STP Timișoara Forum: 10: controlul - STP Timișoara Forum

Salt la continut

In cazul in care doriti obtinerea unui raspuns oficial la o plangere in legatura cu sistemul de taxare, aceasta se poate obtine doar depunand o reclamatie la registratura regiei. Raspunsurile primite pe forum exprima parerea membrilor acestuia.
  • (12 Pagini)
  • +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Ultima »

10: controlul

#21 Useril este offline   Trix 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 55
  • Inregistrat: 09 octombrie 08
  • Sexul:nespecificat
  • Locatia:Imperium Trix

Postat 14 mai 2009 - 20:56

Bonul fiscal mentioneaza si seria cardului. Daca dintr'un motiv sau altul cardul este defect, titlul de calatorie este insa valabil pana in ziua expirarii. Eu pot sa merg cu cardul defect pana in ultima zi. Bonul, cardul defect si un act de identitate (daca este un abonament nominal) este suficient. Nu vad de ce trebuie sa faca un proces verbal de contraventie, pentru ca nu exista o contraventie. Si nu vad de ce ar trebui sa renunt la calatorie pentru ca s'a defectat cardul.
0

#22 Useril este offline   lorand 

  • Membru VIP*
  • Grup: VIP
  • Postari: 926
  • Inregistrat: 12 ianuarie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 14 mai 2009 - 21:04

Pe bon nu este mentoinat si seria cardui. Iar daca se strica din vina operatorului, se schimba gratiut. (eu am patit-o)
0

#23 Useril este offline   dAImon 

  • Membru activ
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 3882
  • Inregistrat: 25 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 15 mai 2009 - 18:13

@ Trix : Poti calatori oricat de mult - reincarcarea unui titlu de calatorie nou nu implica interactiunea cu cardul, prin urmare poti sa-l tii, chiar defect, scotandu-l doar pentru control. O singura problema: daca acesta se defecteaza, tu nu respecti legea, nevalidand. Prima data, in ziua defectarii, nu e vina ta, insa mai apoi, da.

Sunt curios cum vor arata procedurile de control in cazul acesta. Teoretic, se poate vedea in baza de date ca X a calatorit pana la o anumita data, apoi brusc nu mai apar validari; se poate presupune ca dupa un oarecare numar de zile fara sa fi validat SI fara sa fi inlocuit cardul, e rea-vointa.
0

#24 Useril este offline   timo89 

  • Membru începător
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 16
  • Inregistrat: 29 octombrie 08

Postat 15 mai 2009 - 19:18

Din cate stiu eu, reincarcarea presupune scrierea pe card a unor informatii (perioada, linie, etc). In caz contrar, validatoarele ar trebui sa verifice informatiile asociate seriei cardului pe care ar trebui sa le ia din baza de date, ceea ce ar dura prea mult si oricum sistemul nu a fost proiectat asa (nu exista o conexiune live intre validatoare si baza de date).
0

#25 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 15 mai 2009 - 20:13

Da, chioscurile sunt echipate cu un cititor/inscriptor de carduri in acest scop.
Aparatul arata ca in poza si este marca Omnikey. Imagine atasata: cm3111.jpg
0

#26 Useril este offline   Trix 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 55
  • Inregistrat: 09 octombrie 08
  • Sexul:nespecificat
  • Locatia:Imperium Trix

Postat 16 mai 2009 - 00:47

Problema se pune foarte simplu: orice se strica pe lumea asta. Eu nici macar n'am de unde sau de ce sa stiu cand s'a stricat cardul. De aceea, singurul motiv pentru care validez abonamentul este sa-mi amintesc data pana la care este valabil, ca sa stiu cand trebuie sa-l reinnoiesc. Altfel, odata ce-am platit in avans pe o luna, nu ma poate obliga nimeni sa validez. Iar daca o face, ne vedem la tribunal si in functie de cum a decurs incidentul, poate ma aleg si cu daune morale si altele. Oricum, daca as veni acolo si as calatori cu transportul in comun pe acolo as face-o din hobby, altfel as folosi mijlocul de transport galben si mai mic (taxi).
0

#27 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 16 mai 2009 - 18:35

Vezi postareaTrix, la 16 May 2009, 01:47, a spus:

Eu nici macar n'am de unde sau de ce sa stiu cand s'a stricat cardul.

La validare o sa observi imediat un card defect

Altfel, odata ce-am platit in avans pe o luna, nu ma poate obliga nimeni sa validez. Iar daca o face, ne vedem la tribunal si in functie de cum a decurs incidentul, poate ma aleg si cu daune morale si altele.

Ai pierde procesul. Exista hotarari ale primariei care prevad ca esti obligat sa validezi. Doar daca iti cumperi un abonament la pret intreg poti scapa de obligatia asta. In momentul in care beneficiezi de orice reducere, esti obligat sa validezi.

0

#28 Useril este offline   Dr2005 

  • Membru onorific
  • Grup: Membru onorific
  • Postari: 1403
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bucuresti, Sector 6 - Drumul Taberei

Postat 17 mai 2009 - 03:14

Off-topic: dacă eu nu beneficiez de niciun fel de reducere (vorbesc de abonamente) nu trebuie să validez?
0

#29 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 17 mai 2009 - 09:29

Nu. Nu trebuie.

Acestea sunt abonamentele de care vorbim:

Generale nominalizate 116 lei
Generale nominalizate 2 linii 81 lei
Generale nenominalizate 147 lei
Generale nenominalizate 2 linii 116 lei
0

#30 Useril este offline   dAImon 

  • Membru activ
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 3882
  • Inregistrat: 25 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 18 mai 2009 - 23:08

O întrebare/sugestie:

Dacă sunt destul de mulţi controlori, ar trebui scoşi pe traseu şi plantat câte unul în fiecare mijloc de transport de pe liniile circulate, la orele de vârf. Cu rolul dublu de a inspecta legitimaţiile de călătorie la urcare, şi de a ajuta eventualii călători care încă au probleme cu cardurile. Nici măcar nu trebuie blocate validatoarele pe CONTROL, pur şi simplu se urmăreşte procesul natural de validare.

Îmi amintesc că asta s-a făcut în primele zile când au sosit Mercedesurile, probabil cu alt scop .. dar cred că ar funcţiona şi acum.
0

#31 Useril este offline   timo89 

  • Membru începător
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 16
  • Inregistrat: 29 octombrie 08

Postat 14 octombrie 2009 - 18:42

In timpul controlului, daca este gasit un calator care nu a validat, el este trecut automat in baza de date ca si contravenient?
De exemplu azi cand 15/16-le (nu mai stiu exact) a plecat de la posta, validatoarele erau in modul de control (parca era implementat un sistem care sa previna asta, nu?) . Si cum cititul mesajelor afisate de validator este o operatie complicata, toata lumea apropia cardul si primea mesajul: "nu ati valildat". Sa inteleg ca ei au fost trecuti in baza de date ca si contravenienti?
0

#32 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 14 octombrie 2009 - 19:41

Nu, nu au fost trecuti. Doar la scanarea cu aparatele mobile se intampla acest lucru.
0

#33 Useril este offline   lorand 

  • Membru VIP*
  • Grup: VIP
  • Postari: 926
  • Inregistrat: 12 ianuarie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 15 octombrie 2009 - 16:50

Vezi postareaFlorin.B RATT, la 14 Oct 2009, 20:41, a spus:

Nu, nu au fost trecuti. Doar la scanarea cu aparatele mobile se intampla acest lucru.

Apropo de aparate, cand vom vedea la fiecare controlor un astfel de aparat?
0

#34 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 15 octombrie 2009 - 21:34

Pe moment doar sefii de echipa au aparate in dotare. (sunt 5 bucati)
0

#35 Useril este offline   Dr2005 

  • Membru onorific
  • Grup: Membru onorific
  • Postari: 1403
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bucuresti, Sector 6 - Drumul Taberei

Postat 16 octombrie 2009 - 01:38

5 (cinci) echipe de controlori la vreo 200 de vehicule care circulă în 2 schimburi... nu e cam puţin?
0

#36 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 16 octombrie 2009 - 06:38

Nu am spus ca avem 5 echipe. Avem doar 5 aparate :unsure:
0

#37 Useril este offline   CatalinM 

  • Membru începător
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 1
  • Inregistrat: 11 noiembrie 09

Postat 11 noiembrie 2009 - 14:28

Sper sa aibe cat de curand toti controlorii aparate de verificat ca sa nu se mai intample ce am patit eu:

Am abonament general si intr-o dimineata (ieri 10 noiembrie in jurul orelor 8:50-9:10) a venit control pe tramvai(linia lui 4);validatoarele nu functionau ...asa ca nu aveam cardul validat nici eu si nici ceilalti calatori;
Imi pare rau ca nu am retinut numele controlorului ca sa pot face o plangere concreta pentru ce a facut: a luat cardurile pasagerilor si efectiv le trantea cu putere de validator ..de parca asa ar fi functionat.
Consecinta: validatorul a supravietuit dar evident ca nu a functionat nici in cazul acesta, insa, dupa cum aveam sa aflu mai tarziu cand m-am intors seara de la lucru, cardul meu nu mai functioneaza, a fost deteriorat.

Am mers la un ghiseu unde am rugat pe o doamna sa mi-l verifice mi-a spus ca e stricat si trebuie sa imi fac altul, ceea ce am si facut azi dimineata, pe banii mei, evident.
Imi dau seama ca in cazul meu nu se poate face nimic, de aceea nu am mai asteptat si mi-am refacut cardul pe banii mei iar pe viitor o sa fiu mult mai atent cu acest gen de controlori, ceea ce sfatuiesc pe toti calatorii sa faca...

Ce imi doresc eu? ... sa fie mai civilizati acei controlori RATT ca cel de mai sus. Poate si putin instructaj in legaura cu echipamentul de validare electronic (nu mecanic) nu le-ar strica.
Toti mai avem dimineti ce abunda in indispozitie dar nu ne descarcam pe cine (sau ce) ne iese in cale... mai ales cand nu ne reprezentam pe noi in ceea ce facem....
Multumesc
0

#38 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 11 noiembrie 2009 - 16:36

Sa stii ca majoritatea controlorilor, nusunt intelectuali.. Deci n-ai la ce sa te astepti!
0

#39 Useril este offline   dAImon 

  • Membru activ
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 3882
  • Inregistrat: 25 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 11 noiembrie 2009 - 17:33

Vezi postareaCatalinM, la 11 Nov 2009, 14:28, a spus:

Imi pare rau ca nu am retinut numele controlorului ca sa pot face o plangere concreta pentru ce a facut: a luat cardurile pasagerilor si efectiv le trantea cu putere de validator ..de parca asa ar fi functionat.
Consecinta: validatorul a supravietuit dar evident ca nu a functionat nici in cazul acesta, insa, dupa cum aveam sa aflu mai tarziu cand m-am intors seara de la lucru, cardul meu nu mai functioneaza, a fost deteriorat.

Am patit si eu chestia asta, odata. De atunci nu-i mai las sa se atinga de cardul meu, pot sa-l vada din mana si sa descifreze. Recomand sa faci la fel.

Vezi postareacseh_17, la 11 Nov 2009, 16:36, a spus:

Sa stii ca majoritatea controlorilor, nusunt intelectuali.. Deci n-ai la ce sa te astepti!

La putin bun simt. E ca si cum incepe mecanicul auto sa dea cu cheia franceza in motor, ca "nu merge dom'le". Nu se face.
0

#40 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 11 noiembrie 2009 - 19:36

Este suficienta apropierea cardului la sub 5 cm de antena plasata in validator. Cardul este totusi greu de distrus prin lovirea de validator, scapare pe jos, etc. La indoirea lui se poate distruge antena circulara amplasata pe circumferinta cardului.

Imagine atasata: Contactless_Mifare_1_Card.jpg
0

Arata acest topic


  • (12 Pagini)
  • +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Ultima »

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi