STP Timișoara Forum: Ungaria - Magyarország - Hungary - STP Timișoara Forum

Salt la continut

Imagine postata
  • (22 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 20
  • 21
  • 22
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Ungaria - Magyarország - Hungary Budapest - Szeged, Debrecen, Miskolc, Kecskemét, Györ, Pécs Evaluare topic: ***** 2 Voturi

#421 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 08 aprilie 2022 - 19:44

Tocmai am revazut zilele trecute filmuletele postate de tine pe acest topic inca in urma cu cativa ani. Apoi am cautat si altele mai recente.

Ii admir pe unguri in consecventa lor, mereu gandesc ce fac si nu fac nimic la intamplare, intretin ceea ce au, etc. Probabil puteau forta lucrurile si sa dubleze liniile de tramvai peste tot si sa faca bucle peste tot insa daca exista si variante mai simple si functionale de ce sa se agite aiurea?

Mereu am in cap lipsa macazelor (la noi) de mallul din Sagului catre Fratelia. Cand va intra in lucru portiunea de linie de pe Ana Ipatescu catre Dambovita, se va suspenda complet circulatia tramvaielor prin zona in loc sa fie dirijate pe directia Fratelia - Shopping City, respectiv linia 7.
Apoi aveam inainte o singura statie de directia de mers. Un destept a dat lucrurile peste cap cu multi ani in urma si acum alearga calatorii de la o statie la alta, la primul tramvai care vine, ca sa mearga in aceeasi directie dorita.
Cu alte cuvinte, inainte venea tramvaiul la tine in statie, acum fugi tu, calatorul, dupa tramvaiul care vine primu.
2

#422 Useril este offline   Gygyman6 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 3082
  • Inregistrat: 07 ianuarie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 09 aprilie 2022 - 12:25

Legat de linia catre Shopping City. Din cate imi aduc aminte a fost o dorinta a celor care au investit acolo sa aduca tramvaiul pana acolo, nu ceva ce orasul a avut planuit. Cred ca cineva dintre actionari, probabil roman, stia despre Timisoara ca a fost primul oras cu tramvai, ca este un mijloc de transport destul de semnificativ pentru oras si ca ar fi si o imagine buna pentru ei daca se baga la aceasta investitie, mai ales ca distanta pana la o legatura nu era mare. Mediul privat este ceva mai flexibil, mai activ si are totusi in unele locuri un respect fata de resursa umana si cu vocatie, asa ca discrepantele intre ce este la o institutie public nu e nevoie sa l-e mai mentionez. Rezultatul fiind macazul acela doar pe o parte. Probabil facut asa din considerente de economie. Cred ca atunci inca mai era Goia, si stim ca el era cel care a strans cureaua pana la coaste. Clar daca odata scoti din circulatie linia 5 pe motiv ca e prea scump sa o tot carpesti si oricum va fi reabilitat peste cativa ani, nu o sa dea bine sa spui ca pui un macaz in 2 ape sa ai o cheltuiala in alta parte dupa ce ai taiat de undeva.

Cat despre comparatii Romania-Ungaria/ Timisoara-Szeged, dar si alte orase chiar de la noi din tara. Am avut si eu o perioada in care vedeam doar ca e rau, si chiar nu se face nimica, mai ales dupa ce a plecat Ciuhandu, cea mai buna optiune pentru oras era doar un laudaros care nu era mai mult decat un admnistrator, dar spunea ca face si drege de parca din mosia lui dadea banii. Cred ca vremurile cand exista reavointa s-au dus. Da se dau contracte pe sub masa, dar asta se intampla peste tot, la noi este doar la scara mult mai mica, proiecte marunte in comparatie cu cei la care tot ne uitam si ne place sa ii admiram. Ceea ce vad eu este in schimb, faptul ca vremurile s-au schimbat. Timisoara nu mai este acel oras de talie mijlocie si cochet din vestul tarii, acel oras acum este Aradul si chiar Oradea daca nu vorbim de Banat. Timisoara creste, si va creste in continuare, incepe sa aiba problemele unui oras mare, iar ca exemplu despre cum administreaza romanii un oras mare nu este nevoie sa ne uitam mai departe de Bucuresti. Cam aia ne asteapta, doar ca "norocul" lor a fost ca in perioada comunista s-au demolat cartiere intregi pentru a face loc unor bulevarde uriase, la noi inca predomina strazile inguste, care nu mai pot fi largite. Avem o problema pe care au avut-o si o au orasele vechi medievale din vest, va fi interesant cum se va rezolva problema, daca o vom face romaneste, s-au daca vom imprumuta niste solutii de dincolo cum s-a mai intamplat in trecut. Un alt punct care mai vreau sa il spun este faptul ca, din nou, nu exista reavointa, este doar sistemul care merge greoi. Chiar zilele trecute am vazut o filmare cu un pasaj peste calea ferata de langa centura Bucurestiului, proiect despre care se vorbea cu multi ani in urma, si care deabea azi se taraseste pentru a fi realizat. Un oras cu atatea resurse... Si asta pentru ca se simt acei 20 de ani in care de la cel mai mare demnitar pana la cel mai nesemnificativ functionar, toti si-au adus pe la institutii cunostinte si rude, multi, doar pentru a a-si asigura un venit din care aveau cu ce sa traiasca. Mediul privat pot sa spun ca deabea in ultimii 10 ani este ceva mai solid, si in sfarsit reprezinta o optiune puternica. Asta s-a vazut si cand mai era baiatul fara dinti din Teleorman liderul partidului de stanga. Se prabusesc acele mici "voevodate" create de cate un om cu influenta in politica, care are toate firmele dintr-un judet si poate manevra oamenii cum doreste. Da, nu e placut ca dupa 30 de ani sa avem deabea de acum un punct de unde putem pleca spre ceva bun, dar cred ca asteptarile la o tara facuta praf de un regim autoritar, apoi care s-a trezit libera si nu stia nici ce sunt drepturile omului, sunt umpic nerealiste, chiar nu avem cu ce si nu am avut vreodata. Mitul ca am fi facut noi ceva spectaculos cam asta este, un mit. Mereu s-au umblat cu japca, pana si aia de la Moscova nu se intelegeau cu Ceausescu si a trebuit sa "inventam" din nou roata care se poate invartii in Romania. Mereum ma intrebam cum se face ca Bulgaria, Serbia, Ungaria, Polonia, toti impartasesc anumite vehicule s-au tehnica fie civila fie militara, dar Romania avea altceva?

Ungurii, cel putin dupa 10 de comunism au iesit in strada, nu a iesit bine, dar si atunci ca si acum se simt acele ramasite de la fostul imperiu Austro-Ungar. De aceea este diferenta de meticulozitate dintre noi si ei. Chiar si la noi in tara se simte o diferenta, ce este la vest de Carpati este destul de diferit fata de ce este mai la est. Cu toate astea am niste semne de intrebare legat de ce se intampla peste granita, daca este asa de bine acolo si exista aceasta meticulozitate... de ce pleaca doctorii din Ungaria? Sper ca peste 10 ani sa nu vorbeasca cineva din Szeghed, ca este mai bine la Timisoara, dar din prea multe locuri aud ca treburile se strica si acolo. Poate Ungaria nu o sa aiba problemele oraselor mari din Vest, dar cu siguranta va avea altele, care cred ca vor fi ceva mai mari si asa cum s-a intamplat la noi, odata ce lasi oamenii cu vocatie sa plece, totul incepe sa pice si sa se arunce vina.

Aceasta postare a fost editata de Gygyman6: 09 aprilie 2022 - 13:53

3

#423 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 09 aprilie 2022 - 17:16

Legat de acea pereche de macaze lipsa catre Fratelia, ok, a venit investitorul privat si si-a dorit o linie de tramvai la magazinul sau pe banii sai (in speta linia 2), dar puteam si eu ca autoritate locala sa incerc sa-i explic investitorului ca daca plateste inca o pereche de macaze, ii voi aduce inca o linie de tramvai la magazin care va veni din alta parte a orasului si anume linia 7 (linie despre care tot zicea Robu ca va merge la mall si toti ne miram de lipsa macazelor).
Daca investitorul nu putea fi lamurit ca sa plateasca el acea pereche suplimentara de macaze, veneam eu, primaria, si le plateam si astfel aveam o problema mare rezolvata. Nu era o investitie imensa pentru primarie, cat un studiu oarecare marunt si inutil de fezabilitate.


Legat de Szeged, acest oras nu a facut investitii imense, de fite, cu beculete, samd ci investitii de bun simt, strict necesare si asta in timp ce aveau grija si intretineau la modul serios tot restul ce aveau deja in dotare. Cum face orice om gospodar in casa sa. Au inca linii simple, au inca intoarceri in "DELTA" sau "Y" daca vrei, dar au si bucle cu plecari paralele absolut necesare cand ai un capat comun pentru doua sau trei linii.

Si iata de ce este necesara o astfel de bucla pentru bunul mers, dupa programare, al tramvaielor. Explic pentru cei care nu-si dau seama.
Avem bucla noastra de la Gara de Nord unde avem ca punct de capat pentru 3 linii de tramvai si anume linia 1, linia 8 si linia 9. Ajunge un tramvai al liniei 1 conform programului dupa care la scurt timp vine si un 8 tot conform programului si vine si un 9 intarziat mult din cauza traficului de pe Rebreanu sau din cauza unui mic incident, etc. In mod normal acel 9 intarziat care trebuia sa ajunga inaitea lui 1 si 8, ar trebui sa plece primul si cat mai repede. Ei, nu se poate intampla acest lucru pentru ca are in fata sa un 1 si un 8.
Ce masura se poate lua in aceasta situatie? Ori 9-le asteapta sa plece cele din fata lui conform programarii lor ai atunci 9-le va intarzia si mai mult la programarea sa sau le "impinge" pe astea doua sa plece in avans fata de programare si astfel vor merge in coada celor din fata lor urmand apoi o pauza intre ele.
In schimb daca ai peroane paralele la plecare din capat, poti jongla si ajusta foarte simplu intarzierile sau avansurile uneia sau alteia dintre linii pastrand frecventa mtc-urilor in limite rezonabile si acceptabile pentru calatori.
Aceste probleme apar zilnic la capete cu mai multe linii, atat la tramvaie cat si la firobuze. Doar ca la firobuze este ceva mai simplu in lipsa liniilor aeriene paralele in sensul ca pot trece doua unul pe langa celalalt cu conditia ca un sofer sa-si de-a "coarnele" jos. Insa acest lucru nu este placut pentru multi dintre ei si atunci pleaca si acestia in tandem desi ar trebui sa plece la distanta de cateva minute si in ordinea inversa. Iar de cand au aparut firobuzele metropolitane, situatia a devenit si mai hilara. Dar nu se agita nimeni din STPT si SMTT cu aceste aspecte deosebit de importante pentru un transport in comun civilizat si fara asteptari mari in statie. Nu consta totul in mtc-uri noi ci in organizare mai mult ca orice!


Legat de Bucuresti si de largirea strazilor de acolo, tin sa punctez ca si in Timisoara am avut demolari substantiale de case si totusi nu s-au facut bulevarde largi ci au ramas acele strazi la fel de inguste ca inainte insa cu blocuri pe ele.
Am in vedere Ana Ipatescu (segmentul Calea Sagului - Dambovita) unde avem blocuri pe ambele parti la vechiul front stradal, Dambovita (intre Transilvania si Calea Sagului) deosebit de ingusta, Calea Sagului (la un moment dat s-au scos doua randuri de morminte din cimitir pentru largirea strazii in loc sa se ficonstruit blocurile mai in spate) de unde incepe pana la Turist, Gh. Lazar intre Circumvalatiunii si Cetatii, Circumvalatiunii intre Gh. Lazar si Torontalului (acolo practic s-a trasat noua strada paralela cu vechea strada la circa 50 - 100 m)...Stan Vidrighin putea fi mai lata avand in vedere ca era/este un bul industrial...Baba Dochia - Iepurelui - St O Iosif....Dorobantilor (!!!???)...
Practic toate aceste strazi se puteau largi substantial insa nu s-a facut acest lucru iar mai peste tot a ramas in picioare cate o casa/cladire veche prin diverse imprejurari...


Legat de Ungaria, poate se strica treburile si acolo (insa acolo este inca mult de stricat) dar chestiunea asta o putem pune pe seama globalizarii cand in fiecare tara medie si mica esti tot mai putin stapan la tine acasa si mai ales vedem ce se intampla si ce se va intampla in viitor in jurul nostru si pe mapamond iar dupa, nimic nu va mai fi cum a fost.
1

#424 Useril este offline   Fantoma Tramvaiului 3 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 943
  • Inregistrat: 06 iulie 14
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timișoara

Postat 07 februarie 2023 - 01:12

M-am gandit daca sa mai fac aceasta postare avand in vedere ca nu pot contribui si cu poze (pana la urma o poza valoreaza cat o mie de cuvinte), dar am ramas atat de placut impresionat de sistemul de transport in comun din Budapesta incat merita laudat. Doresc sa subliniez cat de bine e gandit totul pana in cele mai mici detalii. Cateva exemple din ce am constatat:



- transbordarea intre statii se face extrem de usor:

La statia de metrou Batthyány tér am schimbat de pe metroul M2 pe linia de HÉV H5. HÉV sunt niste trenuri metropolitane care fac legatura intre Budapesta si comunele/orasele de langa. De obicei ele intra in oras pana la cea mai apropiata statie de metrou sau o statie de tramvai mai importanta, nu ajung pana in zona centrala. Schimbarea a fost cat se poate de simpla. Am coborat de la etajul cel mai de jos unde era metroul la etajul intermediar, unde un semn mare si clar indica la stanga spre H5. Imediat am gasit de unde se ia.

La statia Széll Kálmán tér cum iesi afara din statia de metrou dai in cea de tramvai, care e enorma, sub forma de triunghi (se intalnesc tramvaie din mai multe directii si e si capat de linie). De asemenea, pentru acces cat mai facil, a fost facut si un pasaj pietonal pe sub o alta strada, facand ca pe o zona destul de extinsa sa te afli totusi foarte aproape de statia multimodala

In zonele de periferie unde ajungi cu HÉV, exista in multe statii pasarele pietonale pe deasupra bulevardelor aglomerate, astfel incat sa ajungi in statie in siguranta si fara sa intrerupi traficul



- frecventa:

Pe inelul care inconjoara zona centrala circula tramvaiele 4 si 6, pe un traseu in forma de semiluna, si circula in paralel pe 99% din traseu, doar ultima statie la un capat fiind diferita. Asta face ca pe acest inel frecventa unui tramvai sa fie tot la 2-3 minute, sau 4-5 minute daca mergi la o anumita statie finala din cele doua. De asemenea, sunt tramvaie extrem de lungi, cu capacitate enorma

Metrourile au o frecventa de 3 minute, si circula cu viteza, astfel incat poti traversa orasul (nu tocmai mic) in vreo 15-20 minute dupa ce ai ajuns in statie



- modul in care se desfasoara lucrarile:

Linia de metrou M3 este inchisa in partea de nord pentru renovare. Pentru a substitui metroul, circula un autobuz numit tot M3, pe care scrie, inclusiv in engleza, "metro replacement bus". Vine la o frecventa si mai mare decat metroul, undeva intre 30 secunde si un minut, pentru a compensa la capacitate (fiind mai mic decat metroul). De multe ori vin chiar in seturi de doua, unul dupa altul, pentru capacitate sporita. Cum pleaca unul, si vezi urmatorul ca vine.

Faptul ca linia M3 e inchisa pe portiunea nordica este indicat in toate statiile si mijloacele din oras, prin afise lipite in ele, scrise in engleza si in maghiara, anuntand ca este inlocuita de autobuze. De asemenea, de cate ori un mijloc de transport se intersecteaza cu linia M3 (fie ca e pe portiunea inchisa sau nu), sistemul de anuntare al statiilor anunta dupa numele statiei, din nou in maghiara si engleza, ca pe portiunea intre statiile respective metroul este inlocuit de autobuze



- comunicarea:

Sistemul de anuntare a statiilor functioneaza fara exceptie in fiecare mijloc de transport, inclusiv in HÉV care de multe ori are vagoane vechi. De cate ori e o statie mai importanta, fie ea un nod multimodal, o gara, o autogara, statia terminala, ea e anuntata si in maghiara si in engleza, cu conexiuni cu tot. In metrouri apare pe un ecran cu ce linii poti schimba la statia care urmeaza

In fiecare statie de metrou (si cred ca si in majoritatea celor de tramvai, dar nu sunt complet sigur) exista automate de bilete, care pot fi folosite si in limba engleza, unde poti plati si cu cardul, iar gama de bilete e variata. Bilet pe distanta scurta (maxim 3 statii), bilet de o calatorie, set de 10 bilete de o calatorie (cu reducere 15% fata de biletele cumparate individual), bilet cu transbordari nelimitate pe o perioada scurta (1/2 ora, 1 ora, 3 ore), bilet cu transbordari nelimitate pe perioada lunga (1 zi, 3 zile, 1 saptamana, 1 luna). Extrem de simplu si usor de folosit

In fiecare statie de metrou exista o harta foarte logica care iti arata unde te afli in statie, si incotro merge fiecare iesire, ca sa ajungi exact unde vrei cat mai simplu



- incurajarea folosirii transportului in comun:

Exista la multe capete periferice ale metroului sau tramvaiului parcari de tip Park&Ride, unde poti sa iti lasi masina, de multe ori chiar si gratis sau cu bani putini, si sa iei metroul/tramvaiul, cu care ajungi cel putin la fel de repede ca si cu masina, nu cauti loc de parcare, si nu parchezi la preturi enorme in zone centrale

Exista o statie in mijlocul podului, cu o trecere de pietoni spre o parte, de unde poti sa cobori pe insula, masinile neavand acces, asadar poti merge pe insula cu tramvaiul



- curatenie:

Nu am vazut o mizerie pe jos in metrou sau tramvai, iar in statii nu mirosea urat. Nu erau nici personaje dubioase (desi nu am umblat in cartiere ciudate), si nu simteai un discomfort sau ca ai fi mai prejos decat cei care merg cu masina



Pe scurt, eu as numi Budapesta un oras exemplar in materie de transport in comun, si mai multe orase ar trebui sa ii urmeze calea. E de-a dreptul o placere sa lasi masina deoparte in Budapesta, iar asta spun eu, in calitate de om care adora sa conduca masina
3

#425 Userul este online   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 07 februarie 2023 - 09:53

Vezi postareaFantoma Tramvaiului 3, la 07 februarie 2023 - 01:12, a spus:

Linia de metrou M3 este inchisa in partea de nord pentru renovare. Pentru a substitui metroul, circula un autobuz numit tot M3...


Da, asta m-a impresionat si pe mine, cat de repede veneau autobuzele ce inlocuiau metroul. Ce nu ma mai impresioneaza deloc, e faptul ca daca tu scri asta inseamna ca nu au terminat nici pana azi si deja au trecut ani de zile de cand se intampla asta. (2018)
0

#426 Useril este offline   Fantoma Tramvaiului 3 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 943
  • Inregistrat: 06 iulie 14
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timișoara

Postat 07 februarie 2023 - 13:07

Intr-adevar stiu ca de ceva timp se tot lucreaza. Dar presupun ca e normal sa dureze atat, ca si in alte orase din vest unde se refac statii si linii de metrou dureaza mult. La Paris de exemplu au scris pe site la "STPT-ul lor" despre renovarea catorva statii, iar una din ele numai ce au terminat-o, si au inceput-o in 2018. De bine de rau, la Budapesta au avut trei segmente, cel de sud-est, cel central si cel de nord, si acum sunt la cel final, cel de nord
0

#427 Useril este offline   Gygyman6 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 3082
  • Inregistrat: 07 ianuarie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 15 aprilie 2023 - 01:09



Un clip destul de interesant.
1

#428 Useril este offline   Fantoma Tramvaiului 3 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 943
  • Inregistrat: 06 iulie 14
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timișoara

Postat 10 martie 2024 - 02:37

Szeged, 09.03.2024

Fisier atasat  1710030932102.jpeg (2.31MB)
Number of downloads: 13Fisier atasat  1710030950716.jpeg (2.28MB)
Number of downloads: 12Fisier atasat  1710030960632.jpeg (1.77MB)
Number of downloads: 10
2

Arata acest topic


  • (22 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 20
  • 21
  • 22
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

2 useri citesc topicul
0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi