STP Timișoara Forum: Turnurile gemene din Timisoara - STP Timișoara Forum

Salt la continut

Imagine postata
  • (7 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Turnurile gemene din Timisoara Turnurile de apa Evaluare topic: ***** 1 Voturi

#81 Useril este offline   Doppler 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10520
  • Inregistrat: 14 februarie 11
  • Sexul:masculin

Postat 27 noiembrie 2012 - 14:51

Un fel de muzeu al stiintelor, unde copiii pot sa faca experimente.
0

#82 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 27 noiembrie 2012 - 17:11

Ceva de genul. Siteul il puteti citi si in romana.

Csodák Palotája Budapest
0

#83 Useril este offline   Chagall 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10283
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:nespecificat

Postat 27 noiembrie 2012 - 17:21

Vezi postareaDoppler, la 27 noiembrie 2012 - 14:51, a spus:

Un fel de muzeu al stiintelor, unde copiii pot sa faca experimente.

Foarte buna ideea!
In locul primariei, as transfera obiectivul in patrimoniul Universitatii de Vest. Facultatea de Fizica ar putea sa amenajeze prin fonduri europene cateva laboratoare de cercetare si un muzeu al stiintei acolo.
0

#84 Useril este offline   aristotelro 

  • Membru senior
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 383
  • Inregistrat: 15 noiembrie 11
  • Sexul:masculin

Postat 27 noiembrie 2012 - 20:03

Vezi postareaChagall, la 27 noiembrie 2012 - 17:21, a spus:

Foarte buna ideea!
In locul primariei, as transfera obiectivul in patrimoniul Universitatii de Vest. Facultatea de Fizica ar putea sa amenajeze prin fonduri europene cateva laboratoare de cercetare si un muzeu al stiintei acolo.


Si astfel ar fi scos definitiv din circuitul turistic...
0

#85 Useril este offline   FerraryTm 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 1256
  • Inregistrat: 08 ianuarie 11
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Formula 1
    Tramvaie
    Autobuze
    Troleibuze
    Poze
    Filme
    Jocurii
    Distractia

Postat 29 noiembrie 2012 - 21:31

Intrebare mea este urmatoare pentru turnul de apa din Iosefin :
Oare cei care au antenele GSM vor fi deacord sa lase spatiul liber acolo (sau ce despagubire cer?), pentru ca din cate stiu eu (lucrez in doneniu TELECOM) cei 2 operatori (Orange & Vodafone) care sunt pe turn de apa au contract pe 10 ani facut cu Aquatim sau Primaria.

Aceasta postare a fost editata de FerraryTm: 29 noiembrie 2012 - 21:31

0

#86 Useril este offline   Chagall 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10283
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:nespecificat

Postat 29 noiembrie 2012 - 21:41

Vezi postareaFerraryTm, la 29 noiembrie 2012 - 21:31, a spus:

Intrebare mea este urmatoare pentru turnul de apa din Iosefin :
Oare cei care au antenele GSM vor fi deacord sa lase spatiul liber acolo (sau ce despagubire cer?), pentru ca din cate stiu eu (lucrez in doneniu TELECOM) cei 2 operatori (Orange & Vodafone) care sunt pe turn de apa au contract pe 10 ani facut cu Aquatim sau Primaria.

Nu poate incheia o institutie bugetara contracte pe o perioada atat de mare.
0

#87 Useril este offline   FerraryTm 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 1256
  • Inregistrat: 08 ianuarie 11
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Formula 1
    Tramvaie
    Autobuze
    Troleibuze
    Poze
    Filme
    Jocurii
    Distractia

Postat 29 noiembrie 2012 - 21:46

Vezi postareaChagall, la 29 noiembrie 2012 - 21:41, a spus:

Nu poate incheia o institutie bugetara contracte pe o perioada atat de mare.

Poate sa fie cum zici tu dar eu din cate stiu ... orice companie de telefonie face acest contract pe 10 ani pentru ca trebuie sa isi amortizeze cheltuiala si ca orice companie trebuie sa aibe si de castigat.
Nu contest ce ai zis tu dar asta sunt contractele in TELECOM (acum nici nu avem dovezi in care sa ne contrazicem)

Aceasta postare a fost editata de FerraryTm: 29 noiembrie 2012 - 21:47

0

#88 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 29 noiembrie 2012 - 22:05

Intrebarea mea este: in ce s-au dus banii incasati de pe chirie?,... Aquatim-ul fiind (cel putin) pana acum proprietarul turnului din Iosefin. In salarii, in prime, in ... , habar n-am.
Poate s-au pus deoparte pentru renovarea turnului? :rad_masa: :rad_masa: Poate ne da cineva o explicatie?...
0

#89 Useril este offline   FerraryTm 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 1256
  • Inregistrat: 08 ianuarie 11
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Formula 1
    Tramvaie
    Autobuze
    Troleibuze
    Poze
    Filme
    Jocurii
    Distractia

Postat 29 noiembrie 2012 - 22:54

Vreau sa te anunt ca Aquatim-ul nu mai este propietarul acelui turn.
Pana anul trecut (cred) sau dus banii la Aquatim, din punctul meu de vedere nu am ce sa reprosez Aquatim-ului pana in ziua de azi, a facut treaba asa cum trebuie, deci banii nu cred ca sau aruncat in vant, dar vorba aceea "nu exista padure fara unscaciuni"
0

#90 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 29 noiembrie 2012 - 23:07

Mai in apararea Aquatim fie spus, am refacut fantana de la Punctele Cardinale, si cidat sa fie, si fantana de la porumbei tot 2 tipi de la Aquatim au facut-o.
0

#91 Useril este offline   FerraryTm 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 1256
  • Inregistrat: 08 ianuarie 11
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Formula 1
    Tramvaie
    Autobuze
    Troleibuze
    Poze
    Filme
    Jocurii
    Distractia

Postat 29 noiembrie 2012 - 23:11

Din punctul de vedere al Primariei ma lasa rece, chiar daca a ajuns Robu Primar care nu asculta de cetatenii acestui oras
0

#92 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29754
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 29 noiembrie 2012 - 23:33

Vezi postareacseh_17, la 29 noiembrie 2012 - 23:07, a spus:

Mai in apararea Aquatim fie spus, am refacut fantana de la Punctele Cardinale...

Aia nu au refacut-o, au distrus-o iremediabil. (ca si cand, dand un strat de Tiefel pe Voronet, te-ai lauda ca l-ai restaurat)
0

#93 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 30 noiembrie 2012 - 00:40

Vezi postareaFerraryTm, la 29 noiembrie 2012 - 22:54, a spus:

Vreau sa te anunt ca Aquatim-ul nu mai este propietarul acelui turn.
Pana anul trecut (cred) sau dus banii la Aquatim, din punctul meu de vedere nu am ce sa reprosez Aquatim-ului pana in ziua de azi, a facut treaba asa cum trebuie, deci banii nu cred ca sau aruncat in vant,


Ma mir pentru ca abia acum o luna - doua s-a discutat in CL si s-a votat trecerea lui de la Aquatim la Primarie pentru a se putea face ceva cu el. Sper ca nu gresesc.


Vezi postareaFlorin.B RATT, la 29 noiembrie 2012 - 23:33, a spus:

Aia nu au refacut-o, au distrus-o iremediabil. (ca si cand, dand un strat de Tiefel pe Voronet, te-ai lauda ca l-ai restaurat)



Exact asa, pastrand doar proportiile.

Am trecut zilele trecute pe langa un WC-u public. Tot era varuit in alb iar literele erau albastre, aceeasi nuanta ca si la Fantana Punctelor Cardinale.
Ca sa nu mai pomenesc de acele "lambriuri" cu reflexii galben-aurii metalizate...

Aceasta postare a fost editata de mile: 30 noiembrie 2012 - 12:01

0

#94 Useril este offline   Doppler 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10520
  • Inregistrat: 14 februarie 11
  • Sexul:masculin

Postat 30 noiembrie 2012 - 01:11

Citeaza

Turnul de apă a ajuns în proprietatea municipalităţii

E oficial – turnul de apă a trecut, ieri, în proprietatea Primăriei Timişoara. Printr-o hotărâre de consiliul local municipialitatea a acceptat ca donaţie din partea Aquatim turnul de apă, după ce în precedenta şedinţă proiectul a fost respins pentru a nu mai fi un subiect de campanie. Vă reamintim că ideea de reamenajare a turnului de apă şi eventual de transformare a acestuia în obiectiv turistic prin trecerea în propritete privată a stârnit un război al declaraţiilor între ediul şef Nicolae Robu şi fostul viceprimar Adrian Orza.

pressalert

Aceasta postare a fost editata de Doppler: 30 noiembrie 2012 - 01:11

0

#95 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29754
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 30 noiembrie 2012 - 10:15

E ok ca a trecut la primarie, dar sa-l vanda si pe asta nu sunt deloc de acord (de parca ar conta ce vreau eu -_- )
Privatizarile astea de :censored: au inceput sa devina suparatoare. :mad:
0

#96 Useril este offline   Doppler 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10520
  • Inregistrat: 14 februarie 11
  • Sexul:masculin

Postat 22 decembrie 2012 - 09:46

Ramanem ultimii...

Citeaza

Turnul de Apă din Pantelimon: de la pilonul industriei comuniste la centrul de artă urbană al cartierului


Imagine postata

Un turn banal de apă din Pantelimon devine turn de artă. Asociaţia „Make a Point” alături de un artist româno-libanez şi un alpinist utilitar transformă spaţiul industrial într-un reper cultural şi turistic. Vârful turnului este proaspăt pictat, iar la anul pe exterior va apărea o scară spiralată. Vizitatorii vor participa la proiecţii de film, expoziţii de pictură sau diverse concerte de muzică.

Turnul de apă din curtea Postăvăriei Române nu este cu nimic mai deosebit decât alte turnuri asemănătoare din Capitală. Însă, aceasta va fi transformat într-un spectaculos punct de atracţie pentru locuitorii din zonă şi nu numai.

Asociaţia Culturală „Make a Point” a decis să îl transforme într-un spaţiu cultural urban, unde veţi putea admira expoziţii de artă, vizualiza filme sau participa la concerte şi diferite seminarii de lucru.
...
După ce pictura va fi gata, pe exteriorul imobilului va fi montată o scară în formă de spirală care permite vizitatorilor accesul la galeriile de artă expuse vertical în interiorul turnului, totodată ei vor avea o panoramă deosebită asupra oraşului de la o înălţime de 30 de metri. „Lucrările vor fi expuse în interiorul turnului, iar vizitatorii vor vedea lucrările din exteriorul turnului pe ferestre în momentul în care vor avea acces la o fereastră”, povesteşte Alma Cazacu, co-fondator Make a Point.
...

adevarul
0

#97 Useril este offline   Chagall 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10283
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:nespecificat

Postat 25 februarie 2013 - 18:11

Primarul Robu vrea cafenea Francesco Illy in Turnul de Apa din Iosefin

25 februarie 2013

Primarul Nicolae Robu vine cu o nouă idee în privinţa Turnului de Apă din Iosefin: edilul propune să se facă acolo o cafenea care să poarte numele lui Francesco Illy, având în vedere că inventatorul primului automat de cafea este născut în Timişoara. Până când se va găsi un privat dornic să realizeze o astfel de investiţie, primarul vrea să-i acorde lui Francesco Illy, post-mortem, o diplomă de excelenţă.

Francesco Illy s-a născut la Timişoara şi a trăit la Timişoara până la vârsta de 22 de ani. (…) Mă preocupă să promovez brandurile Timişoarei şi tot ce ne-ar putea aduce un plus de prestigiu. Sunt convins că foarte mulţi timişoreni nu ştiu că inventatorul expresorului de cafea s-a născut în Timişoara. Trebuie să facem cunoscut lucrul acesta timişorenilor şi cât mai multor oameni din România şi din afara ţării noastre. Consider că este binevenită acordarea unei diplome de excelenţă post-mortem lui Francesco Illy, în prezenţa unor urmaşi ai săi, care după câte am fost informat trăiesc în Italia”, a anunţat, luni, primarul Nicolae Robu. În plus, edilul a venit şi cu ideea ca în Turnul de Apă de pe strada Gheorghe Bariţiu, lăsat de ani buni în paragină, să fie amenajată o cafenea care să poarte numele lui Francesco Illy. De această cafenea nu ar urma să se ocupe, bineînţeles, municipalitatea, ci un partener privat.

Robu declara anul trecut că primăria va căuta un partener privat pentru a reabilita Turnul de Apă din Iosefin, că se va opta fie pentru o asociere în participaţiune, fie un parteneriat public-privat sau o concesiune, o ultimă variantă fiind vânzarea acestui obiectiv istoric. Şi asta, în condiţiile în care aleşii locali au adoptat, în vara anului trecut, o hotărâre prin care s-a stabilit ca Direcţia de Patrimoniu a primăriei să identifice toate clădirile aflate în proprietatea municipalităţii care nu aduc venituri, urmând să propună apoi consiliului local vânzarea acestora. În hotărârea de atunci erau date şi câteva exemple: Turnul de Apă din Iosefin, două case aflate în ruină din zona turnului, două clădiri din curtea fostului Comisariat Militar şi chiar o aripă a Primăriei Vechi de pe strada Vasile Alecsandri şi a… Bastionului. De altfel, şi noul viceprimar Traian Stoia s-a declarat recent pentru vânzarea acestor obiective, într-un interviu acordat pentru www.tion.ro.

Sursa: TiON
0

#98 Useril este offline   Doppler 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10520
  • Inregistrat: 14 februarie 11
  • Sexul:masculin

Postat 23 iunie 2013 - 10:26

Furtuna de noaptea trecuta:

Imagine atasata: Turnul de Apa din Iosefin - 2013.06.23 - 01.jpg Imagine atasata: Turnul de Apa din Iosefin - 2013.06.23 - 02.jpg Imagine atasata: Turnul de Apa din Iosefin - 2013.06.23 - 03.jpg
Imagine atasata: Turnul de Apa din Iosefin - 2013.06.23 - 04.jpg Imagine atasata: Turnul de Apa din Iosefin - 2013.06.23 - 05.jpg Imagine atasata: Turnul de Apa din Iosefin - 2013.06.23 - 06.jpg
Imagine atasata: Turnul de Apa din Iosefin - 2013.06.23 - 07.jpg Imagine atasata: Turnul de Apa din Iosefin - 2013.06.23 - 08.jpg Imagine atasata: Turnul de Apa din Iosefin - 2013.06.23 - 09.jpg
Imagine atasata: Turnul de Apa din Iosefin - 2013.06.23 - 10.jpg Imagine atasata: Turnul de Apa din Iosefin - 2013.06.23 - 11.jpg Imagine atasata: Turnul de Apa din Iosefin - 2013.06.23 - 12.jpg
Imagine atasata: Turnul de Apa din Iosefin - 2013.06.23 - 13.jpg Imagine atasata: Turnul de Apa din Iosefin - 2013.06.23 - 19.jpg Imagine atasata: Turnul de Apa din Iosefin - 2013.06.23 - 20.jpg

Imagine atasata: Turnul de Apa din Iosefin - 2013.06.23 - 14.jpg Imagine atasata: Turnul de Apa din Iosefin - 2013.06.23 - 15.jpg Imagine atasata: Turnul de Apa din Iosefin - 2013.06.23 - 16.jpg Imagine atasata: Turnul de Apa din Iosefin - 2013.06.23 - 17.jpg Imagine atasata: Turnul de Apa din Iosefin - 2013.06.23 - 18.jpg Imagine atasata: Turnul de Apa din Iosefin - 2013.06.23 - 21.jpg

In ultima poza fulgerul cred ca a lovit blocul de linga depoul Dimbovita:

Imagine atasata: Turnul de Apa din Iosefin - 2013.06.23 - 22.jpg
6

#99 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29754
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 23 iunie 2013 - 10:52

Super! :coolspeak:
Da, fosta furtuna/fulgerele ne-au distrus o camera de luat vederi (cea de la macaz). :(
0

#100 Useril este offline   Chagall 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10283
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:nespecificat

Postat 23 iunie 2013 - 11:27

Bine ca n-a lovit in turnul de apa. :lol:
0

Arata acest topic


  • (7 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

2 useri citesc topicul
0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi