STP Timișoara Forum: Linia M14 - STP Timișoara Forum

Salt la continut

Imagine postata
  • (16 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • Ultima »

Linia M14 Linie de troleibuz Baritiu - Giratie Dumbravita Evaluare topic: -----

#81 Useril este offline   Tomy 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 22
  • Inregistrat: 16 noiembrie 15

Postat 29 noiembrie 2015 - 13:30

Florin, revin cu alte intrebari(sper ca nu sunt obositor, raspunsurile s-ar putea sa ajute multi calatori):
- daca un elev(sau orice alt calator) are abonament valabil pana in 5 decembrie pe fostul M45,abonamentul mai e valabil pana la expirare pe M14, sau trebuie sa isi faca un nou abonament pe M14 incepand sa zicem de miercuri 2 decembrie?
- se pot face abonamente de doua saptamani pe M14 (si nu obligatoriu de o luna)?
0

#82 Useril este offline   aristotelro 

  • Membru senior
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 383
  • Inregistrat: 15 noiembrie 11
  • Sexul:masculin

Postat 29 noiembrie 2015 - 15:36

Mda, a iesit o mare porcarie de la inceput, cu plantarea stalpilor prea aproape de carosabil, pana la sfarsit, cu acest M14 care nu poate fi folosit de la Gara de Nord pana la 700 ca un troleu normal. Ar trebui vopsit in alta culoare.
Sunt curios: cand primaria Dumbravita isi va cumpara troleu propriu, acesta va putea folosi liniile orasului Timisoara? Sau va avea, precum autobuzele din Giroc, 1-2 statii speciale, cum ar fi normal?
3

#83 Useril este offline   BogdanTm 

  • Membru VIP
  • Grup: VIP
  • Postari: 2315
  • Inregistrat: 06 septembrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:trenurile, calatoriile,sahul

Postat 29 noiembrie 2015 - 15:45

Da,avand in vedere ca este considerata linie metropolitana chiar nu vad rostul rutei pana la Gara de Nord. Cred ca ar fi super ok daca ar merge doar pana in Piata 700 apoi de pe strada Paris sa intoarca la colt cu magazinul Orange si sa revina pe Republicii. Piata 700 e un punct nodal foarte bun pt legaturi orasenesti cu liniile de tramvai sau alte firobuze...Nu ar fi rea nici ideea de a-l vopsi in alta culoare dar problema ar aparea ca nu mereu e trimis la traseu acelasi vehicul..in caz ca se va defecta sau e pus pe alta linie ar iesi un haos total...ar merge gol prin oras pentru ca toti ar crede ca e "metropolitanul".... :Facepalm_emote_gif:
3

#84 Useril este offline   dan 

  • Membru începător
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 10
  • Inregistrat: 12 februarie 10

Postat 29 noiembrie 2015 - 16:47

sper sa nu fie necesar sa imi mai fac un card pentru m14 pe langa cel pe care il am deja, ar trebui sa se poata separa contabiliceste banii pe baza validarilor, mi se pare rezonabil

mie personal imi convine ca pot sa ajung din dumbravita la gara, fara vreo schimbare. mi-ar placea sa pot ajunge si la aeroport fara sa trebuiasca sa fac plimbarea de la marasti la dr russel pe jos.

si daca ar fi si putin mai dese cursele ar fi boboc...
0

#85 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 29 noiembrie 2015 - 16:57

Consider, ca in situatia de fata, linia ar putea intoarce lejer la Marasti.
-1

#86 Useril este offline   brioti 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 511
  • Inregistrat: 03 iunie 13

Postat 29 noiembrie 2015 - 21:07

Daca linia M14 e a lui Dumbrăvița atunci capătul trebuia sa fie in ion ionescu si gata si nu mai avea nimeni treaba.. parerea mea
0

#87 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 29 noiembrie 2015 - 21:20

Vezi postareaaristotelro, la 29 noiembrie 2015 - 15:36, a spus:

Sunt curios: cand primaria Dumbravita isi va cumpara troleu propriu, acesta va putea folosi liniile orasului Timisoara? Sau va avea, precum autobuzele din Giroc, 1-2 statii speciale, cum ar fi normal?



Avand in vedere ca vorbim de firobuze, situatia este ceva mai complicata decat la autobuze...

Daca acest M14 ar avea doar cateva statii pe traseul din oras, el tot ar trebui sa stea in spatele altor firobuze din fata sa, ajunse din urma. Nu le-ar putea depasi din cauza troleelor ridicate...Autobuzele se pot depasi fara o astfel de problema...



Apoi, apare si o alta problema la capatul de la Baritiu. S-ar putea ca M14 sa aibe o pauza (mai lunga) ca sa plece dupa grafic. Daca un 14 are plecarea mai repede, M14 va trebui sa-si coboare troleele pentru a face loc lui 14 sau 11...
Acest aspect este rezolvat la altii (civilizati) prin linii paralele cu macaze si astfel firobuzele pot trece unul pe langa celalalt fara sa fie necesara coborarea troleelor unuia (unora) dintre ele...
Daca ne gandim ca tot la Baritiu va intoarce si M11, lucrurile din acest punct de vedere se complica si mai mult...
Deci, este clar nevoie de o linie dubla (dublata) pentru stationarea M-urilor in bucla de la Baritiu...Asta daca nu se vor scurta ambele M-uri...


Apropo de aceste M-uri la firobuze, cand se va realiza "prelungirea liniei 4" pana la Mosnita Noua, aceasta linie noua va purta numele Tramvaiul M4, avand in vedere ca va fi un tramvai metropolitan??? :Facepalm_emote_gif:
1

#88 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29781
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 29 noiembrie 2015 - 21:42

Vezi postareaTomy, la 29 noiembrie 2015 - 13:30, a spus:

Florin, revin cu alte intrebari(sper ca nu sunt obositor, raspunsurile s-ar putea sa ajute multi calatori):
- daca un elev(sau orice alt calator) are abonament valabil pana in 5 decembrie pe fostul M45,abonamentul mai e valabil pana la expirare pe M14, sau trebuie sa isi faca un nou abonament pe M14 incepand sa zicem de miercuri 2 decembrie?
- se pot face abonamente de doua saptamani pe M14 (si nu obligatoriu de o luna)?

Tomi, inca nu am primit niciun fel de informatii privind aspectele de mai sus. Pana miercuri, cand revenim la lucru, nu prea am pe cine sa intreb. Totusi, stiu ca s-a incarcat in sistem un titlu de calatorie pe 30 de zile si nimic mai scurt de atat.

Vezi postareamile, la 29 noiembrie 2015 - 21:20, a spus:

Apropo de aceste M-uri la firobuze, cand se va realiza "prelungirea liniei 4" pana la Mosnita Noua, aceasta linie noua va purta numele Tramvaiul M4?

Bineinteles.

Vezi postareaBogdanTm, la 29 noiembrie 2015 - 15:45, a spus:

dar problema ar aparea ca nu mereu e trimis la traseu acelasi vehicul..

Din cate stiu, parcul metropolitanelor e unul fix... Poate ne confirma sau infirma Viktor care e in miezul problemei. :)
0

#89 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 29 noiembrie 2015 - 22:01

Vezi postareaFlorin.B RATT, la 29 noiembrie 2015 - 21:42, a spus:

Bineinteles.




Te pot contrazice linistit! Pana atunci, actuala conducere de la RATT va dispare fie prin inlocuire sau pensionare, fie pe cale naturala! :D

Asa ca n-am probleme din acest punct de vedere... :naughty1: ... :hooray:


PS Se stie cumva de pe acum daca acest tramvai metropolitan va merge pana la Ciocanul, cum ar fi firesc?... :naughty1:
1

#90 Useril este offline   Bobby 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 1183
  • Inregistrat: 14 iulie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 29 noiembrie 2015 - 23:52

Vezi postareamile, la 29 noiembrie 2015 - 21:20, a spus:

Apoi, apare si o alta problema la capatul de la Baritiu. S-ar putea ca M14 sa aibe o pauza (mai lunga) ca sa plece dupa grafic. Daca un 14 are plecarea mai repede, M14 va trebui sa-si coboare troleele pentru a face loc lui 14 sau 11...
Acest aspect este rezolvat la altii (civilizati) prin linii paralele cu macaze si astfel firobuzele pot trece unul pe langa celalalt fara sa fie necesara coborarea troleelor unuia (unora) dintre ele...
Daca ne gandim ca tot la Baritiu va intoarce si M11, lucrurile din acest punct de vedere se complica si mai mult...


Cand l-am prins pe 3020 acesta a stat acolo cel putin 10 min, si avea troleele mutate pe alte fire contact, deci era usor depasit de 11,14 si 18... Se poate rezolva cu un macaz aerian la iesirea din capatul de la Baritiu, ca sa nu mai fie nevoit soferul sa mute "coarnele" pe firul de rezerva...
1

#91 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29781
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 30 noiembrie 2015 - 00:00

Vezi postareamile, la 29 noiembrie 2015 - 22:01, a spus:

PS Se stie cumva de pe acum daca acest tramvai metropolitan va merge pana la Ciocanul, cum ar fi firesc?... :naughty1:

Nu se stie absolut nimic. Nici nu stiu de unde ideea ca 4 va fi prelungit... De ce nu 9? :04:
Crezi ca pensionarea cuiva va duce la desfiintarea societatii metropolitane de transport?
0

#92 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 30 noiembrie 2015 - 11:18

Vezi postareaBobby, la 29 noiembrie 2015 - 23:52, a spus:

Cand l-am prins pe 3020 acesta a stat acolo cel putin 10 min, si avea troleele mutate pe alte fire contact, deci era usor depasit de 11,14 si 18... Se poate rezolva cu un macaz aerian la iesirea din capatul de la Baritiu, ca sa nu mai fie nevoit soferul sa mute "coarnele" pe firul de rezerva...



Pai normal ca exista solutii tehnice. Tocmai am sugerat si eu in postarea mea acelasi lucru. Ar fi "primitiv" ca soferii sa-si mute manual troleele la fiecare tura...In birouri, unde se iau decizii importante, nu se simte acest impediment...


Vezi postareaFlorin.B RATT, la 30 noiembrie 2015 - 00:00, a spus:

Nu se stie absolut nimic. Nici nu stiu de unde ideea ca 4 va fi prelungit... De ce nu 9? :04:
Crezi ca pensionarea cuiva va duce la desfiintarea societatii metropolitane de transport?



1) In majoritatea pomenirilor despre prelungirea tramvaiului pana la Mosnita Noua se facea referire la tramvaiul 4 (la linia 9 deloc), n-am "inventat" eu acest lucru...

2) Nici n-am pomenit de vreo desfiintare ci doar de plecarea din fruntea RATT-ului (care este implicat cel putin logistit si in societatea metropolitana) a acelora care au imaginatia atat de saraca incat nu sunt in stare sa vada mai departe de cifrele 11 si 14...si care sunt in schimb in stare sa produca atata confuzie si nemultumiri in randul calatorilor (platitori)... :Facepalm_emote_gif:
0

#93 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29781
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 30 noiembrie 2015 - 11:36

1. Nu am zis ca ai fi inventat tu asta, ci doar ma intrebam de unde a plecat ideea asta, cand de fapt putem vorbi de orice linie ce trece pe la Domasnean.
2. Pana nu se schimba regulile, orice numar va avea linia, nu scapa de prefixul M.
0

#94 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 30 noiembrie 2015 - 18:26

Citeaza

2. Pana nu se schimba regulile, orice numar va avea linia, nu scapa de prefixul M.



Cred ca am spus (scris) de 10 ori in ultimele 5-6 zile ca nu prefixul produce confuzie ci folosirea aceluiasi numar de linie, respectiv a unui numar de linie care exista deja. Daca numarul era cu totul altul decat cele ce exista deja, confuzia ar fi fost diminuata substantial iar prefixul nici nu era necesar sa fie pomenit verbal nici macar la achizitia lunara a abonamentului. Lucrurile ar fi fost mult mai simple si mai clare pentru toti...

Si urmeaza sa vina (sa apara) si linia M11 care va produce confuzii in randul altor calatori, respectiv cei de pe linia 11 simpla...


Dupa parerea mea, explicatia acestei hotarari ilogice luata de conducerea RATT-ului este urmatoarea...Nici o persoana din conducerea Ratt-ului NU FOLOSESTE deloc nici Linia 14, nici M14, nici Linia 11, nici M11, si nici alte linii...

Nici tu, Florin, ne le folosesti si astfel nu poate fi inteleasa logica simpla a calatorilor care folosesc in special aceste linii si in general transportul in comun timisorean...

Cu totii folositi autoturismele regiei sau cele proprii (in deplasari la servici si retur) si va vaitati cu totii despre conditiile mizerabile de trafic in oras...Astfel vedeti paiul din oras dar nu vedeti barna din "curte"...

Cred ca pana cand conducerea RATT-ului nu va folosi transportul in comun din oras condus tocmai de ei, lucrurile vor ramane strambe mult si bine de-acum incolo...Una este sa vorbesti din teorie si alta e s-o simti pe propria piele...

Este exact ca si cand cel satul nu se poate pune in pielea celui flamand (nu-l crede) decat atunci cand il loveste si pe el foamea!... :)
2

#95 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29781
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 30 noiembrie 2015 - 20:36

14 sau M14 nu folosesc, dar 11 da. Nu m-ar incurca de loc si nu mi-ar creea nicio confuzie un M11. pur si simplu stiu ce inseamna M-ul si ca nu-l pot folosi, nici chiar cu legitimatia de serviciu. Ca or fi niste oameni mai neinformatii, e posibil si chiar sigur, dar asta nu inseamna ca restul sunt bulversati de M11 sau M14. Cred ca mai de graba confuzia e creeata de tipul mijlocului de transport, ca daca oprea la gara un autobuz cu afisajul pe M14, iti garantez ca nimeni nu-l confunda cu 14-le. Ai vazut in pozele anterioare si ca afisajul e suficient de clar ca sa nu creeze confuzii. In cateva zile, toata lumea va sti ce inseamna M14 si ce traseu are.
Un calator care vede ca vine un troleibuz, pe a carui afisaj e scris un M in fata numarului, plus ca scrie si numele unei comune din apropierea Timisorii si totusi nu intelege ca nu e troleibuzul ce-l astepta el si vrea sa urce, fara suparare, dar are nevoie de insotitor, nu de mai stiu eu ce numere care de care mai fanteziste dupa acel M.
Oricum, propun sa ne oprim aici. Cred ca toata lumea si-a expus parerea, a fost citita si discutata si deja batem apa in piua. :(
3

#96 Useril este offline   Tomy 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 22
  • Inregistrat: 16 noiembrie 15

Postat 30 noiembrie 2015 - 21:09

Intrebare de necunoscator(nu dati cu paru):afisajul electronic(frontal,lateral si spate) al firobuzelor are doar culoarea galbena?
Pt. ca daca se poate schimba culoarea s-ar simplifica mult lucrurile:s-ar afisa liniile metropolitane cu rosu de ex. si atunci mare parte din confuzia 14 cu M14 ar disparea!
0

#97 Useril este offline   MariusNichi 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 73
  • Inregistrat: 03 octombrie 13
  • Sexul:masculin

Postat 30 noiembrie 2015 - 21:52

Vezi postareaTomy, la 30 noiembrie 2015 - 21:09, a spus:

Intrebare de necunoscator(nu dati cu paru):afisajul electronic(frontal,lateral si spate) al firobuzelor are doar culoarea galbena?
Pt. ca daca se poate schimba culoarea s-ar simplifica mult lucrurile:s-ar afisa liniile metropolitane cu rosu de ex. si atunci mare parte din confuzia 14 cu M14 ar disparea!


Nu se poate schimba caci afisajele nu sunt cu leduri. Ele folosesc tehnologia "flipping dots"
Mai multe detalii despre aceasta tehnologie aici

Eu sincer nu inteleg de ce ar mai trebuit infiintata alta linie, in loc sa se extinda linia 14 pana in Dumbravita. Si daca s-a infiintat M14 as fii inteles daca ar fii intors la I. Ionescu, as fii inteles daca ar fii facut o bucla astfel incat de pe strada Paris, in loc sa o ia la dreapta, sa o ia la stanga spre Sf. Ioan, as fii inteles daca ar fii intors la Piata Regina Maria (unde de altfel intoarce si 18-le), dar nu inteleg daca intoarce la Baritiu, unde intoarce si 14-le, iar in aceste conditii 14-le sa se suprapuna cu M14 pe tot traseul. In acest caz nu prea mai vad utilitatea liniei 14
0

#98 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29781
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 30 noiembrie 2015 - 22:02

E simplu: fiind o comuna din apropierea Timisorii, nu poate beneficia de o linie normala de transport, ci doar de una metropolitana. De aici si M-ul din denumire. Si eu credeam initial ca se poate considera ca fiind doar o prelungire a liniei 14, dar nu se poate.
0

#99 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 01 decembrie 2015 - 00:55

Asta cu nu se poate am mai auzit-o, dar niciodata DE CE? Bine, bine ca e metropolitan, si zona metropolitana si toate cele, dar care este moivul si motivatia exacta, si cine decide asta?
1

#100 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29781
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 01 decembrie 2015 - 01:01

Parca am mai postat undeva un citat din legislatie. (cred ca e vorba de LEGEA Nr. 92 din 10 aprilie 2007) Pe baza aceasta e "construita" societatea metropolitana. In cazul Bucurestiului de exemplu (AMTB), e vorba de legea 8 din 2012. Si Clujul are ceva identic, numit AMTP, Alba are asa zisa AIDA –TL, Brasovul are Asociaţia Metropolitană pentru Dezvoltarea Durabilă a Transportului Public Braşov si asa mai departe.
0

Arata acest topic


  • (16 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • Ultima »

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi