STP Timișoara Forum: Migranti non-UE in Timisoara - STP Timișoara Forum

Salt la continut

  • (2 Pagini)
  • +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Migranti non-UE in Timisoara

#1 Useril este offline   dan.s 

  • Membru onorific
  • Grup: Membru onorific
  • Postari: 4388
  • Inregistrat: 11 septembrie 15
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Everywhere

Postat 27 ianuarie 2021 - 21:21

Alți migranți găsiți lângă Gara de Nord. Mâncau și beau ceai pe un teren de sport
Au scos parchetul si l-au pus pe foc sa se incalzeasca. Migranti luati pe sus dintr-o casa din Timisoara in care isi facusera adapost


De cateva saptamani vad ca zona cuprinsa intre Solventul si Parcul Central a devenit un cuib de imigranti, care se amesteca printre specimenele autohtone din aceasi zona. Chiar am fost surprins ca la trecerea mea prin aceste zone am fost abordat de acestia, in limba romana (intre ei vorbeau siriana sau altele) cerand de la mine de la bani la bilete de transport (local sau national) sau hrana.
Mai sus am atasat 2 articole cu zonele unde isi faceau de cap. Desigur ca in afara de acest 'cuib' de imigranti mai avem zone cu cladiri/fabrici parasite unde mai se ascund altii, insa in acele zone nu sunt in numar asa mare.
0

#2 Useril este offline   Adian 

  • Membru senior
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 529
  • Inregistrat: 22 iunie 14
  • Sexul:masculin

Postat 28 ianuarie 2021 - 00:40

La Uszoda in parcul central cred ca e "sediul lor general". Am intrat de curiozitate intr-o zi cand eram prin zona sa vad gradul de degradare al cladirii si cred erau vreo 30in curte care se incalzeau in jurul unui foc aprins intr-un butoi de metal. Altii dorm in ruinele ramase pe malul Begai intre podul de metal si podul Traian. In statia de vaporetto Sf Maria isi incarca mereu telefoanele.

Aceasta postare a fost editata de Adian: 28 ianuarie 2021 - 00:42

0

#3 Useril este offline   Janto A. 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 489
  • Inregistrat: 24 iunie 18
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timişoara

Postat 28 ianuarie 2021 - 07:12

Pare-se că Timișoara a devenit noul "hub" de tranzit al migranților...
0

#4 Useril este offline   rue 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 604
  • Inregistrat: 01 septembrie 17

Postat 28 ianuarie 2021 - 08:35

Cam asa isi face treaba politia de frontiera, dotata si ultra dotata.
Sau e cumva ceva tacit si Romania primeste fonduri UE pe partea de imigranti astfel incat sa convina intrarea lor.
In alta ordine de idei, trebuie sa constientizam ca sunt oameni, fug dintr-o zona de razboi si trebuie sa cautam sa ii integram in societate sau sa faca drumul spre unde isi doresc.
Probabil Serbia le da frau liber si faptul ca tranziteaza si lasa niste bani in tara lor, nu e asa de rau vazut.
2

#5 Useril este offline   dan.s 

  • Membru onorific
  • Grup: Membru onorific
  • Postari: 4388
  • Inregistrat: 11 septembrie 15
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Everywhere

Postat 28 ianuarie 2021 - 11:16

Nu prea vad ce ar putea sa le faca politia, daca le dau amenzi le dau in zadar, ca nu o sa le plateasca si nici casa nu au sa puna sechestru pe ceva. Iar in loc statul sa se implice in ai integra printre oamenii normali cu job, ei s-au integrat printre populatia autohtona ce isi duce veacul pe strazi, lucrul ce e cu adevarat ingrijorator. Se vede si in articole ca pe unde trec si/sau isi fac refugiu distrug tot.
0

#6 Useril este offline   rue 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 604
  • Inregistrat: 01 septembrie 17

Postat 28 ianuarie 2021 - 11:22

Am zis POLITIA DE FRONTIERA, care este angajata si platita pentru a executa: "paza, supravegherea si controlul frontierei de stat a Romaniei".
Au angajate foarte multe forte si mijloace pentru a preveni astfel de violari ale frontierei si daca ar fi prinsi pe zona de frontiera, cred ca practica era sa fie dati inapoi in Serbia.
Altfel, putem sa eliminam componenta de paza si supraveghere, pastrand doar partea de control a celor care vor sa treaca legal, nu pe camp.

Aceasta postare a fost editata de rue: 28 ianuarie 2021 - 11:22

1

#7 Useril este offline   dan.s 

  • Membru onorific
  • Grup: Membru onorific
  • Postari: 4388
  • Inregistrat: 11 septembrie 15
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Everywhere

Postat 28 ianuarie 2021 - 21:04

https://www.opiniati...esti/28/01/2021

Alt articol pe aceasta tema, da data asta si cu parerile primarului:

Dominic Fritz, la 28 ianuarie 2021 - 15:02, a spus:

Aici, din pacate, Timisoara, pentru ca avem si pozitia geografica, a devenit un hotspot pentru toata migratia spre Occident. Ruta este prin Serbia în Romania si de aici încearca sa plece în Occident. Am avut nenumarate discutii si întalniri pe aceasta tema, pentru ca este o situatie neplacuta si pentru cetateni si pentru migranti. Avem si o problema de legislatie pentru o buna parte din migranti sunt înregistrati la IGI, primesc documente de solicitanti de azil si cu asta au drept de sedere de un an în Romania. Sunt adusi în centre de solicitanti de azil. Problema este ca nu pot fi tinuti aici, în centre, si ei vin înapoi în Timisoara, în speranta ca de aici vor gasi o cale spre occident. Aici nu au cazarea pe care ar fi avut-o în zonele în care erau arondati si atunci traiesc pe strada sau în cladiri parasite.

Eu am rugat politia sa identifice aceste persoane, dar majoritatea au documente si, teoretic, au si dreptul de libera circulatie. L-am rugat pe viceprimarul Tabara sa avem înca o întalnire cu toate institutiile implicate, dar voi ridica problema asta si în discutiile mele la Bucuresti, unde voi pleca saptamana viitoare, pentru ca asta e o problema nationala, nu este o problema pe care poate sa o rezolve Primaria Timisoara. Noi jucam un rol pentru carantinarea unor migranti cand intra în tara, dar, dincolo de asta, nu putem juca niciun rol.

Am carantinat peste 1.000 de persoane care au stat o saptamana sau doua pana la un test negativ si apoi le-am predat autoritatilor. Asteptam niste raspunsuri despre felul în care crede guvernul ca trebuie cazate aceste persoane, daca guvernul ar prefera sa le cazam în pensiuni si noi sa decontam aceste costuri… Înca asteptam un raspuns. Este o problema nationala, nu este una unde Timisoara poate sa fie lasata singura, sa se descurce.


LE: Si tot in aceata tema a migrantilor: Politisti de frontiera din 13 tari, mobilizati la granita cu Serbia, in Banat.
0

#8 Useril este offline   Doppler 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10515
  • Inregistrat: 14 februarie 11
  • Sexul:masculin

Postat 28 ianuarie 2021 - 21:37

Sa nu întram în panica, din moment ce cu timpul dispar, înseamnă că reușesc sa plece spre vest.
0

#9 Useril este offline   dan.s 

  • Membru onorific
  • Grup: Membru onorific
  • Postari: 4388
  • Inregistrat: 11 septembrie 15
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Everywhere

Postat 28 ianuarie 2021 - 21:54

Cati reusesc, o mana? Ca in oras vad ca se aduna din ce in ce mai multi de la o saptamana la alta...
0

#10 Useril este offline   IlieB 

  • Membru Senior*
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 722
  • Inregistrat: 06 iulie 15
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Masini, Excursii, Istorie

Postat 29 ianuarie 2021 - 07:51

Reusesc destui, doar ca din cand in cand, trebuie dat si inspre presa sa arate bine. Stiu asta de la rude care lucreaza in domeniu Imagine postata.
Cum spune si Doppler, sa nu intram in panica ca nu au cauzat rau persoanelor pana acum, iar casele unde se refugiaza sunt abandonate de cand lumea de proprietari.
1

#11 Useril este offline   dan.s 

  • Membru onorific
  • Grup: Membru onorific
  • Postari: 4388
  • Inregistrat: 11 septembrie 15
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Everywhere

Postat 19 aprilie 2021 - 20:33

Imagine atasata: bisiib,prc-19.apr.2021-008.jpg

Plin de politie in tot orasul, initial credeam ca e o vanatoare de imigranti fara vreun motiv, totusi se pare ca motivul e unul nasol:

Citeaza

https://www.opiniati...foto/19/04/2021
Atac sangeros la Timisoara, luni dupa amiaza. Un barbat a murit iar un altul este in stare grava, dupa ce au fost injunghiati in plina strada, in apropiere de Gara de Nord.Cei implicati in incaierare erau migranti...

0

#12 Useril este offline   CataM 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 833
  • Inregistrat: 17 decembrie 14
  • Sexul:masculin

Postat 19 aprilie 2021 - 21:06

Sper că suntem conștienți, cu toții, că este doar o chestiune de timp până băieții ăștia vor avea conflicte similare cu localnici.

E groasă treaba...dar colegul de la primărie are probleme cu porumbeii din centru.

Priorități...


Sent from my iPhone using Tapatalk
-2

#13 Useril este offline   Claudiu1212 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 525
  • Inregistrat: 14 mai 18
  • Sexul:masculin

Postat 20 aprilie 2021 - 19:12

De ce ai impresia ca daca printe ei sunt unii nebuni, toti sunt asa? Poate ai uitat de boschetarii autohtoni ce au injunghiat pe cineva acum ceva timp tot in zona aia, atunci de ce nu ai zis ca o sa ne atace boschetarii pe strada?
Cei vinovati sau violenti trebuie pedepsiti, dar nu mi se pare ok sa ii tratam pe toti ca si cum ar fi criminali
1

#14 Useril este offline   Janto A. 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 489
  • Inregistrat: 24 iunie 18
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timişoara

Postat 20 aprilie 2021 - 20:36

Vezi postareaClaudiu1212, la 20 aprilie 2021 - 19:12, a spus:

Poate ai uitat de boschetarii autohtoni ce au injunghiat pe cineva acum ceva timp tot in zona aia.

Aici trebuie să vă contrazic, nu boschetarii au înjunghiat, ci un boschetar a sfârșit înjunghiat.
https://www.tion.ro/...agazin-1398788/

În rest, de acord cu dumneavoastră, dar cine știe, poate vor apărea mai mulți "nebuni" la suprafață, și sper, Doamne ferește să nu se întâmple ce am văzut la Nisa, Berlin și Paris în ultimii cinci ani(mă refer la evenimentele nefericite ce s-au soldat cu mulți răniți în aceste orașe).
0

#15 Useril este offline   CataM 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 833
  • Inregistrat: 17 decembrie 14
  • Sexul:masculin

Postat 20 aprilie 2021 - 21:25

Sperați în continuare...viața ne dovedește care este realitatea.

Și legat de comentariul de mai sus, într-adevăr, ar trebui apreciați acești doctori, ingineri și aitiști care ne îmbogățesc cultural.

Atâta timp cât statul roman nu este capabil sa aibă grijă de proprii cetățeni (copii orfani, bătrâni fără posibilități, persoane cu handicap) îmi rezerv dreptul de a nu fi de acord cu cheltuirea banilor publici, adică ai mei, ca sa le asigure ăstora cazare, masă etc. Expulzați și cu asta basta. Apropo, a observat cineva ca sunt doar bărbați în puterea vârstei și apți de muncă? Unde sunt femeile și copiii?

Avem prea multe probleme nerezolvate ca sa ne dam rotunzi. Atâta timp cât Polonia și Ungaria nu ii accepta, nu vad absolut niciun motiv pentru care am face-o noi.

Distracția abia acum începe...în Timișoara s-a creat deja o rețea mafiota de trafic de persoane care profita de pe urma ăstora.

Și e doar începutul!


Sent from my iPhone using Tapatalk
0

#16 Useril este offline   Doppler 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10515
  • Inregistrat: 14 februarie 11
  • Sexul:masculin

Postat 20 aprilie 2021 - 23:07

Atita panica pentru niste straini aflati in tranzit oficial si neoficial spre vestul europei.

Dupa cum nu vreti sa vedeti sint organizati ca la carte, vin instruiti, cu conditie fizica buna pentru a merge pe jos, a rezista sa doarma ca fortele speciale in frig, beau energizante si bauturi cu cofeina (e suficienta o vizita la auchan nord ca sa vedeti ce cumpara), folosesc aplicatii pentru a intra in contact cu filiera de transport spre vest (de aceea ii vedeti umblind zombie prin oras cu ochii in telefon).

Din Serbia vin unii dar numarul lor nu creste pentru ca cei in pe lista de asteptare pleaca tot timpul ilegal spre vest.
Fritz mai bine ar dat un telefon la mama Merkel pentru a face un pod aerian, asa nu ar mai cistiga bani transportatorii rutieri.
Cu sosirea sezonului estival este de asteptat sa creasca numarul de migranti.

0

#17 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 21 aprilie 2021 - 13:00

Pai nu ma incalzeste cu nimic ca nu raman in Timisoara (desi s-ar putea sa avem de suferit si noi de pe urma lor) ci ma ingrozeste faptul ca se umple Europa cu ei. Si nu aduc nimic bun cu ei.

Si "europa" este tot tara mea (UE) chiar daca merg (eu personal) rar in vestul ei...
Se duce naibii civilizatia occidentala in forma cu care ne-am obisnuit cu ea atata vreme.

Daca ar fi niste oameni harnici, dornici de munca si de integrare in civilizatia occidentala, atunci n-ar fi nici o problema dar asa vor fi probleme tot mai mari la nivel de UE.

Iata, in aproape 40 de ani de munca ai mei n-am avut niciodata vreun coleg de munca de teapa lor, sa munceasca in fabrica, in ture, etc., desi sunt destui dintre conationalii lor stabiliti in Romania in anii trecuti. Toti sunt "afaceristi", invart cate un business, ocolind mai mereu taxele datorate statului...
Si atunci despre ce vorbim?
1

#18 Useril este offline   dan.s 

  • Membru onorific
  • Grup: Membru onorific
  • Postari: 4388
  • Inregistrat: 11 septembrie 15
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Everywhere

Postat 21 aprilie 2021 - 13:13

Intr-o vara cat lucram la brutaria din Carrefour SCT seful de raion era sirian, acum o fost avansat la sef PFT (toate raioanele alimentare), dar astfel de cazuri le poti numara pe degete.
Acestia ce-i vedem toata ziua pe strada si ca dorm eu stiu pe unde au un singur target: sa stea pe ajutor social in DE. Cand ajung la destinatie formeaza cartiere, adevarate ghetouri unde isi cer drepturi, sa vorbeasca limba lor, religia lor si alte cele, si desigur se folosesc la maxim de legislatia permisiva.
Solutia e una simpla, daca se dorea, UE inchide gura CEDO si ii trimite inapoi la ei in tara, unde fuga se pedepseste cu pedeapsa capitala.
1

#19 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 21 aprilie 2021 - 13:54

Putem vedea in Franta ce probleme are statul cu cei veniti (legal) din fostele colonii franceze. Desi sunt la a doua generatie sau a treia nascuti in Franta, creaza probleme deosebite societatii franceze...
0

#20 Useril este offline   Doppler 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10515
  • Inregistrat: 14 februarie 11
  • Sexul:masculin

Postat 21 aprilie 2021 - 17:16

Aceasta mutare de popoare face parte din planul progresistilor de a distruge lumea asa cum era, nu numai Europa. Nimic nu e intimplator.
-1

Arata acest topic


  • (2 Pagini)
  • +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi