
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Masini, Excursii, Istorie

Postat 25 aprilie 2021 - 21:12

De putut, se poate. Se gasesc solutii ptr oricare din impasuri. Nu vreau sa dau exemple sau asa mai departe.
Problema este sa se si vrea. Parerea mea este ca nu se vrea.
1

#997 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 25 aprilie 2021 - 23:08

Sigur, solutii sunt, care de care mai costisitoare... Probabil investitia s-ar amortiza cand ambarcatiunile ar ajunge oale si ulcele.
1

#998 Userul este online   IlieB 

  • Membru Senior*
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 722
  • Inregistrat: 06 iulie 15
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Masini, Excursii, Istorie

Postat 28 aprilie 2021 - 21:16

O retea wireless identica din depou se poate face si unde se gareaza vaporetele. Apoi de acolo o conexiune VPN catre reteaua interna ptr descarcare de date in serverul central.
Solutii sunt, doar sa se si vrea ;)

Aceasta postare a fost editata de IlieB: 28 aprilie 2021 - 21:17

0

#999 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 29 aprilie 2021 - 10:30

Raman la parerea ca nu merita sa cheltui zeci de mii de lei pentru a-i lua calatorului 1 leu. Anul trecut s-au cumparat cateva validatoare cu mii de euro, fiind mare criza de astfel de aparate functionale.
Parerea mea sigur ca nu conteaza, dar da, daca ma intrebi eu sunt contra.

P.S. Nu mai spun ca validatoarele erau diferite, deci s-a lucrat vreo 2-3 saptamani la cabluri si adaptoare pentru ele. Orice companie ar pune in balanta aceste cheltuieli cu incasarile suplimentare ce le-ar aduce, doar la noi, la romani, chestia asta nu conteaza, contand doar imaginea.
1

#1000 Userul este online   IlieB 

  • Membru Senior*
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 722
  • Inregistrat: 06 iulie 15
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Masini, Excursii, Istorie

Postat 30 aprilie 2021 - 07:11

Pai aici e cred ca si problema. Ca nu e o viziune clara si uniforma peste toate mijloacele.
Sunt de acord ca ar fi costuri prea mari, eu ma refeream strict la partea tehnica.
0

Arata acest topic


  • (56 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 48
  • 49
  • 50
  • 51
  • 52
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

2 useri citesc topicul
0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi