STP Timișoara Forum: Vremuri noi la RATT - STP Timișoara Forum

Salt la continut

  • (4 Pagini)
  • +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Acest topic e inchis

Vremuri noi la RATT Oare ?

#41 Useril este offline   cseh_17 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 12614
  • Inregistrat: 18 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Bergisch-Gladbach / Köln

Postat 22 martie 2011 - 13:24

Vezi postareaVisor, la 21 martie 2011 - 22:30, a spus:

Politia nu da in suturi, iar de politisti (de ei vorbeam) vad ca asculta si se dau jos.


Discutia e ata de constructiva de ma doare capul... :)

Lasand gluma, eu zic ca o solutie partiala si de moment ar fi cea pe care a spus-o domnul Florin. Nu stiu cat ar suporta boschetii acest huta-huta prin mtc-uri. Si intre noi fie vorba am vazut ca localii au propriile solutii pentru a eficientiza eliminarea boschetarilor din mtc. Fara violenta neaparat! :(
0

#42 Useril este offline   BogdanTm 

  • Membru VIP
  • Grup: VIP
  • Postari: 2311
  • Inregistrat: 06 septembrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:trenurile, calatoriile,sahul

Postat 22 martie 2011 - 13:34

Vezi postareacseh_17, la 22 martie 2011 - 13:24, a spus:

Discutia e ata de constructiva de ma doare capul... :uimit2:

Lasand gluma, eu zic ca o solutie partiala si de moment ar fi cea pe care a spus-o domnul Florin. Nu stiu cat ar suporta boschetii acest huta-huta prin mtc-uri. Si intre noi fie vorba am vazut ca localii au propriile solutii pentru a eficientiza eliminarea boschetarilor din mtc. Fara violenta neaparat! :(


Din pacate pentru boschetari petrecerea catorva ore in tramvai este strict o problema de supravietuire. Mai ales pe timpul iernii cand e frig. Asadar nu scoti un leu afara din pestera rugandu-l frumos, nu? Sau apeland la sentimentele lui. Daca mi-as permite material mi-as cumpara un electrosoc si de fiecare data cand as da de aceste gunoaie ar simti un salut sub forma de 10.000 de volti :) Dupa care as achita frumos amenda politiei comunitare, si as fi curios cand ma va da primul boschetar in judecata pentru agresiune. Pun pariu ca daca 1 luna as merge zi de zi pe tramvaie cateva ore s-ar vedea cu ochiul liber "curatenia".
0

#43 Useril este offline   Raoul94 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2401
  • Inregistrat: 15 mai 10
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 27 martie 2011 - 00:46

S-au mai avansat lucrarile la gard , s-au totul a stationat ?
0

#44 Useril este offline   alecs 

  • Membru Onorific
  • Grup: Membru onorific
  • Postari: 3145
  • Inregistrat: 20 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:timisoara
  • Interese:http://soferderomania.promotor.ro/carmen_m click plz

Postat 27 martie 2011 - 01:47

Am vazut ca a fost terminat in mare parte.Nu stiu din ce material este, nu este cumva doar o sarma(Care va putea fi taiata cu un patent?)In partea dinspre depou va fi pusa o usa, sau ceva ?
0

#45 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29746
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 27 martie 2011 - 09:51

Normal ca daca cineva isi pune mintea il taie usor. Au demontat placi si din gardul de beton, deci material care sa reziste la "hotararea" romanului nu exista sau nu avem noi bani pentru asa ceva.
0

#46 Useril este offline   Goldmember 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 259
  • Inregistrat: 10 decembrie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 06 aprilie 2011 - 10:16

Cred ca asta-i topicul potrivit "Vremuri noi la RATT" pt problema urmatoare:mai nou,adica incepand din iarna,vatmanii sunt pusi sa spele/sa faca curat in tramvaie.Acum a venit si randul soferilor de pe autobuze si troleibuze sa beneficeze de acest tratament.Nu stiu unde in UE din care ne tot mandrim ca facem parte,se mai intampla treaba asta.Adica oamenii astia primesc o bonificatie in plus pt acest job?Ori sunt soferi,ori spalatori?Practic ei presteaza acum si munca spalatorilor.As fi curios daca in fisa postului unui vatman sau sofer e mentionata treaba asta.
0

#47 Useril este offline   Raoul94 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2401
  • Inregistrat: 15 mai 10
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 06 aprilie 2011 - 13:28

Vezi postareaGoldmember, la 06 aprilie 2011 - 10:16, a spus:

Cred ca asta-i topicul potrivit "Vremuri noi la RATT" pt problema urmatoare:mai nou,adica incepand din iarna,vatmanii sunt pusi sa spele/sa faca curat in tramvaie.Acum a venit si randul soferilor de pe autobuze si troleibuze sa beneficeze de acest tratament.Nu stiu unde in UE din care ne tot mandrim ca facem parte,se mai intampla treaba asta.Adica oamenii astia primesc o bonificatie in plus pt acest job?Ori sunt soferi,ori spalatori?Practic ei presteaza acum si munca spalatorilor.As fi curios daca in fisa postului unui vatman sau sofer e mentionata treaba asta.


Ei fac asta pentru a-si complecta norma de ore lunara .
0

#48 Useril este offline   Goldmember 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 259
  • Inregistrat: 10 decembrie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 06 aprilie 2011 - 18:55

Poate stie domunul Emilut mai multe.Am vorbit sapt trecuta cu un sofer de troleu de pe 14 care zicea ca a depasit norma de ore in ultimele 2 luni cu cca 20 ore/luna.,deci nu cred ca asta e problema.

Aceasta postare a fost editata de Goldmember: 06 aprilie 2011 - 18:56

0

#49 Useril este offline   Visor 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 8413
  • Inregistrat: 09 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:STPT, Trenuri, Fotografia, Desenul, PC

Postat 07 aprilie 2011 - 18:49

Din ce am vazut, manevrantii matura/spala troleibuzele, nu soferii. Nu soferii nici in timp ce "lucra" ca rezerve sau dispozitie depou. Poate pentru cei cu absente nemotivate sau alte "bube" li se acorda o sansa prin munca asta. Sau, dupa cum a spus Raoul, cei care nu fac norma de ore si sa nu ia salariul mai mic, sub salariul negociat.
Cunosc soferi, dar niciunul nu matura, spala cand lucreaza in depou. Singura activitate e sezutul.
Orele suplimentare se vor aduna la orele lucrate de luna viitoare. Astfel, daca faci multume suplimentare, vei avea mai multe libere luna vitoare. Dar ar fi bine sa le tii minte, pentru a nu munci pe gratis pe urma.
0

#50 Useril este offline   iulius 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 86
  • Inregistrat: 12 decembrie 10

Postat 07 aprilie 2011 - 19:50

ba da. Este adevarat. Soferii de troleibuse fac curat. Matura si spala troleibuzele.Fac si manevrantii, dar si soferii.
0

#51 Useril este offline   Visor 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 8413
  • Inregistrat: 09 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara
  • Interese:STPT, Trenuri, Fotografia, Desenul, PC

Postat 07 aprilie 2011 - 19:52

De cate ori am intrat in depou, nu spala, nu matura. Iar rezervele jucau carti si table. Na ca am spus-o pe sleau...:lol:
0

#52 Useril este offline   iulius 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 86
  • Inregistrat: 12 decembrie 10

Postat 07 aprilie 2011 - 20:11

nu rezervele spala troleibuzele, sunt soferii care au zile de manevra( pentru ca sunt pre multi si nu pot sa-si faca regimul de ore s-a introdus ziua sau zilele de manevra), prin rotatie fiecare sofer are zile de manevra in depou si de luna asta le intra in ,, atributiuni" si spalarea de troleibuze
0

#53 Useril este offline   Raoul94 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2401
  • Inregistrat: 15 mai 10
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 07 aprilie 2011 - 21:08

Vezi postareaiulius, la 07 aprilie 2011 - 20:11, a spus:

nu rezervele spala troleibuzele, sunt soferii care au zile de manevra( pentru ca sunt pre multi si nu pot sa-si faca regimul de ore s-a introdus ziua sau zilele de manevra), prin rotatie fiecare sofer are zile de manevra in depou si de luna asta le intra in ,, atributiuni" si spalarea de troleibuze


Trebuie sa faci diferenta intre zi de manevra si zi de curatenie .

Zi de manevra - Aranjezi tramvaiele prin depou , bagi , scoti , aduci etc . intelegi ideea

Zi " de matura " - speli / maturi - cureti tramvaiele
0

#54 Useril este offline   iulius 

  • Membru autentic
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 86
  • Inregistrat: 12 decembrie 10

Postat 09 aprilie 2011 - 00:44

ce nu intelegi tu si nici nu stii e ca soferii matura si spala troleibuze.Camd s-a inceput cu zilele de manevra efectuate de catre soferi ,manevrau troleibuzele prin depou , le duceau la alimentat doar ca acum le intra si in atributiunu maturatul si spalatul troleibuzelor. E asa de greu de priceput. intereseazate si-o sa vezi ca e asa. Cunosc foarte bine diferenta dintre manevra si zi de curatenie, in pontaj sunt trecuti cu manevra .
0

#55 Useril este offline   Goldmember 

  • Membru activ
  • Grup: * Membri activi *
  • Postari: 259
  • Inregistrat: 10 decembrie 09
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 10 aprilie 2011 - 21:02

Deci e adevarat,eu auzisem asta si nu mi-a venit sa cred.Singura mea sursa sigura(my brother)nu mai lucreaza de cateva luni la RATT si de asta eram in dubii.
0

#56 Useril este offline   Raoul94 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2401
  • Inregistrat: 15 mai 10
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 11 august 2011 - 19:57

Un update al acestui topic :

Controalele s-au inasprit , in ultimul timp observam tot mai multe controale , ceea ce ar veni un + 1 .

Promisiune " ne-oficiala " ca pana la sfarsitul lunii August Se v-a termina proiectul de imprejmuire cu gard a Depoului Dambovita ( Partea cu Centrul Comercial Alfa ) + 1 .

Muzeul Take Ionescu , cu toate ca nu se vede , incepe sa i-a viata incetul cu incetul .

Montarea Panourilor de Afisare in mai multe statii , si se are in plan ca toate statiile sa fie prevazute cu asa ceva , deocmandata se incearca rezolvarea problemelor de alimentare .

O data cu Tramvaie Noi ( Cu toate ca va fi asa sau nu ) s-a spus ca se va lua in considerare si modernizarea depoului Dambovita ( Cum ? asta nu stiu ) .
0

#57 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29746
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 11 august 2011 - 21:34

Vezi postareaRaoul94, la 11 august 2011 - 19:57, a spus:

Montarea Panourilor de Afisare in mai multe statii , si se are in plan ca toate statiile sa fie prevazute cu asa ceva.


Corectie: doar 120 de statii vor fi prevazute cu panouri de afisare.
0

#58 Useril este offline   Raoul94 

  • Membru Gold
  • Grup: Membru Gold
  • Postari: 2401
  • Inregistrat: 15 mai 10
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Timisoara

Postat 11 august 2011 - 22:18

Dintr-un total de 210 daca nu ma insel ?
0

#59 Useril este offline   Florin.B RATT 

  • STPT Forum Admin
  • Grup: Admin
  • Postari: 29746
  • Inregistrat: 06 martie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:RATT

Postat 11 august 2011 - 23:21

Din cate stiu eu sunt peste 400.
0

#60 Useril este offline   mile 

  • Moderator
  • Grup: Moderatori
  • Postari: 10862
  • Inregistrat: 08 octombrie 08
  • Sexul:masculin
  • Locatia:Regiunea Banat
  • Interese:Navigatia pe Bega, tramvaie si firobuze

Postat 12 august 2011 - 00:09

N-are nici un sens ca toate statiile sa fie echipate cu panouri. Extremele nu sunt "sanatoase".
0

Arata acest topic


  • (4 Pagini)
  • +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Acest topic e inchis

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi