STP Timișoara Forum: Despre troleibuze in general - STP Timișoara Forum

Salt la continut

Imagine postata
  • (55 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 53
  • 54
  • 55

Despre troleibuze in general Evaluare topic: ****- 8 Voturi

#1081 Useril este offline   dan.s 

  • Membru onorific
  • Grup: Membru onorific
  • Postari: 4388
  • Inregistrat: 11 septembrie 15
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Everywhere

Postat 12 iulie 2020 - 23:04

Imagine atasata: veh,nhsr-12.iul.2020-001.jpg
Am trecut ieri prin Dambovita si nu mia venit sa-mi cred ochilor cand am numarat 7 trolee Skoda desasamblate de la 20 la 80%. Deci incepem sa stam tot mai prost si la capitolul troleibuze. (in poza sunt doar 5 unul langa altul)
3

#1082 Useril este offline   Bobby 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 1176
  • Inregistrat: 14 iulie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 12 iulie 2020 - 23:21

Incredibil avand in vedere ca vorbim de niste vehicole aduse la Timisoara acum ~12 ani si care la acel moment erau printre cele mai performante de la noi.

De ce la noi "durata de exploatare" a unui vehicol e la jumate fata de tarile din vest? Avand in vedere ca Regia nu-si permite sa-si schimbe parcul prea des, e normal sa ne batem joc de ce avem ? Imagine postata

Aceasta postare a fost editata de Bobby: 12 iulie 2020 - 23:22

1

#1083 Useril este offline   dan.s 

  • Membru onorific
  • Grup: Membru onorific
  • Postari: 4388
  • Inregistrat: 11 septembrie 15
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Everywhere

Postat 12 iulie 2020 - 23:33

La cat de 'forjate' pe generator au fost in ultimi ani si inca sunt, nici nu e de mirare, pana la urma sunt troleibuze, nu autobuze hibrid...
2

#1084 Useril este offline   Chagall 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10283
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:nespecificat

Postat 15 iulie 2020 - 04:54

Imi aduc aminte de o declaratie de-al lui Robu din 2019, postata si pe pagina anterioara:
„Vremea troleibuzelor a trecut, le folosim cat le avem, dar acum vin autobuzele cu motor electric care pot merge pe orice traseu, fara sa mai avem fire prin oras." N. Robu
0

#1085 Useril este offline   Gygyman6 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 3082
  • Inregistrat: 07 ianuarie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 15 iulie 2020 - 08:14

Pana nu este nimic concret eu zic ca astea sunt doar abureli fara acoperire. Cu cativa ani inainte sa le si spuna se lauda ca a extins reteaua de firobuz in Dumbravita si Ghiroda, ba chiar la cea din urma vroia sa introduca firobuzul si pe celalt sens pentru ca avea "succes". A pai unde este adevarul defapt? De ce ai baga bani in ceva ce nu mai vrei sa tii, si ii si sarbatoresti si ziua si te lauzi ca l-ai avut primul in oras... A si mai este si lucrarea de pe Lidia.

Cred in schimb ca se va face un ghiveci, vom avea de toate dar nu vom putea tine nimic in exploatare normala. Vor ramane si firobuzele, dar mai putine, vom avea si autobuzele electrice, dar nu atatea cate ar trebuii, si odata aruncati banii pe altceva, o perioada va trebuii sa mai mentinem si autobuzele vechi care ar cam trebuii deja inlocuite treptat. In schimb, va fi ok la tramvaie, unde totul se cam standardizeaza asa cum era odata... este ironic ca cumva candva era invers. Era o vorba "the more things change, the more they stay the same".
1

#1086 Useril este offline   IlieB 

  • Membru Senior*
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 722
  • Inregistrat: 06 iulie 15
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Masini, Excursii, Istorie

Postat 15 iulie 2020 - 08:39

Si eu sunt de acord cu ce zice Gygyman.

Daca nu se mai doreau troleibuze, nu se includeau extinderi in actualele proiecte in derulare (vezi cazul Lidia).
0

#1087 Useril este offline   Infra 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 412
  • Inregistrat: 27 februarie 16

Postat 15 iulie 2020 - 08:42

Este o bataie de joc ce se intampla cu troleibuzele in Timisoara. Cea mai mare bataie de joc este pe linia 16,unde din cauze lipsei retelei de contact de la Castelul Huniade, se merge pe diesel de la Posta Mare pana la Electro.Chiar asa de complicat este sa montezi 2 stalpi? De asemenea, liniile 15 si 16 folosesc ruta de retragere pe Liviu Rebreanu si nu prin Piata Balcescu, pe unde este. Cat despre reteaua dintre catedrala si Piata Regina Maria vorbele sunt de prisos.

Aceasta postare a fost editata de Infra: 15 iulie 2020 - 08:43

2

#1088 Useril este offline   Chagall 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10283
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:nespecificat

Postat 15 iulie 2020 - 09:38

Sau reteaua lipsa dintre Casa Tineretului - Olimpia - Michelangelo
2

#1089 Useril este offline   Buraddo23 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 71
  • Inregistrat: 24 august 17

Postat 15 iulie 2020 - 11:39

Sau prelungirea actuala a lui 15 până în capătul orașului, încă 2,5 km fără alimentare.
Sau 13 care oricât de mult ar fi vrut să fie troleibuz parcă nu i-a fost scris, deși a avut loc o lucrare destul de mare pe Ovidiu Balea.
Mult mai multe exemple negative, lucrarea de pe Lidia se face fiindcă nu se mai dorea refacerea proiectului care era mai vechi, acuma prioritățiile conducerii sunt clar altele.

Aceasta postare a fost editata de Buraddo23: 15 iulie 2020 - 11:41

0

#1090 Useril este offline   Infra 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 412
  • Inregistrat: 27 februarie 16

Postat 15 iulie 2020 - 11:48

Nu se va prelungi linia 15 pana la Apicultorilor. Se va prelungi pana la viitorul giratoriul de pe strada Venus alaturi de linia 16.

Aceasta postare a fost editata de Infra: 15 iulie 2020 - 11:49

1

Arata acest topic


  • (55 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 53
  • 54
  • 55

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi