STP Timișoara Forum: Noutati - STP Timișoara Forum

Salt la continut

In cazul in care doriti obtinerea unui raspuns oficial la o plangere in legatura cu sistemul de taxare, aceasta se poate obtine doar depunand o reclamatie la registratura regiei. Raspunsurile primite pe forum exprima parerea membrilor acestuia.
  • (16 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 12
  • 13
  • 14
  • 15
  • 16

Noutati

#261 Useril este offline   Buraddo23 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 71
  • Inregistrat: 24 august 17

Postat 22 august 2019 - 16:49

Biletele din aplicația 24pay și chitanțele plătite cu cardul sunt valabile o oră? Ultima dată când le-am folosit se specifica clar "valabil o singură călătorie" deși biletele, SMS și mobilpay erau deja de 1 oră.

Aceasta postare a fost editata de Buraddo23: 07 septembrie 2019 - 16:22

0

#262 Useril este offline   dAImon 

  • Membru activ
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 3882
  • Inregistrat: 25 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 22 august 2019 - 19:34

Nu sunt 100% sigur, dar mie parca pe chitanta data de POS imi scria ca e valabila o ora.
Oricum, chiar daca textul din aplicatie sau de pe hirtie este gresit, regulile anuntate oficial de STPT (de ex. pe pagina proprie) sunt cele care au prioritate. In anuntul de pe pagina de start STPT se spune despre "biletul cu o singura calatorie", nefacindu-se vreo diferentiere in functie de modalitatea achizionarii. Nici hotarirea de consiliu local, care intemeiaza aceasta schimbare, nu face vreo diferentiere.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: 2019-08-22 20_32_28-Home STPT.png

0

#263 Useril este offline   Bodo 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 323
  • Inregistrat: 24 ianuarie 16
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timișoara

Postat 22 august 2019 - 21:57

Am sunat eu într-o zi, când am observat că pe chitanța de la POS scrie că e valabil o călătorie și mi s-a spus că da, e valabil 60 de minute de la ora înscrisă pe chitanță.

Sent from my Pixel 2 XL using Tapatalk
0

#264 Useril este offline   ioji 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 44
  • Inregistrat: 12 iulie 17

Postat 06 septembrie 2019 - 16:20

Eu nu am inteles, pe mobilPay Wallet am cumparat bilet dar la cumparare trebuie sa aleg linia, tramvai B2 in cazul meu. Pe sms-ul primit imi scrie doar valabilitatea biletului, 1 ora. In aplicatie spre deosebire de sms, se specifica si tramvaiul. Pot sa circul in acel interval de o ora cu 2 sau mai multe mijloace de transport sau sunt limitat la acel tramvai? Ar fi absurd dar aplicatiile si modul de folosire sunt foarte ambigue. Prin sms pe unde am citit, poti cumpara bilet trimitand un sms la numarul respectiv dar nu specifica ce sa contina acel sms. Sincer, cine se ocupa de aceste noutati? Daca le vrea implementate, sa dea si explicatiile necesare. In fine, stie cineva sa ma lamureasca la intrebarea privitoare la aplicatia mobilPay? Multumesc.
0

#265 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 06 septembrie 2019 - 20:16

Dupa noile reguli:

Citeaza

Incepând cu data de 03.07.2019, biletul de călătorie valabil pe un singur mijloc de transport în comun va fi înlocuit cu biletul unic, care va avea valabilitatea de 60 de minute, conform HCL 324/14.06.2019. Prețul biletului rămâne neschimbat, călătorii putând să folosească titlul de călătorie pe mai multe linii de transport în comun, în intervalul celor 60 de minute.


...si eu zic ca se aplica tuturor biletelor, indiferent de metoda de achizitionare a acestora.
1

#266 Useril este offline   ioji 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 44
  • Inregistrat: 12 iulie 17

Postat 07 septembrie 2019 - 15:20

Multumesc pentru raspuns. Ar trebui totusi sa faca un update la aplicatie si sa scoata alegerea mijlocului de transport. E confuz asa, eu am circulat dar cu o mica neliniste, oare stiu si controlorii noua regula?
0

#267 Useril este offline   Bodo 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 323
  • Inregistrat: 24 ianuarie 16
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timișoara

Postat 07 septembrie 2019 - 16:17

Daca așa arată un afiș oficial STPT în anul 2019, eu nu mai zic nimic. Plus acele traduceri care sunt toate diferite. Imagine postata

Sent from my Pixel 2 XL using Tapatalk
2

#268 Useril este offline   dan.s 

  • Membru onorific
  • Grup: Membru onorific
  • Postari: 4388
  • Inregistrat: 11 septembrie 15
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Everywhere

Postat 07 septembrie 2019 - 16:45

Pe langa aspect, lipsesc fix limbile vecinilor nostri, respectiv sarba si maghiara, mai importante zic eu decat franceza si engleza, dat fiind numarul de turisti in TM din aceste 2 tari.
1

#269 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 07 septembrie 2019 - 16:59

Nu cu mult timp inainte, colegii ma solicitau cand aveau chestii din astea de realizat... Daca s-au tiparit acele autocolante de mari dimensiuni lipite pe vehicule cu ocazia celor 150 de ani de activitate, nu ma mai mira nimic ce mai apare lipit pe undeva. -_- Intentia e buna, practica ne omoara.
4

#270 Useril este offline   Bodo 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 323
  • Inregistrat: 24 ianuarie 16
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timișoara

Postat 07 septembrie 2019 - 20:13

Cam așa văd eu un afiș cat de cat decent. (E cam descentrat că l-am făcut în 5 minute de pe telefon) Imagine postata

Sent from my Pixel 2 XL using Tapatalk
7

#271 Useril este offline   GPS 

  • Membru Senior**
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 821
  • Inregistrat: 25 iulie 17
  • Sexul:masculin
  • Locatia:București

Postat 07 septembrie 2019 - 20:29

:clap2:
Foarte frumos.
0

#272 Guest_cipidulau_*

  • Grup: Guests

Postat 17 septembrie 2019 - 18:31

Am si eu o intrebare legata de valabilitate, si la portofelul electronic se aplica cele 60 de minute si daca da, cum dovedim ora de validare initiala? Multumesc!

#273 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 17 septembrie 2019 - 19:00

Controlorii blocheaza validatoarele in mod control si pot vedea pe ecranul acestora (apropiind cardul tau) informatii exacte despre validarea ce ai facut-o. Deci da, se aplica si acestor titluri de calatorie aceasta regula, asa cum am citat mai sus din regulament. E "bilet unic", indiferent cum a fost platit.
0

#274 Useril este offline   denisa.d. 

  • Membru Senior**
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 610
  • Inregistrat: 26 februarie 14
  • Sexul:feminin
  • Locatia:Timisoara, Romania

Postat 18 septembrie 2019 - 21:46

Eu am o nedumerire: astazi am prins control pe un tramvai. La statia anterioara controlului a urcat un domn, si-a validat cardul - a "piuit" corect, nu a eroare - si s-a asezat langa mine langa validator. In momentul cand angajatul STPT i-a luat cardul sa-l verifice la aparat, i-a aparut pe ecran "Nu a validat! / Nu ati validat". I-a fost dat cardul inapoi si nu l-a intrebat de sanatate. Intrebarea mea este...de ce? Sa validezi corect cardul si la control apare ca nu a fost validat.
0

#275 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 18 septembrie 2019 - 22:07

Sunt prea multe variabile si chiar nu pot sa stiu ce s-a intamplat si de ce aparea ca nevalidat.
0

#276 Useril este offline   ioji 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 44
  • Inregistrat: 12 iulie 17

Postat 19 septembrie 2019 - 13:28

Vezi postareacipidulau, la 17 septembrie 2019 - 18:31, a spus:

Am si eu o intrebare legata de valabilitate, si la portofelul electronic se aplica cele 60 de minute si daca da, cum dovedim ora de validare initiala? Multumesc!


Mie la plata cu portofelul electronic mi-a venit SMS in care erau trecute datele:

Imagine atasata: Screenshot_20190918_201849_com.android.mms.jpg
0

#277 Useril este offline   IlieB 

  • Membru Senior*
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 722
  • Inregistrat: 06 iulie 15
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Masini, Excursii, Istorie

Postat 19 septembrie 2019 - 14:46

Confirm.
0

#278 Guest_cipidulau_*

  • Grup: Guests

Postat 19 septembrie 2019 - 16:18

Vezi postareaioji, la 19 septembrie 2019 - 13:28, a spus:

Mie la plata cu portofelul electronic mi-a venit SMS in care erau trecute datele:

Atasament Screenshot_20190918_201849_com.android.mms.jpg


Nu vad legatura intre portofelul electronic si sms; portofelul electronic il incarci pe cardul RATT/STPT cu o suma pe care o doresti. Cum poti primi sms ca nu este dat nr de telefon cand soliciti cardul sau cand incarci (cel putin pt cele vechi, galbene)?

#279 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 19 septembrie 2019 - 16:18

Eu am mers in urma cu vreo luna, chiar mai putin, cu portofelul electronic pe E7 si n-am primit nici un sms...


Da, corect ce spune cipidulau mai sus. Sunt in aceeasi situatie...
1

#280 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 19 septembrie 2019 - 22:41

A, nu! In cazul portofelului electronic al STPT nu ai cum sa primesti SMS de confrmare.
0

Arata acest topic


  • (16 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 12
  • 13
  • 14
  • 15
  • 16

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi