STP Timișoara Forum: episodul 6: validarea obligatorie - STP Timișoara Forum

Salt la continut

In cazul in care doriti obtinerea unui raspuns oficial la o plangere in legatura cu sistemul de taxare, aceasta se poate obtine doar depunand o reclamatie la registratura regiei. Raspunsurile primite pe forum exprima parerea membrilor acestuia.
  • (8 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • Ultima »

episodul 6: validarea obligatorie

#61 Useril este offline   elenatorok 

  • Membru începător
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 13
  • Inregistrat: 17 ianuarie 09

Postat 17 aprilie 2009 - 12:28

Vezi postareanad, la 14 Apr 2009, 21:41, a spus:

Nu cred................


M-am nascut in '51, asta pentru domnul care nu ma crede.

Vezi postareanad, la 13 Apr 2009, 18:22, a spus:

Dupa cele citite pe forum deduc ca majoritatea celor care nu vor sa valideze in sistemul actual sunt nascuti dupa 1975/76 cand pe linia 3 s-a introdus pentru prima oara sistemul de autotaxare si atunci oameni erau reticenti la sistemu de taxare, vroiau sa cumperebilete de la taxator, nu erau obisnuiti sa-si cumpere bilete de la chiosc im mod anticipat


Comparatia am facut-o cu abonamentele care au fost pana acum (varianta exceptionala), si nu m-am referit la perioada cand cumparam bilete la urcarea in mijloacele de transport in comun.
Dupa parerea mea asta nu are nici o legatura cu anul nasterii, dar cunosc intr-adevar toate variantele. Le-am trait.
0

#62 Useril este offline   Ciup 

  • Membru onorific
  • Grup: Membru onorific
  • Postari: 262
  • Inregistrat: 19 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Sys Admin, IT

Postat 17 aprilie 2009 - 23:49

Vezi postareaFlorin.B RATT, la 15 Apr 2009, 00:00, a spus:

Nu e nicio limita pentru numarul de calatorii efectuate cu un abonament, deci, validezi cand urci in vehicul.

Da dar validatoarele au setat un capat de linie virtual oricum si dupa ce trece de statia aia este posibila inca o validare .m observat asta pe 40 , de exemplu eu il iau de la posta mare si cobor la Pomiculturii deci fac bucla de inconjur a zonei I.Ionescu D.Brad , normal as putea sa cobor la Kapa si sa merg o statie pe jos da nu prea face nimeni asa si in acest caz capatul este la capatul lui Borzesti vis-a-vis de statia lui E1 , deci de acolo se poate valida inca odata.Dar am urmatoarea intrebare: Daca vine un control ii arati bonul deocamdata zice OK dar da-mi putin cardul , il trece pe validator si vede ca se valideaza te amendeaza fac pariu si nu o sa creada varianta citata jos:

Vezi postareamarius, la 14 Apr 2009, 23:56, a spus:

Daca ma plimb 2 tururi cu un tramvai sau autobuz, trebuie sa validez de 2 ori abonamentul? Autobuzele nu au "bucle" si poti sa ramai in ele deci nu vad de ce ar trebui sa validez de doua ori sau de ce nu as putea folosi scuza asta tot timpul. "Ma scuzati, ma plictisesc si ma plimb de 2 ore cu autobuzul, am validat numai cand am urcat in el"

0

#63 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 18 aprilie 2009 - 08:56

Vezi postareaAnella, la 15 Apr 2009, 00:03, a spus:

Ce nu crezi ? Ca nu-i place sa valideze sau ca e nascuta inainte de `75 ? :coolspeak:
Si eu sunt nascuta inainte de `75 si pot sa-ti spun cu mana pe inima, ca nu-mi place sa validez de fiecare data cand urc in mijloacele de transport ! Motivul : la noi nu se poate circula in conditii CIVILIZATE ! Toata lumea se inghesuie, ptr. ca aceste mijloace de transport nu circula bine ! De ex. in azi-dimineata am stat 25 min. pana a venit tramvaiul 10 ! Pe tabel zice ca intre orele 7:00 - 8:00 intervalul e de 14-18 min. :clap2: ... si inca acum e binisor , ca elevii sunt in vacanta...



Ceea ce ne-ai povestit tu, este cu totul altceva, decat, faza doamnei cu "validarea e oboseala, si nervi". Ete scart! Ce obositor e sa treceti cardul in fata validatorului... Noi astia din afara RATT, primaria nu credem ce munca este depusa cu adevarat, si dece este nevoie de statistici, si lista. Da sigur soferu arunca o privire.... Nare ce face, nu? Oricum multi comenteaza ca nu conduc cum trebe. Dar vad ca tot timpil se gaseste vre-un motiv pentru a fi scoase aceste validari obligatorii...

Dar am mai tot vorbit, dar nu am vazut nici o eactie! Hai sa facem accea intalnire, cand avem toti liber, si sa mergem o tura prin oras, in 2 tabere: cei care urasc validarea, si cei care fac acest lucru fara nici o problema. Ce ziceti? Si chiar ar fi buna si explicativa aceats aintalnire, pentru ambele parti! Si apoi la un suc ,o cafea discutam problemele, si de ce este nevoie pentru validare, cu propriile pareri. Asa am vedea si noi ce este asa o matre oboseala validarea...

Ar mai fi un caz, si care se pentrece in proportii de 75%, si anume. Nervi, sservici, scoala, probleme. Urc in vehicol, si nu mi se valideaza cardul din prima, sau mai e cineva care nu este obisnuit. Imediat sar cu gura ca RATT e jalnic, dacu ciocanul in calatori, si ca nu le pasa. Pentru ei au facut acest sistem, sau pentru noi? Chiar daca multi nu apreciaza!


P.S Scuze Anella, mesajul nu te are in centru, numai am folosit citatul tau, ca si deschidere! :( :crazy:
0

#64 Useril este offline   AMD 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 303
  • Inregistrat: 14 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:TM
  • Interese:fan AMD,PC-uri, masini...

Postat 19 aprilie 2009 - 10:47

asta cu "vocea poporului" care cere eliminarea validarii e deja democratie prost inteleasa. se impune validarea, validezi sau mergi pe jos.
sper sa nu se renunte la validare la presiunea calatorilor "nemultumiti" :beer2:
0

#65 Useril este offline   Anella 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 87
  • Inregistrat: 12 februarie 09
  • Sexul:feminin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:calatoriile, fotografia, desenul, muzica...

Postat 19 aprilie 2009 - 21:41

Hopa ! Transportul in comun, pentru cine este facut ?
Daca toata lumea merge pe jos, ce mai castiga RATT-ul ? Din ce se dezvolta ? Din ce traieste ?
Adicatelea , toate administratiile locale militeaza ptr. folosirea transportului in comun, dar se gasesc sa aiba unele cerinte cel putin absurde - ca cel cu validarea obligatorie ptr. varianta abonament general !
Tu, democratie intelegi ca pretentiile sa vina numai dintr-o singura directie ? :beer2:
M-am uitat putin mai devreme pe unul dintre sondaje, din care reiese clar ca cel mai folosit mijloc de transport este TRAMVAIUL. Concluzia: trebuie dezvoltata aceasta infrastructura ! NU ?
0

#66 Useril este offline   Chagall 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10283
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:nespecificat

Postat 19 aprilie 2009 - 21:46

Vezi postareaAnella, la 19 Apr 2009, 22:41, a spus:

[...]
M-am uitat putin mai devreme pe unul dintre sondaje, din care reiese clar ca cel mai folosit mijloc de transport este TRAMVAIUL. Concluzia: trebuie dezvoltata aceasta infrastructura ! NU ?

Chiar s-a investit in infrastructura destul de serios in ultimii ani, avem pe departe cea mai buna infrastructura din tara. :beer2:
0

#67 Useril este offline   dAImon 

  • Membru activ
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 3886
  • Inregistrat: 25 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 20 aprilie 2009 - 02:23

Vezi postareaAMD, la 19 Apr 2009, 11:47, a spus:

asta cu "vocea poporului" care cere eliminarea validarii e deja democratie prost inteleasa.
Problema, uneori, este că anumite decizii nu pot fi luate în cunoştinţă de cauză de către poporul neinformat, şi atunci acestea sunt luate peste capul lui. Spre exemplu, dacă făceai un sondaj de opinie în 2006, răspunsul general ar fi fost că "nu vrem în Uniunea Europeană". Însă, acum, ca membri, accesăm fonduri enorme şi ne bucurăm din plin de avantaje, trăgând speranţa că într-o zi vom fi suficient de dezvoltaţi pentru a-i ajuta noi, pe alţii, la rândul nostru. Nu poţi critica un sistem complex fără să fi rulat cu el un timp destul de îndelungat (6 luni? 1 an?). Cam aşa şi cu validarea; e investiţia RATT şi a Primăriei, critica trebuie să vină abia după o vreme în care am avut timp să comparăm lucrurile. Să vedem "la cald" avantajele ŞI dezavantajele.

Vezi postareaAnella, la 19 Apr 2009, 22:41, a spus:

Daca toata lumea merge pe jos, ce mai castiga RATT-ul ? Din ce se dezvolta ? Din ce traieste ?
Sincer, e problema lor; dacă vor observa că, din cauza ticketingului, scade numărul de vânzări la abonamente, probabil vor fi apărea semne de întrebare.

Vezi postareaAnella, la 19 Apr 2009, 22:41, a spus:

Adicatelea , toate administratiile locale militeaza ptr. folosirea transportului in comun, dar se gasesc sa aiba unele cerinte cel putin absurde - ca cel cu validarea obligatorie ptr. varianta abonament general !
Nu sunt absurde. Dacă am trăi într-o ţară ca Germania, spre exemplu, unde fondurile locale permit ca anumite linii să aibă N garnituri pe traseu pentru a scoate timpi de aşteptare în staţie de 4 minute, ar fi minunat. În România, din păcate, trebuie să optimizăm, să tragem de resursele limitate avute, şi aici statistica oferită de validări ajută.

Cred că Primăria, dacă ar avea banii necesari, mâine ar trâmbiţa pe toate posturile eliminarea validării obligatorii, pentru a obţine capital electoral. Dar nu-i are pentru a susţine regia, şi-aşa se zgârcesc la amărâtele de decontări pentru studenţi, elevi, pensionari, etc.

Vezi postareaAnella, la 19 Apr 2009, 22:41, a spus:

Tu, democratie intelegi ca pretentiile sa vina numai dintr-o singura directie ? :beer2:
Cam asta e: dacă pretenţiile călătorului cer să nu valideze, nu foloseşte transportul în comun. Pretenţiile regiei sunt justificate de investiţiile făcute, acum este timpul pentru călători să şi le reconsidere pe ale lor. Cum spuneam, dacă ar exista fonduri, probabil nu am vedea vreo obligativitate de validare. Prin urmare, singura posibilitate ca validarea să dispară ar fi scăderea drastică a încasărilor, datorată faptului că mulţi călători au găsit o alternativă de transport.

Vezi postareaAnella, la 19 Apr 2009, 22:41, a spus:

M-am uitat putin mai devreme pe unul dintre sondaje, din care reiese clar ca cel mai folosit mijloc de transport este TRAMVAIUL. Concluzia: trebuie dezvoltata aceasta infrastructura ! NU ?
Explică, am senzaţia că nu "dezvoltată" este cuvântul ce-l căutai. Sau n-ai dus gândul până la capăt.
0

#68 Useril este offline   AMD 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 303
  • Inregistrat: 14 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:TM
  • Interese:fan AMD,PC-uri, masini...

Postat 20 aprilie 2009 - 09:58

daimon are mare dreptate in ceace scrie.
noua ne-a ramas in subconstient ideea comunista ca toate intreprinderile se afla in puterea poporului. de aici si ideea ca RATT-ul e in slujba poporului si chiar ar trebui sa-l transporte pe acesta gratuit. RATT nu are voie sa ia decizii propri ci trebuie sa asculte "vocea poporului". de multe ori am auzit expresia: "dupa ce ca am asteptat 10 minute in statie, astia mai au pretentia sa si perforez!".
pe aeroport , de exemplu, nimeni nu comenteaza cand trebuie sa se descalte, sau sa-si goleasca buzunarele, ori sa-si dea jos cureaua de la pantaloni, daca vor sa ajunga mai repede unde au treaba, dar vin sa propuna desfintarea unui sistem modern abia pus in functiune de cateva luni.

Aceasta postare a fost editata de AMD: 20 aprilie 2009 - 10:02

0

#69 Useril este offline   Anella 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 87
  • Inregistrat: 12 februarie 09
  • Sexul:feminin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:calatoriile, fotografia, desenul, muzica...

Postat 20 aprilie 2009 - 10:44

Deci : Primaria din ce bani finanteaza serviciile publice ??? Nu din banii populatiei ??? Adica din MULTELE taxe si impozite adunate de la populatie ? Si ei isi permit sa foloseasca acesti bani dupa bunul lor plac ? "Poporul" nu are nici un cuvant ? Eu nu ziceam sa folosim transportul in comun, GRATIS ! Si nici nu vad cine ce are de castigat daca eu cu abonamentul general, validez au ba ! Daca, sa zicem, e valabila si OBLIGATORIE treaba cu validatul - si ptr. ab. general, ptr. o perioada de 6 luni, max. 1 an, ptr. a avea o statistica despre gradul de utilizare a mijloacelor de transport, si in functie de treba asta sa se lucreze la dezvoltarea segmentelor celor mai utilizate - foarte OK...
AMD : noua ne-a ramas in subconstient ideea comunista ca toate intreprinderile se afla in puterea poporului. de aici si ideea ca RATT-ul e in slujba poporului si chiar ar trebui sa-l transporte pe acesta gratuit" - nu a zis nimeni ca nu vrea sa plateasca serviciile RATT !
dAImon"Cred că Primăria, dacă ar avea banii necesari, mâine ar trâmbiţa pe toate posturile eliminarea validării obligatorii, pentru a obţine capital electoral." Dragule, ce castiga Primaria din treaba asta? Poate doar comisionul din cumpararea validatoarelor...
AMD - pe aeroport , de exemplu, nimeni nu comenteaza cand trebuie sa se descalte, sau sa-si goleasca buzunarele, ori sa-si dea jos cureaua de la pantaloni, - poate trebuie sa sti ca astea sunt masuri de securitate, nu se fac doar ca asa vrea directorul aeroportului, sa vada cati oameni poarta curea de piele...
dAImon : CITAT(Anella @ 19 Apr 2009, 22:41 )
Daca toata lumea merge pe jos, ce mai castiga RATT-ul ? Din ce se dezvolta ? Din ce traieste ?
Sincer, e problema lor; dacă vor observa că, din cauza ticketingului, scade numărul de vânzări la abonamente, probabil vor fi apărea semne de întrebare.
Din cate stiu RATT nu este o firma privata care sa-si permita sa faca ce vrea....sau sa nu-i pese daca pierde sau castiga bani ! Sau ... fiind platiti din fondurile Primariei, nu le pasa ce se intampla, ca pe vremuri, daca erai angajat ori aveai de lucru ori nu, salariul venea ! Stiu un tip care a lucrat la RATT si nu facea nimic toata ziua, dar salarul ii venea. Asta pana in momentul in care cineva s-a saturat de "seviciile" lui si i-a desfiintat postul. Acum omul se pensioneaza ptr. ca nu-i comvine sa miste si el un deget... Si asta e doar un exemplu pe care-l stiu, dar sunt sigura ca nu e singurul...
0

#70 Useril este offline   AMD 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 303
  • Inregistrat: 14 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:TM
  • Interese:fan AMD,PC-uri, masini...

Postat 20 aprilie 2009 - 11:00

Vezi postareaAnella, la 20 Apr 2009, 11:44, a spus:

poate trebuie sa sti ca astea sunt masuri de securitate, nu se fac doar ca asa vrea directorul aeroportului, sa vada cati oameni poarta curea de piele...


nu conteaza pentru ce sunt masurile, ele deranjeaza dar nimeni nu comenteaza. te-ai gandit ca poate si RATT vrea sa validezi din masuri de securitate? vede cati calatori s-au inghesuit in vehicul si ia masuri de suplimentare a acestora in asa fel incat tu sa calatoresti mai lejer, deci in siguranta.

angajatii nu sunt paltiti din fondurile primariei. primaria deconteaza gratuitatile si reducerile (cand o face). daca ai sti ce putini bani vin de la primarie poate ai comenta mai putin pe tema asta. eliminand obligativitatea validarii vor da bani cat vor ei (ma refer aici la primarie) in loc sa plateasca suma exacta datorata campaniei electorale (gratuitati, reduceri)

Aceasta postare a fost editata de AMD: 20 aprilie 2009 - 11:02

0

#71 Useril este offline   THE JON 

  • Membru începător
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 7
  • Inregistrat: 21 martie 09

Postat 20 aprilie 2009 - 11:19

eu am observat o schimbare la 1 linie de tramvai datorita carcotasilor ce nu valideaza,in ca tramvaiul sa aibe 2 vagoane "linia 1" are un vagon(in orele si zilele de varf) , oare de ce? :beer2:
0

#72 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29754
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 20 aprilie 2009 - 11:44

Acesta este scopul si denumirea sistemului: "Sistem de eficientizare...."
E normal ca statisticile create de sistem sa fie folosite in acest scop. Sunt putini calatori pe o linie? Se reduce numarul de vehicule, suplimentandu-se alta linie, in functie de incarcare. :beer2:
0

#73 Useril este offline   Anella 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 87
  • Inregistrat: 12 februarie 09
  • Sexul:feminin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:calatoriile, fotografia, desenul, muzica...

Postat 20 aprilie 2009 - 12:08

Da AMD, ai niste argumente BETON ! Bravos ! "nu conteaza pentru ce sunt masurile, ele deranjeaza dar nimeni nu comenteaza. te-ai gandit ca poate si RATT vrea sa validezi din masuri de securitate"

Florin.B RATT : de cand tot plang ca in "10" (si nu cred ca e singurul... ) se circula in sistem "urca cine poate" si nu se face nimic... Am observat ca si in "18" e nebunie (eu prefer sa merg o statie pe jos - de la Torontalului pana la Ciocanu... )! Statisticile de pana acum nu au dat rezultatul asta ?
De ce validam cardul ? Sa se vada ca aici e nevoie de spatiu mai mult, cel putin in orele de varf ! Dar cui ii pasa ... :beer2:

... si mai zic inca odata: NU am nimic impotriva validatului,este chiar elegant sa ai un card de plastic, micut/frumos !

Din statistica RATT s-a tras cumva concluzia ca cei care de obicei circula cu abonament, sunt calatorii fraudulosi ? :ok:

Aceasta postare a fost editata de Florin.B RATT: 20 aprilie 2009 - 17:13

0

#74 Useril este offline   AMD 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 303
  • Inregistrat: 14 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:TM
  • Interese:fan AMD,PC-uri, masini...

Postat 20 aprilie 2009 - 15:08

Vezi postareaAnella, la 20 Apr 2009, 13:08, a spus:

Da AMD, ai niste argumente BETON ! Bravos ! "nu conteaza pentru ce sunt masurile, ele deranjeaza dar nimeni nu comenteaza. te-ai gandit ca poate si RATT vrea sa validezi din masuri de securitate"


de ce nu ma citezi complet si alegi doar franturi din postul meu? :beer2: am spus ca poate doreste RATT ca tu sa circuli in siguranta, ca va plangeati pe forum ca va inghesuie indivizi libidinosi prin vagoanele supraincarcate de pe linia 10. in siguranta inseamna sa nu te inghesuie nimeni care vrea sa te pipaie, sa-ti taie geanta, sa iti ia portofelul, etc. e greu de inteles ce scriu? :ok:

Aceasta postare a fost editata de Florin.B RATT: 20 aprilie 2009 - 17:14

0

#75 Useril este offline   dAImon 

  • Membru activ
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 3886
  • Inregistrat: 25 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 20 aprilie 2009 - 17:10

Eu v-as sugera amandurora sa lasati epitetele :beer2:

@AMD >> Noi riscam sa intram intr-un razboi care nu este al nostru. Sa lasam RATT si biroul lor de relatii cu clientii sa rezolve plangerile. Eu sunt ok sa validez, probabil majoritatea de pe-aici nu au probleme cu asta. Dar asta nu inseamna ca nu as prefera sa NU fiu nevoit sa o fac, daca lucrurile ar merge mai bine (vezi exemplul de mai sus cu transportul din alte tari). Cred ca tot ce era argument PRO sau CONTRA s-a spus, fiecare reactioneaza in consecinta. Nu putem pretinde ca toti care scriu aici sa fie PRO.

@Anella >> Sunt convins ca omul din exemplul tau nu este singular, cred ca fiecare companie, fie ea privata sau finantat de stat are astfel de lipitori. La fel, desi amintesc argumentele PRO cand e cazul, le inteleg perfect si pe cele contra. Degeaba sunt facute statistici daca ele nu sunt folosite. Degeaba stim de cate ori calatoresc pensionarii daca Primaria nu va deconta banii pentru ei. Degeaba stim ca este nevoie de mai multe garnituri pe traseu daca ele sunt ba la RK ba accidentate ba nu sunt vatmani.

De asta : let's take a break, argumentele s-au cam spus, sa vedem pe termen lung cum stau lucrurile.
0

#76 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29754
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 20 aprilie 2009 - 17:16

Vezi postareadAImon, la 20 Apr 2009, 18:10, a spus:

Eu v-as sugera amandurora sa lasati epitetele :beer2:


Am mai moderat putin posturile de mai sus. Sper sa nu fie nevoie de o interventie mai dura. :ok:
0

#77 Useril este offline   Anella 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 87
  • Inregistrat: 12 februarie 09
  • Sexul:feminin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:calatoriile, fotografia, desenul, muzica...

Postat 20 aprilie 2009 - 19:09

Vezi postareaFlorin.B RATT, la 20 Apr 2009, 18:16, a spus:

Am mai moderat putin posturile de mai sus. Sper sa nu fie nevoie de o interventie mai dura. :beer2:


Nu vad ce era de moderat in mesajul meu... dar daca zici tu ca era cazul... adevarul deranjeaza cumva ?
0

#78 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29754
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 20 aprilie 2009 - 19:14

Regulamentul interzice atacul la persoana. :beer2: Am sters doar adresarea ta nepoliticoasa la modul de gandire al altui membru (la fel si in cazul lui), in rest, dupa cum vezi (sau nu ai citit?) nu am sters nimic. Te rog nu te lua si de mine fara motiv, voi fi astfel nevoit sa impart sanctiuni.
0

#79 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 21 aprilie 2009 - 09:45

Vezi postareaAnella, la 20 Apr 2009, 13:08, a spus:

Florin.B RATT : de cand tot plang ca in "10" (si nu cred ca e singurul... ) se circula in sistem "urca cine poate" si nu se face nimic... Am observat ca si in "18" e nebunie (eu prefer sa merg o statie pe jos - de la Torontalului pana la Ciocanu... )! Statisticile de pana acum nu au dat rezultatul asta ?
De ce validam cardul ? Sa se vada ca aici e nevoie de spatiu mai mult, cel putin in orele de varf ! Dar cui ii pasa ... <_<


Explica-mi si mie din ce sa faca statistici, daca nimeni nu vrea sa valideze? ZI si mie! Vezi cum te ontrazici singura? Zici ca nu validezi, ca-i o porcarie, iar apoi sari cugura ca nu se face nimic! Vorba aia: "Dupa fapta, si rasplata"


Si aici nu esti singura! -_-
0

#80 Useril este offline   Anella 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 87
  • Inregistrat: 12 februarie 09
  • Sexul:feminin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:calatoriile, fotografia, desenul, muzica...

Postat 21 aprilie 2009 - 11:19

Vezi postareacseh_17, la 21 Apr 2009, 10:45, a spus:

Explica-mi si mie din ce sa faca statistici, daca nimeni nu vrea sa valideze? ZI si mie! Vezi cum te ontrazici singura? Zici ca nu validezi, ca-i o porcarie, iar apoi sari cugura ca nu se face nimic! Vorba aia: "Dupa fapta, si rasplata"

Si aici nu esti singura! <_<



Ai citit si partea asta ?

Anella Postat Ieri, 13:08 ... si mai zic inca odata: NU am nimic impotriva validatului,este chiar elegant sa ai un card de plastic, micut/frumos !


AMD Postat Ieri, 16:08
CITAT(Anella @ 20 Apr 2009, 13:08 )
Da AMD, ai niste argumente BETON ! Bravos ! "nu conteaza pentru ce sunt masurile, ele deranjeaza dar nimeni nu comenteaza. te-ai gandit ca poate si RATT vrea sa validezi din masuri de securitate"
de ce nu ma citezi complet si alegi doar franturi din postul meu? am spus ca poate doreste RATT ca tu sa circuli in siguranta, ca va plangeati pe forum ca va inghesuie indivizi libidinosi prin vagoanele supraincarcate de pe linia 10. in siguranta inseamna sa nu te inghesuie nimeni care vrea sa te pipaie, sa-ti taie geanta, sa iti ia portofelul, etc. e greu de inteles ce scriu?


... sa te citez complet...
In urma carui sondaj s-a schimbat ceva ? De 3 luni se merge cu validarea si eu nu am vazut nici o schimbare ! Aceeasi inghesuiala ! Si normal ca eu ma tot leg de tramvaiul "10", ca circul cu el...
Daca vreti sa scriu mai mare ca NU am nimic impotriva validarii, OK ! Dar poate imi iau BAN de la Florin... Voi cititi numai ce vreti, din ce scriu... Eu vreau sa vad si rezultate ! Stiu ca nu se pot schimba prea multe in timp scurt, dar chiar NIMIC ???
.. si cseh_17, asta vreau sa vad si eu : "Dupa fapta, si rasplata" ! Adica, eu ( si nu numai !)sunt corecta, imi iau card/abonament - validez, nu circul fraudulos, si RASPLATA ??? o sa vina joi mai la vara! Cei care circula cu carduri sunt calatorii CORECTI ! Problema e la cei care circula cu bilete... daca eu validez si mai urca 5 dupa mine care nu au bilet... ce am rezolvat ?
Sunt suficienti oameni fara loc de munca, de ce nu sunt solicitati mai multi controlori ? Cu cat mai multe amenzi, cu atat vin mai multi bani la RATT, din care sa poata sa plateasca controlorii, mai multe incasari ptr. bilete/abonamente, ca se mai satura si oamenii sa plateasca amenzile...
0

Arata acest topic


  • (8 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • Ultima »

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi