STP Timișoara Forum: Arad - STP Timișoara Forum

Salt la continut

  • (28 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 25
  • 26
  • 27
  • 28
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Arad jud. Arad

#521 Useril este offline   Andy 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 2495
  • Inregistrat: 29 iunie 10
  • Sexul:masculin
  • Locatia:zona metropolitană
  • Interese:Timișoara și zona metropolitană

Postat 15 octombrie 2021 - 20:35

Singurul cu afisaj verde pe cale l-am vazut. Seara se vede mai bine ca cele galbene?
0

#522 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 16 octombrie 2021 - 19:32

Urat tramvai. :( Ceva mai banal nici nu cred ca se putea proiecta.
0

#523 Useril este offline   timis2 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 657
  • Inregistrat: 20 octombrie 08

Postat 16 octombrie 2021 - 21:36

Păi tramvaiele aproape prin definiție sînt urîte.
Dar ăsta cu ce e mai urăt decît altele, chiar decît cele din Timisoara?

Putea să cumpere si Timisoara d-astea bine mersi.

Acuma desigur nu sînt cu cea mai mare autonomie ca alea turcesti.

Alea au autonomie 60km parca, deci ar putea ajunge chiar la Arad.
0

#524 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 17 octombrie 2021 - 09:30

Bun, nu ma lua acum cu autonomia, in stil Tion... :) Am spus ca e urat si atunci cand spui asa ceva, te referi de obicei la design, nu la tractiune, invertoare sau baterii. Nu imi place design-ul cabinei (restul oricum e doar o cutie, deci nu prea putem vorbi de prea mare lucru pe partea asta), parte care da personalitate unui tramvai. E, cum sa spun, depasit moral, batranesc, nu are elemente moderne mai deloc, dar bineinteles, fiind vorba de design, e doar parerea mea. De exemplu, eu pot spune ca Fiat Multipla, sau "Noul" Hyundai Bayon sunt urate cu spume, iar tu sa-mi spui ca sunt extraordinare, cele mai frumoase. Modelul turcesc al celor de la Bozankaya, imi place mai mult, e mai modern (la partile terminale ma refer, cabina si partea din spate), cu elemente la zi ("semnatura" aceea LED), afisajul alb si nu in ultimul rand calitatea finisarii si realizarii acestor parti. Imperio l-as pozitiona ca design pe aceasi treapta cu Armonia (poate chiar e acelasi designer, nu stiu), iar Bozankaya pe o treapta mai sus, pe un podium virtual.
1

#525 Useril este offline   Pablo 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 2398
  • Inregistrat: 09 aprilie 20

Postat 17 octombrie 2021 - 12:05

Compensează prin paleta cromatică elegantă, simbolică pentru Arad, și, bineînțeles, culoarea roșie, încărcată la rându-i de simbolism. De departe cea frumoasă din toate contractele pe care le-a încheiat Astra. Mă bucur pentru ei.
0

#526 Useril este offline   SPECTR-2 

  • Membru senior*
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 1818
  • Inregistrat: 29 decembrie 18
  • Sexul:masculin
  • Locatia:București

Postat 18 octombrie 2021 - 05:46

Dintre Imperio și Autentic, cred că primul e mai urât din punct de vedere al schemelor de culoare deoarece a avut ghinionul unei combinații nefericite de clienți cu scheme de culoare nepotrivite/neinspirate și o delăsare a Astrei legată de design deopotrivă.

Să luăm pe rând fiecare oraș unde Astra livrează/a livrat tramvaie:
- Oradea (Imperio): primul oraș care a primit noul design, la acea vreme "personalizat, doar pentru ei". Cu aceste tramvaie, OTL a început implementarea acelei scheme unice roș-albastre pe vehiculele sale, preluată de pe stema orașului, schemă ce este criticată la tot pasul, și de care pot spune că este inoportună pentru un oraș de talia și ambiția Oradiei. O s-o spun k singură dată pentru toate tramvaiele cu design nou: designul are un vibe de sfârșit al anilor '90, destul de expirat, din punctul meu de vedere, comparativ cu ce mai e pe piață.
Tramvaiele orădene au o autonomie de câteva sute de metri pentru a nu rămâne blocate în intersecții, facilitate (cică) adăugată la solicitarea poliției locale când încă erau în producție.
Fisier atasat  MZ7_4969-1024x683.jpg (159.25K)
Number of downloads: 20

- Cluj (Imperio): schema de culoare este făcută într-o bătaie de joc greu de egalat. Observați că masca nu se potrivește din punct de vedere cromatic cu restul tramvaiului. Avem, de asemenea, și recenzii calitative de la clujeni: sunt foarte zgomotoase (unii spun că sunt chiar mai zgomotoase decât Tatrele), cu mult deasupra Swing-urilor la capitolul "Poluare fonică".
Fisier atasat  DSC_4901-1024x681__01.jpg (190.96K)
Number of downloads: 24

- Galați (Autentic): ca design, sunt tramvaiele mele favorite din gama Astra. Culoarea turcoaz aleasă oferă o notă de calm și se integrează foarte bine pe toată suprafața tramvaiului, în același timp fiind continuate eforturile pentru o schemă unitară. Sunt curios cum se vor comporta la traseu:
Fisier atasat  images.jpeg (11.66K)
Number of downloads: 21

- Arad (Imperio): aici tramvaiele sunt în acel "verde ca gardul" (vorba lui Florin), schema originală în care a fost lansat Imperio Eco. Pentru un oraș cu mulți copaci în zona amplasamentului liniilor de tramvai (cel puțin în zona centrală) nu e o alegere total neinspirată. Totuși, faptul că le-au comandat exact în culoarea și modul în care au venit din fabrică/erau pe stoc denotă o lipsă de inspirație din partea primăriei, care nu a personalizat modelul. De asemenea, e destul de inoportun și faptul că nu au modificat designul la a doua comandă, tramvaiele fiind livrate aici pe designul vechi, spre deosebire de celelalte orașe. Ce mai este aberant e că a doua comandă a venit tot pentru tramvaie verzi, în condițiile în care se vrea trecerea la o schemă unitară de culoare roșie cu alb...
Fisier atasat  MD4_1880-1-1024x682.jpg (179.63K)
Number of downloads: 16

- Arad (Autentic): se confirmă, astfel, trecerea completă a Autenticului pe designul nou, ceea ce e un lucru foarte bun. Cum a zis și Pablo: schemă bine implementată, destul de plăcută ochiului, dar care mie, personal, mi se pare ceva mai agresivă decât cea gălățeană. Ciudat mai e că se permite livrarea unui tramvai rulat, SH (prototipul Autenticului), într-un contract de tramvaie noi cu fonduri UE, s-ar putea ca acest aspect să le dea de furcă celor din administrația locală mai târziu:
Fisier atasat  4375144t2.jpg (327.02K)
Number of downloads: 19

- București: aici putem discuta doar pe randare, că tramvaiele vin abia la anul (teoretic, că nu știi niciodată cu Astra când îți vin tramvaiele). În calitate de cetățean al Bucureștiului, deci beneficiar indirect al acestei investiții, pot spune că designul este unul destul de nefericit și neinspirat. Înțeleg că pentru capitală Astra a vrut să încerce ceva nou, dar designul mi se pare și mai învechit decât cel ales pentru celelalte orașe. Negrul acela din varianta inițială a Astrei îmi amintește de prototipul BLF (401), iar cromatic pur și simplu nu te îmbie deloc.
Fisier atasat  Tram_B_20201007A-min-1024x683.png (1.1MB)
Number of downloads: 16
Varianta a doua, anunțată la semnarea contractului, e cu verde, în spiritul uniformizării schemei de culoare, ceea ce nu e rău. Aici aș avea de comentat asupra "mustății" de sub masca frontală (cromatic, mi se pare că nu are niciun sens verdele cu care au vopsit acea mustață), dar și legat de faptul că masca frontală (culoarea ei) nu a fost modificată în randare:
Fisier atasat  Tram_B_20201007A-min.jpg (1.28MB)
Number of downloads: 13

În concluzie, ca design, Astra se situează într-o zonă (sub)mediocră. Ar trebui făcute ceva îmbunătățiri și o personalizare mai în detaliu dacă vor să aibă contracte pe-afară.

Din punct de vedere tehnic, cu excepția Clujului nu prea am auzit alte recenzii negative, dar deja arată cam depășite. Soluția tehnică (la Imperio, cel puțin) trebuie adusă la zi: scaunele de deasupra boghiurilor nu au, fizic, spațiu să stai pe ele și nu ar fi trebuit să fie aprobate în nicio comisie tehnică de verificare a calității. De vină e boghiul de Combino Plus folosit, care reprezintă o platformă învechită. Bine ar fi să treacă pe platforma Avenio, care e mai ok și rezolvă această problemă.

Aș mai adăuga un aspect ciudat semnalat de @radub pe Tramclub:

Citeaza

Intrebari de 100 de puncte!

In cartea tehnica a tramvaiului Imperio initial, cel rosu, din 2011, la rampa maxima este trecut 6%.

Intr-un material de prezentare a tramvaiului Imperio in varianta Oradea, la rampa maxima este trecut 9%.

Puterea motoarelor este aceeasi la ambele variante, iar datele dinamice sunt usor in defavoarea variantei actuale.

Stie cineva in baza a ce a fost crescuta valoarea maxima a rampei la varianta actuala fata de cea initiala de la 6% la 9%? De asemenea, cand s-a intamplat asta, unde s-a inregistrat oficial si cum aceasta modificare? Astept raspunsuri pertinente, argumentate, eventual cu dovezi, nu dat cu parerea.

Practic, Astra ar fi crescut din pix (aparent, cel puțin) rampa tramvaielor. Ceea ce reprezintă o problemă majoră de siguranță tehnică. Și așa ajungem la un alt punct la care Astra ar trebui să lucreze: transparența. Deși au actualizat site-ul lor, nu anunță contractele câștigate, nu comunică proiectele în care e implicată, iar gama de produse nu e actualizată complet (lipsește Autenticul de Arad). Deci seriozitatea Astrei e dezamăgitor de mică legat de promovarea lor pe piață și în ochii publicului.
3

#527 Useril este offline   Pablo 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 2398
  • Inregistrat: 09 aprilie 20

Postat 18 octombrie 2021 - 14:08

Pe schema de culoare aleasă de municipiul București firma Dürmazlar Makina va livra 13 garnituri pentru municipiul Reșița. Ce părere ai de ei, SPECTR-2, având în vedere că, din câte am aflat, e unicul lor contract românesc? Anul viitor vor îl să omologheze pe liniile noastre, ceea ce mă bucură. Ei în general livrează calitate? Mulțumesc.
0

#528 Useril este offline   SPECTR-2 

  • Membru senior*
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 1818
  • Inregistrat: 29 decembrie 18
  • Sexul:masculin
  • Locatia:București

Postat 18 octombrie 2021 - 14:54

Despre Durmazlar (de fapt Durmaray, divizia de tramvaie a lor) nu am foarte multe detalii. Știu că au colaborări cu importante companii, precum Siemens și ABB, iar recent au livrat la Istanbul tramvaie fără pantograf, cu alimentare de la sol, deci par destul de inovativi, cel puțin comparativ cu Astra, care nu are astfel de inovații în portofoliu. Deci cred că ne putem aștepta la ceva frumos de la ei.

Într-adevăr, Reșița este singurul oraș care a cumpărat tramvaie de la ei, întrucât Durmazlar a fost unicul ofertant la licitația Ministerului Dezvoltării pentru cele 13 tramvaie bidirecționale de 18m solicitate de Reșița și au avut oferta conformă. În afară de București (unde a fost circul cu Astra), au mai participat la 2 licitații de tramvaie din România: cea pentru 49 de tramvaie de 18m pentru Ploiești, Galați, Brăila și Botoșani, dar și cea pentru 17 tramvaie de 25m pentru Craiova. De la prima au fost descalificați, la Craiova au avut prețul cam mare și i-a tras în jos foarte mult la punctaj.

Schema de culoare e puțin diferită de cea de la București, sau cel puțin așa se observă din randare. Aspectul modern îi ajută în ceea ce privește culorile alese, spre deosebire de Astra:
Fisier atasat  tramdurm.jpg (65.21K)
Number of downloads: 10

Legat de omologare, da, cred că se va face în alt oraș, deoarece în Reșița linia de tramvai va intra în reabilitare, doar că se mișcă incredibil de lent cu licitația. Asta e boală românească: în afară de Galați, toate orașele care își modernizează complet/extind rețeaua de tramvai/troleibuz și cumpără vehicule noi se grăbesc cu vehiculele, iar infrastructura întârzie foarte mult sau procedurile nu sunt demarate, deci vehiculele nu prea o să aibă pe unde circula. Vezi Târgu Jiu, Botoșani și Reșița ca exemple.

La acest moment, topul de fabricanți care livrează/au livrat tramvaie în România, în funcție de numărul de tramvaie contractate (numărătoarea se face după anul 2000) este următorul:

1. Astra: 168 de tramvaie: București (100), Galați (8), Cluj (24), Oradea (20), Arad (16)
2. PESA: 37 de tramvaie: Cluj (4), Iași (16), Craiova (17)
3. Bozankaya: 37 de tramvaie: Timișoara (21), Iași (16)
4. Durmazlar: 13 tramvaie: Reșița
5. Siemens: 10 tramvaie: Oradea

Bozankaya poate crește la un total de 56 de tramvaie contractate dacă se accesează opțiunea de suplimentare de la Timișoara, Astra poate crește la un total de 196 de tramvaie dacă se contractează suplimentarele de la Galați (10) și Arad (18), PESA poate urca la 86 de tramvaie dacă ia setul de contracte pentru cele 49 de tramvaie de 18m (ei ar cam avea cele mai mari șanse), iar VFU poate intra în clasament pe locul 2 (conform situației actuale) dacă Nicușor semnează contractul tramvaielor de 18m de la București.

Aceasta postare a fost editata de SPECTR-2: 18 octombrie 2021 - 15:05

2

#529 Useril este offline   SPECTR-2 

  • Membru senior*
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 1818
  • Inregistrat: 29 decembrie 18
  • Sexul:masculin
  • Locatia:București

Postat 18 noiembrie 2021 - 21:26

Na, belea. Autenticul de Arad nu se numește Autentic, ci... drumroll, please...





Imperio Civitas. :Facepalm_emote_gif: Minunată denumire, în timp ce prototipul Autentic e inclus în livrare. Logica de fier... beton.
Un video cu prima jucărie livrată în depoul CTP:

1

#530 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 20 noiembrie 2021 - 10:11

Daca schema de culori remane definitiva, adica cele scurte in rosu cu alb iar cele lungi verzi, este si acesta un mod de a recunoaste anumite linii de la distanta pe trasee comune.
Cele rosii pe linii locale de cartier iar cele verzi pe linii transurbane care traverseaza orasul...
Imi place ideea.
0

#531 Useril este offline   SPECTR-2 

  • Membru senior*
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 1818
  • Inregistrat: 29 decembrie 18
  • Sexul:masculin
  • Locatia:București

Postat 20 noiembrie 2021 - 14:15

Pe mine nu mă prea încântă, deoarece pune cruce oricărei idei pentru o schemă de culoare unitară. Și autobuzele electrice de la Temsa vor fi tot în schema UTA, deci tramvaiele Imperio ar fi trebuit să vină și ele în această schemă, nu în verdele cu care au fost proiectate acum 8-9 ani de Astra.

Cum spunea GPS în urmă cu câteva pagini, normal ar fi să fie o singură schemă de culoare, nu mai multe, cel puțin la nivelul unui tip de vehicul. Același lucru mă enervează și la București, unde turcismele au venit turcoaz, iar hibridele verzi... Cine i-a oprit să facă și Otokarele verzi sau restul vehiculelor noi turcoaz? E o lipsă de viziune.

Also, Civitas-urile au venit pe designul nou, de ce nu s-a putut să pună și Imperio-urile lungi pe design-ul nou? Acest fapt îmi sugerează o delăsare, deopotrivă din partea Astra și din partea primăriei. Hai, pentru primărie poate nu contează atât de tare, dar pentru Astra contează așa ceva, dacă vrea să prindă contracte importante prin afară, măcar de dragul imaginii.
0

#532 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 20 noiembrie 2021 - 20:43

Ideea cu schema unitara am sustinut-o in mintea mea si eu in tinerete. Apoi cand in Timisoara s-a incercat si partial reusit sa se treaca la shema unitara, am ramas usoe dezamagin. Este vorba de portocaliul de la tramvaie pana in 89. Acel portocaliu a devenit o sumedenie de nuante de la portocaliu la galben dupa 89 iar calitatea vopsirii lasa de dorit in cele mai multe situatii...

Acum avem o schema unica dar in culoare inexpresiva, usor stearsa chiar daca mtc-urile au fost vopsite in fabrica de productie.
Plus o mare monotonie oriunde intorci capul si vezi mtc-uri. Iar peste ele un numar mare de blocuri de pe bulevardele principale pe care tocmai circula aceste mtc-uri mov (caci nu sunt violete) au aplicate pe ele cumva aceleasi nuante de mov spalacit spre albastrui de zizi ca sunt in "haine" de camuflaj ale jandarmeriei ca sa nu vezi unde se termina blocul si de unde incep norii dinaintea unor ploi...

Ciudate alegeri ale celor din primaria Timisoara.

Nu departe, la Szeged, avem firobuzele in schema lor, autobuzele in schema lor iar tramvaiele (Pesa) in schema lor. Dar tot prin oras umbla si tram-train (un fel de Imperio lung :D ) in schema lui. Deci deosebesti de la distanta un Pesa de un tram-train, cum va fi aproximativ si la Arad.

Ca sa nu zic ca si in alte orase europene avem scheme diferite de culori fie pe felul mtc (tramvai, firobuz, autobuz, metro), fie pe categoria liniei, a capacitatii de transport (linii urbane, metropolitane, etc.)...
0

#533 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 25 noiembrie 2021 - 14:12

Cu mentiunea ca acel light-train din Szeged este vopsit asa cum este datorita caii ferate, care are niste reguli stricte. Nu iti poti vopsii garniturile dupa cap.
0

#534 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 26 noiembrie 2021 - 00:07

Da, dar el circula cu acea schema prin oras si nu doar pana in gara... :D ...
0

#535 Useril este offline   Andy 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 2495
  • Inregistrat: 29 iunie 10
  • Sexul:masculin
  • Locatia:zona metropolitană
  • Interese:Timișoara și zona metropolitană

Postat 20 august 2022 - 11:04

Fisier atasat  IMG_AR.jpg (378.3K)
Number of downloads: 35
3

#536 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 20 august 2022 - 11:27

Zici ca-i Armonia la care cineva i-a inlocuit cabina cu una pe care o avea in stoc. -_-
0

#537 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 20 august 2022 - 17:22

Sunt destule "ciudatenii" si la vest de noi dpmdv...Din acest unghi eu nu-l vad urat. Am vazut si vreo doua bucati in trafic cand am fost ultima data la Arad...inclusiv si unul verde...
0

#538 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 03 septembrie 2022 - 15:55

Da de tigania aia cum stema si emblema nu comenteaza nimeni? Imagine postataImagine postata
0

#539 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 03 septembrie 2022 - 17:33

Ziceam initial ca si-a lipit vatmanul niste autocolante, nu le-am bagat in seama. Da, e penibil. :rad_masa:
0

#540 Useril este offline   Doppler 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10515
  • Inregistrat: 14 februarie 11
  • Sexul:masculin

Postat 26 octombrie 2022 - 15:17

De astazi 26 octombrie 2022:
Fisier atasat  Tramvaie Arad 2022.10.26 01.jpg (150.72K)
Number of downloads: 12 Fisier atasat  Tramvaie Arad 2022.10.26 02.jpg (210.72K)
Number of downloads: 12 Fisier atasat  Tramvaie Arad 2022.10.26 03.jpg (228.31K)
Number of downloads: 13 Fisier atasat  Tramvaie Arad 2022.10.26 04.jpg (246.21K)
Number of downloads: 13

4

Arata acest topic


  • (28 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 25
  • 26
  • 27
  • 28
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi