STP Timișoara Forum: Modernizarea stadionului Dan Paltinisanu - STP Timișoara Forum

Salt la continut

  • (15 Pagini)
  • +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Modernizarea stadionului Dan Paltinisanu (fara finantare) Evaluare topic: -----

#21 Useril este offline   Chagall 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10283
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:nespecificat

Postat 11 februarie 2013 - 17:25

Stadion de fotbal construit din fonduri europene? Ma indoiesc sa fim eligibili pentru o astfel de investitie.
0

#22 Useril este offline   Chagall 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10283
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:nespecificat

Postat 14 februarie 2013 - 19:07

O noua zi, o noua idee a domnului primar. <_<


Nu mai demolam! Robu vrea doua stadioane pentru ACS Poli

14 februarie 2013

Citeaza

[...] „Aşteptăm un proiect ultramodern, ultrafuncţional, cuprinzând stadionul în sine cu toate funcţionalităţile pe care un stadion modern le are, inclusiv cu spaţii comerciale înglobate, dar şi o parcare adecvată. Ne dorim un stadion cu o capacitate între 40.000-45.000 de locuri care să poată găzdui evenimente sportive şi artistice de prim rang (…) Noul stadion va fi realizat pe locul actualului Dan Păltinişanu. Şi domnul Titu Bojin (n.r. – preşedintele Consiliului Judeţean Timiş) este de acord”, declara primarul.

Joi edilul a afirmat că nu trebuie luate ad litteram declaraţiile sale, :pinochio: explicând că de fapt ar dori ca noua construcţie să fie realizată lângă actualul Stadion „Dan Păltinişanu”.

„Eu am spus că este locaţia actualului stadion, dar nu trebuie luat ad litteram. De fapt, punctul meu de vedere este că ar trebui realizat în zona actualului stadion, unde trebuie să construim un adevărat campus sportiv al Timişoarei şi consider că ar fi excelent dacă s-ar putea construi noul stadion în zona unde sunt actualmente terenurile de antrenament (…) astfel încât să putem păstra actualul stadion ca stadion de antrenament şi pentru diverse evenimente la care se potriveşte să fie folosit câtă vreme va fi corespunzător. [...]

Sursa: TiON
0

#23 Useril este offline   Doppler 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10515
  • Inregistrat: 14 februarie 11
  • Sexul:masculin

Postat 14 februarie 2013 - 19:19

Singurul dezavantaj al unui nou stadion ar fi lipsa pistei de atletism.
0

#24 Useril este offline   Chagall 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10283
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:nespecificat

Postat 21 decembrie 2013 - 10:01

Fiti atenti ce se doreste sa se faca la Arad. :eusa_think:

Citeaza

Stadionul "Francisc Neumann" din Arad, cunoscut ca Stadionul UTA, va fi modernizat în urma unei investiţii de peste 32 de milioane de lei. Firma care va executa lucrările este Tehnodomus Arad, iar valoarea contractului este de 32.733.275 lei, cu TVA inclusă, banii care vor fi alocaţi de la bugetul local pe parcursul a trei ani, informează Mediafax. "Este un moment important nu doar pentru sportul arădean, ci pentru întregul oraş, un vis care începe să devină realitate, un nou stadion la UTA, care să îndeplinească toate condiţiile pentru competiţii interne şi internaţionale", a declarat primarul Aradului, Gheorghe Falcă, citat de Mediafax.


Imagine postata
4

#25 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 01 mai 2014 - 21:24

Pana la modernizarea actualului stadion care inca nu se stie cand si daca se va infaptui, iata, putem vedea un filmulet cu constructia acestui stadion care pana in 1990 se numea 1 Mai si asta (probabil?!) datorita faptului ca a fost inaugurat la data de

1 Mai 1963, deci astazi implineste ... 51 de ani


La Multi Ani!




Observati cat teren gol era in jurul stadionului in 1963 si cat de prost a fost sistematizata zona...intr-un mod total asimetric...
3

#26 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 01 mai 2014 - 21:41

Vezi postareacseh_17, la 21 iunie 2009 - 17:32, a spus:

Nu parcarea... este un teritoriu destulde imens acolo...
Ci teritoriul incercuit :04:



Vezi postareaChagall, la 21 iunie 2009 - 20:47, a spus:

Pe harta marcata de tine intre timp s-a construit o baza sportiva cu piscina olimpica ce apartine de Universitatea Politehnica, in consecinta nu mai e de actualitate. Si ganditi-va la o ploaie ce s-ar intampla, ar ramane blocate in noroi toate cele 400 autobuze.



Recitind postarile de pe prima pagina a acestui topic, mi-a sarit in ochi postarea cu piscina olimpica. Mi-a scapat mie aceasta investitie? N-am aflat de ea?...Am lipsit din oras atata vreme?... :eusa_think:
0

#27 Useril este offline   MHN 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 5982
  • Inregistrat: 29 noiembrie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Infrastructura & Investitii

Postat 23 iulie 2015 - 15:35

Citeaza

Zona din jurul Stadionului „Dan Păltinișanu” va fi refuncționalizată

Un proiect de reamenajare a zonei din jurul Stadionului „Dan Păltinișanu” va demara în curând, anunţă edilul Timişoarei. Proiectul prevede reamenajarea parcărilor din zona stadionului și crearea unui trotuar și a unei piste pentru practicarea a diferite sporturi.

Edilul Nicolae Robu a anunțat, azi, că Municipalitatea intenționează să demareze în perspectivă apropiată un proiect de regândire a spațiului din jurul Stadionului „Dan Păltinișanu”. Proiectul, care ar urma să fie susținut din bugetul Primăriei, destinat efectuării de reparații, ar putea începe chiar în cursul acestei veri. Acesta presupune amenajarea spațiului de șase metri lățime din jurul stadionului, unde să fie realizate un trotuar și o pistă destinată practicării diverselor sporturi.

[...]

timpolis.ro
0

#28 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 23 iulie 2015 - 21:32

Pai, zona nu trebuia regandita si in perspectiva unui bulevard cu patru benzi (Podeanu) ce va trece pe acolo?
0

#29 Useril este offline   Doppler 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10515
  • Inregistrat: 14 februarie 11
  • Sexul:masculin

Postat 18 august 2015 - 08:59

Asteptam conferinda de presa cu proiectul, ca tot se apropie alegerile:

Citeaza

3218/17.08.2015
MUN.TIMISOARA - BRCCI

ZONA STADION
ELABORARE PLAN URBANISTIC ZONAL DIRECTOR ZONA STADION

cu primaria tm
0

#30 Useril este offline   dan.s 

  • Membru onorific
  • Grup: Membru onorific
  • Postari: 4388
  • Inregistrat: 11 septembrie 15
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Everywhere

Postat 04 octombrie 2016 - 19:07

Nu-i deajuns ca viseaza, mai cheama si lume in visul lui:

TION a spus:


Robu merge la Munchen sa prezinte viitorul campus sportiv de langa Stadionul Dan Paltinisanu. Cauta investitori

Primarul Timișoarei pleacă într-o plimbare, cu șoferul Vasile Paraschiv. Amândoi merg la Munchen, unde Robu va prezenta unul dintre cele mai importante proiecte ale municipalității: viitorul campus sportiv din zona Stadionului Dan Păltinișanu. Nu avem nimic, decât… o machetă.

Imagine postata




restul de "bla, bla": Aici!
1

#31 Useril este offline   Chagall 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10283
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:nespecificat

Postat 04 octombrie 2016 - 19:43

Eu cred ca procedeaza bine. Cine stie, poate se contureaza ceva prin aceasta actiune.
2

#32 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29641
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 04 octombrie 2016 - 21:13

Aoleu! Macheta aia e la nivel de casa pionierilor si soimilor patriei. Eu sper ca totusi sa nu o prezinte niciunde in varianta din poze. :timeout:
1

#33 Useril este offline   Doppler 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10515
  • Inregistrat: 14 februarie 11
  • Sexul:masculin

Postat 04 octombrie 2016 - 22:07

Si investitorii ce primesc pentru banii dati? Imagine postata
Ca doar proiectul nu o sa fie al lor...
De exemplu Allianz Arena este un SRL (Allianz Arena München Stadion GmbH) care ii avea actionari pe FC Bayern Munich si TSV 1860 Munich (dar Bayern Munchen a cumparat partea TSV pentru 11 milioane de euro). Allianz a fost un fel de sponsor, a cumparat numele stadionului pentru 30 de ani.

Cu recompensele date de stat inspectorilor de la Curtea de Conturi, orice forma de asociere ale primariei cu investitori privati o sa duca la dosare penale. Imagine postata
1

#34 Useril este offline   Bogdan DS 

  • Membru Senior ***
  • Grup: Membri seniori
  • Postari: 555
  • Inregistrat: 23 aprilie 09
  • Sexul:nespecificat
  • Locatia:Timisoara

Postat 05 octombrie 2016 - 00:23

Daca am inteles bine, "investitorii" sunt cei care vor finanta construirea complexului (cel putin asa se spera) ... Nu vad ce e rau in asta. Pana la urma toata fanfareria asta cu fotbalul e o afacere, atat timp cat nu se dau bani de la primarie, macar se incearca :P
1

#35 Useril este offline   Wegmann 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2280
  • Inregistrat: 09 decembrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Erlangen/Nürnberg

Postat 05 octombrie 2016 - 04:56

Citeaza

Edilul vorbea despre două stadioane – unul nou, cu peste 40.000 de locuri...


Stadioane de aceasta marime au de ex. Aston Villa, Werder Bremen, Juventus, Olympique Lyon. Echipe capabile sa-ti umple un stadion. Plus de asta, daca primarul si soferul iti apar cu o macheta de polistiren se vor inghesui toti investorii posibili in jurul standului.
3

#36 Useril este offline   Doppler 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10515
  • Inregistrat: 14 februarie 11
  • Sexul:masculin

Postat 05 octombrie 2016 - 08:12

Daca vrei bani, mergi la banca. Investitorii nu iti ofera finantare cu dobinda mai mica ca banca.

In plus, la ce preturi de inchiriere este obligat CJT sa ceara pentru Dan Paltinisanu, sint convins ca investitorii o sa faca coada.

Exemplu de finantare inteleapta sint mall-urile si cladirile de birouri, se semneaza contracte de inchiriere si se incaseaza un avans care se adauga la banii investitorului si cei luati de la banca.
1

#37 Useril este offline   radutm 

  • Membru Senior ***
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Banned
  • Postari: 518
  • Inregistrat: 09 aprilie 15
  • Sexul:masculin

Postat 05 octombrie 2016 - 08:18

Vezi postareaDoppler, la 04 octombrie 2016 - 22:07, a spus:

Si investitorii ce primesc pentru banii dati? Imagine postata
Ca doar proiectul nu o sa fie al lor...
De exemplu Allianz Arena este un SRL (Allianz Arena München Stadion GmbH) care ii avea actionari pe FC Bayern Munich si TSV 1860 Munich (dar Bayern Munchen a cumparat partea TSV pentru 11 milioane de euro). Allianz a fost un fel de sponsor, a cumparat numele stadionului pentru 30 de ani.

Cu recompensele date de stat inspectorilor de la Curtea de Conturi, orice forma de asociere ale primariei cu investitori privati o sa duca la dosare penale. Imagine postata

Exista o sumedenie de scheme de finantare prin care pot fi atrasi investitori, chiar daca orasul n-are o echipa de nivel european si nu este un business care se autosustine. De fapt, arenele construite 100% din bani privati, care au la baza un calcul economic clasic, sunt o exceptie. Doar cele mai mari echipe isi pot permite asa ceva. Si cu toate astea Europa este impanzita de infrastructura sportiva - arene si sali de sport de toate felurile si marimile, care n-au nicio legatura cu piata, nu sunt finantate decat in mica parte de privati. Sportul este subventionat peste tot in Europa, sub diferite forme. Eu cred ca prin castigarea titlului de CCE, Timisoara poate iesi in Europa cu proiecte de acest gen pentru ca premisele s-au schimbat. Sunt o sumedenie de oportunitati. Pot fi investitori care stiu sa atraga fonduri europene sau nationale, nu trebuie ca Primaria sa aiba banii in cont. Spre exemplu, la Munchen poti sa trezesti interesul unor firme de constructii puternice cu lobby la Berlin care pot aduce bani din fondurile statulu german pentru tarile in curs de dezvoltare (cateva milioane au ajuns si la Timisoara in ultimii 10 ani). Sau alt constructor national, nu conteaza. De multe ori ai mai multe sanse daca te adresezi investitorilor care stiu sa aduca si banii publici pentru proiect...

Aceasta postare a fost editata de radutm: 05 octombrie 2016 - 09:05


#38 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 09 octombrie 2016 - 17:03

Daca ne referim la termenul de finalizare a diferitelor investitii pe domeniul public pana in decembrie 2020 caci anul 2021 este an intreg al CEaC, atunci principalul dusman este timpul, respectiv cei 4 ani care-i avem in fata sunt prea putini pentru un numar relativ mare de obiective, ele insele fiind obiective mari...


Felicitari optimistilor!... :) ...
1

#39 Useril este offline   Chagall 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10283
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:nespecificat

Postat 06 iulie 2017 - 07:51

Un nou stadion de lux în România! Va avea 31.000 de locuri și va costa 50 de milioane de euro

Primăria Timișoara vrea să construiască o arenă modernă în locul stadionului "Dan Păltinișanu" și speră să primească un aviz favorabil.
Potrivit primelor informații, investiția s-ar ridica la 50 de milioane de euro, iar noul stadion ar urma să aibă 31.000 de locuri.
"Acest proiect este pe lista cu obiective de investiții la Compania Nationala de Investiții. Sperăm să facă și pasul următor și să ajungă să fie finanța", a declarat primarul Nicolae Robu pentru ziare.com.

Sursa: gsp.ro
0

#40 Useril este offline   DanielT 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 1334
  • Inregistrat: 06 aprilie 17

Postat 06 iulie 2017 - 08:07

Am tot vazut stirea asta de ieri si la Digi si la ProTV, acum si GSP, nu inteleg de unde pana unde a aparut acum? Nu am vazut/auzit nimic legat de asta nici de la primar (si asta se lauda, sa fim seriosi) nici vreo comunicare de la CNI, nimic. Mie imi pare o stire standard ce o tot scot astia de la naftalina o data pe an. Sau au confundat demersurile recente ale primarului legate de polivalenta(banii aprobati pt studiu de fezabilitate), cu stadionul, asta din urma mi se pare cel mai probabil scenariu.
0

Arata acest topic


  • (15 Pagini)
  • +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

2 useri citesc topicul
0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi