STP Timișoara Forum: Park Plaza - STP Timișoara Forum

Salt la continut

  • (9 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Park Plaza (in proiectare) - complex in locul fostei Poligrafii Evaluare topic: -----

#121 Useril este offline   TimisoreanSmr 

  • Membru începător
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 11
  • Inregistrat: 11 iunie 21

Postat 18 noiembrie 2021 - 00:00

Chiar arata super, pacat insa ca au mutat data de incepere, banuiesc ca asteapta sa treaca pandemia.
0

#122 Useril este offline   MHN 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 5983
  • Inregistrat: 29 noiembrie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Infrastructura & Investitii

Postat 18 noiembrie 2021 - 09:29

Înseamnă că ratează afluxul de turiști generat de TM2023, mai ales dpdv al segmentului hotelier, despre care ei scriu că-l au în vedere.
Dar poate că nici nu-i interesează.
0

#123 Useril este offline   TimisoreanSmr 

  • Membru începător
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 11
  • Inregistrat: 11 iunie 21

Postat 18 noiembrie 2021 - 11:05

Da, de aia ma gandisem eu ca e pacat de turisti, oricum , sa schimbat si inaltimea hotelului? Pare mai inalt in randari.
0

#124 Useril este offline   Decebal 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 198
  • Inregistrat: 27 iunie 17

Postat 19 noiembrie 2021 - 09:11

Isho, paltim si acum park platza. Aceste proiecte premium ridicate in jurul centrului istoric cresc enorm valoarea zonei. Daca primaria reușește o reabilitare de succes a centrului multi oameni vor dori sa locuiasca aici.

Dumbrăvița, Giroc, etc rămân cu aerul curat si cu o dezvoltare urbana haotica. Pur si simplu vor fi atractive doar pentru cei care vor neaparat casă.

E o șansă unică, sa sperăm ca proiectul se face si că primaria face si ea o treaba buna.
2

#125 Useril este offline   Shhhh 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 961
  • Inregistrat: 10 mai 12
  • Sexul:masculin

Postat 19 noiembrie 2021 - 14:30

La 2 ani de zile de la preluare, avem doar 2 proiecte si o data de incepere amanata anual. Tare mi-e ca acest teren e doar o investitie ce-si asteapta cumparatorul.

La Ateneo, celalalt proiect al lor, sunt in constructie 2 blocuri din cele 3 care faceau parte din etapa 1. Conform site-ului lor, mai au pregatite alte 3 blocuri in etapa 2 (termen 2024) si inca 3 in etapa 3 (termen 2026). Nu stiu daca au timp/bani si de acest proiect.
0

#126 Useril este offline   tvg82 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 75
  • Inregistrat: 22 septembrie 15

Postat 20 ianuarie 2022 - 13:12

Hotel Hilton de 5 stele,azi a avut loc ședința CTATU,referitor la acest proiect.
4

#127 Useril este offline   corco 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 747
  • Inregistrat: 10 octombrie 16
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:desbateri pe forum si prietenii

Postat 20 ianuarie 2022 - 14:08

:up_arow: poti sa ne dai mai multe detalii? cine sunt cei din CTATU? e bugetata deja investitia? exista avize pentru constructie?
0

#128 Useril este offline   tvg82 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 75
  • Inregistrat: 22 septembrie 15

Postat 20 ianuarie 2022 - 14:39

Comisia tehnica de amenajare in teritoriu si urbanism,in fața cărora beneficiarul își prezintă proiectul, sau ceva de genul.
1

#129 Useril este offline   Gioco 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 1116
  • Inregistrat: 25 februarie 16
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 20 ianuarie 2022 - 15:28

https://www.primaria...c-t-a-t-u-2022/

Ședința este live pe pagina de Facebook a primăriei.

Aceasta postare a fost editata de Gioco: 20 ianuarie 2022 - 15:34

2

#130 Useril este offline   Shhhh 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 961
  • Inregistrat: 10 mai 12
  • Sexul:masculin

Postat 21 ianuarie 2022 - 09:13

Ma bucura faptul ca au deja un nume de hotel. Asta inseamna ca sunt pregatiti sa demareze proiectul. In sfarsit am inteles si eu cum se poate sa avem 2 hoteluri unul langa celalalt. Cladirea inalta va fi hotel Hilton ("de 4 sau poate 5 stele, depinde cum le iese"), iar cea de langa, de-a lungul CA va fi un apart-hotel (inchirieri long-term). Imi par a fi foarte multe locuri de cazare dar banuiesc ca si-au facut ei calculele.

Alte chestii interesante:
- inaltimea cladirilor rezidentiale, catre Nord One, ar trebui redusa datorita apropierii de acesta. Solutie alternativa ar fi retragerea catorva etaje. La fel si pentru cladirea apart-hotel(?)
- exista un dezacord cu privire la accesul de pe Calea Aradului, datorita traficului intens. Nu imi dau seama daca parcarea subterana a intregului ansamblu este comuna.
- Pizzeria Poli "va disparea la un moment dat". Problema accesului pe Pictor Zaicu a fost rezolvata - acolo se pare ca exista o parcela de-a lungul Park Plaza si Nord One care apartinea altcuiva.
- Beneficiarul va prelua amenajarea unitara a intregului spatiu public adiacent.
- o discutie interesanta a fost si pe modul in care gradul de inaltime al PUZurilor/cladirilor din zona afecteaza zona istorica (prin faptul ca acestea sunt vizibile pe fundalul cladirilor istorice, din centru). Concluzia pe care am inteles-o eu este ca se va permite cate o cladire mai inalta pe fiecare PUZ (accent vertical), dar ca se va incerca limitarea inaltimii cladirilor (desi PUZurile permit P+15 P+18).
- se pare ca este un proiect ce sta sa inceapa in partea dreapta a CA - stie cineva ceva despre acest posibil proiect?

Per general sper sa se rezolve micile disensiuni si sa se dea drumul la acest proiect.
7

#131 Useril este offline   corco 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 747
  • Inregistrat: 10 octombrie 16
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:desbateri pe forum si prietenii

Postat 21 ianuarie 2022 - 14:19

:up_arow: :goodjob:
Proiectul este in etapa de elaborare business case, invart hartiile pentru a pregati creditarea, se pot suci oricand in ce vor investi
Conceptul cu 2 hoteluri este o portita sa jongleze cu unul sau deloc pana la urma, sincer eu nu vad posibil sa existe impreuna
Legat de inaltimea cladirilor cea mai inalta nu are cum sa depaseasca cladirea de pe colt CA din planurile de la mall.
La hotel se va intra cu franciza cel mai probabil, daca pandemia nu dispare si turismul nu isi revine no way! aceasi situatie este si la Isho
O oferta hoteliere de 5 stele o vad pozibila daca vor propune un concept exclusiv, exista potential pentru un complex premium daca este luat in calcule.
Frontul stradal de la CA desi foarte mare si atractiv nu pare deloc valorificat, posibil din cauza traficului, pizza Poli inca plateste polita asta

Aceasta postare a fost editata de corco: 21 ianuarie 2022 - 14:20

2

#132 Useril este offline   Adriano_TM 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 20
  • Inregistrat: 29 octombrie 19

Postat 09 februarie 2022 - 01:31

abia astept sa vad preturile
:clap2:
0

#133 Useril este offline   Shhhh 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 961
  • Inregistrat: 10 mai 12
  • Sexul:masculin

Postat 14 aprilie 2022 - 16:15

Cei de la Park Plaza au revenit cu proiectul in CTATU, cu unele modificari cerute de acestia in sedinta precedenta.

- au modificat regimul de inaltime al cladirilor catre Nord One la P+10 + ER, fata de P+12 (pentru a se incadra in cei 30m impusi de lege). Aici in continuare exista mici diferende cu privire la aplicabilitatea legii (inaltime cladire < distanta de cladirile invecinate). Pe scurt nea Radoslav sustine ca legea nu este in continuare respectata (in lege existand exceptie pentru clairile pare a unui PUZ nou). Tind sa ii dau dreptate aici daca e sa ne uitam la cei 95 de metri ai cladirii inalte comparat cu distanta fata de cele 3 blocuri turn de pe Circumvalatiunii. Ochiometric, nu pare a fi mai mult de 60m. Cred ca nici nu a fost foarte explicita solicitarea comisiei, poate chiar intentionat, focusandu-se in sedinta precedenta doar pe distanta fata de cladirile Nord One. Sau poate exista o derogare pentru cladirea turn si atunci nea Radoslav e in eroare...
- au separat caile de acces catre proiect (nu am vazut plansa modificata dar asa spuneau). Astfel accesul de pe Calea Aradului se va face strict catre hotel, iar cladirile rezidentiale vor avea acces pe celelalte strazi. Subteranul va fi astfel comun celorlalte 3 cladiri (au prezentat si plansa cu subteranul ceruta data trecuta)


Offtopic: Mi s-a parut oarecum penibila interventia domnului Radoslav care a avut ca prim argument impotriva acestui proiect faptul ca nu are mentionata distanta fata de scolile din apropiere. Cred ca e nevoie de o atitudine critica la orice proiect dar...
2

#134 Useril este offline   corco 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 747
  • Inregistrat: 10 octombrie 16
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:desbateri pe forum si prietenii

Postat 15 aprilie 2022 - 08:31

Modificarile erau asteptate in zona cladirilor rezidentiale unde exista deja Nord One, Two si restrictiile care sunt evidente
Situatia cladirii turn ramane un mister in continuare, inteleg ca nu este restrictie conditionata de cladirea turn de pe CA din proiectul Openville dar exista restrictie de 60m raportat la inaltimea propusa fata de blocurile din apropiere.
Trebuie luat in calcul si terenul din vecinatate unde hala existenta unde exista deja un PUZ aprobat, inclusiv acea cladire trebuie considerata la evaluarea regimului max de inaltime al cladirii turn.
Pana la urma vor fi nevoiti sa reduca inaltimea turnului pana la incadrarea in lege, aici depinde de intelegerea proprietarului cat este dispus sa renunte la regimul de inaltime si sa reconsidere layout propus.
Separarea fluxurilor de circulatie intre accesul la hotel de pe CA si rezidential separat este o solutie foarte buna pentru ca evita aglomerarea traficului.
Accesul de pe CA lasa deschisa in special o portita pentru considerarea inclusiv a unor spatii comerciale, restaurante, banci, etc
2

#135 Useril este offline   MHN 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 5983
  • Inregistrat: 29 noiembrie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:Infrastructura & Investitii

Postat 15 aprilie 2022 - 11:10

Deci chiar au de gând să demareze proiectul?!
0

#136 Useril este offline   InF3rNO0o 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 281
  • Inregistrat: 24 decembrie 11

Postat 15 aprilie 2022 - 14:01

Cam mult spus demareze proiectul. Sunt doar in faza de aviz de oportunitate, mai au de luat o gramada de avize, apoi aviz arhitect sef, vot in plen, Apoi incep cu autorizatia de construire.
Toate acestea nu cred ca se pot realiza mai repede de 1 an chiar daca proiectantul este si consilier local usr si cu siguranta o aiba prioritate documentatia in primarie :)
La instabilitatea din aceste zile cu razboi, explozia preturilor materialelor si covid nimeni nu stie ce o sa fie peste 1 an. Speram sa se realizeze.

Aceasta postare a fost editata de InF3rNO0o: 15 aprilie 2022 - 14:11

1

#137 Useril este offline   Shhhh 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 961
  • Inregistrat: 10 mai 12
  • Sexul:masculin

Postat 15 aprilie 2022 - 15:49

Intr-o discutie cu cei de la Ateneo, am intrebat si despre acest proiect. Mi s-a spun ca proiectul va incepe in primavara anului viitor (similar cu ce aparuse la ei pe site). Apropo de acte, sa nu uitam ca Paltim a inceput vanzarile inainte de a primi AC, deci nu cred ca e o problema asa de mare. Daca impart proiectul in etape rezidential - hotel, atunci nu vad nici motive de intarziere (pentru cel rezidential ma refer.
1

#138 Useril este offline   Shhhh 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 961
  • Inregistrat: 10 mai 12
  • Sexul:masculin

Postat 10 septembrie 2022 - 11:20

Citeaza

Nr./ Data: 1456/23.05.2022 | Date identificare imobil: CF 443331, CF 425171, nr. top. cad. 425171 (nr. top. vechi: 1693/2, 1699/2, 1700/1/1, 1701/1, 1702/1/1/d/2), Plan de încadrare în zonă sc. 1:5000, Plan de situație sc. 1:1000, Plan topografic avizat OCPI sc. 1:500
Beneficiar: FRI-EL REAL ESTATE S.R.L.
Adresa: Calea Aradului nr.1 ap.CF 443331, CF 425171
Descriere
obţinerea Avizului de oportunitate şi elaborare PUZ în baza Avizului de oportunitate obţinut în prealabil.

Nr./ Data: 1468/23.05.2022 | Date identificare imobil: CF 425174, nr. top. nr. cad. 425174 (nr. top. vechi 1693/2, 1699/2, 1700/1/1, 1701/1, 1702/1/1/d/3), CF 452192, nr. cad. 452192, CF 452193, nr. cad. 452193 Plan de încadrare în zonă sc. 1:5000, Plan de situație sc. 1:1000, Plan topografic avizat OCPI sc. 1:500
Beneficiar: FRI-EL REAL ESTATE S.R.L.
Adresa: Calea Aradului nr.1 ap.CF 425174, CF 452192, CF 452193
Descriere
obţinerea Avizului de oportunitate şi elaborare PUZ în baza Avizului de oportunitate obţinut în prealabil.


Si unul mai recent

Citeaza

Nr./ Data: Autorizaţie de construire 710/31.08.2022
Beneficiar: FRI-EL REAL ESTATE SRL
Adresa: CALEA ARADULUI nr.1
Descriere
Lucrări de tip h) - Construcţii cu caracter provizoriu - Amplasare panouri afişaj şi expunere (pe durata realizarii investitiei in baza PUZ). Zona A

1

#139 Useril este offline   corco 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 747
  • Inregistrat: 10 octombrie 16
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:desbateri pe forum si prietenii

Postat 12 septembrie 2022 - 08:22

Este pentru amplasare panou informare, cand am vazut AC-ul am crezut ca a fost avizat PUZ-ul, este discutia mai veche legat de inaltimea acelui turn propus, oricum mai inalt decat Iulius actual, acolo exista insa restrictii si nu cred ca vor obtine mai mult decat au deja aprobat Openville peste drum de ei.
Daca nu insitau cu inaltimea max de 95m pentru cladirea turn ar fi prioritizat investitia aici dar in lipsa unei decizii finale au demarat pe Torontalului.
Mai sunt actualizari legat de versiunea finala a acelui turn, s-a mai discutat ceva in CTATU ?
0

#140 Useril este offline   Shhhh 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 961
  • Inregistrat: 10 mai 12
  • Sexul:masculin

Postat 12 septembrie 2022 - 11:25

Eu n-am vazut sa se planga cei din CTATU de inaltimea acelui turn. Ei aveau o problema cu retragerea fata de vecinii de la Nord One, retragere pe care ei ziceau ca o rezolva prin etaj/e retras/e

Cele 2 avize pe care le-am pus au aparut dupa ultima sedinta CTATU, deci banuiesc ca s-a rezolvat oarecum problema.
0

Arata acest topic


  • (9 Pagini)
  • +
  • « Prima
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi